Banjaluka
SJAJNI REZULTATI! Sajam “Banjaluka Ekspo 2024” POSJETILO više od 15.000 ljudi
Prvi Međunarodni sajam privrede “Banjaluka Ekspo 2024”, posjetilo je više od 15.000 ljudi, a tokom tri dana ova manifestacija okupila je 300 izlagača iz 10 zemalja.
Predsjednik Uprave sajma Slaviša Kovačević rekao je da je “Banjaluka Ekspo” bio prilika za okupljanja privrednika iz čitavog regiona kako bi razmijenili iskustava, ideja i vizija, kao i mjesto povezivanja, saradnje i sklapanja partnerstava, saopšteno je banjalučke IT kompanije “RS konsalting end trejd” koja je jedan od organizatora privredne manifestacije.
“Ovo je bila savremena međunarodna izložba u oblasti građevinarstva, metalske i elektro industrije, drvne industrije, tehnike i kućnih aparata, IT sektora – elektronike i robotike, nekretnina, arhitekture i projektovanja. Učestvovali su i izlagači iz bankarskog sektora, mikrokreditnih organizacija, osiguravajućih društava, te ostalih finansijskih institucija iz čitave BiH”, rekao je Kovačević.
U saopštenju je navedeno da su tokom tri dana Sajma održane panel-diskusije i konferencije sa više od 30 govornika iz oblasti privrede i ekonomije, a bilo je riječi i o ekonomskoj regionalnoj saradnji, danas i u budućnosti.
Aktuelna tema bila je i razvoj projekata solarnih elektrana, njihov uticaj na karbonski otisak i energetsku nezavisnost privrednika.
Sajmu je prisustvovao i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je izjavio da je u današnje vrijeme veliki izazov biti dio realnog sektora, budući da je cijeli svijet u haosu i problemima zbog recesije, te najavio da će naredne godine ova manifestacija biti još veća i bolja.
Manifestaciji su prisustvovali predstavnici brojnih organizacija, ministarstava, agencija i finansijskih institucija.
Izlagači su se predstavili na više od 15.000 metara kvadratnih prostora u studentskom kampusu, od čega je 6.000 na bilo otvorenom.
Sajam “Banjaluka Ekspo 2024” organizovale su banjalučke kompanije “RS konsalting end trejd” i “Elit fer”, uz institucionalnu podršku Vlade Republike Srpske, Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, Spoljnotrgovinske komore BiH, Privredne komore Republike Srpske i grada.
Banjaluka
ZIMSKA ČAROLIJA U BANJALUCI Otvaranje “Zimzobala” u nedjelju u Parku “Petar Kočić”
U prazničnom ritmu Banjaluka se priprema za početak najčarobnijeg doba godine.
Još jedno sjajno izdanje „Banjalučke zime“ započeće otvaranjem „Zimzobala“, koje je zakazano za nedjelju, 30. novembar u 18.00 časova u Parku „Petar Kočić“.
U posebno uređenom ambijentu posjetioce očekuju praznična atmosfera, sjajna zabava, ali i brojna iznenađenja. Uz već tradicionalno paljenje lampiona i zanimljiv zabavni program Banjaluka će i ove godine na neobičan i bajkovit način dočekati Djeda Mraza, koji će najmlađe obradovati mnoštvom poklona.
Inače, otvaranje „Zimzobal“ ujedno najavljuje i početak bogatog programa „Banjalučke zime“, koji će trajati u decembru, ali i u januarskim danim, a tokom kojeg će građani i posjetioci moći uživati u prazničnom ambijentu, bogatoj gastronomskoj ponudi, klizalištu, zabavnim sadržajima za djecu i odrasle, koncertima i brojnim drugim sadržajima.
Pridružite se u nedjelju kako bismo zajedno obilježili početak najtoplije zimske priče u našem gradu.
Banjaluka
ZBOG OBILNIH SNJEŽNIH PADAVINA! Banjalučki vatrogasci imali pune ruke posla
Zbog snježnih padavina banjalučki vatrogasci su juče imali pune ruke posla, te su uklanjali stabla koja su zakrčila saobraćajnice.
Oni su juče (22. novembra) oko osam časova imali tehničku intervenciju uklanjanja stabla u Trapistima, a takođe i oko 13.20 u Krčmaricama.
I u Dragočaju su 18.35 uklanjali stablo, kao i na Banj brdu u 10.05. Osim toga, zbog stabla su imali i tehničku intervenciju u 12.50 u Ulici Dr Vojislava Đede Kecmanovića, a u 14.15 u Ulici Milunke Savić.
Takođe su juče intervenisali zbog požara trafo stanice u Ramićima oko 15 časova.
Banjaluka
“VLADA SE PONOVO ZADUŽUJE, A BANJALUKA ČEKA BLOKIRANE PROJEKTE” Poručuje menadžer grada Mirna Savić Banjac
Vlada Republike Srpske donijela je novu odluku o emisiji obveznica putem Banjalučke berze, kojom planira da se zaduži 40 miliona maraka, uz ostavljenu mogućnost da taj iznos bude povećan i do 50%.
Istovremeno, dok se na republičkom nivou krediti podižu bez zadrške, u Banjoj Luci mjesecima nema sjednica. Blokirani su ključni projekti – od kreditnog zaduženja za rješavanje vodosnabdijevanja u potkozarskim selima, preko kredita za most u Docu, pa do ulaganja u saobraćajnice i infrastrukturu u Motikama, Priječanima i Kuljanima.
Grad Banja Luka je u proteklom periodu vratio više miliona kredita i danas ima stopu zaduženosti od svega 11%, dok zakon dozvoljava do 18%. To je, kako ističu gradske vlasti, jasan pokazatelj stabilnosti, odgovornosti i urednog finansijskog poslovanja.
U poređenju s republičkim nivoom, razlika je drastična. SNSD se, prema javnim podacima, zadužuje kad god poželi i bez jasnog objašnjenja građanima – dok gubici u javnim preduzećima dostižu vrtoglave iznose: Šume RS preko 100 miliona, Željeznice tonu iz dana u dan, a novo zaduživanje se samo nastavlja.
Menadžerka grada Banje Luke Mirna Savić Banjac ističe da se prema najvećem gradu Republike Srpske postupa selektivno i politički motivisano, i da takav odnos koči razvoj cijele zajednice:
„Banja Luka je u mandatu gradonačelnika Stanivukovića smanjila dug sa 135 miliona, koliko je iznosio 2020. godine, na 26 miliona manje danas. Činjenica da smo to postigli u situaciji kada se guše gradski prihodi i kada mjesecima nema sjednica jasno govori da radimo savjesno i odgovorno, iako su nam uskraćena osnovna prava. Dok se Republika bez ikakvog plana zadužuje kad god poželi, Banja Luci – najvećem gradu i privrednom centru – ne dozvoljavaju ni da diše, ni da se razvija. Da li je to politika koja treba da bude dominantna u Republici Srpskoj? Politika koja podiže kredite bez plana, a blokira projekte koji unapređuju život građana? Zaslužili smo bolje!“
Prema riječima menadžerke, ovakve odluke Vlade RS predstavljaju otvoreni udar na lokalni razvoj, dok građani Banje Luke ostaju taoci političkih obračuna i blokada koje nemaju nikakvo opravdanje.
-
Društvo2 dana agoHOROR NA UKC -u! Cijelu smjenu ostavljena GLADNA I ŽEDNA! Sin pacijentkinje ogorčen na osoblje! (VIDEO)
-
Politika2 dana agoJOŠ JEDNA LAŽ REŽIMA! Ništa od povećanja penzija
-
Politika2 dana agoGORICA DODIK OPTUŽILA OPOZICIJU I VLAST DA RADE PROTIV DODIKOVIH?! Ko su “ONI” i da li su u Srbiji?
-
Politika2 dana agoČOVIĆ TVRDI “BiH može napredovati samo uz TRI ENTITETA”
-
Svijet3 dana agoUKRAJINA JE ZAVRŠENA PRIČA? Tramp poručio Zelenskom “IMATE ROK DO 27. NOVEMBRA”
-
Hronika2 dana ago“TO JE BUDUĆI SILOVATELJ” Učiteljica prijavila policiji učenika prvog razreda ZBOG PIPKANJA
-
Politika22 sata agoHOĆE LI NAJVEĆI GRAD PRESUDITI? Blanuša ubjedljivo vodi u Banjaluci
-
Politika24 sata agoPrvi rezultati izbora za predsjednika Republike Srpske
