Connect with us

Politika

Ševo o padu stabla i cinizmu: Da li je EKOLOGIJA samo PARTIJSKI INSTRUMENT SNSD-u?

Održavanje drvenastog gradskog zelenila je veoma važan i složen zadatak. Banjaluka s razlogom nosi epitet jednog od najzelenijih gradova u regionu, sa hiljadama stabala koja krase njene ulice i parkove. Novoizgrađeni parkovi i šetališta, realizovani u vrijeme administracije gradonačelnika Draška Stanivukovića, dodatno učvršćuju taj status. Gradske službe redovno sprovode aktivnosti na njegovanju, kresanju i uklanjanju starih i bolesnih stabala, što građani naročito uočavaju tokom proljeća i jeseni.“

Izjavio je ovo član Gradskog odbora PDP-a, Miroslav Ševo komentarišući objave o padu stabla u centru Banjaluke.

– Priroda je nepredvidiva i događaji poput pada stabla mogu se desiti — dešavali su se i ranije. Često se dešava i da građani, kao i pojedina ekološka udruženja, vrše pritisak da se stabla koja su zrela za uklanjanje što duže ostave „u životu“, čime se značajno otežava donošenje stručnih odluka i preduzimanje neophodnih mjera od strane nadležnih službi. Bez obzira na to, grad Banjaluka ostaje posvećen očuvanju i unapređenju zelenih površina, kako bi naša sredina bila što zdravija i prijatnija za život- rekao je Ševo.

Dodao je da je zanimljivo primjetiti da je jedno stablo u centru grada bilo dovoljno da probudi ekološku savjest prof. Кapović Solomun, dok je istovremeno potpuni kolaps šumarskog sektora u Republici Srpskoj ostao ispod njenog radara — bez ijedne riječi javnog oglašavanja.

– Dok prof. Кapović Solomun iskazuje zabrinutost zbog gradskog zelenila, valja je podsjetiti da javno preduzeće „Šume Republike Srpske“ prolazi kroz najdublju krizu od svog osnivanja: više od 100 miliona КM akumuliranih obaveza, mjesecima neisplaćene plate i doprinosi, radnički štrajkovi, stranačko kadriranje i uhljebljivanje, kao i, što je možda i najpogubnije, sistematsko uništavanje šumskih resursa, koji bi trebali predstavljati temeljnu razvojnu šansu i stratešku prednost Republike Srpske. Da li prof. Кapović Solomun ima nešto da kaže o tome? Ili je i ona samo još jedan primjer kako se dio akademske zajednice, bliske SNSD-u, koristi za prikupljanje jeftinih političkih poena, gdje je „ekologija“ samo partijski instrument, a ne dosljedna vrijednost?-zaključuje Ševo.

Politika

ZAGAZIO U ŽABOKREČINU I FEKALIJE! Javor se konačno ukazao u Gomjenici

Kada su krajem marta poplave zadesile Prijedor, ko je mogao da zamisli da će i danas neki morati u čizmama da gaze u dvorištima, da bi došli do kuće ili garaže. I nije više problem samo voda, već fekalije koje su se izlile, a koje još nisu očišćene.
Uprijedorskom naselju Gomjenica, tačnije Baltine bare, ispred nekoliko kuća improvozovani mostići od dasaka i cigli, a bez gumenih čizama se ne smije nigdje. Naime, u jednoj ulici, koju neki nazivaju Bobeška, podzemne vode napravile su nezamisliv problem.

Nakon što se voda nakon poplava povukla, ostala je ustajala bara, pomiješana sa sadržajem iz septičke jame. Kućama se ne može prići, a u ulici ima mnogo djece.
-Iz čizama se ne može mrdnuti. Tako je kada se privatnicima dozvolilo da krampaju, prekopaju zemlju, pa sada mi ispaštamo – kaže Dragan. Njegovoj komšinici, kada su bile poplave, voda je u kući bila 25, 30 centimetara.
-Sada je veći problem voda oko kuća, koja je ustajala, pravi se žabokrečina, izlile su se septičke – opisuje ona stanje više od 15 dana nakon poplava.

Mještani kažu da su im od velike pomoći bili vatrogasci koji su uradili sve da se izbjegne scenario kao 2014. godine. Napominju da su sami napravili jedan nasip, jer da nisu, sve bi bilo pod vodom.
Dok smo bili u obilasku ovog naselja, pročulo se da je stigao gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor. Mještani, u gumenim čizmama, brzo su se okupili. I Javor je sa njima zagazio u baruštinu.

-Ukupno 7 kuća je imalo problem, sada je važno da ispumpamo vodu koja je ostala, a koja trenutno ne ugrožava domaćinstva. Međutim, izlila se septička jama i moramo da spriječimo da ne dođe do potencijalne zaraze – rekao je Javor za Srpskainfo i dodao da će u što skorijem vremenu poslati struku da vide mogu li se malo više od nivoa ovih kuća postavi pumpe koje bi, kada nadođe Sane i Gomjenice, vodu odnosile dalje.
Mještani su mu rekli da smatraju da problem kod njih nastaje zbog šljunkara koje su iskopane u blizini.

-Inspekcija će detaljno pregledati ko radi eksploataciju šljunka, ko su firme, da li imaju sve papire, da li su u funkciju. Formiraću komsiju koja će izaći na lice mjesta koje će utvrditi stanje na terenu – obaćao je Javor.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Politika

SUD DONIO ODLUKU! Fikretu Abdiću tri i po godine robije

Kantonalni sud u Bihaću donio je prvostepenu presudu protiv Fikreta Abdića, bivšeg načelnika Velike Kladuše, osudivši ga na tri godine i šest mjeseci zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja.

Sud je utvrdio da je Abdić tokom svog mandata od 2017. do 2020. godine omogućio nezakonitu finansijsku korist drugim osobama, čime je pričinjena šteta budžetu opštine.

Pored zatvorske kazne, Abdić je obavezan da Opštini Velika Kladuša nadoknadi štetu u iznosu od 487.907 KM, a novac mora biti vraćen u roku od 30 dana od dana kada presuda postane pravosnažna.

U izrečenu kaznu biće uračunat i period koji je proveo u pritvoru, od 18. juna do 29. oktobra 2020. godine.

Za pojedine tačke optužnice sud ga je oslobodio odgovornosti, prenosi Avaz.

Nastavi čitati

Politika

GODINU DANA RANIJE ZNALI ZA DUG: Savjet ministara prešutio obavezu Vlade Srpske prema Viaduktu

Prije godinu dana, tačnije u maju 2024. godine, Savjet ministara BiH u dva kruga glasanja nije postiglo saglasnost za usvajanje informacije Pravobranilaštva BiH o odluci ISCID Komiteta o poništenju arbitražne odluke u postupku “Viadukt” Portorož – Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček protiv BiH.

Dakle, već godinu dana je poznato da će na naplatu Republici Srpskoj doći više od 110 miliona KM, i da će u slučaju neplaćanja finansijski udar biti izvršen po institucijama BiH. No, ta tema je potpuno bila ispod radara dok nije otkriveno da bi zbog duga RS mogla ispaštati BHANSA.

Ovo je dio saopštenja Savjeta ministara BiH sa sjednice koja je održana 28. maja 2024. godine u kojoj se navodi da Savjet ministara nije usvojio zaključak kojim se poziva Vlada Republike Srpske da u skladu sa Sporazumom o međusobnim pravima i obavezama u vezi s arbitražnim postupkom hitno postupi po arbitražnoj odluci od 1. maja 2024. godine i presudi Tribunala od 18. aprila 2022. godine.

– Pravobranilaštvo BiH je informisalo Savjet ministara da je već upućen dokumentovani zahtjev Vladi Republike Srpske za postupanje po odluci ISCID Komiteta o poništenju arbitražne odluke u ovom postupku i presudi Tribunala. U skladu dostavljenoj presudi, koju su pravni zastupnici tužioca dostavili Pravobranilaštvu BiH na ime tužene BiH, ukupni troškovi ovog arbitražnog postupka iznose 52.794.412 evra uz kamate koje teku od dana pravosnažnosti odluke.”

U saopštenju se dodaje da su Savjet ministara i Vlada Republike Srpske ranije zaključili sporazum o međusobnim pravima i obavezama u vezi s ovim arbitražnim postupkom kojim se Vlada Srpske obavezala bezuslovno ispuniti svoje obaveze plaćanja prema presudi donesenoj u arbitražnom postupku u ime BiH, po prijemu dokumentovanog zahtjeva Pravobranilaštva BiH.

– Viadukt d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček iz Pirana, Slovenija, pokrenuli su arbitražni postupak protiv BiH pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova u Vašingtonu radi naknade štete prouzrokovane kršenjem odredbi Sporazuma o recipročnom unapređenju i zaštiti investicija između BiH i Slovenije i Ugovora o energetskoj povelji – stoji u saopštenju, piše Klix.

Nastavi čitati

Aktuelno