Connect with us

Politika

SRPSKA UVIJEK PRVA ZA STOLOM ZA PREGOVORE, BEZ SKRIVENIH MOTIVA! Da li je EU iskrena prema BiH?

Od samog svog začetka Evropska unija je bila klub za odabrane.

Industrijski razvijene zemlje, što se u modernom narativu izjednačava s boljim, demokratskijim. Kako je i sam Borel, šef diplomatije EU, svojevremeno izjavio: EU kao uređen vrt na jednoj i ostatak „divljeg, neuređenog svijeta” na drugoj strani. Mada je ta izjava nemušto objašnjavana i branjena, ona se ipak svodi upravo na takvu podjelu Evrope. Barem iz ugla njenog zapadnog dijela. Pri čemu se prvima divlji ne gade ako mogu da posluže njihovim ciljevima. Što se u četvrtak, 14. 12. 2023. godine, na sastanku Evropskog savjeta i pokazalo donošenjem odluke o otvaranju pregovora s Ukrajinom i Moldavijom.

Glasanju o ovoj odluci nije prisustvovao samo Viktor Orban, premijer Mađarske. Jedini glas razuma i osjećaja za realnost, jedini element iskrenosti u EU prema mnogim pitanjima koja muče Evropu i svijet.
Dvadeset godina od Solunskog samita, dvadeset godina obmana i obećanja, BiH se samo malo pomakla s mjesta na kojem je bila. Malo u pogledu prihvatanja od strane EU, ipak mnogo u pogledu situacije i uređenja od ratnih devedesetih do danas. I bez sumnje bi napredak bio još veći da nije bilo uplitanja sa strane, podmetanja koja su kočila svaki dogovor strana u BiH. Kao da nije bilo dovoljno što BiH kao društvo egzistira u stanju dubokih podjela, dolazili su nam strani namjerno, najčešće upravo iz te iste EU, koja jedva čeka da nas primi u svoj klub, i kvarili svaki interni dogovor i razumijevanje.

Dok se Srbi i Republika Srpska jedini krive za zastoj BiH na putu ka EU, Srbi i Republika Srpska u stvari jedini sve čine da do pozitivnog pomaka dođe. Uvijek prvi za stolom za razgovore, jasnih stavova, bez sakrivenih motiva, s jasnom političkom i svakom drugom porukom. Ali, ipak, uvijek i svakome krivi.

Ostali u BiH, prevashodno bosanski muslimani, sem punih usta prazne priče, za taj isti sto rijetko kad donose išta konstruktivno, sem obećanja i obmana. Zvuči poznato?!

Iako je članstvo u EU jedini politički i ekonomski cilj oko kojeg su u BiH saglasni svi lideri, sve partije i oba entiteta, građani odavno govore da od članstva nema ništa! Ne zato što BiH to ne može ili neće ili nije u stanju, nego zato što nas EU ne želi. Ili bar ne želi ovakvu BiH kakva je sad. A pošto isto tako ne želi da nas „prepusti” drugima, slijedi scenario koji nam već mjesecima zagorčava život i u kojem glavni glumac Kristijan Šmit, u ulozi visokog predstavnika, kroji sudbinu. Kroji BiH prema „šnitu” i mjeri Brisela i onih koji vladaju Briselom. Bez Republike Srpske.

Otuda oduzimanje imovine, oduzimanje nadležnosti, izmišljeni, skoro kafkijanski sudski procesi, uskraćivanje novca za razvojne projekte (jer zašto, uopšte, graditi nešto što ste već počeli da rušite?). Indikativno je da političko Sarajevo nije diglo glas ni zatražilo objašnjenje odluke za koju nije postojao ni konsenzus unutar EU – da se zemlji koja je u ratu preko noći dâ kandidatski status, a zatim donese i odluka o otvaranju pregovora, a cijelom jednom regionu koji i geografski i geopolitički pripada Evropi ponudi…. opet uslov, a šta drugo?

Možda problem Zapadnog Balkana, a time i BiH, jeste upravo taj što smo preblizu EU, pa je Brisel uljuljkan time da nemamo kud drugo.

Iskrenosti u politici može biti, ali je rijetko zaista i ima. Najčešća je na sastancima malog formata, iza zatvorenih vrata kada vam – pa i Srbima i Republici Srpskoj – svi priznaju da ste u pravu, ali da
oni, eto, ne mogu…

U nekoliko navrata je EU bila iskrena i prema BiH, ali u moru floskula na kojima su hiljade evropskih činovnika izgradili karijere i stekli imetak kakav bi rijetko kad i gdje, osim službujući u BiH, mogli steći – ta se iskrenost istanjila do pucanja. A i naša se nada istanjila od upinjanja da ispunimo sve zadate uslove i postignemo sve zadate standarde.

Novi izbori u EU u 2024. godini donijeće, nadamo se, jednu novu generaciju političara s više integriteta i hrabrosti. I više iskrenosti. Ne prema BiH, već prema EU, i stanju u Evropi u cjelini. Kada EU bude u stanju da samoj sebi prizna neke stvari, pa i svoje greške, možda će i za Zapadni Balkan i BiH, a time i Republiku Srpsku, biti mjesta u njoj. I da zaista ta nova EU bude po mjeri svih i za sve. I one koji su u njoj i one koji čekaju da joj se pridruže, kao ravnopravni partneri.

Nama Srbima ostaje da ostanemo čvrsti u vrijeme izazova i turbulencija, da ostanemo čvrsti u svojim pozicijama, ali uvijek za razgovor i dogovor, kao i dosad. Republika Srpska i sve u vezi s njenim očuvanjem u punom je kapacitetu naša crvena linija od koje ne odstupamo. Tom cilju je sve podređeno i oko toga nema pregovaranja.

(The Srpska Times)

Politika

SVE ZBOG VIADUKTA! Odobrena pljenidba objekta Centralne banke u Mostaru

Opštinski sud u Mostaru donio je rješenje o zapljeni imovine Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) koja se nalazi u tom gradu.

Ova mjera je uslijedila zbog duga koji je Vlada Republike Srpske napravila prema slovenačkoj firmi “Viadukt”.

Pokrenut je postupak prinudne naplate, ali odluka suda još uvijek nije pravosnažna, te je u toku žalbeni postupak.

Iz Centralne banke BiH su potvrdili da su primili Rješenje o izvršenju od Opštinskog suda u Mostaru, kojim se nalaže zapljena njihove imovine.
– U skladu sa zakonom, CBBiH je blagovremeno uložila prigovor na navedeno rješenje, a postupak po tom prigovoru još uvijek nije okončan. Iako nije bila stranka ni u jednom sudskom postupku u vezi s potraživanjem firme “Viadukt”, niti ima bilo kakvu ugovornu ili pravnu obavezu prema pomenutoj firmi, Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) je dovedena u situaciju da koristi sva zakonom propisana pravna sredstva kako bi zaštitila svoju imovinu – istakli su iz Centralne banke.

Podsjećamo da je ranije, zbog istog duga Vlade RS prema “Viaduktu”, Eurocontrol finansijski blokirao Agenciju za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA). Važno je naglasiti da ni Centralna banka BiH ni BHANSA nisu imale nikakve direktne veze sa ugovorom koji je Vlada Republike Srpske potpisala sa slovenačkom kompanijom “Viadukt”.

Avaz

Nastavi čitati

Politika

DODIK KOMENTARISAO SLUČAJ VIJADUKT “Znaš ko je bio 2004. godine na vlasti?! NISAM JA. JESAM BIO JA?”

U emisiji emitovanoj na RTRS-u, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je, odgovarajući na pitanje ko je potpisao sporni ugovor, rekao:

“Znaš ko je bio 2004. godine na vlasti?! Nisam ja. Jesam bio ja? Idite tamo pa vidite ko je potpisao. Pero Bukejlović premijer Republike Srpske u to vrijeme je bio samo izvođač radova. Njegova greška je što je prihvatio da radi u jednoj takvoj strukturi. Problem je što je taj ugovor bio dat njima, ali nikada nije proveden. Entitetske vlasti su u tom trenutku morale pridobiti saglasnost lokalnih vlasti. Banjalučka skupština nikad nije dala saglasnost da se pred Banjom Lukom gradi hidroelektrana. Poslije toga ni oni, a kasnije ni mi nismo htjeli dalje u realizaciju”, rekao je.

Dodik tvrdi da Viaduct nije uložio ništa u projekat i da je cijeli slučaj “bio neka korupcionaška priča”.

“Mislim da je tu veliku ulogu odigrala Svetlana Cenić koja je uzela neki reket. Ja to pretpostavljam, a ona ima pravo da laže”, izjavio je.

Dodaje da bi bilo korisno “pokupiti ljude iz tog vremena pa ih ispitati ko je tu kome šta dao i zašto je ovoliko zavalio RS”.

Istakao je da je entitet pokušavao riješiti problem kroz pregovore:

“Nama se pojavljuju neke mogućnosti da mi to radimo, ali mi to nismo mogli da riješimo. Pokušali smo nekoliko puta da ponudimo njima pogodbu, ali oni su to odbijali. Tražili su enorman novac za ništa. To je bilo nekoliko desetina miliona. Na osnovu čega to da uradimo?”

Optužio je advokatske kancelarije za manipulacije:

“Onda su se našli ovi majstori ovdje iz advokatske kancelarije koji inače uvijek rade protiv RS-a. Udružili su se s jednom kancelarijom u Sarajevu, zaobišli su RS, dali su nešto para ovima iz Viaducta i postali su pravni zastupnici tog predmeta. Onda su izlobirali da BiH bude zastupnik na tom… Washington nije bio predložen kao arbitražno mjesto, nego ga je prihvatila Bosna i Hercegovina. Nismo mi. Neko je to prihvatio iz BiH i to je interesantno ko je to jer i on dijeli pare s ovima iz advokatske kancelarije. Ove pare ne idu Viaductu, ove pare idu kancelarijama u Banjoj Luci i Sarajevu. Pozabavit ćemo se mi time.”

Tvrdi da je sve urađeno bez znanja institucija RS-a:

“U procesu vjerovatno dogovora s njima iz te kancelarije, oni prihvate prijedlog da se BiH izjasni kao zainteresovana strana i to ode tamo, bez našeg znanja. I tada dolazi do procesa u kome niko iz BiH nije osporavao ništa nego ono što su ovi tražili to je urađeno. Za to je neko dobio milione, ja to ne znam, ali će se znati”, rekao je.

Dodik je naveo da presuda nije spomenula RS:

“I sad kažu treba platiti ogromnih 110 miliona KM. Znate li vi koliko mi škola možemo izgraditi za te pare? To su ti advokati. Neće biti ni jednog dana da nećemo ispitivati zašto se ovo desilo. A, jedini krivci za to su advokati koji su odavde iz Banje Luke u sprezi sa sarajevskim advokatima i dijelom iz državnih institucija. Niko nije prijetio oduzimanjem imovine RS nego BiH.”

Optužio je zajedničke institucije da su svjesno odabrale BHANSA-u:

“I namjerno su uzeli ovi iz zajedničkih institucija i napisali da je to BHANSA, pošto ona prima određene pare. Ovi su majstori odavde iz Banje Luke da to oni grabe i da ovdje žive. Oni su sposobni, a mi smo svi kreteni?!”

Na kraju je izjavio:

Nije im bilo dovoljno 10 nego su uzeli 110 miliona jer ne vjerujem da su ovima iz Viaducta platili više od 5-6 miliona. I šta se dešava? BHANSA-om upravljaju ljudi iz hrvatskog naroda i sad hoće da naprave problem između nas i te vrste priče. Tvrde da mi trebamo uplatiti. Kako da uplatim, čovječe? Daj mi zahtjev, daj mi bilo šta, odluku, ugovor… Mi ne sporimo da je to problem. Onda smo mi rekli ‘ima neraspoređenog novca na nivou BiH, najlakša je varijanta da dio koji pripada RS-u, a to je 300 miliona, odvojite 110 miliona, platite, završimo taj proces i gotovo’. Ali, oni neće”, zaključio je Dodik.

Nastavi čitati

Politika

DODIK TVRDI “Imam ponudu moćnih evropskih ljudi DA ODEM I BUDEM SLOBODAN”

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, priznao je večeras da su mu neki moćni ljudi iz Evrope nudili da mirno ode iz Republike Srpske.

“Imam ja ponudu nekih moćnih evropskih ljudi, koji su mi poslali poruku da oni nemaju ništa protiv da ja odem i da budem slobodan u Mađarskoj, Rusiji, Srbiji, gdje god hoću, s namjerom da me eliminišu, kazao je Dodik u emisiji Telering na RTRS-u.

On je rekao da neće otići iz Republike Srpske po cijenu da ga uhapse.

Nastavi čitati

Aktuelno