Connect with us

Region

SRBIJA: Brnabić o prvih 100 dana rada Vlade

Prvih 100 dana rada Vlade Srbije obilježila je nestabilnost na Kosovu i Metohiji, kada su zabilježena 53 etnički motivisana napada na Srbe, a za to vrijeme prištinska vlast stalno je izazivala incidente i provocirala, rekla je danas premijer Srbije Ana Brnabić.

Brnabićeva je ukazala da su napadi na Srbe, jednostrano kršenje postignutih sporazuma i stalni pritisci Prištine oduzeli Vladi Srbije mnogo vremena i energije.

– Decembar prošle godine bio je jedan od najtežih još od 2008. godine. Ta nestabilnost koju je kreirao (premijer samoproglašenog Kosova) Aljbin Kurti neodgovornom politikom mnogo je otežala rad Vlade Srbije – rekla je Brnabićeva govoreći o rezultatima rada Vlade na svečanosti u Lebanu, kojoj su prisustvovali gotovo svi ministri.

Odgovarajući na pitanja novinara, ona je istakla da su albanski političari zbog insistiranja velikih sila da formiraju zajednicu srpskih opština /ZSO/ počeli da prijete svojim dojučerašnjim zaštitnicima samo zato što traže da poštuju potpisane sporazume.

– Formiranje ZSO, onako kako je definisano Briselskim sporazumom, je `uslov svih uslova`. Ako se ne priznaje taj sporazum, ko će grantovati da će se ijedan drugi poštovati – rekla je Brnabićeva.

Prema njenoj ocjeni, ne postoji ni interes, a ni želja Prištine da se formira ZSO u skladu sa sporazumima iz 2013. i 2015. godine, a ne onako kako to zamišljaju neke nevladine organizacije iz Prištine i Srbije.

Komentarišući poruku izvjestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimira Bilčika da je pred Srbijom velika šargarepa EU, ali da pomjeranja neće biti dok Beograd ne napravi velike korake u različitim oblastima, Brnabićeva je rekla da je u posljednja dva izvještaja EU svojim članicama dala preporuku da otvore klaster tri u pregovorima sa Srbijom, ali da sumnja da će do toga doći.

– Dodatni pomak napravljen je usvajanjem seta pravosudnih zakona usklađenih sa promenom Ustava sa ciljem uspostavljanja nezavisnog sudstva i samostalnog tužilaštva. Videćemo da li će biti pohvala, ali ja u njih ne verujem. Uslov svih uslova za napredak je uvođenje sankcija Rusiji. Bez toga se neće otvarati, ni klasteri, niti poglavlja – ocijenila je Brnabićeva.

Podijelivši rad Vlade u prvom tromjesečju na četiri cjeline, ona je objasnila da su to, osim situacije na Kosovu i Metohiji, budžet, energetika i vladavina prava.

Govoreći o budžetskim krisnicima, Brnabićeva je rekla da su plate u javnom sektoru povećane za 12,5 odsto, a u vojsci za 25 odsto, kao i da su penzije porasle oko 21 odsto, tako da se prosječna plata kreće između 710 i 720 evra, a penzija 320 evra.

Kada je riječ o energetici, ona smatra da građani Srbije skoro i da nisu osjetili krizu, jer su imali dovoljno struje i gasa po cijenama koje su među jeftinijima u Evropi.

Brnabićeva je osvrćući se na vladavinu prava naglasila da je izmjena zakonodavstva u toj oblasti, koja je privedena kraju u Skupštini Srbije, jedna od najvažnijih tekovina vlasti.

Ukazujući da se Vlada u svojih prvih 100 dana trudila da i dalje privlači strane ulagače, Brnabićeva je navela da je u tom periodu pronađen kupac za fabriku stakla u Paraćinu, da su japanski investitori zainteresovani za ulaganja u Senti i da je u Kragujevac stigla oprema za električne automobile, koji će 2024. godine krenuti iz fabrike u tom gradu.

Ona je podsjetila da je otvoren istraživački razvojni centar američke kompanije IBM, da su potpisani sporazumi sa velikim švajcarskim i japanskim kompanijama i da su završeni pregovori sa MMF-om o stendbaj-aranžmanu od 2,4 milijarde evra u trajanju od dvije godine.

Brnabićeva je prije Lebana posjetila Bojnik, a ministri povodom 100 dana rada obilaze opštine u Jablaničkom okrugu.

SRNA

Region

OGLASIO SE I NESTOROVIĆ “Rezolucija o Srebrenici opominje Srbe da RASKRSTE SA ZAPADOM”

Poslanik u Skupštini Srbije Branimir Nestorović ocijenio je da rezolucija o Srebrenici čije se usvajanje priprema u Generalnoj skupštini UN pokazuje da Srbija i srpski narod treba da se raziđu sa Zapadom i budućnost grade na drugoj strani.

Govoreći o mogućim efektima rezolucije o Srebrenici, Nestorović je poručio da Srbiju i Srbe ta rezolucija, ukoliko bude usvojena, ne obavezuje baš nimalo, osim što ih opominje da imaju ozbiljne neprijatelje – Francuze, Nijemce, Amerikance i ostale zapadne zemlje.

“Nadam se da će ta rezolucija proizvesti efekte da se manemo više Zapada, budalaština i gubljenja vremena sa EU i drugim neprijateljima i konačno krenemo svojim putem, jer imamo potencijal i podršku supersila Kine i Rusije”, rekao je Srni Nestorović, osnivač pokreta “Mi–snaga naroda”.

On smatra da priprema rezolucije u Generalnoj skupštini UN i niz drugih događaja pokazuju da Srbija treba da tretira kao neprijateljske zemlje čiji čelnici kreiraju takve poteze, te podsjetio da je i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da više neće da koristi termin prijateljske nego partnerske zemlje.

Nestorović je izrazio uvjerenje da su sve rezolucije i pritisci beznačajni ako Srbija i Srbi promijene svoj pravac i odluče šta žele.

“Imamo podršku dve supersile – Kine i Rusije i prijateljskih zemalja poput Mađarske i Slovačke. Prema tome, šta će nam više taj Zapad? Zube potroših pričajući o tome”, rekao je Nestorović.

Bošnjački dio misije BiH pri UN jednostrano je, bez odluke Predsjedništa BiH, uz sponzorstvo dijela zapadnih zemalja, pokrenuo inicijativu za usvajanje nove rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN. Prethodno je prije devet godina Rusija stavila veto u Savjetu bezbjednosti UN na britansku rezoluciju o Srebrenici.

Nastavi čitati

Region

SRPSKA DELEGACIJA PODNIJELA AMANDMAN za odlaganje prijema Kosova u Savjet Evrope

Srpska delegacija u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope (PS SE) podnijela je danas 10 amandmana na tekst preporuke za prijem tzv. Kosova u Savjet Evrope (SE), a jednim od njih traži se odlaganje odluke o zahtjevu Prištine za članstvo.

U tekstu, u koji je Tanjug imao uvid, amandmanom pod brojem devet se predlaže da Skupština preporuči Komitetu ministara SE daodloži odluku o zahtjevu za članstvo dok Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija (SB UN), kako se navodi, “ne utvrdi ili odobri status Kosova i Metohije”.

Pored ostalog, srpska delegacija je tražila i da se paragraf 11 predloženog teksta izmeni tako da osnivanje ZSO bude preduslov za nastavak procesa razmatranja aplikacije tzv. Kosova, a ne post-pristupna obaveza kako stoji u preporuci.

Amandmanom pod rednim brojem dva, predloženo je brisanje trećeg paragrafa preporuke u kojem piše da “Skupština priznaje napredak koji je Kosovo postiglo u oblasti ljudskih prava, demokratije i vladavine prava i pohvaljuje napredak koji je napravila sadašnja vlada, uključujući u pogledu borbe protiv korupcije i građanskog partnerstva za istopolne parove”.

Amandmanom pod brojem tri zatražena je da se zamijeni paragraf pet i da piše: “Skupština smatra da težnje Kosova da se pridruži Savetu Evrope ne bi trebalo da naiđu na pozitivan odgovor. Članstvo bi dovelo do daljeg progona i nekažnjivosti, jer mnogi posebno etnički motivisani zločini ostaju nekažnjeni. Takođe bi omogućilo Savetu Evrope da ima veći nadzor nad domaćim dešavanjima i da upotrebi sve instrumente koji su joj na raspolaganju da doprinese konsolidaciji demokratije i vladavine prava. Odnos Kosova sa Evropskom unijom u velikoj meri zavisi od ispunjavanja ključnih odredbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, posebno onih koje se odnose na dijalog Beograda i Prištine i normalizaciju odnosa Beograda i Prištine.

Amandmanom pod rednim brojem četiri traži se zamena teksta paragrafa šest i predloženo da se zameni tekstom: “Potencijalno članstvo Kosova u Savetu Evrope predstavljalo bi kulminaciju kršenja osnovnih pravila i principa međunarodnog prava, uključujući, ali ne ograničavajući se na kršenje Povelje Ujedinjenih nacija. Članstvo u Savetu Evrope bi se razumelo kao negacija svih tih principa”.

Amandmanom pod rednim brojem 15 zatraženo je da se pre paragrafa 14 umetne tekst: “Potencijalna ratifikacija ili primena odredbi nekog od ugovora je bez prejudiciranja međunarodno-pravnog statusa Kosova i Metohije, kao teritorije pod međunarodnom upravom i kao delom Republike Srbije”.

Amandmanom pod rednim brojem 10 traži se izmena paragrafa 18 u kojem stoji: “Podržavajući članstvo Kosova u Savetu Evrope, Skupština je svesna okolnosti bez presedana u vezi sa ovom aplikacijom, pošto jedan broj država članica Saveta Evrope ne priznaje Kosovo kao državu. Diplomatija, dijalog i kompromis su neophodni kako bi se osiguralo da budući prijem Kosova ne stvori pukotinu u jedinstvu država članica Saveta Evrope, čime se potkopava duh samita u Rejkjaviku”.

Srpska delegacija zatražila je da umjesto toga stoji tekst: “Skupština je svesna okolnosti bez presedana ove aplikacije, pošto jedan broj država članica Saveta Evrope ne priznaje Kosovo kao državu. Diplomatija, dijalog i kompromis su neophodni kako bi se osiguralo da budući prijem Kosova ne ugrozi jedinstvo država članica Saveta Evrope, čime se potkopava duh Samita u Rejkjaviku, stoga, Skupština poziva Komitet ministara da obezbedi da Kosovo deluje u skladu sa Sporazumom o regionalnom predstavljanju i saradnji postignutom 24. februara 2012. godine u okviru dijaloga koji je pod okriljem Evropske unije i u potpunosti sprovodi druge sporazume postignute u okviru dijaloga pod okriljem EU”.

Na tekst preporuke o prijemu tzv. Kosova koju će sutra razmatrati poslanici u Strazburu podneto je 15 amandmana.

Nastavi čitati

Region

PROCURIO SNIMAK PLENKOVIĆA, političare iz BiH nazvao prevarantima (AUDIO)

Objavljeno je nekoliko snimaka na kojima hrvatski premijer Andrej Plenković vrijeđa članove opozicije, Domovinskog pokreta i Mosta te napada medije u Hrvatskoj.

Nacional.hr je objavio audiozapis u kojem premijer govori o mladim generacijama koje su zbog medija odgojene na pogrešan način.

“Jer ova klika lijevih medija, pet ključnih medija koji nas ruše, a njega ne diraju ili ga dižu… To je Nacional, to je N1, to je Index, to je 24 sata i to je Telegram. To su svi u grupama, jedan napiše članak, u pet minuta je na svih pet platformi, ista stvar”, govori Plenković o medijima.

Audiosnimak čiji kompletan transkript donosi štampano izdanje Nacionala, koje je zbog predizborne šutnje u cijeloj Hrvatskoj izašlo u ponedjeljak, traje pola sata te otkriva Andreja Plenkovića u dosad nepoznatom svjetlu – prikazuje ga u situaciji u kojoj se u više navrata koristi neprimjerenim rječnikom.

Nacional.hr danas je objavio dio audiosnimke u kojoj Plenković iznosi brojne uvrede na račun mostovaca, posebno Nikole Grmoje, Mostovog kandidata za premijera, kao i Nine Raspudića.

“Grmoja… to je sve šuplja priča, to su prevaranti. Najbolji je bio Jambo, Jambo je meni još 2016. rekao: ‘Slušaj, to ti je prijatelju sekta. Sekta. Vjeruj meni.’ Svaki put kad mi pošalje poruku, ja kažem: ‘Imao si pravo!’ Jer ih poznaje. Mi nismo dovoljno znali. Zato mi moramo ostvariti rezultat koji će nam omogućiti formiranje parlamentarne većine bez nenormalnih ucjenjivača. To je naš cilj”, rekao je Plenković.

Potom je dodao da Most ima samo jednu želju. “Oni se žele meni osvetiti što sam ih bacio kroz prozor. A svi su za institucionalnu pomoć. Devet zastupnika, prije su za Vrapče nego za Gornji grad”, rekao je.

Kad je Plenković to izjavio, okupljeni na sastanku su se počeli smijati u znak odobravanja. Potom je Plenković nastavio: “Nije to smiješno… To nisu normalni ljudi, to se vidi. Ja sam gledao te ljude na Vladi, jedna stvar koju sam rekao i tada, tad je i Vaso rekao, to su ti luđaci, nemoj s njima. Imao je pravo. Baš luđaci. Imao je potpuno pravo, ja to nisam znao, ali sam relativno brzo shvatio o čemu se radi… To su bolesnici. Na njih nećemo računati.”

U tom polusatnom monologu Plenković je izvrijeđao i Ninu Raspudića, mostarskog političara koji je u saboru zastupnik Mosta.

“Onaj Raspudić, isto teški prevarant… To je isto sramota, znači čovjek je izrod koji nema veze s nama, koji je ljevičar, možda je neki rod, tazbina Draganu Čoviću, koji se od njega distancirao kad je čuo o čemu se radi. Oni lažu, mažu da su oni neka desna opcija. Ta desna opcija nema ništa, apsolutno ništa. Njima je cilj samo ideološki moratorij”, rekao je, između ostalog, Plenković, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Aktuelno