Connect with us

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC “Nedopustivo da direktorica škole u Adi SKUPLJA POLITIČKE POENE, a đaci i struka da budu kolateralna šteta”

Direktorica Osnovne škole Vuk Stefanović Karadžić Tatjana Vilendečić tvrdi da škola nije tražila dodatna sredstva te je najavila krivičnu prijavu protiv gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića.

Stanivuković je ranije kazao da se radi o donatorskim sredstvima UNDPa.

-Dakle, radi se o javnoj nabavci i sredstvima koja su morala proći UNDP i radi se o tome da je jedan dio namještaja bio skuplji, ali je neki drugi bio tri puta jeftiniji, kazao je on.

Ovdje se, kako je dodao, radi o projektu i radovima najvećeg kvaliteta, a izvođač je imao maksimalnu dinamiku radova.

-Na tržištu je nestalo opeke, najkvalitetnije cigle, te smo pristali van granica ove države po većim cijenama da nabavljamo, kako bismo zadržali projekat. Dodali smo i dvije dodatne učionice u prirodi, te u samom projektu nije dodata ograda oko škole. Za sve to trebali su dodatni radovi, a izvođač se morao pobrinuti da sve bude spremno za početak školske godine ekao je on te dodao da su morali uzeti snažnija stakla na prozorima, objasnio je on te dodao da je sada objekat u funkciji.

-Škola odgovara svim standardima. U ovom trenutku oko četiri miliona koja smo imali na raspolaganju smo uložili, jedan dio sredstava smo dodali, a većinski je bila donacija Srbije, pojasnio je Stanivuković. Na cijelu situaciju reagovala je i narodni poslanik PDP-a Mirna Savić Banjac.

-Dobro nam je poznato destruktivno djelovanje predsjednika gradskog odbora SNSD-a koji se bavi noćnim provodima i srozavanjem struke, a ne brine o najvećoj zdravstvenoj ustanovi na čijem je čelu, kaže Mirna Savić Banjac.

Ona dodaje da nije neobično da Đajićevi sljedbenici prate isti primjer.

-Stranački aktivna direktorica škole Vuk Stefanović Karadžić od prvog dana osnivanja škole Kosovo i Metohija u Adi na sve načine pokušava da oteža ili onemogući postojanje ove škole. Sjećamo se pres konferencije koju je bez dozvole nadležnog ministarstva održala u krugu nove škole i isto tako, bez ikakve dozvole, dopustila da političari, na čelu sa njenim šefom Đajićem, iznosi školski inventar. I zdravstvo i prosvjeta su stubovi jednog društva i nedopustivo je da politika igra glavnu ulogu u vođenju jedne školske ustanove u uslovima u kojim direktor iz dana u dan pokazuje da nema namjeru da se brine o interesima đaka, nego svakodnevno gleda kako da skuplja političke poene, a đaci i struka su tu samo usputna, kolateralna šteta, kaže Banjac.

Banjaluka

BANJALUKA JE PORODICA! Stanivuković: Ovo nije trošak, ovo je najbolja moguća investicija

Prvi rođendan, prvi korak u životu, ali i prvi znak da Banja Luka brine i podržava život od samog početka. Uz svečani prijem za porodice čiji mališani slave prve rođendane, isplaćujemo novčanu podršku, a od uvođenja ove mjere isplatili smo više od 4 miliona КM za 7089 porodilja.

Ovo je izjavio gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

“Ovo nije trošak, ovo je najbolja moguća investicija: u život, u porodicu i u budućnost našeg grada i Republike Srpske, poručio je Stanivuković.

Кako je istakao, pitanje nataliteta ne rješava se prozivkama i osudama, već podrškom i razumijevanjem.

“Zato u Banjaluci idemo korak po korak, od novčane podrške pri rođenju djeteta, podrške za vantjelesnu oplodnju, besplatnog prevoza i vrtića pa do besplatnih udžbenika i još mnogo toga. Banja Luka je porodica”, zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Banjaluka

TUGA: Služen parastos na spomeniku 12 BEBA na Novom groblju u Banjaluci

U Banjaluci se obilježavaju 33 godine od smrti 12 banjalučkih beba u Kliničkom centru, koje su umrle zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika koji nisu dozvolili transport kiseonika.

Služen je parastos na spomeniku 12 beba na Novom groblju u Banjaluci, nakon čega će biti ploženo cvijeće na spomen-obilježje “Život”.

Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ: “OVAJ SPOMENIK NE ĆUTI, ON VJEČNO PLAČE!” Obilježene 33 godine od smrti 12 beba

Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje “Život” u centru Banjaluke danas je obilježeno 33 godina od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci, koje su umrle zbog nedostatka kiseonika za inkubatore.

Željka Tubić, sekretar Udruženja “12 beba” i majka jedne od nastradalih beba, kazala  je da je ovo period kada srpski narod, nažalost, obilježava mnoge godišnjice stradanja.

– Pored svih apela i molbi da se kiseonik dostavi, te 1992. godine počinjen je zločin o kojem je čuo cijeli svijet – ubijeno je naših 12 beba. Danas, 33 godine kasnije, naše bebe stoje na braniku otadžbine i upravo njihova žrtva bila je znak da Vojska Republike Srpske mora krenuti u našu odbranu – kazala je Tubićeva i dodala:

S ovog mjesta svake godine šaljemo poruku – da se nikada više ne ponovi ovakav zločin. Naše zvjezdice će zauvijek sijati u našim srcima, a dok ima sjećanja – one će živjeti – kazala je ona.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se ovaj strašan zločin nikada ne smije zaboraviti.

-Kada bismo mogli da vratimo vrijeme, da se vratimo u taj maj 1992. godine, kada su majke rađale svoju djecu, svi bismo uradili isto što i one – vapili za pomoć, molili da se spasu životi nevinih beba. Da su moćnici tada čuli njihove jauke, njihove molbe, možda bi sve bilo drugačije. Ali tada su radili o našoj glavi – i stradala su nevina djeca – kazala je ona.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kazao je da svaki spomenik nešto govori, ali ovaj plače.

– Svaki spomenik nešto govori, ali ovaj – ovaj spomenik plače. Plače jer priča o 12 beba koje su trebale da upoznaju svijet. O 12 života koji su mogli da budu, ali nisu – jer im to nije dozvoljeno. Plače i zbog međunarodne zajednice, one iste koja danas govori o ljudskim pravima, a tada je ostala nijema. Samo jedan poziv, samo jedna odluka mogla je spasiti živote. Nije se radilo samo o tih 12 beba – to je značilo 12 djetinjstava, 12 odrastanja, 12 budućnosti. Danas bi svako od njih trebalo da ima svoj život, svoje snove, svoje porodice. Ali to im nije dozvoljeno. I zato ovaj spomenik ne ćuti – on vječno place – kazao je Stanivuković.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je stradanje banjalučkih beba najveći zločin i tragedija koja se ne smije ponoviti.

– Najveći zločin u sudskoj praksi je gušenje, a ako je to gušenje bebe, to je onda zločin nad zločinima. Nisam siguran da ćemo dočekati dan kada će se svijest i odgovornost za ovaj zločin pojaviti ili doći pred neki sud, ali sam siguran da smo svi svjesni da nam se to nikada više ne smije dogoditi – kazao je Stevandić.

Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, koja je organizator obilježavanja, podsjećaju na nehumanu i necivilizovanu odluku svjetskih moćnika iz 1992. godine kojom je onemogućen transport kiseonika za Banjaluku zbog čega je u Kliničkom centru Banjaluka umrlo 12 beba.

– Trinaesta beba umrla je 13 godina kasnije, dok je četrnaesta beba preživjela sa teškim mentalnim i fizičkim oštećenjima – podsjećaju iz ove organizacije.

Naime, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba.

Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.

Nastavi čitati

Aktuelno