Connect with us

Politika

SDS ODBIO POZIV ZA SASTANAK: “SNSD i njegovi sateliti neka sami gutaju svoje žabe”

Miličević ističe da oni svojim ponašanjem ko zna koji put derogiraju institucije Republike Srpske.

Predsjednik SDS Milan Miličević odgovorio je na jučerašnji poziv vladajuće koalicije u Republici Srpskoj da svi zajedno bojkotuju izbore, koji bi bili provedeni po Izbornom zakonu BiH.

– Nemamo šta da se dogovaramo i pregovaramo sa SNSD, čiji je vrh prije samo par dana na sav glas licemjerno prozivao opoziciju i SDS za nacionalnu izdaju uz lažnu konstrukciju o predavanju gradova Republike Srpske bošnjačkim strankama – istakao je Miličević.

On poručuje da je cilj poziva SNSD, predsjednika Srpske Milorada Dodika i predsjednika Narodne skupštine RS, Nenada Stevandića prema opoziciji “licemjerno pravljenje alibija za učešće na izborima po pravilima Centralne izborne komisije, to jest ranije najavljeno gutanje žaba”.

Miličević ističe da oni svojim ponašanjem ko zna koji put derogiraju institucije Republike Srpske i usvojene odluke u Narodnoj skupštini o izbornom zakonu “po kojem nikada nisu ni imali namjeru da sprovedu izbore, istovremeno usvajajući finansiranje zajedničkih institucija među kojima je i CIK”.

– S obzirom na to da su shvatili da javnost nije nasjela na lažnu patriotsku priču o organizaciji lokalnih izbora po izbornom zakonu RS, sada pokušavaju da opoziciju uvuku u novu zamku nacionalnog jedinstva, koje SNSD ruši godinama unazad – poručio je Miličević.

Dodao je da SDS “u toj predstavi neće učestvovati”.

– SNSD i njegovi sateliti neka sami gutaju svoje žabe – poručio je Miličević.

Politika

ZAPISNIKA NEMA! Rankić SLUPAO SLUŽBENO VOZILO NSRS – NIKO NE ZNA GDJE NI KAD!

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Petko Rankić, učestvovao je u saobraćajnoj nezgodi u kojoj je pod nerazjašnjenim okolnostima slupao službeno vozilo parlamenta RS.

Riječ je o službenom vozilu “Škoda Octavia” koja je stara tek 3 godine, a šteta na vozilu je velika.

Da je vozilo slupano potvrđeno je za Srpskainfo u Narodnoj skupštini RS, ali brojna druga pitanja su ostala bez odgovora. U Narodnoj skupštini su potvrdili da je vozilo koristio upravo potpredsjednik Rankić, a na pitanje kolika je šteta, odgovorili su da još nije procijenjena.

– Procjenu obavlja ovlaštena auto kuća i Grave osiguranje sa kojima Narodna skupština RS, nakon provedene javne nabavke, ima zaključen ugovor o kasko osiguranju od 15.2.2025. godine – ističu u NSRS.

Dodaju da je riječ o vozilu koje je kupljeno 2022. godine po cijeni od 60.000 KM sa PDV. Ključni detalji, međutim, izostaju. Policijski zapisnik, koji bi trebao rasvijetliti okolnosti nezgode, do danas nije dostavljen Narodnoj skupštini RS.

Prema informacijama iz NSRS, uobičajeni rok za dostavu zapisnika je 30 dana, ali zvaničnih potvrda i dalje nema, niti se zna kada i gdje se tačno nezgoda dogodila.

Dodatnu sumnju izazivaju nezvanične informacije prema kojima Rankić tvrdi da se sudario s jednom ženskom osobom te da je pozvao policiju koja je, navodno, napravila zapisnik.

Izvor iz MUP Republike Srpske, međutim, demantuje te tvrdnje i ističe da policijska patrola nije izlazila na lice mjesta. Dakle, imamo slupano službeno vozilo, ali nemamo mjesto nezgode, niti datum kada se ona desila. Nemamo zapisnik. Imamo dvije verzije priče i nijedna nije potvrđena.

Bez zapisnika, bez zvanične informacije o datumu, lokaciji i okolnostima nezgode, ali i bez transparentne reakcije institucija, ovaj slučaj otvara brojna pitanja: Ko je odgovoran za štetu nastalu na službenom vozilu? Da li su uopšte poštovane zakonske procedure? Zašto nema policijskog zapisnika?

Odgovor smo pokušali da dobijemo od Petka Rankića, koji je inače kadar SP, ali on nam se nije javljao na mobilni telefon.

Nastavi čitati

Politika

INSPEKTORI KREĆU U AKCIJU – Pod LUPOM IMOVINA i PRIHODI 1.450 OSOBA

Nadležni sektor Poreske uprave Republike Srpske formirao je bazu podataka o imovini i prihodima za 788.246 fizička lica, a poseban nadzor stavljen je na njih 1.450.

Navedeno je to u odgovoru na poslaničko pitanje koje je dostavljeno Narednoj skupštini Republike Srpske, a u kojem je precizirano da je iz formirane baze izdvojeno 1.450 fizičkih lica koja su u periodu posmatranja od tri uzastopne godine imala razliku između uvećanja imovine i prijavljenih prihoda veću od 300.000 KM.

– U skladu sa planom pokretanja prethodnog postupka izdato je 20 naloga za sprovođenje prethodnog postupka, po kojima postupa nadležno odjeljenje – naveli su u Poreskoj upravi. Takođe, navode da kada su u pitanju aktivnosti na utvrđivanju porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu napravljen je značajan iskorak u uspostavljanju komunikacije sa eksternim izvorima podataka i proširenjem baze podataka o imovini i prihodima fizičkih lica, čime su stvoreni uslovi za identifikaciju rizika, bodovanje i rangiranja fizičkih lica za prethodni postupak i postupak kontrole.

Direktor Poreske uprave Republike Srpske Goran Maričić ranije je “Glasu” rekao da će utvrđivanju porijekla imovine vršiti sistemskim prikupljanjem podataka o pokretnostima i nepokretnostima svih građana Srpske, u Republici, ali i inostranstvu.

– Nećemo imati selektivan pristup u primjeni zakona i neće se ići od kuće do kuće i gledati ko ima koliko i kakvih auta, nepokretnosti, od kojeg materijala mu je ograda ili ići ciljano na kontrolisanje ljudi za koje se u javnosti zna da su bogati i slično – pojasnio je tada Maričić. Takođe, on je precizirao da će Poreska uprava vršiti sistemsko prikupljanje podataka o imovini svih građana i na taj način napraviti bazu imovine građana u Srpskoj, BiH i inostranstvu.

– Kada baza u potpunosti bude uspostavljena, pristupiće se analizi rizika i ukoliko se pojavi sumnja da određeno lice nema dokaza za nagli rast vrijednosti imovine, ići će se u drugu fazu postupka, a to je kontrola – kazao je Maričić.

Zakon o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu usvojen je u februaru 2022. godine, a stupio je na snagu godinu dana nakon toga. Tim zakonom uređuju se uslovi, način i postupak pod kojim se utvrđuje imovina i uvećanje imovine fizičkog lica i poseban porez na uvećanje imovine, koje u uzastopnom period do tri kalendarske godine prelazi iznos od 300.000 KM, a za koju fizičko lice ne može da dokaže način sticanja, kao i organi nadležni za sprovođenje ovog zakona.

Ovim zakonom je između ostalog definisana imovina kao skup apsolutnih i relativnih imovinskih prava (pravo svojine i druga stvarna prava na pokretnim i nepokretnim stvarima, pravo intelektualne svojine, potraživanja iz svih izvora obligacionih odnosa), udjeli u privrednim društvima i prava koja iz njih proizlaze, hartije od vrijednosti, novac, kriptovalute, kao i druga imovinska prava u Republici Srpskoj, FBiH, Brčko distriktu i inostranstvu. Zaposleni

U Sektoru za utvrđivanje porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu ima šest zaposlenih. Strukturu u pomenutom sektoru čini pet zaposlenih sa visokom stručnom spremom (četiri zaposlena su diplomirani ekonomisti te jedan pravnik) i jedan sa srednjom stručnom spremom.

Nastavi čitati

Politika

BODIROGA O DODIKU “Kazna zatvora do pet godina ako se krši odluka NSRS”

– Ako službeno ili odgovirno lice u instituciji Republike Srpske ne primijeni, ne sprovede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje odluku institucija Republike Srpske kazniće se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina zatvora. Ovo je na nalogu objavio šef poslaničkog kluba SDS u NSRS Ognjen Bodiroga, osvrćući se na nedavno pojavljivanje u Sudu BiH predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Podsjetimo da je NSRS donijela zakone o zabrani rada pravosudnih i bezbjednosnih institucija BiH na prostoru Republike Srpske, a usvojene su i dopune krivičnog zakona u kome su predviđene kazne ukoliko se ne poštuju odluke institucija Republike Srpske.

“Od ovoga nema odbrane pa makar bili Srđan Mazalica ili Radovan Кovačević. Dakle, Narodna skupština Republike Srpske je usvojila zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja Suda BiH i Tužilaštva BiH, to je Dodik prekršio. Tačka”, naveo je Bodiroga.

Uz objavu Bodiroga je objavio i Zakon o dopuni krivičnog zakonika Republike Srpske, gdje je predviđen taj član.
BN

Nastavi čitati

Aktuelno