Connect with us

Politika

SPS jedina partija koja je dobila otvorenu podršku Srbije

Iako se većina partija u Republici Srpskoj busa podrškom i Srbije (posebno im je bitna podrška državnog vrha), gotovo niko nije dobio javnu podršku pred izbore, osim SPS-a.

Sinoć je održan prvi predizborni skup ove partije u banjalučkoj dvorani Obilićevo, a ono što je posebno zanimljivo jeste da je ovaj događaj podržao lično ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin sa svojim najbližim saradnicima.

Vulin je inače poznat kao jedan od najbližih Vučićevih saradnika, a njegov dolazak na predizborni skup SPS-a vrlo lako može da znači i prećutnu Vučićevu podršku ovoj partiji na izborima 2022.

To što  se Vulin pojavio na tribini SPS nije slučajnost nego otvorena podrška Goranu Selaku i njegovoj partiji.

Vulim je zajedno sa Selakom održao press konferenciju ali i govor na predizbornom skupu.

 

Politika

RB UVODI MJERE ŠTEDNJE: Manje plate upravi, bez službenih vozila i kartica

Investiciono-razvojna banka (IRB) Republike Srpske najavila je naplatu potraživanja bez obzira na pritiske, kao i racionalizaciju troškova na nivou Uprave Banke.

Kako su naveli, IRB usmjeriće sve kapacitete na intenzivnu i pravno utemeljenu naplatu potraživanja, bez selektivnog pristupa i bilo kakvog kompromisa.

Ova odluka biće realizovana bez osvrtanja na bilo koji pritisak dužnika, ukoliko je postojao u prethodnom periodu, istakli su iz IRB-a i dodali da Banka u prethodnom periodu nije u potpunosti koristila sve pravne mehanizme u postupcima naplate dospjelih potraživanja.

“Paralelno s tim, u fokusu će biti redefinisanje i modernizacija kreditnih linija, koje će biti jasno usmjerene prema potrebama stanovništva i sektora mikro biznisa”, poručili su iz Banke.

Na sjednici, kojom je predsjedavao, vršilac dužnosti direktora IRB-a Boris Knežević, konstatovano je da unutar Banke postoji prostor za optimizaciju organizacione strukture s ciljem efikasnijeg korišćenja postojećih kadrovskih potencijala i unapređenja uslova rada, kojim su do kraja godine moguće uštede oko 500.000 KM.

“Mjere racionalizacije dostavljene su Nadzornom odboru IRB-a na razmatranje i usvajanje. Procijenjena ušteda po osnovu ovih mjera iznosi oko 500.000 KM do kraja tekuće godine, odnosno približno 1.000.000 KM u 2026. godini”, precizirali su iz IRB-a.

U tom kontekstu, Knežević je pokrenuo inicijativu za racionalizaciju troškova na nivou Uprave Banke, kroz umanjenje plata direktora i članova Uprave za 20 odsto, ukidanje prava na korišćenje službenog vozila 24 časa, ukidanje svih troškova mobilne telefonije za članove Uprave.

“Biće ukinute sve naknade za članstvo u komisijama koje su imali članovi Uprave, korišćenje poslovnih kartica od strane članova Uprave, kao i troškovi po osnovu sponzorstava i donacija na nivou cjelokupne Banke”, ističe se u saopšteu.

Navedene mjere isključivo se odnose na Upravu Banke, a svi ostali nivoi upravljanja i zaposleni neće biti predmet bilo kakvih korekcija, budući da su njihova primanja i troškovi poslovanja već usklađeni sa realnim i održivim standardima.

Iz IRB-a su naglasili da ostaju posvećeni principima odgovornog upravljanja, transparentnosti i efikasnosti s ciljem da Banka postane moderna i razvojno orijentisana institucija u službi građana i privrede Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

AMIDŽIĆ O “VIADUKTU”: Račun koji su nam poslali otvoren na Kanalskim ostrvima

Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora BiH, rekao je da je račun koji je dostavljen BiH radi isplate duga slovenačkom “Viaductu” otvoren na Kanalskim ostrvima.

“Nije moguće uplatiti sredstva na račun koji su dostavili advokati”, rekao je Amidžić.

Vlasnička struktura same firme kojoj bi se to uplatilo je, kako je dodao, dosta kompleksna.

“Ovdje sigurno niti su čista niti su normalna posla”, rekao je Amidžić.

Dodao je da je poznato da se dug može ustupiti ili prodati, ali nema informacija da se to u konkretnom slučaju desilo.

“Taman da je prodat, zar mi u BiH nemamo pravo da znamo kako će se ta sredstva dijeliti, tih 110 miliona maraka”, rekao je Amidžić.

Vlasnik te firme na Kanalskim ostrvima, dodaje Amidžić, ima još takvih 40 firmi.

“Kada je u pitanju BiH, vrijeme je da stane arbitražni turizam”, poručio je Amidžić.

Inače, Kanalska ostrva ili Normanska ostrva su grupa ostrva u kanalu Lamanš, ispred obale francuskog departmana Manš.

Nastavi čitati

Politika

VUKANOVIĆ UPITAO: Stevandiću, kako je bilo u Sarajevu?

Vukanović je, očigledno, aludirao na “iznenadno” Stevandićevo pojavljivanje pred Tužilaštvom BiH.

Stevandiću, kako je bilo u Sarajevu, povikao je narodni poslanik Liste za red i pravdu Nebojša Vukanović, koji se sinoć u 22,30 iznebuha pojavio u sali Narodne skupštine Republike Srpske, tokom glasanja.

Vukanović je, očigledno, aludirao na “iznenadno” Stevandićevo pojavljivanje pred Tužilaštvom BiH, koje ga tereti za “udruživanje radi rušenja ustavnog poretka BiH”, nakon čega je Sud BiH i njemu, kao i Miloradu Dodiku i Radovanu Viškoviću, ukinuo pritvor.

Stevandić je u Sarajevo putovao tokom 15. redovne sjednice Narodne skupštine RS.

Prethodno, Stevandić je prije početka zasjedanja isključio Vukanovića do kraja sjednice, navodno, zbog nedoličnog ponašanja lidera opozicione List za pravdu i red tokom skupštinskog kolegijuma .

Vukanović je sinoć banuo na sjednicu tražeći da glasa, jer smatra da mu niko, pa ni predsjednik NS RS, ne može uskratiti to pravo.

Stevandić se nije složio s tim, pa je, pozivajući se na Ustav RS i Poslovnik o radu Narodne skupštine RS, ustvrdio da Vukanović ne može glasati.

– Dok ja ne udarim čekićem, sjednica traje, a Vukanović je udaljen sa sjednice – rekao je Stevandić.

Vukanovića je iz skupštinske sale “otpratilo” obezbjeđenje.

Interesantno je da je nekoliko trenutaka nakon ovog incidenta prekinut prenos skupštinskog zasjedanja na RTRS, da bi se nekoliko minuta kasnije slika iz Skupštine ponovo pojavila na ekranu.

I da je glasao, Vukanović ne bi promijenio odluke Narodne skupštine RS, koje je, očekivano, krojila skupštinska većina na čelu sa SNSD.

Sve su odluke bile očekivane, a jedna od interesantnijih je odbijanje Zakona o dopunama zakona o unutrašnjem platnom prometu, poznatijeg kao “zakon o Prointeru”.

Još jedna građanska inicijativa je doživjela neuspjeh. Naime, Narodna skupština RS je po drugi put odbila da zabrani rudarenje litijuma na Majevici.

Nastavi čitati

Aktuelno