Connect with us

Hronika

KAKO JE MOGUĆE DA JE REVIZORIMA promakla kontrola NEISPRAVNIH respiratora

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske u posljednjih nekoliko godina ispitivala je ekonomičnost i efikasnost trošenja javnog novca u brojnim ustanovama i u razne svrhe. Međutim, revizori nisu pokazali zainteresovanost za preskupo plaćene respiratore od kojih više od polovine ne radi i kojima se danas bavi tužilaštvo, a na kojima je život okončalo na stotine građana Srpske.

Primjera radi, revizori su u svojim revizijama učinka istraživali kako se upravlja održavanjem zgrada, sprovode li se mjere za ravnopravnost polova u institucijama, šta komunalna policija radi na održavanju reda te funkcioniše li sistem za zaštitu potrošača.

Međutim za pitanja gdje su i funkcionišu li respiratori, u kom obimu se koriste, da li je osoblje adekvatno obučeno za rad na njima i ko ih servisira, nisu imali vremena.

Podsjećamo, Vlada Republike Srpske potrošila je za vrijeme pandemije 13 miliona maraka na respiratore od kojih, kako se ispostavilo, više od pola ne radi. Riječ je o aferi koja je u nastanku za razliku od one zbog koje u Federaciji BiH bivši premijer leži u zatvoru.

Iz Glavne slube za reviziju javnog sektora nemaju razumno opravdanje zašto se nisu bavili ovim pitanjima. Ipak, tvrde, da nisu sjedili skrštenih ruku pa su tako 2019. godine kontrolisali upravljanje centralizovanim javnim nabavkama u zdravstvu Republike Srpske.

Zanimljivo je da je to predpandemijska godina, a da je revizija ukazala na ono što će se dešavati u godinama posle.

„Revizija je pokazala da se nabavkama u zdravstvu nije upravljalo u skladu sa principima ekonomičnosti, efikasnosti i efektivnosti, što je imalo uticaj na ostvarivanje osnovnih principa zdravstvene zaštite u Republici Srpskoj“, navode revizori.

Ovi rezultati mogli su biti povod da se revizori koncentrišu na respiratore, ali su oni na ovome stali. U zdravstveni sektor su ušli ponovo prošle godine kada su kontrolisali upravljanje zaliha lijekovima u domovima zdravlja.

„Od uspjeha ovog upravljačkog segmenta, zavisi uspješnost, kvalitet i sigurnost zdravstvene zaštite, te se svodi na optimizaciju obima i strukture zaliha uz namjensko i racionalno trošenje raspoloživih sredstava u zdravstvenom sistemu. Revizija je pokazala da nisu u potpunosti uspostavljene pretpostavke i preduslovi za uspješno upravljanje zalihama lijekova, te da u skladu s tim postoji potreba za unapređenjem“, poručuju iz Glavne službe za reviziju.

Zvuči nevjerovatno da su revizori prepoznali značaj vezan za javne nabavke u zdravstvu i namjensko trošenje lijekova, a da ih priča oko respiratora, koja se prožimala kroz javnost, nije privukla.

Gavran: Afera u FBiH morala biti dodatni podsticaj za provjere
Ekonomista Igor Gavran u izjavi za CAPITAL kaže da je afera u Federaciji BiH morala biti dodatni podsticaj za provjere čak i ako nema direktne sumnje u nezakonitost.

I bez toga je, dodaje on, za ovakve nabavke bilo normalno očekivati barem redovnu reviziju.

„Ako je zaista nije bilo, onda se to može objasniti samo na dva načina – nedostatkom stručnosti, odnosno nepažnjom i neprofesionalnošću, ili nedostatkom nezavisnosti, odnosno svjesnom namjerom prikrivanja ili u najmanju ruku izbjegavanja otkrivanja nepravilnosti“, smatra Gavran.

Prema njegovim riječima i jedan i drugi mogući razlog su zabrinjavajući jer otvaraju pitanje koliko je još nezakonitosti svjesno ili nesvjesno promaklo reviziji.

Predsjednik Odbora za reviziju Narodne skupštine Republike Srpske Mirjana Orašanin kaže da će ovo tijelo tražiti da se izvrši revizija učinka.

Prema njenim riječima, očigledno je da niko nije predložio da se revizija izvrši a da su revizori smatrali da ona nije neophodna.

Smatra da revizija gleda blagonaklono na vladajuću strukturu, Vladu i njene institucije i trudi se da ih zaštiti na sve načine.

„Primjera radi tamo gdje su prije davali negativne ocjene sada ostavljaju rezervu sa određenim brojem preporuka, a baš rijetko daju negativno revizorsko mišljenje, osim opština u kojima su opozicioni načelnici“, konstatovala je Orašanin.

Transparency International: Revizori se bavili manje značajnim nabavkama
U Transparency Internationalu BiH kažu da su za vrijeme pandemije skretali pažnju reviziji da fokus prebaci na najvrednije nabavke, što su u tom periodu bili respiratori, ali da su ovi to uglavnom ignorisali.

„Oni imaju pravo kada analiziraju javne nabavke da naprave kvalitetan uzorak, pogotovo onih nabavki koje ukazuju i izazivaju sumnju na korupciju. Međutim, revizori se nisu bavili ovim slučajem već nekim manje značajnim, odnosno obišli su ono što je najbitnije“, rekao je portparol TIBiH Srđan Traljić.

Podsjećamo, Republičko javno tužilaštvo Republike Srpske vodi istragu oko respiratora koje je Fond zdravstvenog osiguranja RS kupovao za vrijeme pandemije. Za veći dio njih je utvrđeno da ne zadovoljavaju standarde propisane od strane Svjetske zdravstvene organizacije kao i da ne postoje garancije o sigurnosti i performansama.

Treba napomenuti i to da je i danas aktuelni ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić u junu 2020. godine, pravdajući ovu nabavku, rekao da respiratori nisu nabavljeni preko „Alibabe“ te da su cijene u skladu sa onim na tržištu.

CAPITAL

Hronika

OGLASIO SE I DIREKTOR! U igri “Supermen izazov” DJEVOJČICI POLOMLJENE RUKE

Nakon što je u igri “Supermen izazov” koji promoviše društvena mreža Tik Tok, učenici petog razreda Osnovne škole “Sveti Sava” u banjalučkom naselju Lauš polomljene obje ruke, direktor te banjalučke osnovne Miroslav Popržen, koji je ujedno i predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola banjalučke regije, apelovao je da roditelji povedu više računa i razgovoraju sa djecom o korišćenju društvenih mreža.

“Djeca su se igrala na malom odmoru. Djevojčica je pala unazad, dočekala se na ruke. Tada nije nikome ni prijavila da ima povrede, jer bilo je sve vruće. Tek kada je došla kući, pojavili su se otoci, i kada su je roditelji odveli kod ljekara konstatovano je napoknuće dvije kosti kod skočnog zgloba. Igralo se šest – sedam djevojčica i priključila su se dva dječaka. Ništa oni nisu uradili da bi došlo do povrede, ali eto, vidite do čega ta igra može dovesti”, rekao je za RTRS Popržen.

Policija apeluje na roditelje da obrate pažnju na aktivnosti svoje djece na internetu i sa njima razgovaraju o potencijalnim opasnostima na društvenim mrežama.
“Apelujem na sve, da se uključimo ozbiljno, pogotovo da roditelji popričaju sa djecom. Kod nas u školi djeca i ne smiju koristiti mobilne telefone, ali šta to vrijedi kada dođu kući dostupno im je sve”, dodao je Popržen.

Nastavi čitati

Hronika

STRAVA U BEOGRADU! Otac i sin PRETUKLI TEŠKO BOLESNOG muškarca u autobusu

Đorđe K. (40) primljen u Urgentni centar u Beogradu sa teškim povredama glave i pet slomljenih rebara.

Prema informacijama medija, incident se dogodio prije pet dana u gradskom autobusu.

Đorđe se nalazi na odjeljenju šok “A” UC, a inače boluje od teške bolesti.
O slučaju je obaviještena policija i tužilaštvo.

Nezvanično, njega su u vozilu pretukli otac i sin.

Nastavi čitati

Hronika

HAOS U ŠKOLI NA LAUŠU! Djevojčica slomila ruke, majka krivi drugare

Učenici petog razreda Osnovne škole “Sveti Sava” u banjalučkom naselju Lauš polomljene su ruke kada su je, kako tvrdi njena majka, gurnula dva dječaka iz razreda.

Majka desetogodišnjakinje Renata Domazet ispričala je za “Glas Srpske” da se sve desilo u ponedjeljak na malom odmoru.

– Dok su se moja kćerka i njene drugarice igrale, dvojica problematičnih dječaka zgrabili su je za ramena i bacili unazad. Ona je pala na leđa i tom prilikom slomila je obje ruke – tvrdi Domazetova.

Prema njenim riječima, tek kad je došla kući, djevojčica je osjetila bol te je vozilom Hitne pomoći odvezena u UKC RS, gdje je snimkom utvrđeno da je slomila obje podlaktice.

– Ljekar mi je rekao da takve slučajeve moraju prijaviti policiji, pa sam i ja išla sa njima. Policija je uključila Centar za socijalni rad, a na moj zahtjev organizovan je i sastanak sa direktorom škole – navela je Domazetova.

Kako je istakla, njenoj kćerki su stavljene longete, a nakon nekoliko dana moraće staviti gips na ruke.

– Ona sada ne može ništa sama, ja sam otvorila bolovanje kako bih mogla biti s njom kod kuće. Uplakana je i ćuti stalno, a pije i lijekove protiv bolova – kazala je Domazetova i dodala da isti razred pohađa i njen sin.

Ona kaže da su pomenuti dječaci i ranije pravili manje probleme njenoj djeci, zbog čega je uvijek strepjela.

– Njih dvojica su najproblematičniji i uvijek su u razredu neki problemi vezani za njih, poput prijetnji i zadirkivanja. Majka jednog dječaka, nakon što sam joj skrenula pažnju na situacije koje se dešavaju, odgovorila mi je da mu ona ne može ništa, te da je i kod kuće nemoguć. Učiteljicu je takođe ovo jako potreslo, ali ja ne smatram da je ona kriva za incident – rekla je Domazetova.

Jednom prilikom je, kako ističe, sama pitala jednog od dječaka zašto to radi i kazala mu da više ne dira njenu djecu, na šta joj je on odgovorio: “Da li ti misliš da se ja nečeg bojim?”

– Svjesna činjenice da ne mogu ništa tuđem djetetu, tada sam se samo okrenula i otišla. Sada sam, međutim, spremna da svoju djecu prebacim u drugu školu ukoliko pomenuti dječaci ne budu izbačeni – rekla je Domazetova.

Direktor OŠ “Sveti Sava” Miroslav Popržen istakao je za “Glas Srpske” da je upoznat sa ovim slučajem ističući da je nemili događaj posljedica “Tik tok” izazova koji su djeca izvodila u školi.

– Djeca su se igrala neprimjerene igre, prilikom koje je djevojčica pala i slomila ruke. Treba da ispitamo one koji su bili prisutni kada se sve dogodilo te da utvrdimo činjenice – rekao je Popržen i dodao da mu je žao djevojčice i roditelja.

Tužilaštvo

U banjalučkom Okružnom tužilaštvu su nam rekli da je sa svim upoznat tužilac za maloljetnike.

– S obzirom na to da se radi o maloljetnicima, ne možemo da otkrivamo više informacija – naveli su u tužilaštvu.

Glas Srpske

Nastavi čitati

Aktuelno