Connect with us

Društvo

ŠTA JE POSKUPJELO, A ŠTA POJEFTINILO u protekla tri mjeseca u Srpskoj?

Svaki odlazak u kupovinu, bilo da se radi o osnovnim životnim namirnicama ili drugim proizvodima za široku potrošnju i svakodnevnu upotrebu, građani dočekuju sa pitanjima kakve će ih cijene sačekati na rafovima, da li će imati dovoljno novca da kupe sve što im je potrebno ili će se morati odreći nečega…

Želeći da bar djelimično odgovore na ova pitanja, predstavnici Udruženja za zaštitu potrošača zašli su među trgovačke police, a u razgovoru za “Nezavisne novine” otkrivaju šta su saznali u prethodna tri mjeseca, koliko su aktivno pratili cijene pedesetak proizvoda u Republici Srpskoj (period od 10. marta do 10. juna 2024).

Počinjemo sa onim što građane najviše zanima: hljeb, jaja, mlijeko, meso, gorivo…

U istraživanju su kao primjer uzete tri vrste hljeba, onaj od 400 g, 600 g i kilogram.

Podaci/cijene govore da nijedna od ovih vrsta nije pojeftinila ni fening.

Tako je 10. marta za 400 g hljeba kupac morao da izdvoji 1,50 KM, za onaj od 600 g 1,90 KM, dok je kilogram koštao 2,30 KM. Identične cijene dočekale su građane i tri mjeseca kasnije. Iako je činjenica da u pomenutom periodu nije došlo do poskupljenja hljeba, jasno je da građani ne mogu biti zadovoljni, jer se već mjesecima traži pojeftinjenje pekarskih proizvoda, u prvom redu hljeba.

Slična je priča i kada su u pitanju jaja. Školjka (pakovanje od 30 komada) u martu je koštala 10 konvertibilnih maraka, a isto toliko i u junu, tvrde potrošači.

Zbog toga je diskutabilna i nedavna izjava Denisa Šulića, ministra trgovine i turizma Republike Srpske, koji je kazao da je zahvaljujući Uredbi o ograničenju marže došlo do pojeftinjenja jaja u prosjeku za oko 60 feninga na pakovanju od 30 komada. Ali, sve i da je Šulićeva izjava tačnija od podataka udruženja, potrošačima to ne znači ništa, jer se jaje sada prodaje za oko 50 feninga po komadu, dok je kuvano jaje u marketima čak i 70 feninga. Prema tome, potrošači nisu dobili ništa.

Mliječni proizvodi, s druge strane, bilježe određeno pojeftinjenje u prethodna tri mjeseca. Za litar mlijeka od 2,8 odsto masti u junu je potrebno izdvojiti oko 2,10 KM, što je u odnosu na mart jeftinije za 20 feninga. Kilogram kajmaka potrošači su 10. marta plaćali 21 marku, a 10. juna 20 KM. Ali, zato je sir gauda sa martovskih 15 KM, došao na junskih 17 maraka po kilogramu.

Nešto bolja situacija je pri kupovini brašna. Bijelo brašno T600 od kg, sa 1,90 palo je na 1,80 KM, dok je T400 u količini od pet kg, sa 10 maraka pojeftinilo na 5,7 KM.

Pojeftinjenje, istina mizerno, odnosi se i na suncokretovo ulje, koje je u martu koštalo 2,60 KM, a u junu 2,50 KM. Za deset feninga pala je i cijena šećera (sa 2,10 na dvije KM), kao i integralne riže u pakovanju od pola kilograma – sa 5,8 KM na 5,7 KM.

Što se tiče daljeg pojeftinjenja, ono je zabilježeno najviše u cijenama povrća: mladi kupus (sa 1,8 KM na 0,50 KM), bijeli krompir (sa 1,7 KM na 1,3 KM), paprika crvena roga (sa 7,6 maraka na 6,7 maraka), paradajz (sa četiri na dvije KM), patlidžan sa šest KM na 4,60 KM, a mladi luk sa 6 KM na 2,50 KM. Pojeftinile su i jagode, lubenice…

Najviše oscilacija, kada su u pitanju poskupljenja, opet bilježe voće i povrće.

Tako je cijena kilograma banana sa 2,80 KM iz marta povećana u prosjeku na tri marke u junu, narandže su sa 2,20 KM poskupjele na 3,50 maraka, a limun sa 1,80 KM na tri konvertibilne marke. Cijena mrkve za tri mjeseca veća je za 40 feninga, a krastavca salatara za pola marke. Zelena salata skuplja je za 80 feninga.

Donekle dobra vijest za građane Republike Srpske u prethodnom tromjesečju jeste činjenica da nije došlo do poskupljenja mesa. Uprkos brojnim praznicima, kada su cijene išle iznad svih prosjeka, sve se, kažu iz Udruženja za zaštitu potrošača “Reakcija” iz Banjaluke, vratilo u martovsko stanje kada su praznici prošli.

Građani su u martu kilogram svinjskog buta plaćali 13 maraka, dok su 10. juna plaćali 12 KM. Jagnjetina je ostala na 28 KM, juneći but bez kosti 23 marke, a teleći but bez kosti 28 maraka. I kilogram pilećeg filea ostao je na 13 maraka, kao i očišćena pastrmka – 14 KM. Ponavljamo da su građani u periodu april-maj, u doba praznika, meso plaćali mnogo skuplje, što se i te kako osjetilo u džepovima građana.

Ono što je dobro, jeste i da nije došlo do poskupljenja struje. Naime, na potrošnju od 500 kWh građani su od marta do juna plaćali po 77,14 KM.

Neizostavan trošak za potrošače naravno da je i gorivo, a podaci koje su nam dostavila udruženja potrošača govore da je cijena dizela 10. marta koštala 2,55 KM, dok je 10. juna to bilo 2,51 KM. Ali, zato je poskupio benzin, i to u prosjeku za 12 feninga – sa 2,51 KM na 2,63 marke.

Dušan Srdić, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača “Reakcija” Banjaluka, kaže za “Nezavisne novine” da je zaključak svega navedenog taj da se s padom cijene nafte na svjetskom tržištu u Srpskoj nije vidio pad cijena osnovnih životnih namirnica.

“A trgovci cijene nafte koriste vrlo često kao osnov za dalja poskupljenja”, navodi on.

Uprkos činjenici da je bilo pojeftinjenja određenih proizvoda, Srdić smatra da to građani ni u kom slučaju nisu bitno osjetili, ali da sa druge strane jesu ova tiha poskupljenja.

Društvo

PONOVO PADAO GRAD: Nevrijeme zahvatilo sjever Srpske (VIDEO)

Pojedine dijelove Republike Srpske u poslijepodnevnim časovima je zahvatilo nevrijeme praćeno jakim pljuskovima i grmljaivnom, a u pojedinim krajevima padao je i grad.

Nevrijeme je zahvatilo Banjaluku, Prijedor, Čelinac, Kneževo i druga mjesta.

U svega nekoliko minuta banjalučke ulice našle su se pod vodom, a u nekim naseljima ponovo je padao grad.

 

Nastavi čitati

Društvo

DA LI ZAISTA TEŠKO ŽIVIMO? Građani Srpske na turistička putovanja potrošili 45 MILIONA KM

Turističke agencije i tur operateri iz Srpske prošle godine su imali skoro 45 miliona maraka prihoda i ostvarili dobit od preko 4,5 miliona KM.

Prema zvaničnim podacima APIF-a, najveći prihod imala je agencija „Happy travel“ iz Bijeljine, jer su građani Srpske preko ove turističke agencije na putovanja potrošili 7,4 miliona KM. Ipak, milionski prihod kao ni ranijih godina nije pratila milionska dobit, pa je ova agencija sa 12 zaposlenih prošle godine ostvarila mršavu dobit od „samo“ 44 hiljada KM.

Kada je riječ o prihodima, poslije „Happy travela“ najveći prihod imala je agencija „Dinamik turs“ iz Brčkog koja je sa 12 zaposlenih ostvarila nešto više od 6,2 milion prihoda i prikazala dobit od čak 654.000 KM.
Sljedeća po visini prihoda, ali sa daleko najvećom dobiti je turistička agencija „Otraks“ iz Srpca koja je sa devet zaposlenih prihodovala 6,1 milion i ostvarila dobit od čak dva miliona KM.

Banjalučki „Unis turs“ sa osam zaposlenih imao je prihod od 5,8 miliona KM i dobit od oko 97 hiljada maraka.

Milionski prihod imala je i agencija „Travel plan“ iz Banjaluke koja je sa četiri zaposlena prihodovala više od 5,2 miliona i ostvarila dobit od 189 hiljada KM.
Slijedi firma „Prevoz Vuković“ iz Kozarske Dubice u okviru koje posluje i turistička agencija koja je sa 15 radnika imala prihod od 3,98 miliona KM i dobit od 400 hiljada KM.

Turistička agencija „T4F“ čiji vlasnik Saša Marković je na optuženičkoj klupi zbog učešća u aferi „korona ugovori“ sa četvoro zaposlenih imala je prihod od oko 2,3 miliona KM i ostvarila dobit od čak 269 hiljada KM.

Listu turističkih agencija sa milionskim prihodom zatvara „Globus travel“ iz Pala koji je sa tri zaposlena imao 1,73 miliona prihoda, ali minornu dobit od svega 8.700 KM.

Banjalučka agencija „Bis travel“ sa dva zaposlena napravila je prihod od čak 919.000 KM i ostvarila dobit od 19,8 hiljada KM.

Trebinjska agencija „Lux travel“ sa šest zaposlenih je prihodovala 672.000 KM i ostvarila dobit od 31.000 KM.

Turistička agencija „IN travel“ iz Banjaluke sa četiri zaposlena prošle godine je prihodovala 666 hiljade KM i imala 116 hiljada KM dobiti, a slijedi je „Kontiki travel“ sa 578 hiljada KM prihoda i 68 hiljade KM dobiti sa ukupno pet zaposlenih.

Gotovo identičan kao godinu ranije i prilično uspješan poslovni rezultat imali su u banjalučkom „MIG tursu“. Ova agencija sa dva zaposlena ostvarila je 565 hiljada KM prihoda i zaradila 111 hiljada KM.

„Sebastijan turs“, takođe iz Banjaluke sa dva zaposlena je prihodovao 513 hiljada KM i ostvario dobit od samo 23.000 KM, a mnogo uspješniju poslovnu godinu imala je banjalučka agencija „Star travel“ koja je sa dva zaposlena napravila 518 hiljada maraka prihoda i ostvarila dobit od 315 hiljade KM.

Agencija „Friend travel“ iz Trebinja sa tri radnika je prihodovala 391 hiljada KM i ostvarila minimalnu dobit od 3.900 KM, dok je agencija „Sidro turs“ iz Gradiške sa dva radnika imala prihod od 305 hiljadu KM i 6.500 hiljada KM dobiti.

Mnogo bolje je poslovala agencija „Kompas“ koja je prošle godine sa dva zaposlena imala 312 hiljada KM prihoda i prikazala dobit od čak 124 hiljade KM.

Neuspješna godina

Turistička agencija „ARS“ koja posluje u okviru javnog preduzeća Aerodromi RS sa tri zaposlena je imala 130 hiljade KM prihoda, ali je poslovala sa gubitkom od 16 hiljada KM.

Uspješnom godinom ne mogu se pohvaliti ni u banjalučkoj agenciji „KOAL travel“ koja je sa dva zaposlena imala 91.000 KM prihoda i gubitak od 18.000 KM.

Preuzeće za saobraćaj i turizam „Balkan ekspres“ iz Istočnog Sarajeva sa tri zaposlena prošle godine imalo je prihod od 184.000 KM, ali je ostvarilo poslovni gubitak od 14.800 KM.

Agencija „Zepter passport“ je 2022. godine prihodovala 101 hiljadu KM i prikazala gubitak od čak 64 hiljade KM. Prema podacima APIF-a, ova agencija prošle godine nije imala ni prihode, ni rashode.

Dva zaposlena u agenciji „VD turs“ iz Prijedora prošle godine su napravili prihod od 249 hiljada KM i ostvarili dobit od 9.800 KM, dok su tri zaposlena u banjalučkoj agenciji „SKY2 travel“ sa prihodom od 214 hiljadu KM na kraju godine imali više od 46 hiljada KM dobiti, prenosi Capital.

Više od sto hiljada KM ili preciznije 143 hiljada KM prihoda imala je agencija „V.T.T.I. travel“ iz Banjaluke koja je sa četiri zaposlena na kraju godine imala dobit od 23 hiljada KM.

„Delfin travel“ iz Banjaluke sa dva zaposlena poslije dvije neuspješne poslovne godine sa prihodom od 47 hiljada KM 2023. godine je ostvario dobit od 6.400 KM, a listu uspješnih zatvara agencija „AS travel“ iz Šamca koja je sa dva zaposlena ostvarila prihod od 40 hiljada KM i minimalnu dobit od oko 2.600 KM.

Nastavi čitati

Društvo

RAZLIKE SU OGROMNE! Koliko su konobari plaćeni u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Sloveniji?

Letnja sezona je uveliko počela a sa njom i vreme sezonskih poslova. Za one koji i dalje traže, a još uvek nisu bili u prilici, ostalo je još malo vremena da se prijave na oglas i pošalju svoj rezime. Kao što se može očekivati velika potražnja je za radnicima u ugostiteljskom sektoru.

Tako, više lokala u Crnoj Gori još uvek traži konobare odnosno konobarice za letnju sezonu. Smeštaj i hrana su obično obezbeđeni a jedan poslodavac, pored smeštaja, nudi samo dva obroka dnevno. Osnovna plata je u rasponu od 700 do 1.000 evra mesečno, plus bakšiš.

Posao pomoćne konobarice na hrvatskom poluostrvu Pelješac plaća se 1.200 evra mesečno dok pomoćni kuvar u Zadru može zaraditi od 1.100 do 1.300 evra mesečno. U oglasu za ovaj posao stoji da su smeštaj i hrana besplatni, radno vreme je od 8 do 9 sati dnevno, 6 dana u nedelji.

Konobar u Sloveniji može zaraditi i 1.500 evra mesečno. U jednom oglasu stoji da posao traje 4 meseca ali da može potrajati i duže u zavisnosti od toga kako se kandidat pokaže na radnom mestu. Smeštaj i obroci su plaćeni kao i prevoz do Slovenije. Rad se obavlja u dve smene, a poznavanje engleskog jezika je obavezno.

Roštilj majstor u Brelima može da zaradi 1.500 evra mesečno. Potrebno je da iza sebe ima iskustvo bar dve sezone, a hrana i smeštaj su obezbeđeni.

Još uvek mogu da se nađu oglasi koji traže radnike za berbu malina u okolini Arilja i Užica. Dnevnice su uglavnom po dogovoru.

Traže se i radnici za pakovanje proizvoda. Oni mogu zaraditi do 77.000 dinara mesečno – a ova vrsta posla dostupna je i studentima.

Do početka jula otvoren je konkurs za posao konduktera na međunarodnoj autobuskoj liniji u Beogradu. Za ovaj posao potrebna je srednja stučna sprema kao i poznavanje engleskog jezika. U oglasu se navodi da nije potrebno prethodno iskustvo ali se ne navodi plata.

Jedan poslodavac u svom oglasu traži dve žene za čišćenje 6 apartmana na Krku u Hrvatskoj. Osim što navodi da je posao plaćen 12 evra po satu ističe da ovo može biti i letovanje, s obzirom da je plaža veoma blizu zgrade.

Osim poslodavaca i radnici sami nude svoje usluge. Naime, jedan buregdžija objavio je oglas u kome nudi svoje usluge tokom jula i avgusta, dok jedna žena u svom oglasu navodi da ima višegodišnje iskustvo u čišćenju i spremanju stanova te da je otvorena za posao.

Sezonskih poslova i ove godine ima mnogo, a oni koji traže zaposlenje treba da požure, pretraže internet i pronađu nešto što će im najviše odgovarati i omogućiti da i tokom ove letnje sezone dodatno zarade, prenosi Telegraf Biznis.

Nastavi čitati

Aktuelno