Banjaluka
ŠOBIN JUN IZ JUŽNE KOREJE STUDIRA U BANJALUCI! U Seulu mi je bio luksuz POPITI KAFU (VIDEO)

Dvadesetdvogodišnja studentkinja Šobin Jun prešla je dalek put od Južne Koreje do Banjaluke iz želje da proširi svoje znanje iz umjetnosti i grafičkog dizajna i animacije, ali i da upozna nove prijatelje i kulture.
Šobin Jun kaže za “Nezavisne novine” da je na razmjenu studenata stigla u okviru bilateralnog sporazuma potpisanog između Banjalučkog univerziteta i Songšin univerziteta za žene u Seulu.
Dodaje da se za Univerzitet u Banjaluci odlučila nakon što je razmatrala i druge opcije, ali joj se najviše svidjela ponuda Akademije umjetnosti, gdje će ovog semestra pohađati šest predmeta.
“Dobila sam listu univerziteta na koje se mogu prijaviti kao student na razmijeni. U ponudi je bilo mnogo fakulteta u Americi, Njemačkoj, Turskoj i Japanu, ali ja sam birala univerzitet koji će mi ponuditi malo složeniji, napredniji i specifičniji pristup umjetnosti”, kaže Šobin i dodaje da je možda još rano da govori o tome kakva su predavanja, ali da joj je prvi utisak da na banjalučkoj Akademiji profesori više traže i cijene samu kreativnost.
“U Koreji se studenti više trude da ispune očekivanja profesora, da bi dobili bolje ocjene, dok ovdje osjećam da mogu više da se kreativno izrazim i pokažem svoj umjetnički stil. Zaista sam počastvovana što mogu ovdje da studiram”, priča mlada Korejka koja boravi u studentskom kampusu sa dvije cimerke.
“Tek sam nedavno stigla, sviđa mi se život u Banjaluci. Posebno me iznenadilo da svaka kuća ima svoje dvorište, što se u Južnoj Koreji ne viđa često. Dok sam bila u Seulu, često bi mi stres stvarale gužve, prenaseljeno je, svi su užurbani i zauzeti, a ovdje je sve opuštenije. Moj fakultet je na planini, u okolini Seula, tako da sam svaki put morala pješačiti uz veliko brdo da bih stigla na predavanja. Ovdje živim sa cimerkama, ali to mi ne predstavlja problem, jer sam i u Koreji imala cimerku i navikla sam na život u društvu”, priča Šobin uz sramežljiv osmijeh.
Dodaje da joj nedostaje korejska hrana, a najviše tokboki ili rižini njoki u ljutom sosu.
“To je hrana koja se tradicionalno jede u Koreji, obično je začinjena ljutim sosom, a ja generalno volim začinjenu i ljutu hranu, što ovdje, nažalost, ne mogu naći, ali navikavam se na hranu ovdje. Probala sam baklavu, odlična je, a sviđaju mi se i ćevapi “, priča Šobin.
Kako kaže, već prvog dana sprijateljila se sa koleginicom i kolegom koji slušaju iste predmete, a isti taj dan predstavili su je još jednoj grupi prijatelja sa grafičkog dizajna, sa kojima provodi najviše vremena.
“Moja porodica bila je zabrinuta kada je čula da odlazim u Banjaluku na jedan semestar, i na internetu su istraživali o Bosni i Hercegovini. Nažalost, bilo je jako teško pronaći više informacija na internetu, pa ih svaki dan zovem da se ne bi brinuli. Ovo mi je prvi put u stranoj zemlji, pa je razumljivo da se brinu, jer sam bila prezauzeta učenjem i radeći povremene poslove da bih putovala. Objasnila sam im da je sigurno, da mogu naučiti mnogo toga što mi u Koreji nije dostupno, i kada sam im objasnila prednosti, na kraju su me podržali u mojoj odluci”, priča mlada Korejka.
Dodaje da još nije primijetila neke velike kulturološke razlike, ali da ju je jedna stvar, ipak, iznenadila.
“Bilo mi je neobično vidjeti osobe da puše u zatvorenom prostoru, kafićima i restoranima, jer to u Južnoj Koreji nije dozvoljeno. Nije to nešto loše, više je razlika u kulturi, ali bilo je nešto što me je najviše iznenadilo”, rekla je Šobin, a dodala je da je otkrila i sličnosti u kulturama.
“I mi u Južnoj Koreji slavimo Novu godinu dva puta, a ako sam dobro shvatila, ovdje je to više iz religijskih razloga. U Koreji se slavi iz tradicionalnih razloga, iz poštovanja starog kalendara koji su naši preci koristili, i iako su razlozi za duplu proslavu Nove godine drugačiji, mislim da je zanimljivo kako je našim kulturama to zajedničko”, objašnjava Šobin.
Kako kaže, sama snosi troškove boravka ovdje, ali prema njenim riječima, troškovi života u Banjaluci mnogo su prihvatljiviji nego u Južnoj Koreji.
“Meni je kao studentu često bio luksuz popiti kafu svaki dan u Seulu, jer su cijene i nekoliko puta veće nego ovdje, jedna šoljica kafe je skuplja od 4.000 vona, što je oko šest KM. Ovdje, iako sam student, mogu sebi priuštiti kafu svaki dan, a i cijena hrane je prihvatljivija”, kaže Šobin.
Kroz osmijeh dodaje da njene kolege uvijek imaju mnoštvo pitanja o K-pop muzici i korejskim serijama i kinematografiji.
“Jedna prijateljica koju sam ovdje upoznala zaista voli K-pop i mislim da ona o ovoj muzici i grupama zna više i od mene. Iznenađena sam koliko su mladi ovdje upoznati sa korejskom pop muzikom”, ističe Šobin.
Prema njenim riječima, u budućnosti se planira baviti grafičkim dizajnom i zato je i izabrala Akademiju.
Univerzitet o Korejki
Mia Ivančević, stručna saradnica za pripremu projekata i promociju Akademije umjetnosti, rekla je za “Nezavisne novine” da je raduje da se Akademija internacionalizuje i što je Šobin izabrala da ljetni semestar provede baš kod njih.
“Po našim uslovima Šobin studira kao budžetski student, odnosno ne plaća nikakve takse, osim upisa i te neke početne troškove, dok je cijena boravaka u domu niža od komercijalne. Trudili smo se da uradimo sve što smo mogli da joj olakšamo boravak ovdje i da se osjeća bezbjedno, što kampus definitivno i jeste”, kazala je Ivančevićeva.
S Univerziteta u Banjaluci su za “Nezavisne novine” kazali da je Šobin Jun na ljetnji semestar akademske 2023/24. godine upisana zahvaljujući Sporazumu o razmjeni studenata između Songšin univerziteta za žene iz Seula i Univerziteta u Banjaluci koji je na pet godina potpisan 13. jula 2022. godine.
“Prema tom sporazumu, studenti na razmijeni mogu biti jedan semestar ili jednu akademsku godinu. Student ostvaruje sva prava i obaveze, te mu se po povratku na matični univerzitet priznaju ispiti, odnosno ECTS bodovi”, istakli su iz Univerziteta.
Banjaluka
BRAVO MOMCI! Banjalučki rafteri prvaci Evrope i svijeta!

Banjalučki rafteri ponovo su zablistali. Ponovo su osvjetalili obraz svoga grada. Zlatnim medaljama na Evropskom prvenstvu u Bugarskoj. Konačno se zlatom okitila i naša open posada.
– Mi smo u obje kategorije naporno trenirali. Puna tri mjeseca. Sav taj trud I rad se na kraju isplatio. Dočekao nas je na izuzetno nizak vodostaj rijeke Strume, što je bio veoma veliki izazov za nas. Pogotov iz razloga što smo mi fizički jako dominantna ekipa, pa je za nas ovo bio zaista veliki izazov. Domaćini su bili u ogromnoj prednosti jer su već trenirali na toj stazi, ali mismo sve trening dane iskoristili da se dobro upoznamo sa rijekom i za treninge tako da smo to samo primijenili u praksi i osvojili zlato u generalnom porektu i titulu prvaka Evrope.
Master posada našeg tima isipisala je istoriju. Osvajanjem šampionskog pehara u Bugarskoj objedinili su titule prvaka svijeta osvojenu prošle godine na Vrbasu sa evropskom izborenom na rijeci Strumi.
– To nam je bio cilj i to je ono što je posebno važno za naš klub. Nastavili smo kontinuitet osvajanja medalja na velikim sportskim takmičenjima. Tako ćemo pokušati da uradimo i u Maleziji, da pokušamo, da nastavimo taj niz osvajanja titula na velikim takmičenjima. Sada smo istovremeno Svjetski i evropski prvaci u master kategoriji, pa ćemo morati dodatno trenirati, poraditi na ishrani, da izgubimo na tjelesnoj masi, jer će se u Maleziji voziti na lakšim i manjim čamcima a opet na malom vodostaju poput ovog na rijeci Strumi, tako da je ovo Evropsko prvenstvo bilo odlična uvertira za Maleziju u decembru.
Organizacija šampionata u Bugarskoj bila je na veoma visokom nivou. Ni problemi sa vodostajem nisu umanjili sve ono što su domaćini uradili kako bi se svi što prijatnije osjećali, kaže Babić.
– Bilo je jako zahtjevno. Organizatori nisu očekivali ovako mali vodostaj, ali su jako visoke temperature za ovo doba godine i dosta naglo i brzo topljenje snijega proljetos sa planine Pirin odnosno u Bansku i Rili. Tako da je sva ta voda, do našeg dolaska, otišla. Ali i pored toga, organizacija je stvarno bila vrhunska i organizatori su se maksimalno potrudili, zbori Babić.
Na kraju, pred članovima kluba je sada kraća rafting pauza, tokom koje će se više posvetiti dajak aktivnostima. Već krajem jula očekuje nas trka dajakaša u okviru Ljeta na Vrbasu, a potom slijede 4 cross trke, dajak ultramaraton i mala škola dajakaštva.
TOK
Banjaluka
PREDSTAVNICI GRADA ODRŽALI SASTANAK sa predstavnicima Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje

Na poziv predstavnika Grada, danas je u Gradskoj upravi održan sastanak nadležnih iz gradske administracije i predstavnika Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje.
Kako je poručila gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, ovo je još jedan u nizu sastanaka koji su nadležni održali sa predstavnicima Centra.
Naglasila je i to kako je Grad uvijek bio na strani radnika, ali da inicijativa koja je predložena od strane Skupštine Grada – nije izvodiva.
-Mi smo uvijek imali razgovore sa predstavnicima Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, pa tako i danas. Sastanku su prisustvovali i predstavnici Uprave i o svemu smo razgovarali. Objasnili smo im da inicijativa koju je predložila Skupština Grada prosto nije izvodiva iz razloga što su tražili da se realociraju sredstva koja su već potrošena – kazala je Savić – Banjac nakon sastanka.
Dodala je i to kako će Grad u narednom periodu izaći sa prijedlog koja sredstva je eventualno moguće izdvojiti za stavku koja se odnosi na povećanje plata u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje.
Savić – Banjac je podsjetila i na to da je ova gradska administracija u prethodnom periodu dokazala da je bila na strani radnika i to u više navrata.
-Opredijeljenost Grada je da svim radnicima, pa tako i radnicima Centra, uvijek bude pružena podrška, što je dokazano time da je gradska administracija na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem nakon 20 godina prvi put podigla plaze radnicima Centra za predškolsko i to 250 KM neto – istakla je.
Podsjetila je i na to da je potpisan i kolektivni ugovor nakon skoro 20 godina.
-Dosada smo pokazali da smo se odgovorno ponašali i sa takvom politikom ćemo i nastaviti – zaključila je Savić – Banjac.
Banjaluka
HRAM HRISTA SPASITELJA SLAVI VIJEK POSTOJANJA! Marka i izložba kao trajni znak ponosa!

U porti Hrama Hrista Spasitelja, promovisana je poštanska marka “Hram Hrista Spsasitelja” povodom 100 godina od izgradnje ovog hrama.
Ovom događaju, u organizaciji “Pošte Srpske” i Crkvene opštine Banjaluka, prisustvovali su i predstavnici Grada Banjaluka.
Osim promocije poštanske marke autora Tanje Kuruzović u porti Hrama upriličena je i izložba fotografija pod nazivom “Gordi vijek Sabornog hrama, 1925-2025”, čiji je autor Dario Drinić.
U okviru izložbene postavke predstavljene su slike hrama, od njegove izgradnje, preko rušenja od strane ustaškog režima do danas, kada je ova impozantna pravoslavna bogomolja postala simbol najvećeg grada Republike Srpske.
Naime, gradnja Sabornog hrama Svete Trojice počela je 1925. godine, a temelje je osveštao mitropolit banjalučki Vasilije /Popović/. Crkva je u građevinskom smislu bila završena do 1929. godine, a osveštana je na Spasovdan 18. maja 1939. godine.
Kako je navedeno – ovaj svjedok vremena, građen u miru i slobodi, rušen je i razaran u mržnji ustaškog režima, zabranjivan i ućutkivan u komunizmu, a vaskrsao u vjeri i snazi svog naroda. Obnovljeni hram osveštan je na Spasdovdan 2009. godine.
-
Društvo3 dana ago
“PAKAO NA GRANICI! Hrvatima prijavljujete i JAJA, a evo šta vam sve mogu ODUZETI, UNIŠTAVAJU robu pred očima turista!
-
Politika3 dana ago
DODIK OTVORENO! “Srpska stoji kao STIJENA, Sarajevo UDARA, ali mi gradimo autoputeve i imamo podršku AMERIKE!”
-
Politika1 dan ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I LUKAČ “Više je razloga za uvođenje pomoćnog sastava policije”
-
Politika1 dan ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika2 dana ago
ZAKON JE JASAN! Ako Krišto ne imenuje Vukanovića – slijedi optužba za kršenje zakona!
-
Politika2 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Svijet3 dana ago
VELIKI PROBLEMI ZA ZELENSKOG Ukrajinci gube veoma bitnog saveznika, buknula svađa koja će mnogo uticati na Kijev