Politika
Srbi “PROGUTALI ŽABU” u novom Zakonu o sukobu interesa BiH, Radmanović jedini u vlasti IMAO HRABROSTI da to kaže

Dva predstavnika iz Republike Srpske u novoj Komisiji za odlučivanje o sukobu interesa na nivou BiH više ne mogu da zaustave donošenje svih odluka u toj komisiji, ako procijene da su štetne.
o je rezultat usvajanja, po hitnoj proceduri, Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama na nivou BiH.
U njemu piše da Komisija odluke donosi većinom glasova. Pri tom treba znati da će se nova komisija sastojati od sedam članova, po dva iz svakog od tri konstitutivna naroda, plus jedan predstavnik “ostalih”. To znači da većinu čine četiri glasa, što teoretski može dovesti do toga da dva Srbina budu preglasana.
Istina, novi zakon u samo dvije situacije predviđa donošenje odluka konsenzusom, a ako to nije moguće, onda dvotrećinskom većinom. Tada nije moguće izbjeći glas makar jednog Srbina, jer je neophodno šest glasova.
Te situacije su kada Komisija za odlučivanje o sukobu interesa pokreće inicijativu za razrešenje s dužnosti funkcionera koji je u sukobu interesa, ili kada ga poziva da podnese osttavku. U drugim situacijama, a to su kada funkcioneru izriče opomenu, ili kada ga kažnjava iznosom koji može da ide do 20.000 KM, Komisija odluke donosi prostom većinom. Recimo, dva Hrvata i dva Bošnjaka. Ili, dva Bošnjaka, jedan Hrvat i jedan iz “ostalih”. Kombinacije su brojne.
A kako je bilo do sada?
U izmjenama i dopunama Zakona o sukobu interesa BiH iz 2013. godine formirana je postojaća Komisija za odlučivanje o sukobu interesa BiH. U tim izmjenama zakona doslovno piše: “Komisija odluke donosi većinom glasova svih članova, koja podrazumijeva glasove najmanje po dva člana iz svakog konstitutivnog naroda”.
Da je tako bilo i u praksi potvrdila nam je predsjedavajuća aktuelne komisije Mira Pekić (PDP).

-Bilo nas je devet, po tri iz svakog naroda. Za kvorum i za donošenje odluka potrebno je bilo da glasaju po dvoje iz svakog naroda. Znači, ako iz jednog naroda dvoje nije glasalo, odluke nisu mogle da se donesu – kaže Pekićeva za Srpskainfo.
Radmanović prvi primjetio
Da nešto u novom zakonu nije dobro po Srbe i Republiku Srpsku javno je primjetio – nećete vjerovati – Nebojša Radmanović (SNSD), član Kolegijuma Predstavničkog doma BiH.
-BiH je ona koja je sva vezana za ravnopravost. Podsjećama vas, a znam da svi to dobro znate, da je vrlo važnja konstitutivnost naroda u BiH. Zbog te ravnopravnosti smo bili u raznim bitkama u prethodnim vjekovima, bilo da smo pripadali nekim carevinama ili smo se između sebe tukli zbog ravnopravnosti – rekao je Radmanović.

On je poručio da se svi, naročito u PS BiH, moraju truditi da to ne bude poremećeno.
–Dio ovog zakona remeti ravnopravnost koja nam je obezbijeđena u Ustavu. Podsjećam vas, mi smo se izborili da se ravnopravnost u odlučivanju, u skladu sa našim Ustavom, obezbjeđuje i u zajedničkoj saradnji sa Evropskim parlamentom. Sada smo dobili prijedlog u kome nema ravnopravnosti. Nema konstitutivnosti naroda. Ima prosta većina. Vjerovatno je to u sastavu ovog akta prolazno danas zbog ovoga što je važno za naš put prema EU. Podsjećam vas da to može imati dalekosežne posljedice za ukupan rad i ovoga parlamenta i BiH u cjelini – rekao je Radmanović u diskusiji i tražio pauzu prije glasanja.
Kontra Radmanoviću
Međutim, zakon je ipak usvoje, po hitnoj proceduri u oba doma PS BiH. A Radmanovićeve stranačke kolege su počele da ubjeđuju javnost kako je zakon dobro rješenje, pa čak i bolje za Srpsku u odnosu na raniji zakon.
–Republika Srpska ni na koji način ništa nije izgubila usvajanjem Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH i samo će podržavati rješenja koja jasno prepoznaju Srpsku. U ovom zakonu se čak spominje i državljanstvo Republike Srpske – rekao je delegat u Domu naroda Radovan Kovačević.

Državljanstvo Srpske, o kome Kovačević govori, pominje se u dijelu zakona koji reguliše uslove za izbor članova nove Komsije za odlučivanje o sukobu interesa. Uslov je da je kandidat državljanin BiH, a “svi državljani Federacije i Republike Srpske su državljani Bosne i Hercegovine”.
Delegat srpskog naroda u Domu naroda parlamenta BiH Snježana Novaković Bursać istakla je značaj što je usvajanjem Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH jedan nametnuti zakon otišao u istoriju. Naime, zakon o sukobu interesa koji je bio nekada, nametnut je pa je poslije mijenjan.
Ona je navela da Zakon o sprečavanju sukoba interesa ima dugogodišnju genezu u Parlamentarnoj skupštini, ali da je u trenutku mogućeg otvaranja pregovora sa EU ubrzano njegovo donošenje, te da u tome ne vidi ništa sporno jer je dugo pregovaran i analiziran.

Opozicija: Dodik vraćen na “fabrička podešavanja”
Međutim, u opoziciji su bliže onome što je izjavio Radmanović.
-Natjerati Dodika da ovo danas uradi i da vam to prođe…svaka vam čast. Ovo je klasičan prenos još jedne nadležnosti jer mi iz Republike Srpske, umjesto da ovdje raspravljamo o Ustavnom sudu BiH, mi smo u evropskom zakonu. Izgubili smo entitetsko glasanje, prenijeli smo nadležnost na nivo BiH kroz ovu komisiju. Izdali smo interes Republike Srpske. Trojka vas je natjerala da kapitulirate – poručio je poslanik SDS u Predstavničkopm domu Darko Babalj, koji je ocijenio da je Milorad Dodik vraćen na “fabrička podešavanja iz 1998. kada je bio servilan”.
Poslanik i predsjednik PDP Branislav Borenović takože smatra da se, u režiji SNSD, desio prenos nadležnosti sa Srpske na nivo BiH.
-U komisiji koja će se baviti pitanjima sukoba interesa predviđeno je da se odluke donose većinski ili dvotrećinski, što znači bez kvalifikovanog glasa koji dolazi iz Republike Srpske i Federacije BiH, što je klasični prenos nadležnosti i ukidanje ključnog mehanizma funkcionisanja BiH. I to će kolege iz Dodikovog SNSD morati da objasne u Republici Srpskoj. Ali to me ne čudi, na stotine je primjera da dopuštate prenos nadležnosti i da se sada uvodi opasna mogućnost preglasavanja – rekao je Borenović.
Politika
VUKOVIĆ “Slovenija daje nedvosmislenu i otvorenu podršku našoj odlučnosti na putu ka EU”

Delegat u Domu naroda PS BiH Nenad Vuković danas je u posjeti Parlamentu Republike Slovenije.
Tokom programa predviđeni su sastanci sa predsjednicom Parlamenta Republike Slovenije, gospođom Urškom Klokočar Župančić, kao i sa gospodinom Anžejem Frangešom, predstavnikom Slovenije za Zapadni Balkan. Pored toga, planirani su razgovori sa članovima Komisije za izbore i javnu upravu slovenačkog Parlamenta, te sa poslanicima vlasti i opozicije.
– Slovenija daje nedvosmislenu i otvorenu podršku našoj odlučnosti na putu ka EU kao sigurnoj budućnosti i razvoju svih zemalja Zapadnog Balkana. Razgovarali smo o izbornom procesu, razvoju demokratije od samostalnosti Slovenije do danas, suzbijanju korupcije, podsticanju transparentnosti i odgovornosti u javnom djelovanju i etičkim standardima- rekao je Vuković.
On je istakao da je danas, više nego ikada, važno isticati prednost članstva u EU što se potvrđuje i u Sloveniji i dodao:
– Bez obzira što nije sve idealno u EU, da ima izazova koje vidimo, opet trebamo prihvatiti činjenicu da je EU jedino mjesto budućnosti za nas. Sve antievropske politike treba odbaciti, kao i lažne priče i stvaranje privida da imamo alternativu. Srbija, Crna Gora i drugi nemaju nikakvu dilemu oko Evropskog puta, pa se antievropski SNSD treba zapitati koji to put vide i predlažu za nas. Suština je da o pitanju članstva vlast ne bi smjela imati promjenjiv stav, nego potpuno opredjeljenje koje ne može biti dnevna politika. Veoma je bitno istaći, zbog stanovnika Republike Srpske koje vlast sluđuje sa svojom retorikom, da EU od nas za učlanjenje uopšte ne traži statusne promjene dvoentitetskog uređenja i konstitutivnosti naroda, te naš narod treba da zna da je u pitanju samo prepadanje sa ciljem da se opravdaju antievropski narativi- zaključio je Vuković.
Politika
KAO PO LOJU! Bivši načelnik uslovno kažnjen zbog NAŠTIMANOG POSLA

Bivši načelnik Sanskog Mosta Faris Hasanbegović proglašen je krivim jer je naštimao konkurs na koji je u stalni radni odnos primljena nekvalifikovana osoba.
Međutim, kazna koju je dobio jer je utvrđeno da je zloupotrijebio službeni položaj je simbolična i teško da će destimulativno djelovati na one koje u budućnosti budu slično razmišljali kao i on.
Naime, Hasanbegović je osuđen uslovno na osam mjeseci zatvora uz obavezu plaćanja troškova krivičnog postupka od 200 maraka.
„Utvrđena kazna zatvora se neće izvršiti, ukoliko optuženi u vremenu od jedne godine i šest mjeseci ne počini novo krivično djelo“, navodi se u presudi.
Podsjećamo, optužnicom mu se stavljalo na teret da je prilagodio sistematizaciju radnih mjesta u opštini kako bi se mogao zaposliti D.M. na mjesto višeg referenta u službi finansija, trezora i zajedničkih poslova.
D.M. je imao završenu elektrotehničku školu, pa je načelnik izmijenio pravilnik o sistematizaciji i kao uslov u pogledu stručne spreme naveo da se za tu poziciju mora završiti baš ta škola koja inače nema veze sa poslovima u gore pomenutoj službi.
Nakon toga raspisao je javni konkurs i donio rješenje o prijemu D.M. u stalni radni odnos.
Capital
Politika
“SVE PO ZAKONU”! NSRS imenovala Radukića za v.d. glavnog revizora

Narodna skupština RS imenovala je danas Jovu Radukića za vršioca dužnosti glavnog revizora Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske i Božanu Trninić za vršioca dužnosti zamjenika što se desilo prvi put od postojanja ove službe.
Naime, Radukiću i Trninićevoj je u aprilu ove godine istekao mandat i oni po zakonu više ne bi smjeli da budu na čelu ove institucije.
Međutim, poslanici su na prijedlog predsjednika RS Milorada Dodika, danas napravili presedan i imenovali Radukića za vršioca dužnosti glavnog revizora, a Božanu Trninić za v.d. zamjenika iako zakon ne poznaje institut vršioca dužnosti revizora.
Oni su imenovani do okončanja konkursne procesure za novog glavnog revizora i njegovog zamjenika.
Podsjećamo, Radukiću je mandat istekao u aprilu ove godine, a Narodna skupština je propustila da dva mjeseca prije isteka mandata krene u novu proceduru, na šta ju je zakon obavezao.
Inače, prošle sedmice je zatvoren konkurs za novo rukovodstvo Glave službe za reviziju na koji se prijavilo 11 kandidata, a među njima i Radukić i Trninićeva.
Međutim, s obzirom na to da prema zakonu ne mogu ponovo da budu izabrani na iste funkcije, njih dvoje su se dosjetili da mogu da zamijene funkcije, pa se tako Radukić prijavio za zamjenika, a Trninićeva za glavnog revizora.
Pored njih dvoje na konkurs se prijavilo još devet kandidata i to većina za obje funkcije.
Tako su među kandidatima za novog glavnog revizora i njegovog zamjenika Dragan Zjajić, Goran Ćetojević, Dragan Bukajlović, Snježana Savatić Banjac, Ljubiša Lukić, Bojan Đurić, Vedran Stanetić, Branko Sladojević i Vladimir Stanimirović.
-
Politika3 dana ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Svijet3 dana ago
NETANJAHU NE ODUSTAJE “Izrael će preuzeti kontrolu nad cijelom Gazom”
-
Politika2 dana ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Banjaluka2 dana ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Politika2 dana ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Hronika3 dana ago
Predsjednik Borca i još 3 osobe uhapšene zbog NAPADA NA SUDIJU nakon utakmice
-
Politika3 dana ago
PALA ODLUKA! Ovo su sudije koje će donijeti drugostepenu PRESUDU DODIKU!