Connect with us

Banjaluka

SNSD PROTIV SUBVENCIJA ZA JAVNI PREVOZ! Ponovo skinuto 30 tačaka sa dnevnog reda (VIDEO)

Predsjednik Skupštine grada Banjaluka Ljubo Ninković, prije rasprave o dnevnom redu, istakao je da su od strane Komisija skinute dvije tačke. Tako se danas, po svemu sudeći, neće raspravljati o subvencijama u javnom gradskom i prigradskom prevozu, kao i o dodjeli u zakup poslovnih prostorija Delegaciji EU u BiH.

Na ovo Ninkovićevo obavještenje odmah je reagovao gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković koji je rekao da ne može da vjeruje da je skupštinska većina ponovo sa dnevnog reda skinula tačke dnevnog reda između ostalog i besplatan i jeftiniji prevoz kao i zabranu rada kockarnicama i kladionicama u blizini škola.

-Kakva je ovo skupština? Što skidate sve sa dnevnog reda? Ko je protiv odluke o kockarnicima i kladionicam? Dajte da raspravljamo o tome, pa da vidimo ko smije dići ruku? Dok se zakon ne promijeni, ajmo mi staviti takse tolike da sami pobjegnu od škola. Ajmo mi zaštititi djecu, zašto ste protiv toga? Zašto ćutite? Imate li usta? Odbornici gdje ste, rekao je Stanivuković.

Predsjednik kluba odbornika PDP-a u banjalučkoj Skupštini Dragan Milanović, za kojeg je ova praksa, kako je rekao, nastavak destruktivne politike skupštinske većine pod vođstvom SNSD-a.

-Po običaju, kršeći zakon skidate brojne bitne tačke sa dnevnog reda. Iako je sud zvanično rekao da je to nezakonito vi nastavljate da radite istu stvar, danas nećemo raspravljati o subvencijama za javni prevoz i ljudi će ispaštati, istakao je Šef kluba odbornika PDP-aMilanović.

 

Banjaluka

PRIJAVITE SE! Otvoren javi poziv za Civilni rok u Banjaluci

Grad Banjaluka uputio je javni poziv mladim sugrađanima koji žele da se aktivno uključe u sistem zaštite i spasavanja i steknu znanja koja mogu biti od presudnog značaja u vanrednim situacijama.

Poziv je otvoren do 24. juna, a pravo prijave imaju sva punoljetna lica sa područja Banjaluke starosti od 18 do 25 godina. Izabrani kandidati postaće dio jedinica opšte namjene i povjereničke službe sistema zaštite i spasavanja, čiji je zadatak pružanje pomoći tokom elementarnih nepogoda, nesreća i drugih kriznih događaja.

Nakon selekcije, polaznici će tokom jula 2026. godine proći dvadesetodnevnu intenzivnu obuku u formi kampa na području grada. Program obuke pripremaju i realizuju Odsjek za poslove civilne zaštite i Profesionalna teritorijalno vatrogasno-spasilačka jedinica Grada Banjaluka.

Za sve učesnike biće obezbijeđeni smještaj, ishrana, prevoz do lokacije kampa, potrebna oprema, kao i osiguranje tokom trajanja obuke.

Zainteresovani mogu dostaviti prijave najkasnije do 24. juna putem prijavnog obrasca, elektronski na adresu civilna.zastita@banjaluka.rs.ba ili lično u prostorijama Operativno-komunikativnog centra u Ulici Vase Pelagića bb.

Ovo je prilika za mlade ljude da steknu korisna znanja, razviju timski duh i postanu važan dio sistema koji brine o bezbjednosti građana.

Javni poziv i prijavni obrazac možete preuzeti OVDJE.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUKA KAO PRIMJER DRUGIMA: Stanivuković konkretnim potezima mijenja grad i društvo!

Dok se javni prostor često puni političkim obećanjima i svakodnevnim prepucavanjima, iz Banjaluke dolazi priča o drugačijem pristupu upravljanju gradom.

Gradonačelnik Banjaluke i predsjednik Pokreta Sigurna Srpska Draško Stanivuković, kroz niz društveno odgovornih mjera usmjerava pažnju na ono što, kako navodi, predstavlja temelj budućnosti, a to su djeca, porodica i sigurnije društvo.

Fokus novih inicijativa stavljen je na zaštitu najmlađih, unapređenje obrazovanja i stvaranje okruženja u kojem mladi mogu odrastati uz više odgovornosti, solidarnosti i jednakih šansi.

Ovo su samo neke od mjera kojima Grad Banjaluka nastoji odgovoriti na izazove savremenog društva i stvoriti sigurnije, zdravije i podsticajnije okruženje za odrastanje novih generacija.

Škola bez telefona i socijalnih razlika

Jedan od izazova savremenog obrazovanja jeste uticaj digitalnih tehnologija na koncentraciju i socijalne odnose među djecom. Grad Banjaluka pokrenuo je aktivnosti čiji je cilj smanjenje negativnih efekata prekomjerne upotrebe mobilnih telefona tokom školskog dana.

U okviru ove inicijative pokrenute su javne nabavke za posebne police u učionicama, gdje bi učenici odlagali telefone prije početka nastave. Ideja je da se pažnja učenika vrati na čas, smanji digitalno vršnjačko nasilje i podstakne direktna komunikacija među djecom.

Završena aplikacija za zaštitu mlađih od 16 godina na društvenim mrežama

Posebna pažnja usmjerena je i na bezbjednost djece u digitalnom prostoru. Grad je, prema najavama, završio razvoj aplikacije koja bi omogućila roditeljima da lakše kontrolišu vrijeme koje djeca mlađa od 16 godina provode na društvenim mrežama.

Školske uniforme

Kroz uvođenje školske uniforme razmatra se i pitanje socijalnih razlika među učenicima. Ova praksa ima za cilj da se smanji pritisak među djecom zbog garderobe i materijalnih mogućnosti porodica, te da se ojača osjećaj pripadnosti školi.

Kockarnice i kladionice dalje od škola

Jedna od najznačajnijih mjera odnosi se na zaštitu školskog prostora od sadržaja koji mogu negativno uticati na djecu i omladinu.

Stanivuković je pokrenuo inicijativu za udaljavanje kockarnica i kladionica iz blizine obrazovnih ustanova, uz obrazloženje da prostor oko škola treba da bude namijenjen sportu, kulturi, igri i sigurnom odrastanju.

Ovakav pristup podržavaju brojni roditelji i prosvjetni radnici koji smatraju da zaštita djece mora biti jedan od prioriteta lokalne zajednice.

Civilni rok

Kroz koncept civilnog roka, posebna pažnja posvećuje se razvijanju društvene odgovornosti kod mladih. Ideja je da kroz volontiranje, humanitarne aktivnosti i pomoć zajednici mladi steknu iskustvo, empatiju i osjećaj pripadnosti društvu.

Gradska administracija na čelu sa Draškom Stanivukoviće vraća vjeru u to da institucije mogu i moraju biti u službi čovjeka, porodice i zdravog razvoja društva. Postavljeni su jaki temelji, a rezultati ovih odgovornih mjera ostaće u nasljeđe generacijama koje dolaze.

Nastavi čitati

Banjaluka

OD BESPLATNE LEGALIZACIJE DO UDŽBENIKA Banjalučanima vraćeno više od 100 miliona KM kroz mjere podrške

Više od 100 miliona KM vraćeno je građanima Banjaluke kroz različite mjere podrške.

Kako je saopšteno iz Gradske uprave, riječ je o mjerama podrške koje su u proteklih šest godina realizovane na inicijativu gradonačelnika Draška Stanivukovića.

Besplatne građevinske dozvole, besplatna legalizacija objekata, placevi, priključci, udžbenici, te brojne druge mjere direktno su pomogle porodicama u Banjaluci.

– Politika se ne mjeri riječima, već djelima. Mjeri se brojem ljudi kojima ste pomogli i brojem porodica kojima ste olakšali život. Za sve ove mjere izdvojeno je više od 100 miliona KM. Za nas to nije samo brojka, to su stotine porodica koje su dobile priliku da grade, ostanu i stvaraju svoj dom u Banjaluci. Svaka kuća, svaka dozvola i svaki realizovan projekat znače jednu porodicu više u našem gradu – naglasio je Draško Stanivuković.

Dodao je da će podrška građanima biti nastavljena i u narednom periodu kroz nove i unaprijeđene mjere, uključujući veće stipendije za učenike i studente, veće subvencije za privatne vrtiće i još mnogo toga.

– Naš cilj je da novac bude kod građana, da im pomognemo da lakše žive, grade i planiraju budućnost u svom gradu – poručio je gradonačelnik.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno