Politika
SPS počela kampanju sa Trga Krajine(FOTO, VIDEO)
Lijepljenjem prvog plakata Socijalistička partija Srpske započele je predizbornu kampanju na Trgu Krajine u Banjaluci. Predsjednik Socijalističke partije Srpske i nosilac liste za Narodnu Skupštinu Republike Srpske u izbornoj jedinici 3 Goran Selak pozvao je sve političke subjekte da vode fer kampanju, te da se za povjerenje građana bore idejama i rješenjima, a ne ličnim napadima i blaćenjem političkih protivnika.
– Danas smo zalijepili naš prvi plakat i odavde, sa Trga Krajine, počinjemo našu kampanju. Kandidovali smo 108 kandidata u svih devet izbornih jedinica, kao i kandidata za predsjednika Republike Srpske, akademika Neđu Đurića, iza koga mogu da stanu svi oni koji vole Republiku Srpsku. SPS poziva sve političke subjekte na poštenu i čistu kampanju, bez ličnih napada, napada za porodice i valjanja po blatu. Dajte da se nadmećemo što boljim programom, politikama i idejama, da zaustavimo odlazak mladih, da vratimo porodice koje su otišle, da se izborimo za demografsku i privrednu obnovu Republike Srpske – poručio je Selak.
Kandidat za predsjednika Republike Srpske ispred Socijalističke partije Srpske, akademik Neđo Đurić istakao je da vjeruje u pozitivne promjene i u snagu SPS da bude nosilac tih promjena nakon 2. oktobra.
– Vjerujem u Socijalističku partiju Srpske i zato sam i odlučio da se kandidujem za predsjednika ispred partije koja ima energiju i snagu da donese promjene. Dosta doga će se promijeniti od 2. oktobra, a mi ćemo svakako proslaviti naše rezultate i opravdati povjerenje građana – rekao je Đurić.

Politika
SKUPŠTINA AKCIONARA DALA ZELENO SVJETLO! RiTE Gacko planira trogodišnje kredite od BLIZU 400 MILIONA KM
– Skupština akcionara Rudnika i termoelektrane (RiTE) Gacko usvojila je trogodišnji plan poslovanja (2026-2029) kojem je predviđeno kreditno zaduženje u ukupnom iznosu od 389,3 miliona maraka, saznaje portal CAPITAL.
Na ovaj plan primjedbu, tehničke prirode, imao je ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić koji je zastupao državni kapital na sjednici, ali je ipak kada se glasalo, podigao ruku za njegovo usvajanje.
On je naveo da plan ne sadrži bilans stanja i bilans novčanih tokova što je izrazito važno zbog ogromnih kreditnih zaduženja koja se planiraju uz već postojeće kratkoročne obaveze koje su više nego duplo veće od tekuće imovine.
„Skrećem pažnju da u planskim bilansima uspjeha nema značajnijeg rasta troškova kamata, što bi bilo za očekivati ako se ima u vidu planiranje 389.274.000 KM kredita“, izjasnio se Đokić.
On je podržao i plan poslovanja za ovu godinu ali je ocijenio da je besmisleno da se on usvaja na polovini godine na koju se odnosi, odnosno kada je većina te godine već prošla.
U RiTE Gacko za CAPITAL pojašnjavaju da to što planiraju ogromna zaduženja ne mora da znači da će do njih i doći.
Naime, dodaju oni, riječ je o ukupnoj sumi koja bi bila potrebna za realizaciju svih investicija koje bi se trebale realizovati kako bi se u dužem vremenskom periodu očuvala proizvodna sposobnost i konkurentnost preduzeća.
Međutim, kako priznaju, plan investicija se realizuje samo u manjem obimu.
„Uzimajući u obzir vrstu ulaganja, karakter djelatnosti koju obavljamo i raspoloživost izvora finansiranja, nivo realizacije investicija na godišnjem se kreće u rasponu od 35 do 50 odsto u odnosu na planirane“, kažu u upravi RiTE Gacko.
Preciznije, bez obzira na plan, nivo zaduživanja na godišnjem nivou neće prelaziti 40 miliona KM.
Tvrde i da nisu prezaduženi.
„Uzimajući u obzir godišnji obrt i vrijednost imovine kojom preduzeće raspolaže nivo zaduženosti je relativno nizak, dok je istovremeno dinamika otplate kredita visoka jer se trenutno na godišnjem nivou otplati glavnica kredita u iznosu od 22.000.00 KM“, zaključuju u RiTE Gacko.
Inače, prema finansijskom izvještaju za prvi kvartal ove godine preduzeće je imalo dobit od nepunih 100.000 maraka i blagim rastom prihoda i rashoda.
U prošloj godini su imali dobit od 2,5 miliona KM i 1.863 zaposlena radnika.
(Capital) Foto: Energetika.ba
Politika
20 GODINA PONIŽAVANJA I BIJEDE! Jelena Trivić brutalno iskreno o sramotnom položaju penzionera
Prof. dr Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta, izjavila je na današnjoj pres konferenciji da naši penzioneri žive na istom siromašnom nivou svojih penzija već dvadeset godina.
„Naime, prosječna penzija 2007. godine iznosila je 237 KM, dok danas iznosi 698 KM, što bi izgledalo kao da su penzije značajno rasle. Ali da li je to tako, trebalo bismo da penzije stavimo u odnos sa određenim pokazateljima“, navela je Trivićeva.
Ona je istakla da bismo posmatranjem koliko prosječna penzija pokriva prosječne potrošačke korpe, vidjeli da je 2007. godine pokrivala 23,3% prosječne korpe od 1.030 KM, dok danas pokriva gotovo isto toliko 23,9% prosječne potrošačke korpe, a koja danas iznosi 2.918 KM.
„Dodatno, možemo analizirati i pokazatelj učešća prosječne penzije u prosječnoj plati. Prosječna plata 2007. godine iznosila je 585 KM, dok danas iznosi 1.698 KM što znači da je učešće prosječne penzije u prosječnoj plati već skoro dvadeset godina na nivou od 41%“, kazala je Trivićeva.
Trivićeva je objasnila da penzije jesu rasle, ali da su istom brzinom, a nekad i brže, rasli troškovi života, te da to potvrđuje da je materijalni status naših penzionera nepromijenjen i katastrofalno loš već dvadeset godina.
„Postavlja se pitanje zašto je to tako. Odgovor leži u nedovoljnoj privrednoj aktivnosti u Republici Srpskoj jer nema ekonomskih parametara, proizvodnje, rasta investicija, izvoza, BDP-a i slično, a koji bi omogućili veću zaposlenost radnika, više doprinosa i više opštih prihoda u budžetu, pa samim tim i znatno veće penzije kako bi se materijalni status penzionera poboljšao“, smatra Trivićeva.
Dodaje da treba istaknuti i činjenicu da su penzije u Srbiji znatno veće i to za 36% jer prosječna penzija u Srbiji iznosi 948 KM.
„Što se tiče aktuelne političke situacije, u ovom mjesecu pred kampanju, primjetno je da Republika Srpska nema predsjednika Republike, odnosno, ima ga na papiru, ali mu ne daju da se bilo gdje pojavi.
Isto tako vidimo da se situacija promijenila i da nije više da samo „jedan čovjek“ sve odlučuje, već da danas imamo i jednog „drugog čovjeka“.
Radi se o sinu Milorada Dodika koji je preuzeo odlučivanje o svim pitanjima u Republici Srpskoj, ne samo u stranci SNSD“, rekla je Trivićeva, ističući na kraju:
„To je javno poznata činjenica i na građanima Republike Srpske je opredjeljenje da li žele da budu taoci jedne dinastije ili žele Republiku Srpsku u kojoj se radi, gradi, stvara, investira i dobro živi, u kojoj odlučuju institucije, a ne pojedinci i interesne grupe.“
(BN)
Politika
POTPUNO RUGANJE NARODU! Ponovo PONIŠTENA ekološka dozvola za eksploataciju uglja “Drvo-Exporta”
Okružni sud u Banjaluci ponovo je poništio ekološku dozvolu za eksploataciju uglja na lokalitetu Bukova Kosa kod Prijedora, izdatu investitoru „DRVO-EXPORT“ d.o.o. Teslić, saopšteno je iz Centra za životnu sredinu.
Sud je presudu donio po tužbi Centra, a ključni razlog za poništenje dozvole, koju je izdalo Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, jeste izostanak Plana rekultivacije i remedijacije.
Ovaj dokument predstavlja zakonsku osnovu za sanaciju i ozelenjavanje devastiranog zemljišta nakon zatvaranja rudnika.
U saopštenju se ističe da je Sud odbacio navode Ministarstva da se izradi ovog projekta pristupa samo kada zagađenje zemljišta prije početka radova prevazilazi propisane granične vrijednosti. Sud je konstatovao da je takav stav u suprotnosti i sa samom ekološkom dozvolom, kojom je bila naložena mjera vraćanja prostora u stanje najbliže prvobitnom.
Takođe, izostanak ovog plana onemogućio je i učešće javnosti u postupku odlučivanja, jer dokument nije bio dostupan na javnom uvidu, što predstavlja kršenje zakona.
Ratko Pilipović, pravnik u Centru za životnu sredinu, upozorio je na negativne primjere rudnika Medna u Mrkonjić Gradu i Bistrica u Prijedoru, gdje je eksploatacija završena, a iza nje su ostali devastirani potoci, zagađene vode, klizišta i trajne posljedice po životnu sredinu.
Iako je pozdravio poništenje dozvole, viši pravni savjetnik u Centru Redžib Skomorac ukazao je da Sud u ovom postupku nije cijenio navode tužbe koji se odnose na prekoračenje površine kopa, smatrajući da je to u nadležnosti inspekcije. Skomorac je naglasio da stvarna površina eksploatacionog polja mora biti utvrđena u ponovljenom postupku, ili zahtjev za dozvolu mora biti odbačen.
Mještani Bukove Kose i aktivisti NGG „Sačuvajmo Potkozarje“ upozoravaju da rudnik, uprkos presudama, nije obustavio radove koji se odvijaju na površini od oko 30 hektara. Miroslav Stakić, mještanin i aktivista, izjavio je da su institucije svjesno ignorisale zakonske obaveze na štetu lokalnog stanovništva i imovine, poručivši da mještani neće dozvoliti da Bukova Kosa doživi sudbinu Bistrice ili Medne.
Iz Centra za životnu sredinu potvrđeno je da je presuda odmah proslijeđena Republičkom inspektoratu uz zahtjev za provođenje vanrednog inspekcijskog nadzora i preduzimanje hitnih mjera. Podsjećaju i da je nedavno Vrhovni sud RS poništio i samu Odluku Vlade RS o dodjeli koncesije za istraživanje uglja na ovom lokalitetu, te da se u narednom periodu očekuje izjašnjenje nadležnih institucija o mogućnosti daljeg nastavka eksploatacije.
(BN) Foto: BN
-
Politika23 sata ago“OBJAVIĆEMO IMENA FIRMI KOJE OTPUŠTAJU TRUDNICE!” Vukomanović i Kresojević poslali oštar ultimatum institucijama! (VIDEO)
-
Politika3 dana agoPREDSJEDNIK JEDNE STRANKE, NA LISTI DRUGE! Kako je šef PNP-a preko prijedorske „Čistoće“ stigao na listu SNSD-a?
-
Hronika2 dana agoCIRKUS NA PRELAZU KARAKAJ: Granični policajac i policajka se POTUKLI u kućici pred kolonom vozila!
-
Politika8 sati agoHUMANA AKCIJA U PETROVOM SELU! Stanivuković obezbijedio 15 prasića za višečlanu porodicu Puzić
-
Politika2 dana ago“DOZVOLA MI OD TEBE NE TREBA!” Borenović odbrusio Vukanoviću “Prestani raditi ono od čega najviše koristi ima vlast!”
-
Region2 dana agoSKANDAL KOJI JE RAZBJESNIO REGION! Konji se srušili u Sinju, pa ih par sati kasnije ponovo upregli! (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana agoNEMA VAKCINA, NEMA VRTIĆA! Stigla upozorenja roditeljima iz privatnih vrtića u Banjaluci
-
Hronika2 dana agoKRVAVO JUTRO U BRČKOM! Muškarac teško ranjen u brutalnoj sačekuši! (VIDEO/FOTO)
