Hronika
ŠIRI SE AFERA “RESPIRATORI”! Ko će odgovarati za umrle u KCUS?

Trideset “malina respiratora”, zbog čije kriminalne nabavke na robiju idu Fadil Novalić (SDA), bivši premijer FBiH (4 godine), Fahrudin Solak, bivši direktor Federalne uprave civilne zaštite (6 godina), i Fikret Hodžić, vlasnik “Srebrene maline” (5 godina), ostavljeno je na milost i nemilost vremenu u zgradi stare hirurgije KCUS-a jer ničemu ne služe.
Stotine građana
Još jedan dokaz da je 10,5 miliona KM bačeno, da se uređaji koji su, evidentno je, neispravni više ne koriste i da nisu poslužili nikakvoj svrsi, što je, između ostalog, utvrđeno presudom Suda BiH.
Njihovo skladištenje u tamni podrum zgrade stare hirurgije najveći je dokaz za to da skupocjeni respiratori nisu ni namijenjeni za liječenje kovid pacijenata.
Kao kada djetetu kupite igračku koju odmah odbaci u podrum, duboko u tamu. Nažalost, ovdje se ne radi o igračkama, nego o aparatima koji su trebali da spasavaju ljudske živote, u vremenu kada su se stotine građana borile za dah.
Otkako je Sebija Izetbegović, supruga Bakira Izetbegovića, predsjednika SDA, smijenjena sa čela Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), vrata ove institucije su otvorena i građanima i medijima, koji prethodno godinama nisu mogli ni do kapije KCUS-a.
Tako je reporter Avaza Evelin Trako juče ušao u zgradu stare hirurgije, koja je u vrijeme pandemije služila kao Privremeni respiratorni centar (PRC).
“Malina respiratori”, ili ACM812, njih 30 komada, poredani su jedan do drugog. Jesu li korišteni ili nisu, najbolje znaju Sebija Izetbegović i Amela Katica-Mulalić, šefica Klinike za anesteziju i reanimaciju KCUS-a.
Upravo je Katica-Mulalić javljala podobnim medijima da su “malina respiratori” u pogonu, dakle da rade. Bez obzira na to što su mediji u to vrijeme prenosili jeziva svjedočenja oboljelih od koronavirusa koji su se bojali priključivanja na respiratore ubice. Dobar tužilac ili istražitelj to vrlo lako može utvrditi.
Takođe, ko je pratio suđenje u najvećoj poslijeratnoj aferi “Respiratori”, sjetiće se da je Sebija Izetbegović pred Sudom BiH naglasila da je svih 30 respiratora ACM812 A koje su dobili od Federalne uprave civilne zaštite u funkciji upravo u ovoj zgradi stare hirurgije, odnosno tadašnjem Privremenom respiratornom centru.
– Koriste se za invazivnu i neinvazivnu ventilaciju bolesnika kojima taj protok kisika odgovara – rekla je Izetbegović 24. marta 2021. godine, za šta postoji najmanje 30 medijskih izvještaja.
I kada se sve sagleda, sve je i više nego jasno. Nabavka kineskih uređaja, plaćenih 10,5 miliona KM, djelo je Stranke demokratske akcije i tadašnje Uprave Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), sa Sebijom Izetbegović na čelu, suprugom Bakira Izetbegovića.
Sve je znala
Sebija Izetbegović, prva dama u Bošnjaka, bez čijeg znanja ni čistačica u KCUS-u nije mogla obrisati staklo, od prvog dana bila je uključena u nabavku respiratora i, u jeku najveće pandemije, aktivno je učestvovala u odabiru uređaja, zbog kojih sada Bakirov Fadil Novalić i operativci Fahrudin Solak i Fikret Hodžić moraju u zatvor. Već po gradu kruže priče da je riječ o jedinoj zasluženoj petnaesci u Sarajevu.
Ulogu Sebije potvrđuju svjedočenja od 15. oktobra 2021. godine u Sudu BiH.
Naime, tada je bivši šef Novalićevog kabineta Hasan Ganibegović rekao u sudnici da je djelimično izbrisao dio poruka u Viber grupi “Gensek”, preko koje je komunicirao s Editom Kalajdžić.
Ganibegović i Kalajdžić vodili su razgovor 23. aprila 2020., kada je Ganibegović dobio od Fahrudina Solaka ugovor sa “Srebrenom malinom” o kupovini respiratora. Taj ugovor je proslijedio Kalajdžić, naglasivši da je štetan, da nisu ispoštovani rokovi i da ga treba raskinuti.
Iako je Fadil Novalić rekao da je riječ o dobrim respiratorima, o njima najbolje govore poruke u Viber prepisci.
U komunikaciji od 28. marta 2020. u Viber grupi “Gensek” Kalajdžić se obratila Ganibegoviću:
– Seb zove. Loši respiratori. Užas. U ogromnom smo problemu. Ako je to tačno, a jeste garant.
Jasne poruke
Posebno što su svjedoci potvrdili da je Seb bila Sebija Izetbegović.
U javnosti se sve glasnije govori i o aferi “Respiratori 2”.
Koliko pacijenata je bilo priključeno na “malina respirator”? Koliko ljudi je stradalo? Ko je tjerao pacijente da budu spojeni na ove neupotrebljive uređaje?
I to će vrlo brzo pokazati nova optužnica. Ko je neispravnim “malina respiratorima” ubijao bh. građane? Na desetine je krivičnih prijava.
Pismo anesteziologa
Šta je sa istragom koja je pokrenuta nakon pisma 13 anesteziologa KCUS-a još 2021. godine koje su uputili Upravi KCUS-a sa Sebijom Izetbegović na čelu?
U tom pismu anesteziolozi su naveli da respiratori ACM812 A ne posjeduju karakteristike koje se preporučuju za mehaničku ventilaciju pacijenata zaraženih koronavirusom.
Ciljano izabrana “Malina”
Prema presudi, Solak je ciljano odabrao pogrešan i nezakonit postupak upravo iz razloga netransparentnosti i diskrecionog odlučivanja, kako bi se odabranom i favoriziranom Hodžiću i “Srebrenoj malini” omogućilo da pribave imovinsku korist. To je, kako se navodi, rezultiralo nabavkom 100 respiratora za 10.530.000 KM, koji najvećim dijelom nisu odgovarali svrsi.
Avaz
Hronika
TUGA DRUŠTVA U KOJEM ŽIVIMO! U Srbiji od 2011. ubijeno više od 430 žena

U Srbiji je od 2011. godine do danas ubijeno više od 430 žena, a tek tri odsto među njima prethodno je prijavilo nasilje, saopštila je resorni ministar Tatjana Macura povodom Nacionalnog dana sjećanja na žene žrtve nasilja.
Macura je istakla da je nasilje nad ženama problem koji mora da podigne na noge čitavo društvo i nešto o čemu se ne smije ćutati.
– Ne smemo da ćutimo! Da ne okrećemo glavu je u najboljem interesu žrtve. Nasilje se mora prijaviti – za žrtvu, za njenu decu, za celo društvo. Prijavom nasilja spašavamo živote. Nijedna žena ne sme biti prepuštena sama sebi. Ne zaboravljamo nijednu i ne odustajemo ni od jedne – poručila je Macura.
Ona je naglasila da država ima dobar sistem zaštite žrtva od nasilja, ali da bi mogao da reaguje, nasilje mora biti prijavljeno.
– O njemu se mora govoriti hrabro i jasno svaki dan, a ne samo onda kada se globalno ili nacionalno bavimo temom nasilja – naglasila je Macura.
Nacionalni Dan sjećanja na žene žrtve nasilja ustanovljen je u znak sjećanja na 18. maj 2015. godine kada je u porodičnom nasilju u Srbiji za tri dana ubijeno sedam žena.
Hronika
JOŠ JEDAN U NIZU! Načelnik opštine u BiH izazvao saobraćajku pa pokušao pobjeći? (VIDEO)

Načelnik Banovića Mehmed Hasanović juče je učestvovao u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila na putu između Banovića i Lukavca.
Hasanović je prouzrokovao saobraćajnu nezgodu, te se navodno pokušao i udaljiti sa lica mjesta. U tome su ga spriječili oštećeni iz automobila u koje je udarilo vozilo načelnika Banovića te su ga zadržali do dolaska pripadnika policije.
Linker
Izvor koji je dao informacije portalu Vijesti.ba tvrdi da policija nije uradila alkotest Hasanovića, ali i da nije napravljena službena zabilješka, već da se insistiralo da se napravi tzv. evropski izvještaj kao i da se “strane dogovore”. Iz dostupnog dokumenta vidi se da je Hasanović prihvatio odgovornost za prouzrokovanje saobraćajne nezgode.
Načelnik Banovića Mehmed Hasanović, prema saznanjima https://t.co/I4u4MdpYZZ, danas je prouzrokovao saobraćajnu nesreću. Nezvanično, policija nije uradila alkotest Hasanovića, niti je napravljena službena zabilješka? pic.twitter.com/Iev5GCzznn
— Vijesti.ba (@Vijesti_ba) May 17, 2025
Hronika
AUTOMOBILOM SE ZABIO U PORODIČNU KUĆU U ŠIPOVU: “Mislili smo da je zemljotres”

U ranim jutarnjim časovima u Šipovu dogodila se teška saobraćajna nezgoda kada je putnički automobil velikom brzinom sletio s kolovoza i uletio direktno u porodičnu kuću, pričinivši ogromnu materijalnu štetu.
U nesreći, kako prenosi Srpska info nije bilo stradalih.
U automobilu su se nalazili mladić i djevojka, a vozilom je upravljao muškarac koji je, kako saznaje pomenuti medij, policijski službenik koji se u tom trenutku nalazio van dužnosti.
Iako je automobil gotovo potpuno uništen u sudaru, vozač je prošao bez povreda, dok je djevojka zadobila lakšu povredu – čvorugu na glavi.
Oboje su, prema navodima očevidaca i izvora bliskih istrazi, bili pod dejstvom alkohola.
Na mjesto nesreće odmah je izašla policija, a uviđaj je trajao nekoliko sati. Prisutno je bilo oko deset policajaca koji su, kako svjedoci kažu, u nevjerici komentarisali kako niko nije izgubio život s obzirom na razmjere nesreće.
Materijalna šteta na kući je ogromna – oštećenja su vidljiva na sve tri etaže objekta, uništena je dvorišna ograda, prozor u prizemlju, krovna konstrukcija, kao i vanjske stepenice.
Snažan udarac probudio je ukućane, mladi bračni par sa dvoje male djece.
“Isprva smo mislili da je zemljotres, sve se treslo, stvari su padale sa polica. Počeli smo da panično trčimo i tražimo djecu. Još smo u šoku”, rekli su vlasnici kuće.
Mještani ovog naselja tvrde da ovakav prizor nikada ranije nisu vidjeli.
“Vidjeli smo razne nesreće, ali da neko ovako uleti u kuću, to je prvi put. Sve je iščupano, da do krova dođe, to nam nije jasno”, rekao je jedan od komšija.
Policija još nije izdala zvanično saopštenje, a očekuje se da istraga utvrdi sve okolnosti nesreće.
-
Svijet2 dana ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Društvo13 sati ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika1 dan ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Region3 dana ago
SPORNIH 7 MINUTA U SLUČAJU NESTANKA DANKE ILIĆ: Novo saslušanje majke danas
-
Region1 dan ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Politika3 dana ago
SNSD I UJEDINJENA SRPSKA PRIZNALI ŠMITA: Vlada Srpske provela odluku OHR-a
-
Banjaluka3 dana ago
GORI KOD INCELA: Vatrogasci na terenu, borba s požarom u toku
-
Svijet3 dana ago
POČELI PREGOVORI UKRAJINE I RUSIJE U ISTAMBULU: Sjeli za sto poslije tri godine