Magazin
Šta uraditi kada vas ugrize stršljen: Ne pravite ovu grešku, može biti kobna

Stršljen je vrsta insekata iz roda osa. Po veličini je znatno veći od njih. Pojedine vrste narastu i do 5.5 cm u veličini.
Žive u gnijezdima gdje jaja iz kojih se izlažu polaže matica. Spadaju u socijalne grupe insekata, ženke radilice vode računa o matici i posjeduju žalac.
Ako se ne diraju i ne osjete ugroženima neće vas napasti. Kada su napadnute, nanose veoma bolan ubod žalce.
Njihov žalac je takav da se ne vraća u tijelo i ne ostaje na mjestu ugriza, za razliku od ugriza ose ili pčele. Ovo stršljenu omogućava da preživi napad i izvrši više uboda u jednom napadu.
Posebno su opasni onda kada postoji opasnost po gnijezdo, kada mogu lučiti feromone koji privlače sve stršljenove iz gnijezda u obranu.
Koji su simptomi ujeda stršljena?
Otrov koji luče, i koji se ubacuje u organizam tijekom ugriza, može dovesti do pojave jakog bola i reakcije kože ali i cijelog organizma, pogotovo ako je više ugriza.
Tegobe do kojih dolazi nakon ugriza stršljena mogu se podijeliti na fizičke i psihičke.
Fizička reakcija na ugirz stršljena zavisi od mjesta ugriza.
Ugrizi po ekstremitetima su bezopasniji od ugriza u predjelu glave i vrata. Posebno su opasni ugrizi koji se jave u predjelu usne šupljine.
Stršljeni imaju običaj da izdube voćku kojom se hrane. Ako se ne obrati pažnja, ne vidi se stršljen koji se hrani i zagrize se voćka može doći do po život opasnog ugriza u predjelu usne šupljine.
Nakon ugriza mogu se javiti:
– Crvenilo i otok na mjestu ugriza. Ova reakcija može se širiti po koži i zahvatiti i desetak centimetara. Sama po sebi i dalje ne predstavlja alergijsku reakciju već samu reakciju kože na toksin koji je ugrizom unesen.
– Bol na mjestu ugriza je očekivana reakcija. Bol se kreće od blagog bola koji može potrajati i do nekoliko sati i izgubi se sam od sebe do jakog bola koji ponekad pacijenti opisuju “kao da ih je netko šakom udario na mjestu ugriza”.
– Pečenje na mjestu ugriza može biti posebno izraženo, najčešće se opisuje kao žarenje koje se, kako vrijeme prolazi pojačava.
– Može se javiti malaksalost i vrtoglavica, što je često posljedica straha od samog događaja.
– Ako dođe do prave alergijske reakcije, dolazi do pojave crvenila i koprivnjače koja se širi po cijelom tijelu, osjećaja gušenja, oticanja grla vrata i na kraju gubitka svijesti. Srećom ove reakcije su rijetke.
– Ako je ugriza više za očekivati je da će tegobe i simptomi biti izraženiji. Ugriz jednog stršljena je u glavnom bezopasan pogotovo ako nemate ranije zabilježene alergijske reakcije.
Zašto postoje i psihičke reakcije na ugriz stršljena?
U narodu postoji uvriježeni ali i opravdani strah od ovih insekata.
Događa se ponekad da pacijenti gube svijest usred straha i panike nakon ugriza.
To se događa iako sam ugriz nije opasan, nema veće reakcije po koži niti alergijske reakcije.
Iz tog razloga treba pacijentu kojeg je ugrizao stršljen pristupiti polako bez panike. Najbolje je odmah staviti ga da legne, provjeriti mjesto ugriza i tlak te krenuti sa terapijom ali i posmatranjem.
Posmatranje može potrajati i po nekoliko sati i u interesu je pacijenata iako nema izražene reakcije.
Šta bi trebalo uraditi ako vas je ugrizao stršljen?
Kao što smo već naglasili probajte da ne paničite. Ugriz stršljena, iako bolan, je najčešće bezopasan.
Pokušajte da se bez panike, trčanja, agresivnog mahanja ruku i ubijanja stršljena udaljite od njega odnosno njih.
Ne treba vam da uplašeni stršljen pozove svoje prijatelje.
Kada ste se našli na sigurnoj udaljenosti:
1. Mjesto ugriza dobro isperite hladnom vodom i sapunom.
2. Mjesto ugriza polijte hladnom vodom ili stavite led u krpu i hladite mjesto ugriza kako biste smanjili otok i upalu.
3. Popijte neki od lijekova iz roda antihistaminika kako biste smanjili vjerovatnoću za razvoj alergijske reakcije.
4. Nakon što ste ohladili mjesto ugriza, možete ga namazati nekom od krema koje sadrže kortikosteroid ili antistaminike.
5. Bol možepotrajati i nekoliko sati, pa ako je izražena i ako nemate alergiju možete popiti neki od lijekova za bolove iz roda paracetamola ili ibuprofena.
6. Ako se ipak loše osjećate, krenulo se širiti crvenilo, otok, bol, javite se u najbližu hitnu pomoć ili neka vas netko od vaših od ukućana odbaci u najbližu hitnu pomoć radi dalje njege.
Kako spriječiti ugriz stršljena?
Stršljen vas neće ugristi ako se ne osjeti ugroženim. Najbolje je da njih i njihovo gnijezdo zaobilazite u širokom luku.
Ako vam je sletio na ruku ili ušao u kuću, bez panike lagano ga sklonite i izbacite.
Imajte na umu da su to samo insekti koji su pošli negdje svojim poslom ili su privučeni voćem koje se našlo na vašoj terasi.
Nisu ciljano došli kod vas da vas ugrizu ma koliko njihov zvuk letenja bio strašan, prenosi B92.
(SrpskaInfo)
Magazin
NOĆENJE SAMO 20 EVRA: Pojavila se nova jeftina destinacija na Jadranu (VIDEO)

Dok su mnoge ljetne destinacije na Balkanu postale pravi luksuz za prosječan džep, Albanija se nenametljivo, ali sigurno, profilisala kao jedno od najlogičnijih rješenja za dobar i povoljan odmor, pa je tako u Draču moguće naći smještaj po cijeni već od 20 evra, i to za noćenje sa doručkom, u centralnom dijelu sezone.
Ono što privlači najveći broj turista su uvijek povoljne cijene, posebno vanpansionskih usluga. Mnogi već godinama biraju Albaniju kao ljetnje odredište, a neki su se za ovu destinaciju odlučili prvi put ove godine.
Kao i prethodnih godina, favoriti turista su Drač koji se nalazi na Jadranskom moru Saranda i Ksamil na Jonskom moru, kao i Valona kod koje se “susreću” ta dva mora.
Osim ljetovališta koja su već godinama u fokusu putnika, kako piše Mondo, turisti iz Srbije se sve češće odlučuju i za ljetovanje u manjim mjestima, na plažama koje još uvijek nisu urbanizovane i na kojima je zaista moguće pronaći mir, poput Borša, Llivadhi, kao i malog mjesta Qeparo (Ćeparo).
Sa druge strane, sve veći broj mladih se odlučuje na odlazak na plaže Dhermi ili Drymades koje su poznate po dobrom noćnom provodu i brojnim festivalima koji se ovdje održavaju od maja do septembra.
Najpovoljnije ljetovalište u Albaniji je Drač koji može da se pohvali obalom dugačkom skoro 20 kilometra, duž koje se proteže šetalište i uz koje je izgrađen veliki broj hotela.
Osim najpovoljnijih cijena hotelskih usluga, a koje se kreću od 20 evra po noćenju sa doručkom u centralnom dijelu sezone, do oko 65 evra za uslugu “all inclusive” po osobi, Drač karakterišu i veoma povoljne cijene restorana, barova i drugih vanpansionskih usluga.
Treba imati u vidu da su mjeseci poput juna i septembra za boravak u Draču još povoljniji, čime se Drač svrstava u jedan od najpovoljnijih gradova za ljetovanje u regionu
Magazin
OVA BILJKA SLUŽI KAO AMAJLIJA Vjeruje se da štiti dom od svakog zla

Vjeruje se da ruzmarin služi kao neka vrsta amajlije, pa će svaki dom koji ga ima biti zaštićen od zla.
Rimski sveštenici su koristili ruzmarin kao tamjan u svim vjerskim ceremonijama, a decenijama unazad se koristi kao zaštita od negativne i zle energije koju neko pokuša da unese u vaš dom.
U 9. vijeku Karlo Veliki insistirao je da ova biljka raste u njegovim kraljevskim vrtovima, jer je vjerovao u njena magična svojstva.
Vjeruje se da ruzmarin privlači novac i blagostanje u dom, zato ga svaka kuća mora imati. Takođe ga možete nositi i u novčaniku.
Okačite nekoliko ruzmarina iznad ulaznih vrata kako biste zaštitili kuću od provalnika i spriječili da negativna energija uđe u dom. Vjeruje se da on služi kao neka vrsta amajlije, pa će svaki dom koji ga ima na ovom mjestu biti zaštićen od zla.
Ruzmarin je efikasan za poboljšanje memorije i u te svrhe se koristi u vidu eteričnog ulja.
Njegov miris povoljno utiče na nervne ćelije, pa je odličan i za opuštanje. Iz tog razloga se koristi i kod meditiranja.
Ruzmarin je povezan sa plodnošću, pa se preporučuje da nekoliko grančica držite pored kreveta u kojem spavate, piše Espreso.
SrpskaInfo
Magazin
ČAROBNI NAPITAK Jutarnji koktel koji izbacuje sve toksine iz organizma

Da li ste znali da kombinacija maslinovog ulja i limunovog soka pomaže organizmu da se očisti od toksina?
Zato počnite da praktikujete ovo svakog dana, a prve rezultate možete se očekujete već za mjesec dana.
Pomiješajte kašiku maslinovog ulja i limunovog soka i popijte ovaj mini koktel prije nego bilo šta drugo popijete ili pojedete. Nakon toga, uživajte u svom uobičajenom doručku.
Mješavina maslinovog ulja i limunovog soka potpomaže rad probavnog sistema, otklanja zatvor i sve ostale probavne probleme.
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆEVA PORUČILA DODIKU: “Mi nismo TI, Republiku Srpsku ćemo sačuvati i od tebe!”
-
Hronika3 dana ago
ZBOG POKUŠAJA HAPŠENJA DODIKA: MUP RS podnio krivične prijave protiv sedam pripadnika SIPA-e
-
Region3 dana ago
NAKON FICA DOŠAO NA RED I PREDSJEDNIK SRBIJE! Letonija i Litvanija zabranile prelet Vučiću do Moskve
-
Hronika2 dana ago
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju
-
Svijet3 dana ago
ŠTA SE DEŠAVA? Kadirov traži od Putina da ga razriješi dužnosti
-
Politika2 dana ago
RADISLAV JOVIČIĆ oslobođen optužbi da je oštetio MUP Srpske za 260.000 KM
-
Politika2 dana ago
ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren
-
Politika3 dana ago
JAKE PORUKE NAKON SASTANKA Stanivuković: Mora se čuti glas Republike Srpske