Connect with us

Politika

ŠTA PREDVIĐA Nacrt zakona o imunitetu Srpske i KO ĆE BITI ZAŠTIĆEN kao “polarni medvjed”

Predsjednik i potpredsjednici Republike Srpske i članovi Vlade Republike Srpske nisu krivično ili građanski odgovorni i ne mogu biti pritvoreni za bilo koji postupak izvršen u okviru njihovih dužnosti.

To je potpuno nova odredba u Nacrtu zakona o imunitetu RS koji će se naći na idućoj sjednici Narodne skupštine.

Do sada su članovi Vlade, presjednik i potpredsjednici RS imali imunitet samo od građanskog gonjenja.

– Pod postupcima izvršenim u okviru dužnosti podrazumijevaju se postupci koji proističu iz dužnosti koju lice obavlja u Narodnoj skupštini Republike Srpske ili Vijeću naroda Republike Srpske i koju lice obavlja na funkciji predsjednika ili potpredsjednika Republike Srpske ili člana Vlade Republike Srpske – piše u Nacrtu.

U bilo koje vrijeme

Ovi funkcioneri mogu se pozvati na imunitet u bilo koje vrijeme za postupke izvršene u okviru njihovih dužnosti, ali se pozivanje na imunitet ne može smatrati opštom preprekom za krivično gonjenje ili pokretanje parničnog postupka.

Dalje, ukoliko u toku krivičnog postupka koji se vodi protiv nabrojanih funkcionera, oni izjave da je postupak koji je osnova za pokretanje krivičiog postupka izvršen u okviru njihovih dužnosti, pitanje imuniteta se rješava odlukom suda pred kojim se vodi krivični postupak.

Protiv odluke tog suda može se podnijeti žalba Ustavnom sudu Republike Srpske.

– Lica iz člana 3. ovog zakona, kao i drugi predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti i druga lica koja vrše javna ovlašćenja, te sudije i javni tužioci, a protiv kojih se pokrene krivični ili parnični postupak kao posljedica nepoštovanja odluka visokog predstavnika, imaju imunitet. Lica iz stava 1. ovog člana  protiv kojih je pokrenut krivični ili parnični postupak počevši od 1. avgusta 2021. godine kao posljedica nepoštovanja odluka visokog predstavnika, imaju imunitet – predviđeno je Nacrtom zakona.

Alternativa

Kao alternativnu, predlagač Nenad Stevandić predlaže sljedeću formulaciju: „Lica iz člana 3. ovog zakona, kao i drugi predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti i druga lica koja vrše javna ovlašćenja, te sudije i javni tužioci, a protiv kojih se pokrene krivični ili parnični postupak kao posljedica nepoštovanja odluka lica koje nije imenovano za visokog predstavnika  u skladu sa Aneksom H Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, imaju imunitet“.

Stupanjem na snagu ovog zakona prestao bi da važi Zakon o imunitetu Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“, broj 69/02).

Novi zakon predviđa zadržavanje stare odredbe koja kaže da poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske i delegati u Vijeću naroda RS nisu krivično ili građanski odgovorni i ne mogu biti pritvoreni za bilo koji postupak izvršen u okviru njihovih dužnosti.

Obrazloženje

U obrazloženju predloženog zakona kaže se da se on donosi zbog toga što su predsjednik i potpredsjednici RS i članovi Vlade nisu građanski odgovorni za bilo koji postupak izvršen u okviru njihovih dužnosti, ali ostaje mogućnost uspostavljanja njihove krivične odgovornosti.

– Ovakvo rješenje ostavlja mogućnost vođenja krivičnih postupaka protiv najviših nosilaca izvršne vlasti i mogućnost da se na ovaj način utiče na nezavisnost i funkcionisanje izvršne vlasti od strane drugih vlasti i visokog predstavnika koji je 6. oktobra 2002. godine svojom Odlukom nametnuo Zakon o imunitetu Republike Srpske. Da bi se zaštitili najviši nosioci izvršne vlasti u RS ukazala se potreba da propiše da oni nisu krivično ili građanski odgovorni za bilo koji postupak izvršen u okviru njihovih dužnosti i da se na ovaj način zaštite isto kao i nosioci zakonodavne i sudske vlasti u RS – kaže se u obrazloženju.

Osim toga, cilj je da imunitet imaju i drugi predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti i druga lica koja vrše javna ovlašćenja, te sudije i javni tužioci, a protiv kojih se pokrene krivični ili parnični postupak kao posljedica nepoštovanja odluka lica koje nije imenovano za visokog predstavnika u skladu sa Aneksom X Dejtonskog sporazuma.

Podsjećamo, opozicione stranke su osudile donošenje ovakvog zakona.

Protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika RS Miloša Lukića vodi se sudski proces pred Sudom BiH zbog „nepoštovanja odluka visokog predstavnika“.

Srpskainfo

Politika

DEBATA O SITUACIJI U BiH! 15. maja sjednica Savjeta bezbjednosti UN

Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija održaće redovnu polugodišnju debatu o situaciji u BiH 15. maja, navedeno je u zvaničnom rasporedu Savjeta bezbjednosti UN za ovaj mjesec.

Za sada nije objavljen dnevni red, niti satnica sastanka.

Prethodni, vanredni sastanak Savjeta bezbjednosti UN o situaciji u BiH održan je u utorak, 30. aprila.

Predstavnici Rusije zakazali su vanrednu sjednicu Savjeta bezbjednosti UN kako bi upozorili da je BiH na ivici oružanog sukoba, ali i zbog toga što je ambasador BiH pri UN, Zlatko Lagumdžija, bez saglasnosti pokrenuo priču o rezoluciji o Srebrenici.

Srpski član Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović, učestvovala je u radu sjednice u skladu sa pravilom 39 Privremenog poslovnika Savjeta bezbjednosti UN, dok su BiH, Hrvatska i Srbija učestvovale prema pravilu 37.

Na sjednici se obratio i Kristijan Šmit, kojeg institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, čije imenovanje nije potvrdio Savjet bezbjednosti UN.

Kosponzori rezolucije su i međuregionalna grupa zemalja, uključujući BiH, Francusku, Sloveniju i SAD.

Glasanje u Generalnoj skupštini UN o rezoluciji pod nazivom “Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine”, trebalo je da bude održano danas, ali je odgođeno za neki kasniji datum, piše RTRS.

Stalni ruski predstavnik u UN, Vasilij Nebenzja, rekao je da Rusija nikada neće prihvatiti takvu rezoluciju jer nije u saglasnosti sa Dejtonskim sporazumom, s obzirom da jedan od entiteta, koji čine BiH, nije dao svoju saglasnost. On je, takođe, rekao da će nacrt rezolucije destabilizovati zemlju.

RTRS

Nastavi čitati

Politika

JECA REKORDERKA! Ko kaže da nema para, TRIVIĆ IMA DONATORE kakve svijet vidio nije!

Među 11 parlamentarnih stranaka iz Srpske SNSD je ubjedljivo na vrhu liste po visini novca koji se godišnje slije u budžet partije, ali je zato negdje na dnu ljestvice kada su u pitanju donacije, bar one koje su javne.

I nije ta stranka jedina.

Centralna izborna komisija BiH objavila je godišnje finansijske izvještaje političkih partija za 2023. godinu, sa podacima o izvorima finansiranja, iz kojih je vidljivo da neke stranke „ubiru“ visoke cifre od svojih članova, a neke upisuju nule.

Članarina puni kasu SNSD

S druge stranke, pojedine stranke su u prošloj godini imale brojne donatore zahvaljujući kojima su u budžet stavile i više od 100.000 KM, dok neke nisu bile te sreće.

Ako je suditi po izvještaju koji je SNSD, na čijem čelu se nalazi Milorad Dodik, dostavio CIK BiH, ova stranka je u prošloj godini od svojih članova prikupila vrtoglavih 507.725 KM.

Ovim je SNSD dospio na prvo mjesto u Srpskoj kada su u pitanju prikupljene članarine političkih partija.

Međutim, isto to ne može se reći kada su u pitanju donacije, jer je stranka dobila tek 270 KM!

Najveća opoziciona stranka, i druga stranka po broju poslanika u parlamentu Srpske – SDS, takođe, može biti zadovoljna kada je u pitanju njeno članstvo.

Stranka je od članarina tako prošle godine prikupila 157.631 KM, a od donatora 9.762 KM.

Za PDP samo 40 KM

Iako treća stranka po snazi u parlamentu Srpske po broju poslanika – PDP na čelu sa Branislavom Borenovićem, kada je u pitanju novac prikupljen od članarina nalazi se pri dnu liste u odnosu na ostale parlamentarne stranke.

PDP je tako prošle godine od članarina prikupila skromnih 40 KM, a od donacija više od SDS i SNSD – 20.570 KM.

Stranka DEMOS na čijem čelu se nalazi Nedeljko Čubrilović, prošle godine je „prihodovala“ 20.931 KM od članarina, dok su joj donatori poklonili 1.067 KM.

Za razliku od Čubrilovićeve stranke, socijalisti Petra Đokića su bili mnogo darežljiviji.

SP je tako prikupila 38.637 KM od svojih članova i dodatnih 41.600 KM od raznih donatora.

Rekorderi među strankama

Rekorder po pitanju prikupljenih donacija je Narodni front Jelene Trivić. Stranka je prošle godine samo od donacija u kasu stavila 193.105 KM, a od članarina tek 11.850 KM.

Na spisku donatora našla su se brojna imena, a najveći iznos u visini od 8.000 KM dao je Goran Duronja. Donacije su se kretale od 200 KM pa do 8.000 KM.

Da nije Trivićeva jedina koja je imala donatore “široke” ruke pokazuje izvještaj NPS, čiji je lider Darko Banjac.

Ova stranka je tako prošle godine od donacija uspjela da prikupi 110.400 KM, a od članarina čak 67.508 KM.

Spisak donatora ove stranke je podugačak, a među njima se našlo ime i lidera Darka Banjca, koji je u dva navrata “častio” NPS sa ukupno 9.900 KM.

Skromni donatori

“Skromne” članarine slile su se i u kasu DNS, lidera Nenada Nešića. Stranka je tako prošle godine od članarina prikupila tek 831 KM, ali je zato imala 22.200 KM od donacija.

Ni SPS Gorana Selaka nije se “obogatila” od donacija i članarina. Stranka je tako od članarina prikupila 4.799 KM, a od donacija 11.800 KM.

Jedina stranka koja nije dobila ni marku o donatora jeste Ujedinjena Srpska, na čijem čelu se nalazi Nenad Stevandić. Stranka je prikupila 39.090 KM od svojih članova, a u polje donacija upisala je tako 0 KM.

Ipak, „najgore“ je prošla lista „Za pravdu i red“ Nebojše Vukanovića, koja je od članarina u kasu stavila 0 KM, a od donacija skromnih 10 KM!

(SrpskaInfo)

Nastavi čitati

Politika

“Obraz đon”! STALI RADOVI NA UKC-u, lijekova nema, ali Đajić organizuje “KONCERT KRAJIŠKE PJESME”

“Zadovoljstvo mi je kao promoteru krajiške pjesme organizovati veliki koncert pjesama Krajine i Srpske u Busijama pored Beograda u nedjelju 26.5. 2024. u 18 časova! Pored Baje Malog Knindže i Goci benda učestvuje 40 poznatih krajiških grupa. Koncert je organizovan povodom dobre saradnje i podrške Srbije i Srpske pod sloganom “NEĆE BITI GRANICA NA DRINI. Vidimo se!”.

Ljekar, direktor, predsjednik, narodni poslanik, profesor, podcaster i menadžer/promoter Vlado Đajić ne posustaje da “sablažnjava” Banjalučane svojim pomalo “šizofrenim” aktivnostima. Ovaj put, Đajić se obratio javnosti kao, ni manje ni više, PROMOTER KRAJIŠKE PJESME. I koji, kako kaže, uz veliko zadovoljstvo organizuje veliki koncert pjesama Krajine i Srpske u Busijama pored Beograda.

Promoter Đajić na koncert dovodi velika imena – BMK i Goci bend, te, kako navodi, još 40 krajiških grupa sve u ime dobre saradnje Srpske i Srbije i uz slogan “Neće biti granica na Drini”.

Sam gest i organizacija koncerta nisu sporni. Nego Đajićev angažman. Razlozi su gotovo pa beskonačni…

Stanje u UKC RS godinama je alarmantno – vlada potpuno rasulo, nedostaju osnovna sredstva za rad glavnog kliničkog centra u Republici Srpskoj, zabrinjavajući nivo odlaska stručnog kadra iz zemlje. Bespovratno utrošena milionska sredstva u izgradnju garaže, objekta onkologije itd. čiji se završetak i ne nazire.

Prema izvorima bliskim banjalučkom Gro SNSD stanje je pa gotovo identično kao i u UKC RS – potpuno rasulo.

CIK BiH je već raspisao izbore. Hoće li doktor razabrati šta je bitno od nebitnog, te se okrenuti gorućim problemima u sferama koje su od javnog i stranačkog interesa ili će zauvijek promijeniti žanr ostaje da se vidi u nekom skorijem vremenu.

Do tada će se javnost sprdati komentarima – koji si lik doktora Đajića – ljekar, direktor ili promoter krajiških pjesama.

Nastavi čitati

Aktuelno