Connect with us

Svijet

SKORO SVE JE BILO DOGOVORENO: Objavljeni detalji nacrta mirovnog sporazuma između Rusije i Ukrajine

Njemački medij “Die Welt” ekskluzivno je objavio detaljan opis nacrta mirovnog sporazuma za okončanje sukoba između Ukrajine i Rusije na temelju Istanbulskog sporazuma, koji je trebao biti potpisan u proljeće 2022. godine, ali se do danas to nije ostvarilo.

Glavne tačke dokumenta

Vezano za spomenuti dokument stoji da su se obje zaraćene strane dogovorile o njemu do 15. aprila 2022. godine. Odnosno, pregovori su nastavljeni nakon što se saznalo za masakre u Buči. Prema “Die Weltu”, gotovo sve tačke su dogovorene, osim njih nekoliko o kojima su “trebali lično razgovarati Vladimir Putin i Vladimir Zelenski na sastanku, ali to se nikada nije dogodilo.”

Konkretno, prema članu 1. nacrta ugovora,Ukrajina se obavezala održati “trajnu neutralnost”. Tako bi Kijev odbio bilo kakvo članstvo u vojnom savezu. Uključujući i NATO. Ukrajina se takođe složila da nikada neće “primiti, proizvoditi ili nabaviti” nuklearno oružje, da neće dopustiti stranim jedinicama da uđu u zemlju i da neće dati svoju vojnu infrastrukturu, uključujući aerodrome i morske luke, drugoj državi na korištenje, prenosi Index.

Osim toga, Kijev se suzdržao od održavanja vojnih vježbi sa stranim učestvovanjem i od učešća u bilo kakvim vojnim sukobima. Prema članu 3. dokumenta, ništa direktno nije spriječilo Kijev da postane član EU.

Pet stalnih članica Savjeta sigurnosti UN-a

Zauzvrat je Rusija obećala da više neće napadati Ukrajinu. Kako bi Kijev bio siguran u to, Moskva se složila da pet stalnih članica Savjeta sigurnosti UN-a – SAD, Velika Britanija, Francuska, Kina i sama Rusija – može dati Ukrajini opsežne sigurnosne garancije. U članu 5. nacrta ugovora, Kijev i Moskva dogovorili su mehanizam koji podsjeća na pružanje pomoći NATO-a.

U slučaju “oružanog napada na Ukrajinu”, države garanti obavezuju se podržati Kijev u njegovom pravu na samoodbranu, sadržanom u Povelji UN-a. Ova bi se pomoć mogla provesti “zajedničkim djelovanjem” svih ili pojedinačnih ovlasti onih koji garantuju. Prema članu 15., ovaj bi ugovor morala ratifikovati svaka država potpisnica kako bi se osigurala obavezujuća snaga prema međunarodnom pravu.

Znači, sigurnosna garancija na stolu u proljeće 2022. godine zahtjevala bi odobrenje SAD-a, Kine, Velike Britanije i Francuske. Rusija je htjela uključiti i Bjelorusiju, a Kijev Tursku.

Ruski Krim i nejasna pozicija Donbasa

No, prvi cilj pregovarača u Istanbulu bio je stvoriti zajedničko razumijevanje načela mirovnih sporazuma između Kijeva i Moskve kako bi se tekst koristio kao temelj za multilateralne pregovore.

To je očito učinjeno na zahtjev Ukrajine kako bi se pokazalo da je Rusija voljna koristiti odbrambeni mehanizam u stilu NATO-a.

Nakon pregovora u Istanbulu, delegacije obje zemlje raspravljale su o nacrtu sporazuma od 15. aprila na pregovorima koji su održani online. Član 8. navodi da su Krim i luka Sevastopolj isključeni iz sigurnosnih garancija. Time bi Kijev zapravo dao Rusiji kontrolu nad poluostrvom, što bi ustvari samo zakonski potvrdilo realno stanje na terenu.

Dokument ostaje nejasan u tome koji bi dio istočne Ukrajine trebao biti isključen iz garancije zaštite država koje garantuju i, skladno tome, ostati pod kontrolom Rusije. Ali Istanbulsko saopštenje pokazuje da je Kijev pristao isključiti dijelove Donjecke i Luhanske oblasti koje je Rusija već kontrolisala prije početka sukoba.

Tokom pregovora Rusija je jasno dala do znanja da se spremna povući iz Ukrajine, ali ne i iz Krima i onog dijela Donbasa koji bi trebao biti izuzet iz sigurnosnih garancija. Odnosno, Rusija je morala povući trupe, prema svemu sudeći, na liniju prije 24. februara 2022. godine.

Pregovori o sigurnosnim i vojnim snagama

Čelnici država trebali bi direktno razgovarati o detaljima povlačenja vojske. Dva ukrajinska pregovarača nezavisno su to potvrdila za “Die Welt”. S druge strane, postojale su tačke razmimoilaženja: Rusija je zahtjevala da u slučaju napada sve države garanti pristanu aktivirati mehanizam pomoći. To bi Moskvi dalo pravo veta na korištenje odbrambenog mehanizma.

Osim toga, Moskva je odbacila zahtjev Ukrajine da države garanti mogu uspostaviti zonu zabrane leta iznad Ukrajine u slučaju napada. Ostalo je neriješeno i pitanje buduće veličine ukrajinske vojske. Kijev je djelimično odgovorio na ruske zahtjeve za demilitarizacijom. Prema aneksu 1., Moskva je zahtjevala da Kijev smanji svoju vojsku na 85 hiljada vojnika. Ukrajina je ponudila kontingent od 250.000 vojnika.

Različita su mišljenja i oko količine vojne opreme. Rusija je tražila da se broj tenkova smanji na 342, dok je Kijev htio da ostane na 800. Ukrajina je htjela smanjiti broj oklopnih vozila na 2400, dok je Rusija tražila da ih ostane 1029. Razlika je bila velika i kada su u pitanju artiljerijski sistemi. Moskva je planirala 519, Kijev – 1900. Kijev je htio zadržati 600 višecijevnih raketnih sistema dometa do 280 kilometara, prema planu Rusije trebalo ih je biti 96 s maksimalnim dometom 40 kilometara.

Na zahtjev Rusije broj minobacača trebao bi se smanjiti na 147, a protivtenkovskih projektila na 333, na zahtjev Kijeva na 1080, odnosno 2000. Osim toga, trebalo je smanjiti ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo. Moskva je tražila da ostavi 102 borbena lovca i 35 helikoptera, Kijev je insistirao na 160 aviona i 144 helikoptera. Prema ruskom prijedlogu, ukrajinskoj mornarici trebala su ostati dva ratna broda, prema ukrajinskom – osam.

Politička pitanja

Takođe, osim o vojnim, pregovaralo se i o političkim pitanjima. Ukrajina nije pristala na dio zahtjeva Ruske Federacije – da ruski postane drugi službeni jezik u Ukrajini, da se ukinu međusobne sankcije i povuku tužbe pred međunarodnim sudovima te da se zakonski zabrane “fašizam, nacizam i agresivni nacionalizam”. Nije jasno što bi taj zakonski “paket” tačno uključivao, ali za pretpostaviti je da bi se ukrajinska država trebala na neki način suočiti s nekim “kontroverznim” simbolima i ličnostima iz nedavne istorije.

Ali čak i uzimajući u obzir činjenicu da su neke tačke ostale kontroverzne, nacrt sporazuma pokazuje koliko su strane blizu mogućeg mirovnog sporazuma u aprila 2022. godine, napominje se u članku. Preostale nesuglasice Putin i Zelenski trebali su riješiti u ličnom razgovoru.

“Čak i nakon više od dvije godine rata, dogovor se u retrospektivi još uvijek čini kao dobar posao. Bio je to najbolji dogovor koji smo mogli sklopiti”, rekao je član tadašnjeg ukrajinskog pregovaračkog izaslanstva za “Die Welt”.

Daleko od pregovora

Ukrajina je već nekoliko mjeseci u defanzivi i trpi velike gubitke. Gledajući unazad, Ukrajina je u to vrijeme bila u nešto jačoj pregovaračkoj poziciji nego što je sada. Iako je ruska vojska bila pred Kijevom, jasno je bilo da ga neće zauzeti. Takođe, bitka za Donbas je tada tek krenula, a gradovi poput Mariopolja, Lisičanska i Sjeverodonjecka su još uvijek bili pod ukrajinskom kontrolom.

Članak 18. nacrta ugovora pokazuje da su pregovarači u to vrijeme pretpostavili da će Zelenski i Putin potpisati dokument u aprilu 2022. godine. Naznaku zašto se Putin i Zelenski nikada nisu sreli na očekivanom završnom mirovnom samitu dao je David Arahamija u televizijskom intervjuu u novembru 2023. godine.

Tada je rekao da je tadašnji britanski premijer Boris Džonson došao u Kijev 9. aprila i rekao da London neće potpisati “ništa” s Putinom – i da Ukrajina treba nastaviti borbu. U tom intervjuu Arahamija je potvrdio prethodne glasine o uplitanju britanskog premijera.

Sam Džonson je kasnije odbacio ovu tvrdnju. Međutim, kako je spomenuto, postoji razlog za sumnju da je prijedlog da se Ukrajini daju sigurnosne garancije u dogovoru s Rusijom već u ovoj fazi propao.

Svijet

SAMOUBILAČKI NAPAD NA ŠKOLSKI AUTOBUS: Poginulo najmanje četvoro djece

Najmanje četvoro djece je poginulo, a 38 osoba je povrijeđeno u samoubilačkom bombaškom napadu na školski autobus u jugozapadnom Pakistanu, saopštile su lokalne vlasti.

Napad se dogodio u okrugu Kuzdar, u provinciji Baločistan, dok je autobus prevozio djecu u školu, potvrdio je zamjenik lokalnog komesara Jasir Ikbal, prenio je AP.

Iako za napad još niko nije preuzeo odgovornost, sumnja se na etničke baločke separatiste koji često izvode napade na civile i bezbjednosne snage u tom region, prenosi Tanjug.

Pakistanski ministar unutrašnjih poslova Mošin Nakvi oštro je osudio napad, nazvavši počinioce “zvijerima koje ne zaslužuju milost”.

“Neprijatelj je počinio čin čistog varvarstva napadom na nedužnu djecu”, rekao je Nakvi.

Provincija Baločistan već decenijama je poprište separatističke pobune, koju predvode različite frakcije, uključujući zabranjenu Oslobodilačku armiju Baločistana (BLA), koju su Sjedinjene Američke Države označile kao terorističku organizaciju 2019. godine, podsjeća AP.

Ovaj napad uslijedio je samo nekoliko dana nakon što su četiri osobe poginule u eksploziji automobila u blizini pijace u gradu Kila Abdulah, takođe u Baločistanu, na granici s Avganistanom

Nastavi čitati

Svijet

OTKRIVEN PLAN: Izrael priprema mogući NAPAD na iranska nuklearna postrojenja

Nova američka obavještajna saznanja ukazuju da Izrael razmatra mogućnost vojnog napada na iranska nuklearna postrojenja, saopštili su zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država upoznati sa situacijom.

Više izvora potvrdilo je da je uočen povećan nivo izraelske vojne aktivnosti, uključujući premještanje avio-municije i završetak velikih vojnih vježbi, što se tumači kao potencijalna priprema za napad, piše “Si-En-En” (CNN).

Takođe su presretnute komunikacije koje ukazuju na ozbiljna razmatranja tog scenarija u izraelskom vojnom i političkom vrhu.

Zvaničnici ističu da još nije poznato da li je odluka o napadu konačna, ali procenjuju da je vjerovatnoća izraelske akcije “značajno porasla” posljednjih mjeseci.

Kao ključni faktor u donošenju te odluke navodi se ishod američko-iranskih pregovora o ograničenju iranskog nuklearnog programa, prenosi Tanjug.

“Ako Izrael procijeni da SAD idu ka sporazumu koji ne uklanja iranske zalihe obogaćenog uranijuma, verovatnoća napada dodatno raste”, rekao je jedan američki zvaničnik upoznat sa obavještajnim podacima.

Administracija predsjednika SAD Donalda Trampa prethodno je postavila rok od 60 dana za uspjeh pregovora, koji je u međuvremenu istekao.

Trenutno ne postoji američki prijedlog koji je dobio Trampovo konačno odobrenje, dok su nove runde pregovora planirane za ovu sedmicu u Evropi.

Iran je, prema procjenama SAD, u najlošijoj vojnoj poziciji u poslednjim decenijama, nakon izraelskih napada na raketne kapacitete i protivvazdušnu odbranu u oktobru, kao i ekonomskih posljedica sankcija.

Ipak, američki izvori napominju da Izrael ne može samostalno da uništi iranski nuklearni program bez američke logističke i tehničke podrške, uključujući punjenje gorivom u vazduhu i specijalizovane bombe za duboko ukopana postrojenja.

Izraelski izvori navode da bi, u slučaju “neprihvatljivog dogovora” između Vašingtona i Teherana, bili spremni da djeluju i bez podrške SAD.

“Više je vjerovatno da bi Izrael napao kako bi sabotirao postizanje lošeg sporazuma, nego čekao njegov potpis”, rekao je izvor iz američke obavještajne zajednice.

Prema prethodnim procjenama američkih obaveštajnih službi, izraelski napad mogao bi da uspori, ali ne i trajno zaustavi iranski nuklearni program.

Nastavi čitati

Svijet

NOVI KOLAPS U ŠPANIJI, NI MJESEC DANA OD NESTANKA STRUJE: Poremećene telefonske veze i internet, ovo je razlog

Sve glavne mobilne mreže su pale u Španiji u utorak, samo četiri sedmice nakon što je zemlja pogođena masovnim nestankom struje.

Samo nekoliko sedmica nakon velikog nestanka struje koji je izazvao haos širom Iberijskog poluostrva, Španija se suočila sa još jednim kolapsom infrastrukture – ovog puta u obliku velikog prekida mobilne i fiksne telefonske mreže.

Radovi na modernizaciji mreže pogodili su fiksne komunikacione usluge (fiksne telefone i internet) u nekim firmama, rečeno je Frans presu u kompaniji Telefonika, i dato uvjeravanje da se radi na rješenju problema.

Kompanija nije rekla tačno vrijeme početka kvara i koji su regioni pogođeni, ali oko 9.00 više hitnih službi objavilo je poruke upozorenja na mreži Iks korisnicima, da se ne mogu dobiti na uobičajenom broju, zbog čega su dali alternativne brojeve.

Prekid koji je pogodio nekoliko regiona, posebno je otežao rad službi za hitne slučajeve, koje su bile prinuđene da objave alternativne brojeve jer građani nisu mogli da dobiju pomoć preko uobičajenog broja 112.

Fiksne telefonske linije su bile najviše pogođene, a problemi su prijavljeni u regionima Aragon, Ekstremadura, Baskija i Valensija, gdje su stanovnici upozoreni da se ne oslanjaju na standardni broj za hitne slučajeve.

Ni mjesec dana od nestanka struje
Podsjetimo, u Španiji je 28. aprila izbio veliki kvar na elektro mreži, zbog čega su Španija i Portugal više sati ostali bez struje. Vlasti još nisu utvrdile tačne razloge za taj raspad elektro sistema u te dvije zemlje.

Avionski i željeznički saobraćaj je tada obustavljen, a telefonske i internet veze su takođe bile u prekidu. Ni bankomati nisu radili. Nestanak struje je izazvao pet smrtnih slučajeva, uključujući tri člana iste porodice. Oni su se, kako se sumnja, ugušili od generatora, a jedna osoba je stradala u Madridu kada je sveća izazvala požar. Još jedna žena je preminula u Valensiji zbog problema sa aparatom koji reguliše dotok kiseonika.

Evropska unija saopštila je tada da će “izvući lekcije” nakon nestanka struje “neviđenih razmjera” na Pirinejskom poluostrvu.

“U uskoj saradnji sa operatorima elektroenergetske mreže Brisel će pomno razmotriti uzroke, stepen pripravnosti i lekcije koje se mogu izvući iz jednog takvog incidenta”, rekla je portparolka Evropske komisije Paula Pinjo.

Kvar je klasifikovan kao “veliki” incident trećeg nivoa, što je najviši stepen evropske klasifikacije na tom području, prema izvoru iz Komisije. Stručna radna grupa imaće šest mjeseci da sprovede istragu i pripremi izvještaj o tom incidentu.

Nastavi čitati

Aktuelno