Politika
“SRPSKA JE TALAC LIČNIH INTERESA” Pandurević: Žao mi je što koalicije nije raskinuta prije kupovine zgrade Mile Radišića
„Ono što je zanimljivo jeste da SNSD danas nije glasao protiv ta dva evropska zakona, nego su bili suzdržani, iako su sami predložili i usvojili takve zaključke na sjednici Narodne skupštine, kao i one da će blokirati rad Savjeta ministara. Izgleda da su prihvatili odluku Christiana Schmidta o poništenju tih zaključaka“, kaže za „Slobodnu Bosnu“ članica Predsjedništva SDS-a Aleksandra Pandurević nakon raskida koalicije Trojke sa SNSD-om na državnom nivou.
Također dodaje da joj je žao što koalicija nije raskinuta prije kupovine zgrade UIO BiH Mileta Radišića.
“Vlast na nivou BiH je u krizi od samog konstituisanja i u suštini to je bila interesna koalicija za podjelu fotelja. Nažalost, izgubljene su dvije godine, a građani ove zemlje su ti koji ispaštaju. Meni je samo žao što koalicija nije raskinuta prije kupovine zgrade Mileta Radišića“, kaže Aleksandra Pandurević.
Ona dalje ukazuje da je Republika Srpska je već duže vrijeme talac ličnih interesa i položaja onih iz SNSD koji je vode.
„Njima je Savjet ministara služio za namještanje stotina miliona KM porodičnim i kumovskim firmama, i jedina svrha busanja u patriotska prsa jeste zamagljivanje onog što zaista rade i očajne ekonomske situacije u Republici Srpskoj. Prave patriote se ne bogate na grbači siromašnog naroda. Njima evropski put ne odgovara jer on sa sobom nosi i uređeno društvo, i borbu protiv kriminala i korupcije. Oni u Evropi nikada ne bi živjeli niti bi imali to što imaju“, poručuje Pandurević.
Naša sagovornica ističe da stranku SDS ne zanimaju fotelje.
„S druge strane, bez političke stabilnosti i ispunjavanja obaveza nema ni fondova ni investicija. Vjerujem da porodici Dodik i njihovim prijateljima ništa ne znači 969 miliona eura iz Plana rasta za BiH, ali svim građanima u ovoj zemlji znači jako mnogo. Znači im da im djeca neće morati bježati odavde.
U svakom slučaju, ulazimo u vakum period. Svaka kriza je za pametne nova šansa. Vidjećemo hoće li ona biti iskorišćena za dobro svih, ili će odvesti u pravcu blokada. Lošu vlast uvijek je bolje mijenjati prije nego kasnije, ali loša vlast isto tako rijetko prihvati da ode. Za pametne, ovo je šansa za cjelokupan reset odnosa i distanciranje od retrogradnih politika populističkog guranja prsta u oko na svim stranama. Treba da živimo za 2035. godinu, a ne u 1995.“, dodaje ona.
Pandurević iz SDS-a ističe kako jedno zna, a to je da je aktuelna vlast u Republici Srpskoj najveći teret upravo njenom narodu i samom RS-u.
„Ove godine, sve decenijske pljačke, javašluk, došle su na naplatu jer su sve uništili i više nemaju odakle isisavati novac. Što prije odu na svim nivoima, prije će svanuti bolji dani. Što se tiče SDS-a, nas ne zanimaju fotelje, nego nas zanima da se ovdje konačno počne normalno živjeti. Možem razgovarati sa svakim ko je za to da se bavimo budućnošću, uz poštovanje Ustava BiH i ustava entiteta, ali nismo spremni da budemo dio priče da se samo zamijene ljudi u foteljama a da sve ostane isto“, zaključila je Pandurević.
Politika
PRIZNAO DA SU MU POKAZALI VRATA! Šmit otkrio ko mu je sugerisao da podnese ostavku i spakuje kofere!
Njemački diplomata Kristijan Šmit, koga Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika i koji je ranije podnio ostavku na tu funkciju, rakao je da „svoj posao trenutno obavlja baš kao i pilot koji slijeće na aerodrom u Sarajevu – u uslovima vizuelnog letenja”.
Šmit je je dao intervju austrijskom mediju „Di Prese“ u kojem je govorio o svojoj ostavci, dolasku novog visokog predstavnika, američkim interesima i drugim aktuelnim temama.
Šmit, iako je podnio ostavku, još ne zna kada će napustiti OHR niti kada se može očekivati da Savjet za primjenu mira (PIC) izabere novog visokog predstavnika.
– Bilo bi važno znati ko će biti moj nasljednik i novi predstavnik međunarodne zajednice. Međutim, situacija s tim još uvijek nije jasna – kazao je on.
Nije htio da komentariše kandidate za njegovu poziciju Antonija Zanardija Landija i Renea Trokaza, ali je prokomentarisao svoj odnos sa SAD.
– Mandat OHR-ova nije vremenski ograničen. Ipak, kao što je to ranije bio slučaj sa nekoliko mojih prethodnika, i meni je sada sugerisano da napravim mjesto za nekoga drugog… Mogu samo reći da je postojala ili postoji ideja koja glasi: „Hajde da probamo nešto novo“ – kazao je.
Na pitanje austrijskog novinara zašto je potreban neko novi u OHR-u, Šmit je odgovorio da je državna imovina glavni razlog.
– Jedna tačka koja je u središtu svega toga jeste još uvijek neriješeno pitanje državne imovine, koja obuhvata oko 30 odsto teritorije. Ovaj problem blokira investicije, a igra ulogu i u planiranoj izgradnji američkog plinovoda Južna plinska interkonekcija – kazao je.
Novinar ga je pitao: “Zar se nisu mogle pronaći izuzeci za infrastrukturne projekte”, a Šmidt ističe da je imao brojne prijedloge za realizaciju Južne interkonekcije u ustavnom okviru, ali da odluku nije htio samostalno donijeti.
– Da, moje ladice su pune prijedloga. Ali ja to ne želim uraditi sve dok ne postoji spremnost ključnih aktera da to podrže. Ne želim da nakon toga ponovo počne rasprava o tome je li to bilo ispravno ili ne. Nedostatak političke volje za konsenzusom je korijen svih problema. To je puzajuća bolest u BiH – rekao je Šmit.
Govoreći o eventualnom gašenju OHR-a, je rekao dao razumije da je prošlo 30 godina od uspostavljanja Dejtona, ali navodi da je činjenica i to da je funkcionalnost BiH trenutno vrlo niska.
Šmit je uvjeren da je tokom svog mandata pomogao BiH da funkcioniše, što je za njega potvrda potrebe za postojanjem OHR-a.
– Tokom pet godina mog mandata mnogo toga je postalo bolje. Moje djelovanje je definitivno poboljšalo političku operativnost u ovoj zemlji. Na primjer, pobrinuo sam se da se u FBiH, nakon četiri godine tehničke vlade, 2022. godine konačno formira vlada sa parlamentarnom većinom. Izmijenio sam Izborni zakon tako da se mogućnosti za izbornu krađu iskorijene. Borci za ljudska prava se sada sa ozbiljnom zabrinutošću pitaju hoće li se reforme za izbore 4. oktobra uopšte provesti ako Šmidt sada ode – kazao je.
Politika
KRESOJEVIĆ “Farmland je lična karta ove vlasti, UMJESTO KRAVA IZMUZLI SU BUDŽET”
Narodni poslanik PDP/PSS Bojan Kresojević ocijenio je da slučaj „Farmland“ najbolje pokazuje način na koji je aktuelna vlast godinama upravljala javnim resursima Republike Srpske.
– Farmland je lična karta ove vlasti. Krediti Investiciono-razvojne banke uzimani su da ne bi bili vraćeni, dok je Poreska uprava godinama tolerisala dugove kako ih ne bi naplatila. Epilog takve politike je da su radnici ostali bez posla, Republika Srpska bez domaće privrede, a javni novac bez ikakve zaštite – poručio je Kresojević.
On ističe da je imovina preduzeća devastirana, dok su robne rezerve, koje su trebale da budu garant sigurnosti građana, uništene i prokockane.
– Umjesto razvoja domaće proizvodnje i očuvanja radnih mjesta, svjedočili smo sistemskom urušavanju jednog od najvećih poljoprivrednih sistema. Umjesto krava, izmuzli su budžet Republike Srpske – naglasio je Kresojević.
Dodaje da odgovornost za ovakve slučajeve nikada nije do kraja utvrđena, dok su građani ostali ti koji plaćaju račun loših odluka i političkih eksperimenata.
– Nažalost, nakon Farmlanda nisu izvukli pouke. Vlast je samo prešla na veće projekte i veće iznose, pa danas imamo afere poput Serdarova i Vijadukta, koje građane Republike Srpske mogu koštati stotine miliona maraka. Zato je važno da se o ovim slučajevima govori otvoreno i da odgovorni konačno polože račune građanima – zaključio je Kresojević.
Politika
DODIK O “NERVOZNOM” telefonskom razgovoru sa Izetbegovićem! “JA SAM SE SMIJAO”
Milorad Dodik iznio je novu reakciju na društvenoj mreži X povodom telefonskog razgovora sa liderom SDA Bakirom Izetbegovićem. Dodik tvrdi da Izetbegović tokom razgovora nije uspio objasniti svoje ranije izjave, dok lider SDA insistira da se eventualni snimak razgovora objavi u cijelosti.
“Tokom “nervoznog” telefonskog poziva ja sam se smijao, a Bakir se nemušto branio i pravdao na način da nije rekao ni “da” ni “ne”, nekim uopštenim floskulama. Ni u jednom trenutku nije uspio objasniti izrečeno sinoć, kad je pozvao da me sklone nekom silom”, napisao je Dodik na društvenoj mreži X. Ističe da je umjesto preuzimanja odgovornosti za izrečene riječi, svjedočio pokušajima relativizacije i izbjegavanja suštine prijetnji.
“Zbog toga moj stav ne samo da ostaje isti, već sam nakon ovog razgovora još uvjereniji da je ono što je izrečeno u emisiji bilo veoma jasno i nedvosmisleno. Drago mi je da sam štetočina njihove politike”, tvrdi Dodik na mreži X.
Podsjećamo, Bakir Izetbegović, lider SDA, tvrdi da ga je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, telefonski pozvao nakon njegovog gostovanja na Federalnoj televiziji. Izetbegović navodi da je tokom razgovora ponovio svoje ranije stavove o Dodiku te ga pozvao da objavi kompletan snimak razgovora ukoliko je on zaista sniman. “Nakon sinoćnjeg intervjua na Federalnoj televiziji, u kojem sam ponovio da se Milorad Dodik mora ukloniti iz politike, onako kako to nalaže sudska presuda, i da je najveća štetočina u Bosni i Hercegovini, danas sam odgovorio na njegov nervozni telefonski poziv. Sve što mislim, što sam i do sada javno govorio o njemu i njegovoj politici, pa i više od toga, ponovio sam mu i tokom telefonskog razgovora”, napisao je na društvenoj mreži X Izetbegović i dodao:
“S obzirom na to da je razgovor od strane Dodika očigledno sniman, pozivam ga da snimak ne cenzuriše, već da ga u cijelosti objavi”. Podsjećamo, Bakir Izetbegović, lider SDA, izjavio je, gostujući na Federalnoj televiziji, da se “Milorad Dodik nekom silom mora riješiti”.
“Međunarodna zajednica godinama popušta pred Dodikovim potezima. Permanentno se povlače pred njim. Permanentno mu daju više nego što treba. Taj čovjek je izvan zakona. Za sve ljude u ovoj zemlji vrijedi zakon, samo za Dodika ne vrijedi. Moraće se, na kraju krajeva, ta stvar nekom silom riješiti. Pravosuđe i međunarodna zajednica će morati primijeniti zakone”, rekao je Izetbegović.
Na ovu izjavu reagovao je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, koji je na društvenoj mreži X poručio da se Izetbegović “ohrabrio da mu prijeti” te da je zbog toga odlučio da ga pozove.
-
Politika1 dan ago“ZABORAVLJUJU ŠTA SU OSTAVILI IZA SEBE”! Drinić optužio SNSD za svjesno širenje netačnih informacija
-
Politika3 dana agoDOK PRIČAJU O ŠMITU, PROŠLOST IH SUSTIŽE: SNSD godinama sprovodio odluke visokih predstavnika
-
Svijet3 dana agoPOSLIJE ZAHTJEVA TRAMPA: Erdogan dao zeleno svjetlo za otvaranje pravoslavne bogoslovije
-
Banjaluka2 dana agoPOVODOM VIDOVDANA! Danica Crnogorčević u Manastiru Gomionica
-
Politika2 dana agoNOVI UDARAC ZA VUKANOVIĆA: Bivši poslanik njegove stranke političku budućnost nastavlja u SDS-u
-
Politika2 dana agoVIŠKOVIĆ NA DJELU! „Autoputevi RS“ se zadužuju po kamati od 7,8 odsto
-
Politika3 dana agoLAŽ I IZMIŠLJOTINA! BLAGOJEVIĆ DEMNATOVAO VUKANOVIĆA: Nisam tražio kandidaturu, SDS je mene pozvao
-
Politika15 sati agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
