Connect with us

Region

Srbija u Njujorku nije dozvolila da se STIGMATIZUJE SRPSKI NAROD

Predsjednik Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da će joj biti izuzetno teško da sarađuje sa zemljama koje su bile sponzori i kosponzori rezolucije o Srebrenici, koja je usvojena u Generalnoj skupštini UN.

“Osećaću se mnogo bliža zemljama koje su glasale protiv ili su bile uzdržane, ili napustile salu. Nastavićemo da radimo sa našim partnerima. EU je u našem interesu, ali ću u svakom trenutku biti uz zemlje koje su bile uz nas”, rekla je Brnabićeva.

Ona je navela da Srbija u Njujorku nije dozvolila da se stigmatizuje srpski narod, te da je pokazala kako se bori za svoje interese, svijet i za međunarodno pravo.

Brnabićeva je rekla da se rezultat glasanja poklapa sa diplomatskim aktivnostima Srbije, te da više od dvije trećine svijeta nije glasalo za tu rezoluciju.

Ona je ukazala da i one zemlje koje su bile uzdržane predstavljaju jasan glas da nisu bile za rezoluciju.

“Ovo je veliki rezultat rada predsednika i naše diplomatije. Srbija je pokazala kako se bori za svoje interese, svet i principe međunarodnog prava”, rekla je Brnabićeva za RTS.

Brnabićeva je zahvalila Mađarskoj na podršci i tome što je glasala protiv, kao i Kipru, Grčkoj, Slovačkoj na uzdržanosti, a posebno je istakla primjer Monaka čiji su predstavnici izašli iz sale kada se glasilo.

“Veliko hvala Monaku. To je takođe pokazatelj jednog ogromnog integriteta”, rekla je Brnabićeva.

Region

MISTERIOZNA ZARAZA U SJEVERNOJ MAKEDONIJI: Više od 1.400 ljudi završilo u bolnici

Zdravstvene vlasti Sjeverne Makedonije proglasile su epidemiju gastroenteritisa na području opštine Gostivar nakon što je premašen nedjeljni prag oboljelih, dok je u posljednja 24 časa najveći broj građana do sada zatražio medicinsku pomoć u gradskoj bolnici “Ferid Murad”.

Epidemiološko odjeljenje Centra za javno zdravlje Tetovo, jedinica u Gostivaru, prijavilo je epidemiju na teritoriji opštine zbog povećanog broja oboljelih od gastroenteritisa, navodi Telma.

“Zbog povećanog broja oboljelih od gastroenteritisa i prekoračenja nedjeljnog limita, prijavljujemo epidemiju na području opštine Gostivar. Posljednjih nekoliko dana bilježimo povećanje broja oboljelih”, izjavila je u nedjelju epidemiološkinja Zorica Zafirovska iz gostivarskog epidemiološkog odjeljenja.

Situacija zahtjeva oprez

Epidemiološke analize su i dalje u toku, a iako se broj prijavljenih slučajeva smanjuje, zdravstvene službe ocjenjuju da situacija i dalje zahtjeva oprez i pozivaju građane na saradnju sa medicinskim i epidemiološkim ekipama.

“Još ne znamo uzrok, odnosno uzročnik nam još nije poznat. Ispitivanja su u toku i čekamo rezultate kako bismo utvrdili o čemu je riječ. Redovno pratimo stanje, sprovodimo epidemiološke nadzore i razgovaramo sa oboljelim pacijentima”, rekla je Zafirovska.

Analiza uzoraka vode uzetih sa četiri lokacije u Gostivaru u noći između četvrtka i petka gotovo je završena i radi se o fizičko-hemijskim i mikrobiološkim analizama, a rezultati će biti dostavljeni javnom tužilaštvu, ali ne i javnosti, zbog interesa istrage.

Za nedjelju dana 1.400 građana tražilo ljekarsku pomoć

Od ponedjeljka, kada je prema navodima uprave bolnice zabilježen prvi pacijent, do danas je više od 1.400 stanovnika Gostivara zatražilo ljekarsku pomoć.

Ministarstvo zdravlja Sjeverne Makedonije pozvalo je građane da poštuju zvanične preporuke, održavaju redovnu higijenu ruku, a osobe sa povraćanjem, dijarejom, povišenom temperaturom ili znacima dehidracije da se blagovremeno jave ljekaru.

Na snazi ostaje odluka Agencije za hranu i veterinarstvo kojom je zabranjena upotreba vode iz gradskog vodovoda u Gostivaru, piše Tanjug.

Nastavi čitati

Region

DRAMA NA HRVATSKOM LJETOVALIŠTU: Ženu udario grom dok je nosila suncobran

Žena je teško povrijeđena nakon što ju je danas, 20. jula, u jednom kampu na ostrvu Krk u Hrvatskoj udario grom, a nakon reanimacije na mjestu događaja helikopterom je prevezena u Klinički bolnički centar Rijeka.

Prema navodima očevidaca, žena je u trenutku udara groma nosila suncobran.

Pomoć joj je odmah pružio spasilac koji se zatekao u blizini i započeo reanimaciju, nakon čega je helikopterom hitno transportovana u riječki KBC.

Iz KBC-a Rijeka potvrdili su za 24.sata.hr da je pacijentkinja primljena.

“Obrađena je i trenutno se nalazi u jedinici intenzivnog liječenja, gdje se sprovode svi potrebni postupci liječenja”, naveli su iz bolnice.

Nastavi čitati

Region

HAOS NA JADRANU: Oluja poharala kamp, helikopter evakuisao povrijeđene

Dvije osobe povrijeđene su jutros, 19. jula, na Lošinju nakon što je oluja prošla kroz kampove Lopari i Rapoča, objavila je Vatrogasna zajednica Primorsko-goranske županije.

Prema objavi vatrogasaca, oluja je kampove pogodila oko 4.30.

Počupano oko 50 borova

Vatrogasci navode da je pijavica počupala pedesetak borova, koji su pali na automobile, kamp-prikolice i šatore.

Dvije povrijeđene osobe prevezene su helikopterom u KBC Rijeka.

Na terenu su 22 vatrogasca sa šest vozila.

“Iako smo svi priželjkivali miran vikend, priroda je rekla drugačije”, objavila je Vatrogasna zajednica PGŽ.

Nastavi čitati

Aktuelno