Hronika
KAKO JE MOGUĆE DA JE REVIZORIMA promakla kontrola NEISPRAVNIH respiratora

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske u posljednjih nekoliko godina ispitivala je ekonomičnost i efikasnost trošenja javnog novca u brojnim ustanovama i u razne svrhe. Međutim, revizori nisu pokazali zainteresovanost za preskupo plaćene respiratore od kojih više od polovine ne radi i kojima se danas bavi tužilaštvo, a na kojima je život okončalo na stotine građana Srpske.
Primjera radi, revizori su u svojim revizijama učinka istraživali kako se upravlja održavanjem zgrada, sprovode li se mjere za ravnopravnost polova u institucijama, šta komunalna policija radi na održavanju reda te funkcioniše li sistem za zaštitu potrošača.
Međutim za pitanja gdje su i funkcionišu li respiratori, u kom obimu se koriste, da li je osoblje adekvatno obučeno za rad na njima i ko ih servisira, nisu imali vremena.
Podsjećamo, Vlada Republike Srpske potrošila je za vrijeme pandemije 13 miliona maraka na respiratore od kojih, kako se ispostavilo, više od pola ne radi. Riječ je o aferi koja je u nastanku za razliku od one zbog koje u Federaciji BiH bivši premijer leži u zatvoru.
Iz Glavne slube za reviziju javnog sektora nemaju razumno opravdanje zašto se nisu bavili ovim pitanjima. Ipak, tvrde, da nisu sjedili skrštenih ruku pa su tako 2019. godine kontrolisali upravljanje centralizovanim javnim nabavkama u zdravstvu Republike Srpske.
Zanimljivo je da je to predpandemijska godina, a da je revizija ukazala na ono što će se dešavati u godinama posle.
„Revizija je pokazala da se nabavkama u zdravstvu nije upravljalo u skladu sa principima ekonomičnosti, efikasnosti i efektivnosti, što je imalo uticaj na ostvarivanje osnovnih principa zdravstvene zaštite u Republici Srpskoj“, navode revizori.
Ovi rezultati mogli su biti povod da se revizori koncentrišu na respiratore, ali su oni na ovome stali. U zdravstveni sektor su ušli ponovo prošle godine kada su kontrolisali upravljanje zaliha lijekovima u domovima zdravlja.
„Od uspjeha ovog upravljačkog segmenta, zavisi uspješnost, kvalitet i sigurnost zdravstvene zaštite, te se svodi na optimizaciju obima i strukture zaliha uz namjensko i racionalno trošenje raspoloživih sredstava u zdravstvenom sistemu. Revizija je pokazala da nisu u potpunosti uspostavljene pretpostavke i preduslovi za uspješno upravljanje zalihama lijekova, te da u skladu s tim postoji potreba za unapređenjem“, poručuju iz Glavne službe za reviziju.
Zvuči nevjerovatno da su revizori prepoznali značaj vezan za javne nabavke u zdravstvu i namjensko trošenje lijekova, a da ih priča oko respiratora, koja se prožimala kroz javnost, nije privukla.
Gavran: Afera u FBiH morala biti dodatni podsticaj za provjere
Ekonomista Igor Gavran u izjavi za CAPITAL kaže da je afera u Federaciji BiH morala biti dodatni podsticaj za provjere čak i ako nema direktne sumnje u nezakonitost.
I bez toga je, dodaje on, za ovakve nabavke bilo normalno očekivati barem redovnu reviziju.
„Ako je zaista nije bilo, onda se to može objasniti samo na dva načina – nedostatkom stručnosti, odnosno nepažnjom i neprofesionalnošću, ili nedostatkom nezavisnosti, odnosno svjesnom namjerom prikrivanja ili u najmanju ruku izbjegavanja otkrivanja nepravilnosti“, smatra Gavran.
Prema njegovim riječima i jedan i drugi mogući razlog su zabrinjavajući jer otvaraju pitanje koliko je još nezakonitosti svjesno ili nesvjesno promaklo reviziji.
Predsjednik Odbora za reviziju Narodne skupštine Republike Srpske Mirjana Orašanin kaže da će ovo tijelo tražiti da se izvrši revizija učinka.
Prema njenim riječima, očigledno je da niko nije predložio da se revizija izvrši a da su revizori smatrali da ona nije neophodna.
Smatra da revizija gleda blagonaklono na vladajuću strukturu, Vladu i njene institucije i trudi se da ih zaštiti na sve načine.
„Primjera radi tamo gdje su prije davali negativne ocjene sada ostavljaju rezervu sa određenim brojem preporuka, a baš rijetko daju negativno revizorsko mišljenje, osim opština u kojima su opozicioni načelnici“, konstatovala je Orašanin.
Transparency International: Revizori se bavili manje značajnim nabavkama
U Transparency Internationalu BiH kažu da su za vrijeme pandemije skretali pažnju reviziji da fokus prebaci na najvrednije nabavke, što su u tom periodu bili respiratori, ali da su ovi to uglavnom ignorisali.
„Oni imaju pravo kada analiziraju javne nabavke da naprave kvalitetan uzorak, pogotovo onih nabavki koje ukazuju i izazivaju sumnju na korupciju. Međutim, revizori se nisu bavili ovim slučajem već nekim manje značajnim, odnosno obišli su ono što je najbitnije“, rekao je portparol TIBiH Srđan Traljić.
Podsjećamo, Republičko javno tužilaštvo Republike Srpske vodi istragu oko respiratora koje je Fond zdravstvenog osiguranja RS kupovao za vrijeme pandemije. Za veći dio njih je utvrđeno da ne zadovoljavaju standarde propisane od strane Svjetske zdravstvene organizacije kao i da ne postoje garancije o sigurnosti i performansama.
Treba napomenuti i to da je i danas aktuelni ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić u junu 2020. godine, pravdajući ovu nabavku, rekao da respiratori nisu nabavljeni preko „Alibabe“ te da su cijene u skladu sa onim na tržištu.
CAPITAL
Hronika
TUŽILAŠTVO BiH PODIGLO OPTUŽNICU protiv Ranka Debeveca i Osmana Mehmedagića Osmice

Ovaj dvojac prisluškivao je nezakonito dežurne sudije Suda BiH i zaposlene u Tužilaštvu BiH. Tužilaštvo BiH podiglo je i poslalo Sudu na potvrđivanje optužnicu protiv Ranka Debevca, suspendovanog predsjednika Suda BiH i Osmana Mehmedagića Osmice, bivšeg direktora OSA-e, potvrđeno je Raport.
Oni su optuženi u aferi “Prisluškivanje”. Hapšeni su u decembru 2023.godine i u pritvoru proveli tri mjeseca. Odlukom Suda BiH brane se sa slobode uz mjere zabrane. Optužnica je Sudu dostavljena iza 15 sati.
Debevec je prije nekoliko dana o čemu je pisao Raport ispitan u Tužilaštvu BiH.
Osmica i Debevec sumnjiče za zloupotrebe položaja, uništavanje dokaza o nelegalnom prisluškivanju, lažno predstavljanje te primanje mita.
Tužilaštvo BiH je navelo da je uništeno 60 akata vezanih za prisluškivanje i da je sve rađeno u kući jedne radnice Suda. Ranko Debevec je optužen, između ostalog, i da je počinio krivično djelo “povreda ravnopravnosti polova”, jer je, prema navodima Tužilaštva BiH, “proganjao pratio i prijetio radnici Suda BiH koja je odbijala da bude s njim u vezi nakon sto su prije toga imali avanturu.
Radi se u službenici V.M (identitet poznat Raportu). Optužen je i službenik Suda Milisav Pijuk, koji je s Debevcem pratio službenicu, izigravajući agenta OSA-e.
Tužiteljica Bojana Jolović je na ročištu tvrdila da je Debevec iz pritvora zvao jednu radnicu Suda BiH da iz njegovog kabineta iznese Knjigu evidencija u kojoj su sadržani tajni podaci.
“Iskaz svjedoka Trifka Buhe, radnika OBA-e, potvrđuje da on kao šef operacije nije bio upoznat s mjerama prisluškivanja sudija, niti je ikada potpisao ijedan nalog”, kazala je Jolović.
Ovaj dvojac prisluškivao je nezakonito dežurne sudije Suda BiH i radnike Tužilaštva BiH. Radi se o najmanje četiri osobe.
Prema dostavljenim dokazima, u koje je Raport imao uvid, Mehmedagić je tokom 2022. godine naložio uništenje svih podataka, između ostalog i uništenje naloga Suda BiH.
Istraga protiv Debevca proširena je i na primanje dara za trgovinu utjecajem. Riječ je o vozilu koje mu je poklonio autoservis “Kramar” iz Ljubuškog, koji je imao upravne postupke pred Sudom BiH, ali i sata vrijednog 15.000 KM koji mu je poklonio bjegunac od pravosuđa Hrvatske Zdravko Mamić.
Kada je u pitanju Osmica, on je optužen i za nezakonito izdavanje počasnih iskaznica OSA-e.
(Raport)
Hronika
ZATVORENICI U BIH DIGLI GLAS! Šalju žalbe zbog GLADI, USLOVA i ZABRANA, tvrde da ih šalju u SAMICU!

Zatvorenici u Bosni i Hercegovini sve češće pišu žalbe, pa ih je tako lani na adresu Ombudsmana u BiH stiglo više nego godinu prije.
Pokazuju to podaci ove institucije objavljeni u Godišnjem izvještaju o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za 2024. godinu.
“Tokom 2024. godine zaprimljeno je 107 žalbi, što predstavlja povećanje u odnosu na 2023. godinu za 21 žalbu. Žalbe su se odnosile na zdravstvenu zaštitu, uslovni otpust, krivične postupke koji se vode pred sudovima, poboljšanje smještajnih kapaciteta u zatvorima i drugih uslova u kojima borave osuđena lica, kao i na zahtjeve osuđenih lica za transfer u druge susjedne države na izdržavanje kazne zatvora”, naveli su iz ove institucije.
Tako su se Ombudsmanu u BiH prošle godine obratili pritvorenici zbog navodnog neadekvatnog i nehumanog tretmana u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH, navodeći da su u potpunosti izolovani i da se upućuju u samicu. Međutim, to nije utvrđeno.
“U ovom predmetu obavljen je razgovor sa upravom Zavoda, izvršen je uvid u zavodske službene evidencije i medicinsku dokumentaciju pritvorenika, izvršen je obilazak pritvorskih prostorija i obavljen je razgovor sa pritvorenim licima. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvorenici nisu bili smješteni u samice niti su bili podvrgnuti nehumanom tretmanu”, piše u izvještaju.
Bez obzira na to što su iza rešetaka, zatvorenicima se mora omogućiti pristup doktoru, bez obzira na režim kojem podliježu i moraju im se obezbijediti lijekovi u skladu sa njihovim zdravstvenim stanjem.
Upravo zbog žalbe na zdravstvenu zaštitu u Kazneno-popravnom zavodu u Doboju, lani je reagovao Ombudsman u BiH.
“Pritvoreno lice se obratilo Ombudsmanu BiH navodeći da je stupilo u štrajk glađu nezadovoljno propisanom terapijom i zdravstvenom zaštitom. Predstavnici Institucije ombudsmana su odmah stupili u kontakt sa upravom Kazneno-popravnog zavoda u Doboju i pritvoreno lice je prestalo sa štrajkom u kratkom periodu. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvoreno lice po preporuci doktora nije više radno angažovano i smješteno je u stacionar. U stacionaru boravi samo i ustanova mu je osigurala ventilator da mu olakša vrućine i aparat za disanje”, kažu iz Ombudsmana u BiH.
I lani su se Ombudsmanima u BiH obraćali osuđenici zbog nemogućnosti dobijanja vanzavodskih pogodnosti. Tako se u izvještaju ove institucije navodi da im se obratio zatvorenik koji je izdržao zatvorsku kaznu u trajanju od šest godina i tri mjeseca, te iako je tražio vanzavodske pogodnosti, to mu nije odobreno zbog negativne policijske provjere.
Zatvorenik je naveo da je radio u vešeraju, ali da je od toga odustao zbog nezadovoljstva.
“Predloženo mu je da se ponovo radno angažuje, nastavi dobro vladati i izvršavati svoje obaveze, kako bi imao veću mogućnost da u narednom periodu ostvari pravo na pogodnosti u skladu sa zakonskim odredbama”, navode oni.
Takođe, tokom 2024. godine predsavnici Institucije ombudsmana u BiH su posjetili kazneno-popravne ustanove u Sarajevu, Zenici, Bihaću, Tuzli, Banjaluci, Doboju i Mostaru.
Inače, broj žalbi godinama unazad se povećava, pa je tako tokom 2023. godini evidentirano 86 žalbi, a 2022. godine u Odjelu za praćenje prava lica lišenih slobode zaprimljeno je 77.
Tada su se žalbe najčešće odnosile na pravo na korištenje vanzavodskih pogodnosti, posjete osuđenim licima, ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu i uslove smještaja u ustanovi.
Hronika
PREOKRET! Povratnica Jela Pejić nije ubijena?!

Iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona saopštili su preliminarne rezultate obdukcije tijela Jele Pejić i naveli kako smrt nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe te da se ne radi o ubistvu.
– Prema preliminarnim rezultatima obdukcije, koje je vještak sudske medicine usmeno saopštio dežurnom tužiocu, smrt starice Jelene Pejić (rođena 1949. godine), čije tijelo je pronađeno u porodičnoj kući na Ozrenu, nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe i ne radi se o ubistvu – naveli su iz tužilaštva.
Dodaju da se u nalazu i mišljenju obducenta navodi da je starici, koja je teški srčani bolesnik, pozlilo i da je pala te da je smrt posljedica povrede koju je nakon pada zadobila u predjelu vrata.
– Takođe, i drugi do sada pribavljeni dokazi tokom istrage ne upućuju da se radi o smrti koja je nastupila kao posljedica djelovanja druge osobe. Istražni organi provode detaljnu istragu i sve važne detalje ćemo objaviti sutra tokom dana – istakli su iz tužilaštva.
Podsjećamo, beživotno tijelo 76-godišnje P. J. sa višestrukim povredama juče je pronašao njen unuk u povratničkom selu Panjik na Ozrenu.
-
Region2 dana ago
SITUACIJA SE NE SMIRUJE! U toku hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete
-
Region2 dana ago
VUČIĆ NE ODUSTAJE “Neću potpisati pomilovanja, biće još uhapšenih!”
-
Društvo2 dana ago
“PAKAO NA GRANICI! Hrvatima prijavljujete i JAJA, a evo šta vam sve mogu ODUZETI, UNIŠTAVAJU robu pred očima turista!
-
Svijet3 dana ago
SADA SE MIJENJA SVE! Iran zabranio direktoru IAEA pristup nuklearnim postrojenjima, UKLONILI I KAMERE
-
Region3 dana ago
NOĆ NEREDA! Sukobi u Beogradu – 48 policajaca ranjeno, 77 uhapšenih!
-
Politika2 dana ago
DODIK OTVORENO! “Srpska stoji kao STIJENA, Sarajevo UDARA, ali mi gradimo autoputeve i imamo podršku AMERIKE!”
-
Društvo2 dana ago
DANKA MILAKOVIĆ “Imam 91 godinu, a još sanjam krv, jauke i mitraljez”
-
Banjaluka3 dana ago
VIDOVDANSKA PORUKA IZ KRAJINE! Srpski narod ne zaboravlja ni svoje korijene ni svoje svetinje!