Connect with us

Politika

Sevlid Hurtić će biti državni ministar za ljudska prava, a Denis Šulić ga mijenja u Vladi RS-a

SNSD i SDP su danas usaglasili stavove oko pozicije ministra za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara BiH predloživši da tu poziciju zauzme Sevlid Hurtić iz stranke Bosanskohercegovački Zeleni, koja je na izborima bila dio “Pokreta za državu”, potvrđeno je za Klix.ba.

Podsjećamo, ranije je Dodik predložio da ovu poziciju zauzme SNSD-ov Denis Šulić, međutim, kako su tada tvrdili iz Osmorke (sada Šestorke), oni su se ovakvoj odluci usprotivili zbog čega je danas odlučeno da Hurtić zauzme ovu poziciju.

Do ovakve situacije je došlo zbog zahtjeva Osmorke da Edin Forto (Naša stranka) bude ministar saobraćaja, a s obzirom da dolazi iz reda Ostalih, ministar za ljudska prava i izbjeglice je morao biti Bošnjak iz RS-a.

Denis Šulić će, kako saznajemo ne Hurtićevo mjesto u Vladu RS-a kao ministar turizma.

SNSD će prijedlog poslati predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH Borjani Krišto, a ona će Hurtićevo ime uputiti SIPA-i na provjeru.

Tri kandidata za pozicije ministara koje pripadaju Bošnjacima, nisu dostavljena na provjere, a čeka se i na provjeru kandidata za ministra za ljudska prava i izbjeglice.

Kandidati SNSD-a od ranije su poznati. Ministar finansija BiH biće Zoran Tegeltija, a na poziciji ministra vanjske trgovine i ekonomskih BiH odnosa ostaje Staša Košarac. Nenad Nešić bi se mogao naći u fotelji ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine.

Što se ministara iz reda hrvatskog naroda tiče, mostarski advokat Davor Bunoza iz HDZ-a je kandidat za ministra pravde BiH, dok je kandidatkinja za ministricu civilnih poslova službeno Dubravka Bošnjak, aktuelna zamjenica direktora Agencije za bankarstvo Federacije BiH, također iz HDZ-a BiH.

Politika

STANIVUKOVIĆ O ISTJERIVANJU NJEMAČKE MINISTARKE: “Čin političkog primitivizma rukovodstva RS”

“Tradicionalno srpsko gostoprimstvo, diplomatski protokol, osnovni bonton i politički rezon – sve je to nedostajalo juče u sumanutoj odluci rukovodstva Republike Srpske da uskrati gostoprimstvo Ani Lirman, njemačkoj ministarki za evropske poslove” naveo je Draško Stanivuković, predsjednik PDP-a na društvenim mrežama.

“akon avanture iz 2022. godine kada je Milorad Dodik koristeći Narodnu skupštinu pokušao proglasiti novog njemačkog ambasadora nepoželjnom osobom, isti scenario se desio i juče.Jutros je evropska štampa zatrpana naslovima o necivilizovanom i bahatom ponašanju pojedinaca iz Republike Srpske zbog kojih je, nažalost, ugrožen i međunarodni ugled Republike Srpske.Za te neodgovorne pojedince ništa ne znači ni činjenica da je NJemačka četvrta po redu zemlja sa kojom Republika Srpska ima najveću robnu razmjenu, ništa ne znači što 200 hiljada naših ljudi živi u NJemačkoj, što u Republici Srpskoj velike infrastrukturne projekte podržava NJemačka, što je NJemačka zemlja koja donosi ključne odluke po pitanju članstva BiH u Evropskoj uniji” stoji u objavi.

“Ti neodgovorni pojedinci samo vide svoj problem i da bi ga riješili spremni su da žrtvuju čitav narod. Ono što se juče desilo u Banjaluci je neodgovorno, politički nezrelo i čin političkog primitivizma rukovodstva Republike Srpske. Zato jutros i svakog narednog dana evrospka štampa koristi iste sinonime za čelne ljude Srpske, kao što ih je koristio Trampov “Foks njuz” prije nekoliko dana. Kad niste taktični i nemate diplomatski pristup, to dobijete” zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Politika

Dodik udario na STRUČNJAKE ZA MEDIJE u Vladi Srpske, NSRS NAZVAO RUGLOM, a ovo bi sad ukidao

U BiH je propalo sve. Propala je spoljna politika. Ambasadori vode bošnjačku spoljnu politiku, a pokazuju neprijateljstvo prema Republici Srpskoj. Na međunarodnoj sceni vlada značajan nered, sve može da krene, u svakom trenutku, u bilo kojem pravcu.

Poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, na tematskoj sjednici Vlade Republike Srpske, na kojoj je razmatrana aktuelna politička i ekonomska situacija.

-Postoji oni koji se ne bore, samo sjede. Onaj ko se bori, taj može da izgubi, ali onaj ko se ne bori, on je već izgubio. Moramo se boriti da prikažemo pozitivne rezultate koje je Srpska ostvarila! Završili smo prošlu godinu sa 0.4 odsto budžetskog deficita i 34 odsto ukupnog duga, a 32 odsto javnog duga. Amerika ima 6 odsto budžetski deficit i 120 odsto zaduženja. Kako smo uspjeli da dozvolimo da javna percepcija bude drugačija, pored svih rezultata koje imamo? Zaposlili smo, po različitim strukturama, toliko stručnjaka za medije, a pokazali smo nesposobnost komunikacije! Razni mešetari, tako, izvrću priču i pričaju o kolapsu Republike Srpske – rekao je Dodik.

Kaže da bi bilo dobro da se tematske sjednice Vlade održavaju svaka tri mjeseca, kako bi se prikazali pozitivni rezultati Republike Srpske. Oštre kritike, iznio je na rad Narodne skupštine.

-Narodna skupština se pretvara za ruglo, ne liči ni na šta, platforma je za lažljivu opoziciju! Ljudi, koji rukovode Skupštinom, prinuđeni su da se bave redom i mirom. Zamoliću Nenada Stevandića da podigne dignitet tog tijela – rekao je Dodik.

On je rekao da da nije slučajno napadnuta Narodna skupština Republike Srpske, koja je referentno mjesto za sve odluke koje se donose u Srpskoj.

Kaže da je Republika Srpska stabilna, da bezbjednosno nije ugrožena i da zasniva svoj život na realnim parametrima.

-Održiva je u gotovo nemogućem političkom okruženju koje se naziva BiH. Mi, Srbi, mora da znamo da je međunarodni faktor uništio sve fabrike namjenske industrije u Srpskoj, a da je ostavio 11 fabrika, proizvođača oružja, u Federaciji. Vjerovatno na tome zasnivaju neku vrstu svojih ambicija. Mi nismo sjedili skrštenih ruku, znamo šta imamo, ne treba da se brinu za to. MUP RS može da bude bolje organizovan nego Oružane snage BiH. Ipak, to nam nije cilj. Naš cilj je mir – ističe on.

Kaže da je prošla godina za Srpsku bila teška i izazovna, a za neke i neizvjesna.

-Republika Srpska, za ovu godinu, ima obezbijeđenih 500 miliona KM. To nisu sredstva Evropske unije, ali jesu od naših prijatelja, koji razumiju naše stanje. Nećemo bankrotirati, imamo bolje makroekonomske pokazatelje nego Francuska. Republika Srpska ne treba da bježi od toga da se za investicije zaduži – rekao je Dodik.

BiH je, kaže, nesređena i nedovršena zemlja, koja traži svoj način postojanja.

-Dejtonski sporazum je trebao da bude proglašen svetinjom. Ipak, nastojanja su išla u drugom pravcu. Sve se svodilo na to da se napravi stalni pritisak na Republiku Srpsku, kako bi poklekla. Nije kriza u BiH nastala juče, sa Dodikom, Viškovićem i Stevandićem. Morate da se prisjetite da su Dragana Čavića, Mirka Šarovića i sve funkcionere klevetali i sklanjali. Sve vrijeme, od Dejtona, vlada toksični zrak i mrak! To se vidi u svakoj pori društvenog i javnog života, pa čak i kroz položaj visokoškolskih ustanova, srednjih škola… U BiH imate Agenciju za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, nešto tako, i to treba ukinuti – rekao je Dodik.

Kaže da je neophodno da se poveća mobilizacija svih javnih instituta u Srpskoj.

-Često se žale jedni na druge. Blizu sam toga da više ne mogu da podnesem neke stvari, pogotovo kad je u pitanju zastoj investicija. Mnogi se žale na radi Pravobranilaštva. Naši prioriteti su jasni, onaj ko ne bude angažovan, biće udaljen s posla. Moramo da nastavimo sa izvršavanjem sa zakonima koje smo donijeli, moramo održati ovu koaliciju – rekao je Dodik.

Dodik kaže da Republika Srpska ne smije dozvoliti da nijedan zakon na nivou BiH bude usvojen, a da ne bude odobren od strane Skupštine Republike Srpske.

-Budžet BiH je izmišljen. Nije imala pravo na njega, nego na finansijski plan – rekao je Dodik.

Dodik je predlažio da Vlada Srpske zatraži od zajedničkih institucija i od srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović da bude pokrenut proces hitnog ukidanja carina za američku robu koja ulazi u BiH i da se sa SAD zatraži sporazum o slobodnoj trgovini.

-Sadašnja situacija oko carina i ovoga što je pokrenuo predsjednik SAD Donald Tramp, sigurno će kasnije vršiti pritisak na ekonomiju. U tom pravcu ovo predlažem – rekao je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

POČELA TEMATSKA SJEDNICA Vlade Republike Srpske na koju opozicija NIJE POZVANA, evo o čemu će biti riječi

Počela je tematska sjednica Vlade Republike Srpske, na kojoj se razmatra aktuelna politička i ekonomska situacija u Srpskoj.

Sjednici prisustvuju predsjednik Srpske Milorad Dodik, predsjedavajuća i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik NSRS Nenad Stevandić.

Ovoj sjednici prisustvuju predstavnici institucija sa nivoa Republike Srpske i BiH, direktori javnih preduzeća, institucija, uprava, akademske zajednice, rektori dva javna univerziteta, gradonačelnici…

Opozicija, kako je ranije rekao Dodik, nije pozvana.

Dodik je ranije istakao da će se razmatrati mogućnost stupanja Republike Srpske u vojni savez sa Srbijom i Mađarskom.

Takođe, rekao je i da je Republika Srpska spremna da gradi Sud i Tužilaštvo u okviru Ustava, dok za SIPA smatra da joj se mogu dati dodatna ovlašćenja za terorizam i trgovinu ljudima.

Nastavi čitati

Aktuelno