Connect with us

Banjaluka

„ŠKOLA ARHEOLOGIJE“: Nastavak istraživanja na Kastelu i predavanja u Muzeju Republike Srpske

U periodu od 23. do 27. oktobra 2023. godine JU Muzej Republike Srpske u saradnji sa Društvom arheologa Republike Srpske, Filozofskim fakultetom Univerziteta u Banjoj Luci i Filozofskim fakultetom Univerziteta Istočno Sarajevo, te uz saglasnost Republičkog zavoda za zaštitu kulturno – istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske, realizovaće projekat „Škola arheologije – Kastel 2023“.

Grad Banja Luka sufinansira ovaj projekat, kojim je predviđen nastavak radova na lokalitetu Kastela na lokaciji Dvorište II, te predavanja iz oblasti arheologije u Muzeju Republike Srpske.

Kako su saopštili organizatori, realizacija projekta zamišljena je tako da se svaki radni dan od 08 do 15 časova radi na terenu, dok su javna predavanja predviđena od 19 časova.

U planu je i organizacija škole za najmlađe ljubitelje arheologije pod nazivom „Mali arheolozi Kastela“.

Ulaz na predavanja u Muzeju Republike Srpske je slobodan.

Banjaluka

Zbog nestanka električne energije MOGUĆI I PROBLEMI SA VODOSNABDIJEVANJEM

Obilne snježne padavine koje od jutra zahvataju područje Banjaluke prouzrokovale su kvarove na elektrodistributivnoj mreži, što bi u narednim satima moglo dovesti do poremećaja u vodosnabdijevanju pojedinih naselja. Iz „Vodovoda“ upozoravaju građane da je situacija promjenljiva i da se očekuju mogući prekidi u isporuci vode ukoliko do otklanjanja kvara uskoro ne dođe.

Prema informacijama iz ovog preduzeća, zbog nestanka električne energije trenutno su bez napajanja izvorišta Banjica, Crno vrelo i Gašića vrelo. Upravo ta izvorišta snabdijevaju vodom široko područje grada, pa bi problemi mogli pogoditi stanovnike Rekavica, Han Kole, Česme, Šargovca i okolnih naselja.

Iz „Vodovoda“ poručuju da su u stalnom kontaktu sa nadležnim službama, te da će javnost biti blagovremeno obaviještena o svim promjenama u režimu vodosnabdijevanja.

Nastavi čitati

Banjaluka

EKIPE USPJELE DA PRESPOJE VEĆI DIO GRADA: Snijeg i dalje otežava situaciju

Veći dio Banjaluke dobio je električnu energiju koja je nestala usljed kvara na dalekovodu “Elektroprenosa BiH”.

Iz “Elektrokrajine” su saopštili da su njihove ekipe uspjele da prespoje veći dio grada koji je ostao bez struje, od Bočca do Banjaluke /dijelovi Centra, Kočićevog vijenca, Paprikovca i Petrićevca/, kao i cijelo područje od Lauša i Saračice do rejona Bronzanog Majdana.

Svi oni sada imaju električnu energiju, kažu iz “Elektrokrajine”.

Iz ovog preduzeća saopšteno je ranije da snijeg izaziva prekide u snabdijevanju električnom energijom na području Banjaluke i drugih krajiških opština, te da su njihove terenske ekipe angažovane na otklanjanju kvarova.

Najviše kvarova na srednjonaponskoj mreži bilježi se na višim prigradskim i seoskim područjima Banjaluke, zatim Prnjavora, Čelinca, Kotor Varoša, Kneževa, Mrkonjić Grada, Šipova, Jezera, Ribnika, Kupresa, Istočnog Drvara, Petrovca-Drinića i Krupe na Uni.

Iz “Elektrokrajine” su istakli da snijeg koji i dalje pada otežava situaciju i dovodi do novih prekida zbog obrušavanja granja preko dalekovodnih stubova i provodnika.

Situaciju na terenu, navode, usložnjavaju brojni neprohodni putevi, posebno u brdovitim i šumskim područjima, zbog čega je rad otežan, a ponegdje i onemogućen pristup lokacijama kvarova

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ-BANJAC: “Haos u Skupštini koči 70 odluka, BANJALUKA NE SMIJE DA ČEKA!

I u izuzetno otežanim uslovima dajemo sve od sebe da grad funkcioniše bez zastoja. Naš posao ne staje, svaki dan radimo da aktivnosti teku onako kako Banjaluka zaslužuje.

Poručila je gradski menadžer Mirna Savić -Banjac.

Istakla je da se i dalje čeka na prijeko potrebnu sjednicu Skupštine grada Banjaluka, koja mjesecima nije održana.

-Više od 70 važnih tačaka čeka, a među prioritetima stoji i Nacrt budžeta. On još nije usvojen, niti znamo kada će sjednica biti zakazana – naglasila je Savić – Banjac.

Dok vremenski uslovi dozvoljavaju, kako je navela – ubrzano se radi na infrastrukturi.

-Radovi se izvode na saobraćajnicama u ulicama Tešana Podrugovića i Braće Jugovića, te privode kraju radovi na vodovodu u Ulici Jasmira Malčića, a uskoro slijedi asfaltiranje. Očistili smo kanale kako bismo grad pripremili za predstojeću sezonu i moguće probleme sa padavinama. Radimo odgovorno i posvećeno, jer Banjaluka ne smije da čeka – zaključila je gradski menadžer.

Nastavi čitati

Aktuelno