Društvo
SRPSKA BI MOGLA BITI BOLJA OD ŠVAJCARSKE! Način za ekonomski bum je jednostavan, ALI NIKOM NIJE U INTERESU! (FOTO, VIDEO)
BiH a samim tim i Republika Srpska, zemlja je bogate kulturne baštine i prirodnih ljepota, a već dugo stoji pred velikim potencijalom za ekonomski razvoj koji nikako da se desi tokom prethodnih 30 godina. Umjesto fokusa na razvoj ekonomije, politička prepucavanja i nedostatak studioznog političkog programa stranaka doveli su nas u situaciju katastrofalne ekonomske nestabilnosti, malih plata i penzija te građana koji jedva sastavljaju kraj sa krajem. Rješenje je ipak vrlo jednostavno, ali izgleda nikom nije u interesu!
Turizam
Kroz fokus na turizam, medicinski turizam, proizvodnju organske hrane, njen plasman na domaće i strano tržište, kao i izvoz vode, zemlja bi u relativno kratkom roku mogla ostvariti značajan napredak.
Turizam predstavlja ključnu industriju za BiH, s obzirom na njen bogat kulturni i prirodni pejzaž. Ulaganje u razvoj turističke infrastrukture, promociju kulturnih i prirodnih atrakcija te unapređenje usluga moglo bi privući veći broj posjetilaca iz cijelog svijeta. Osim toga, razvoj medicinskog turizma, kroz pružanje visokokvalitetnih medicinskih usluga po pristupačnim cijenama, mogao bi privući pacijente iz inostranstva, pridonoseći tako ekonomiji zemlje.
Republika Srpska sama po sebi nudi spektakularne prirodne pejzaže, uključujući planine, rijeke, jezera i šume. Nacionalni parkovi poput Sutjeske i Kozare pružaju izvanredne mogućnosti za planinarenje, šetnje i istraživanje divljine.
Naša regija ima bogatu kulturnu baštinu koja se ogleda u raznolikosti arheoloških nalazišta, srednjovjekovnim tvrđavama, crkvama i manastirima. Gradovi poput Banjaluke, Trebinja i Višegrada nude prekrasne primjere arhitekture i kulturne baštine.
Nikako ne treba zaboraviti termalni i wellness turizam jer Srpska ima brojne termalne izvore s ljekovitim svojstvima, što je idealno za razvoj wellness turizma. Banje poput Laktaša, Višegrada i Banja Luke nude opuštajuće spa i wellness centre.
Osim planinarenja i šetnji, Republika Srpska pruža mogućnosti za avanturističke aktivnosti poput raftinga na rijeci Vrbas, biciklizma, ribolova i lovstva. Posjetioci bi takođe mogu uživati u autentičnoj srpskoj kuhinji, kao i lokalnim specijalitetima poput ćevapa, raznih vrsta mesa, ribe i domaćih kolača, a kulturni događaji, festivali i tradicionalne manifestacije pružaju jedinstvene doživljaje.
Organska hrana
Proizvodnja organske hrane je još jedna perspektivna grana koja bi mogla doprinijeti ekonomskom rastu Republike Srpske. S obzirom na sve veću globalnu potražnju za zdravom hranom, organska proizvodnja bi mogla ostvariti značajan izvozni potencijal, dok bi se istovremeno domaći potrošači mogli osigurati kvalitetnom hranom.
Prirodni resursi kojima Srpska raspolaže prevashodno obiljem plodne zemlje, pogodne za organsku poljoprivredu. Ova regija ima povoljnu klimu i raznoliku geografsku topografiju, što omogućava raznovrsnu proizvodnju voća, povrća, žitarica i ljekovitog bilja.
Uz rastuću svjetsku svijest o zdravoj ishrani i ekološkoj održivosti, potražnja za organskom hranom raste. Republika Srpska bi mogla iskoristiti ovu priliku razvijanjem organske proizvodnje i plasiranjem svojih proizvoda na domaće i međunarodno tržište.
Organska proizvodnja može donijeti ekonomske benefite u smislu stvaranja novih radnih mjesta, podrške ruralnom razvoju i povećanja prihoda poljoprivrednika. Osim toga, organski proizvodi obično imaju više cijene na tržištu u odnosu na konvencionalno uzgojenu hranu, što može povećati prihode poljoprivrednika.
Organska proizvodnja koristi prirodne metode uzgoja, bez upotrebe hemijskih pesticida, herbicida i veštačkih đubriva. To može doprinijeti očuvanju plodnosti tla, zaštiti biodiverziteta i smanjenju zagađenja okoliša, što je u skladu s principima održivog razvoja.
Ovdje svakako ne treba izostaviti ni potencijal putem kojeg organska proizvodnja može doprinijeti turističkom razvoju regije, privlačeći brojne turiste koji su zainteresovani za lokalnu kulturu, tradiciju i gastronomiju. Poljoprivredni turizam, posjete farmama i organskim plantažama mogu pružiti autentično iskustvo posjetitiocima i dodatni izvor prihoda za lokalnu zajednicu.
Ukupno gledano, razvoj organske proizvodnje može biti ključni faktor za ekonomski i ekološki održivi razvoj Republike Srpske. Uz odgovarajuću podršku vlade, ulaganja u obrazovanje poljoprivrednika i promociju organskih proizvoda, ova regija može postati lider u organskoj proizvodnji u regionu.
Voda
Što se tiče vode, BiH raspolaže obiljem pitke vode, resursom koji postaje sve važniji na globalnoj sceni. Kroz pravilno upravljanje vodnim resursima i investicije u tehnologiju za obradu i pakovanje vode, zemlja bi mogla ostvariti prihode od izvoza, dok bi istovremeno unaprijedila kvalitet života svojih građana kroz osiguravanje pristupa čistoj pitkoj vodi.
Kvalitetna i čista voda postaje sve traženija širom svijeta, posebno u zemljama gdje je vodni resurs ograničen ili zagađen. Stoga bi izvoz pitke vode mogao donijeti značajne prihode zemlji i doprinijeti njenom ekonomskom rastu.
Investicije u razvoj industrije flaširane vode mogu generisati nova radna mjesta i doprinijeti lokalnom ekonomskom razvoju. Proizvodnja, pakovanje i distribucija flaširane vode mogu postati značajan sektor industrije, pružajući mogućnosti za rast i razvoj malih i srednjih preduzeća.
Rijeke, jezera i termalni izvori takođe privlače turiste koji traže prirodnu ljepotu i rekreativne aktivnosti. Razvoj turizma vezanog za vodu, poput raftinga, ribolova, vodenih sportova i wellness centara, može doprinijeti ekonomiji kroz povećanje turističkih prihoda, investicija u turističku infrastrukturu i lokalnih usluga. Ostvarenje ovih potencijala zahtijeva odgovarajuće strategije i investicije, kao i saradnju javnog i privatnog sektora, ali je odličan način kako bi naša zemlja postala ekonomski prosperitetna te bi na taj način privukla pažnju svjetske ekonomske zajednice.
Banjaluka 24
Društvo
DOBRA VIJEST ZA SVE PUTNIKE! Ryanair objavio popust na letove iz Banjaluke
Niskobudžetni avionski prevoznik Ryanair objavio je posebne povoljne ponude za letove iz Banjaluke.
Ponude važe za letove od aprila ako se sad rezervišu, a uključuju letove za Beč, Karlsrue, Memingen, Brisel, Štokholm i Geteburg.
Prema podacima na njihovom sajtu, najjeftinije karte za Beč mogu se kupiti za već od 17 evra, Karlsrue od 25 evra, Memingen 29 evra, Brisel za 30 evra, Štokholm 41 evro, te Geteburg 43 evra.
Ukoliko kupujete povratnu kartu, ponude se kreću od 35 evra za povratnu kartu do Beča, dok se povratne karte do ostalih destinacija mogu kupiti za cijene od oko 50 evra, u zavisnosti od termina i datuma.
Ponude ove kompanije možete provjeriti na ovom linku.
Društvo
NE SPAVA ZIMSKI SAN! Snimljen medvjed kako trči oko kuća na Vlašiću (VIDEO)
Na društvenim mrežama kruži snimak medvjeda koji je zalutao u malo selo na Vlašiću.
Profil na Instagramu koji je objavio ovaj snimak tvrdi da je medvjed pobjegao iz kaveza, a na snimku se on vidi kako trči kroz snježnu mećavu.
Takođe se može primijetiti da medvjed bježi od automobila iz kojeg je i snimljen.
Trenutno nije poznato šta se desilo sa medvjedom i kako je uopšte završio u ovom selu, prenosi Radio Sarajevo.
View this post on Instagram
Društvo
VELIKI JAZ! Pogledajte koliko zarađuju VISOKI DUŽNOSNICI I DIREKTORI, a evo čiji je rad najmanje plaćen
Prosječna godišnja bruto plata, sa svim bonusima, za 2022. godinu iznosila je 22.897 KM.
Pri tome, bruto zarada muškaraca iznosila je 23.758, a bruto zarada žena 21.979 KM.
To je pokazala analiza Republičkog zavoda za statistiku o strukturi zarada, prema kojoj je prosječna bruto zarada po plaćenom času iznosila 11,39 KM.
Bruto zarada po času kod muškaraca u 2022. iznosila je 11,67, a kod žena 11,09 KM.
Platni jaz između žena i muškaraca iznosio je 4,97 odsto, što ukazuje na to da su u 2022. godini žene bile manje plaćene od muškaraca za 4,97 odsto.
Udio zaposlenih sa niskim zaradama u ukupnom broju zaposlenih iznosi 20,06 odsto, što znači da je petina zaposlenih ostvarila bruto zaradu manju od 6,53 KM po času.
Najveći dio zaposlenih, njih 30,2 odsto, ostvario je godišnju zaradu u intervalu od 10.000 do 15.000 KM, a 19,3 odsto zaposlenih zaradilo je između 15.000 i 20.000 KM. Godišnju zaradu manju od 10.000 KM primilo je 1,3 odsto zaposlenih, a veću od 40.000 KM 7,3 odsto zaposlenih.
„Najviše su zarađivali zaposleni u grupi Zakonodavci, visoki dužnosnici i službenici, direktori, u prosjeku 37.225 KM, što je i očekivano, s obzirom na to da postoji pozitivna korelacija između visine zarade, stepena obrazovanja i grupe zanimanja. Najmanje su zarađivali zaposleni u grupi Jednostavni poslovi, u prosjeku 14.997 KM“, navodi se u pomenutoj analizi.
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA KOD KNEŽEVA! Baka preminula kod Kneževa “NE ZNAMO KAKO DA JE SAHRANIMO”
-
Zanimljivosti1 dan ago
NEKI GA OBOŽAVAJU, A NEKIMA SMETA! Kako tamjan djeluje na naše zdravlje?
-
Banjaluka3 dana ago
BASARA IGORU DODIKU! “Nakon izjave da je NJEGOV TATA IZGRADIO BANJALUKU, sin ponovo vrijeđa inteligenciju građanima”
-
Društvo1 dan ago
SUMNJA SE DA IMA MRTVIH Situacija u Kneževu nikad gora, kontakt sa selima je u prekidu, načelnik uputio HITAN APEL
-
Politika2 dana ago
SVE OD PLATE? Dodikov savjetnik suvlasnik 42 NEKRETNINE U BEOGRADU!!!
-
Hronika2 dana ago
TEŠKA NESREĆA KOD BANJALUKE! Eksplozija u trafo-stanici, električar TEŠKO POVRIJEĐEN
-
Društvo2 dana ago
DRAMATIČNO U KNEŽEVU! Krave se jedva probijaju kroz snijeg (FOTO, VIDEO)
-
Društvo22 sata ago
KAKO JE UMRLO TROJE LJUDI I ŠTA JE SPASILO PACIJENTE NA DIJALIZI! Doktorka iz Kneževa za otkriva detalje drame u ovom gradiću