Connect with us

Svijet

SIJARTO UPOZORAVA: Evropa možda neće biti spremna na novi talas migracija

Evropa možda neće moći da se nosi sa još jednim talasom ilegalnih migracija izazvanim krizom sa hranom u najsiromašnijim zemljama Azije i Afrike, izjavio je ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto.

– Mađarska i Liban su dvije zemlje koje su geografski udaljene jedna od druge, ali smo jednako zainteresovani za što skorije postizanje mira u Ukrajini. Naravno, ukoliko nema mira, kriza sa hranom će se pogoršati, što će navesti desetine miliona ljudi da napuste svoje zemlje“, rekao je Sijarto na zajedničkoj konferenciji za novinare sa libanskim ministrom spoljnih poslova Abdalahom Bouom Habibom u Bejrutu.
On je naglasio da se zna da pomenute poteškoće mogu dovesti do novih talasa migracije iz već nestabilnih regiona koji će biti većih razmjera i ozbiljniji nego ikad ranije.
– Isto tako znamo da ti talasi migracije destabilišu situaciju i da su generalno usmjereni ka Evropi. Ukoliko se ovaj pritisak poveća, Evropa neće moći da se nosi s tim – upozorio je Sijarto.

Sijarto je pozvao na pružanje pomoći Sjevernoj Africi i Bliskom istoku u stvaranju uslova koji bi omogućili ljudima tamo da normalno žive i pomogli da se vrate hiljade izbjeglica koje su pobjegle iz tih regiona.

Šef mađarske diplomatije izrazio je nadu da će pomoć Mađarske u obnovi hrišćanskih crkava u Libanu doprinijeti pomenutim naporima.

Sijarto je istakao da je Vlada Mađarske za taj program izdvojila dva miliona dolara i da je sada odlučila da doda još 1,8 miliona.

Obraćajući se kasnije učesnicima međunarodne konferencije za pomoć sirijskim izbjeglicama, koje sada čine gotovo petinu stanovništva u Libanu, Sijarto je naveo da je mađarska Vlada u posljednjih nekoliko godina sprovela niz projekata u Siriji vrijednosti oko 27 miliona dolara u polju izgradnje, obrazovanja, zdravstvene njege i poljoprivrede, javila je novinska agencija MTI.

Prema njegovim riječima, ukoliko međunarodna zajednica ne promijeni stav, sve više Sirijaca će napustiti svoje kuće i sve manje njih će se vraćati, prenio je TASS.

Svijet

NJEMAČKA NASTAVLJA DA TONE! Firme razmatraju otpuštanja u auto i metalskoj industriji

Sve više njemačkih kompanija razmatra otpuštanja, posebno u auto-industriji i metalskoj industriji, zaključak je danas objavljenog izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena za decembar.

Indikator koji mjeri spremnost njemačkih kompanija na zapošljavanje je pao sa novembarskih 93,3 poena na 92,4 poena.

Firme su sve manje raspoložene da zaposle nove kadrove i raste udio onih koji planiraju da dijele otkaze, prokomentarisao je rukovodilac istraživanja IFO Klaus Volrabe, prenosi Tanjug.

Posebno teška situacija vlada u njemačkoj proizvodnji, konkretno u auto-industriji i metalskoj industriji, ali sektor trgovine se takođe suočava sa velikim problemima koji su pogodili i sektor usluga.

Turistička industrija Njemačke za sada i dalje otvara nova radna mjesta, dok u ugostiteljstvu planiraju otpuštanja.

Njemačka građevinska industrija je u krizi, ali za sada nema najava velikih otpuštanja. Kompanije u ovom sektoru pokušavaju da zadrže svoje postojeće radnike, objavljeno je na veb stranici IFO.

Nastavi čitati

Svijet

SKANDAL NA OSTRVU! Britanska ministarka pod istragom zbog KORUPCIJE!

Britanska ministarka za rad Tulip Sidik pod istragom je zbog navoda da je njena porodica pronevjerila milijarde funti iz infrastrukturnih projekata u Bangladešu, objavio je “BBC”.

Sidik je optužena da je 2013. godine posredovala u dogovoru sa Rusijom oko cijene za izgradnju nuklearne elektrane “Rooppur” u Bangladešu.

Prema tvrdnjama političkog opozicionara Bobija Hadžaja, u okviru ovog dogovora cijena projekta je uvećana za milijardu funti, a 30 odsto tih sredstava navodno je preusmjereno na Sidik i druge članove njene porodice preko mreže banaka i inostranih firmi.

Istraga je dio šireg postupka koji vodi Bangladeški antikorupcijski komitet (ACC), a fokusira se na bivšu premijerku Bangladeša, Šeik Hasinu, Sidikinu tetku, koja je smijenjena sa vlasti u avgustu.

ACC istražuje i druge članove Hasinine porodice, uključujući Sidikinu majku, Šeik Rehanu Sidik, i bivše visoke zvaničnike iz Hasinine vlade.

Sidik je negirala optužbe o svojoj umješanosti, a premijer Velike Britanije, Kir Starmer, izrazio je povjerenje u njen rad, saopštivši da će ona nastaviti da obavlja svoju funkciju zaduženu za borbu protiv korupcije.

Ipak, Sidik je odlučila da se povuče iz svih političkih odluka koje se odnose na Bangladeš.

Hadžaj je optužio Sidik da je posredovala u organizovanju sastanaka između bangladeških zvaničnika i ruske vlade kako bi omogućila izgradnju nuklearne elektrane.

On tvrdi da je ukupno 3.9 milijardi funti nezakonito preusmjereno sa projekta, kroz mrežu međunarodnih bankarskih transfera i firmi.

Ovaj slučaj se pojavio u vrijeme kada je Šeik Hasina, koja je na čelu Bangladeša bila više od 20 godina, optužena za zločine protiv čovječnosti tokom nasilnih protesta u zemlji i protiv nje je izdat nalog za hapšenje, prenosi “Tanjug”.

Nastavi čitati

Svijet

SANKCIJE IM NIŠTA NE MOGU! Ruska ekonomija porasla za 8 ODSTO

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da je ruska privreda za dvije godine ostvarila rast za osam odsto i da je po tome prva među evropskim zemljama.

Putin je na godišnjoj konferenciji za novinare rekao da je američka privreda za to vrijeme rasla za pet do šest odsto, evrozona za jedan procenat, dok je Njemačka ostala na nuli.

“Kada je sve mirno, onda nam je dosadno. Kad se stvari ustalasaju, onda nas hvata strah”, rekao je Putin i dodao da je sve u ekonomiji.

On je istakao da su međunarodne finansijske i ekonomske institucije stavile Rusiju na prvo mjesto po ekonomskom rastu među evropskim zemljama. Sputnjik

Nastavi čitati

Aktuelno