Connect with us

Politika

Šta za Srpsku znači najnoviji NON-PEJPER O BIH?

Francuska i Njemačka izradile su non-pejper o Bosni i Hercegovini koji se uglavnom odnosi na Republiku Srpsku i njeno rukovodstvo, a kojim se traže sankcije prema pojedincima i entitetima, kao i suspendovanje projekata Republici Srpskoj.

“Svi projekti koji su direktno ili djelimično korisni za RS u okviru Investicionog okvira za zapadni Balkan (WBIF) treba da ostanu suspendovani. Države članice treba da istraže s Komisijom mogućnosti za prekid dva suspendovana projekta. Komisija treba da se uzdrži od predlaganja novih projekata koji bi koristili RS”, piše u non-pejperu.

U njemu se navodi i da cilj treba da bude “ukidanje neustavnih zakona i povlačenje novog ustava” te da sve opcije za postizanje tog cilja treba istražiti. Takođe, navedeno je i da lokalni zvaničnici treba da preuzmu odgovornost i da mirno rješavanje krize ostaje ključno.

“Vlasti i postupci na lokalnom nivou treba da vode ka stabilizaciji situacije. Spoljni uticaj treba biti ograničen”, navodi se u dokumentu.

Između ostalog, u dokumentu piše i da trajno rješenje krize zahtijeva, prije svega, potpun i nepovratan povratak Republike Srpske ustavnom poretku Bosne i Hercegovine i ponovno opredjeljenje političkih predstavnika Srba za pravilno funkcionisanje državnih institucija.

“Kontakti na visokom nivou s liderima Republike Srpske koji su osuđeni ili optuženi (M. Dodik, R. Stevandić i N. Višković) treba da budu suspendovani”, piše u non-pejperu.

Ovo se, očigledno, odnosi na Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, i Radovana Viškovića, premijera Republike Srpske, međutim kreatori dokumenta pogriješili su inicijale.

Komentarišući non-pejper, Dodik je rekao “da se radi o gubljenju vremena i avanturističkom pristupu BiH”.

“Non-pejper, koji su u diplomatski saobraćaj pustile Njemačka i Francuska, pokazuje da za 30 godina, koliko je prošlo od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, o BiH vodeće države EU nisu naučile gotovo ništa”, napisao je Dodik na društvenoj mreži X.

On je rekao da se iz pogrešnih pretpostavki došlo do pogrešnih zaključaka pa ni mjere za “prevazilaženje” krize u BiH nisu mogle biti drugačije nego pogrešne.

“Umjesto da su se energija i volja usmjerile na realno sagledavanje situacije, uzroke i posljedice, devastaciju ionako krhkog demokratskog kapaciteta od međunarodnih činilaca, Njemačka i Francuska krenule su prečicom i silom”, napisao je Dodik.

On je dodao da ni jedno ni drugo istorijski nije proizvodilo rezultat u BiH.

Inače, non-pejper nije zvaničan dokument i ne označava zvanične stavove vlada zemalja koje ih sastavljaju. Svrha takvih dokumenata, kako je napisao Adi Ćerimagić, viši analitičar Inicijative za evropsku stabilnost, jeste istražiti ideje, testirati reakcije i pokrenuti debatu, a ne signalizirati konačne odluke.

Komentarišući non-pejper, Stevandić je rekao da je on došao nakon što je Republika Srpska dokazala međunarodnoj javnosti da je “njemački državljanin Kristijan Šmit” kršio Dejtonski mirovni sporazum, da nije legalno imenovan i da je proizveo najveću postdejtonsku krizu u Bosni i Hercegovini.

Stevandić je naveo da Francuska i Njemačka, kako bi opravdale Šmitove poteze, sada prelaze na potpuno zauzimanje strane u BiH.

“Zauzimanje strana u BiH znači da su nju podijelili ti koji pišu non-pejper, a ne (oni) iznutra. Ona može opstati samo na unutrašnjem dijalogu, a ne na stranoj intervenciji”, rekao je Stevandić.

Za razliku od vlasti, opozicione stranke izrazile su zabrinutost jer se dokumentom optužuje Republika Srpska za podrivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

“Potrudićemo se da ovih dana pokucamo na vrata svih evropskih država da im objasnimo da srpski narod poštuje Dejtonski mirovni sporazum kao garant postojanja Republike Srpske i da im objasnimo da režim ne treba da poistovjećujemo sa Republikom Srpskom i njenim narodom”, saopštio je Milan Miličević, predsjednik SDS-a, navodeći da obustavljanje projekata koji se finansiraju iz Investicionog fonda za zapadni Balkan, Evropske investicione banke, Evropske banke za obnovu i razvoj, ali i Svjetske banke znači zaustavljanje života i gotovo svake privredne aktivnosti u Republici Srpskoj.

Igor Crnadak, šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, rekao je da non-pejperi, po definiciji, ne stvaraju direktan efekat niti automatski određene posljedice.

“Međutim, nažalost, ovaj non-paper koji smo vidjeli juče samo potvrđuje ono o čemu govorimo već dugo, a to je da je vodstvo Republike Srpske u apsolutnoj izolaciji. Mislim da, nažalost, ovaj non-pejper pokazuje da smo sada došli u fazu da se izolacija i katastrofalan položaj našeg rukovodstva počinje direktno prenositi na samu Republiku Srbiju i da nas čekaju veliki problemi”, upozorio je Crnadak.

Crnadak je apelovao na sve koji su u prilici da razgovaraju sa međunarodnim zvaničnicima, da se maksimalno uključe i da objasne situaciju te da zamole da ne ispašta običan narod.

On je pozvao i rukovodstvo Republike Srpske da se povuku jer predstavljaju teret za cijeli narod i Republiku Srpsku.

Zanimljivo je da je non-pejper u “javnost vinuo” Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, koji je o njemu govorio na sjednici Savjeta za nacionalnu bezbjednost Srbije, a nakon toga i Milan Mojsilović, načelnik Generalštaba Vojske Srbije, rekao je da su o tom dokumentu upoznati svi članovi proširenog Savjeta.

Politika

DRINIĆ “Vlada povećava namete, a POTAPA PREDUZETNIKE!” (VIDEO)

Generalni sekretar PDP-a Nebojša Drinić poručio je da je vlast Republike Srpske potpuno zaboravila na realni sektor i male privrednike, uprkos tome što upravo oni nose privredu Srpske na svojim leđima.

– Kroz Preduzetnički centar smo za protekle dvije godine uspjeli da afirmišemo više od dvije hiljade preduzetnika, istakao je Drinić, naglašavajući da su lokalne inicijative pokazale koliko preduzetništvo ima potencijala kada postoji istinska podrška.

Međutim, kako kaže, umjesto konkretne pomoći, vlasti su dodatno opteretile privredu.


– Osim što je povećala poreze i doprinose i što su osnovni energenti otišli u vjetar, Vlada Republike Srpske nije preduzela ništa za privredu. Umjesto da u saradnji sa lokalnim zajednicama kroz linije IRB-a pomogne preduzetnike pospješujući zapošljavanje novih radnika, novac su preusmjerili višedecenijskim gubitašima i potopili preduzetnike! – naglasio je Drinić.

Dodao je da je ovakav odnos prema malim i srednjim preduzećima direktan udar na radna mjesta, investicije i ostanak mladih ljudi u Srpskoj.

– Potrebna je potpuna promjena pristupa – da novac ide onima koji prave novu vrijednost, a ne onima koji godinama prave samo gubitke, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

BIH NA UDARU! Carine stupaju na snagu 1. avgusta, NEMA PRODUŽENJA

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da će carine stupiti na snagu 1. avgusta i da neće više biti produženja. “Nije bilo promena do ovog datuma, niti će biti promena. Drugim rečima, sav novac će dospeti na plaćanje počevši od 1. avgusta 2025. godine”, rekao je on u objavi na Truth Social.

On je rekao da su neke zemlje za koje se uvode carine pismom obaveštene u ponedeljak, dok će druge dobiti zvanično obaveštenje u toku dana.

Tramp je obavestio najmanje 14 država o novim carinskim stopama koje će stupiti na snagu 1. avgusta, uz napomenu da bi takva carinska politika mogla da se promeni uz dogovor u oblasti trgovine.

Za Japan i Južnu Koreju određena je carina od 25 odsto.

Ista visina carine određena je i za Maleziju, Kazahstan i Tunis.

Južnoj Africi, Bosni i Hercegovini uvedene su carine od 30 odsto, Indoneziji 32 odsto, Bangladešu i Srbiji 35 odsto, Kambodži i Tajlandu 36 odsto, a Laosu i Mjanmaru 40 odsto.

Tramp je u pismima upozorio zemlje protiv uvođenja recipročnih poteza, rekavši da će SAD u tom slučaju odgovoriti uvođenjem novih carina.

Tramp je u aprilu najavio osnovnu carinsku stopu od 10 odsto za većinu zemalja i dodatne carine koje se kreću do 50 odsto.

Kasnije je odložio do 9. jula stupanje na snagu novih tarifa za sve osim za one zemlje kojima je određena stopa od 10 odsto.

(Tanjug) Foto: Tanjug/AP

Nastavi čitati

Politika

EVO KAKO je Rankić OŠTETIO službeni automobil – dostavljen POLICIJSKI ZAPISNIK!

Bauk policijskog zapisnika danas je kružio hodnicima Narodne skupštine Republike Srpske, dok su informacije o saobraćajnoj nezgodi u kojoj je oštećeno službeno vozilo parlamenta Srpske danima bile obavijene velom tajne.

Tek danas, 16 dana nakon saobraćajne nezgode, potpredsjednik NSRS Petko Rankić zvanično je dostavio dugo očekivani dokument.

Podsjećamo, Srpskainfo je juče objavila da je potpredsjednik Narodne skupštine i poslanik Socijalističke partije, Petko Rankić, učestvovao u saobraćajnoj nezgodi u kojoj je, pod nerazjašnjenim okolnostima, oštećeno službeno vozilo NSRS “Škoda oktavia”, stara svega tri godine.
Zanimljivo je da do trenutka objave te vijesti, Rankić nije dostavio policijski zapisnik NSRS, čime su mnogi detalji nezgode ostali nepoznati.

Danas se situacija promijenila. Rankić je prvo u holu skupštine pokazivao policijski zapisnik novinarima i kolegama poslanicima, a zatim ga i zvanično dostavio nadležnoj službi NSRS.

Generalni sekretar Narodne skupštine RS, Boran Bosančić potvrdio je za Srpskainfo da im je zapisnik zvanično stigao prije nekoliko sati, i da u njemu stoji da se saobraćajna nezgoda desila 22. juna na području opštine Doboj Istok, FBiH. – Danas smo dobili zapisnik i proslijedili kolegi koji vodi Odsjek za vozni park NSRS i Grave osiguranju sa kojom Narodna skupština RS, nakon provedene javne nabavke, ima zaključen ugovor o kasko osiguranju – istakao je Bosančić.

Na pitanje šta bi se desilo da Rankić nije dostavio navedeni zapisnik, odnosno ko bi snosio troškove nastale štete na službenom vozilu, Bosančić ističe da bi Rankić morao da namiri svu štetu iz svog džepa.

– Da nam nije dostavio zapisnik Rankić bi morao sam da plati štetu – istakao je Bosančić.

Zanimljivo je da je Rankić, koji se juče nije javljao na pozive redakcije Srpskainfo, danas izjavio da smo postupili “nekorektno” objavljujući navedenu informaciju o saobraćajnoj nezgodi.
Tvrdi da policijski zapisnik ima kod sebe još od 4. jula. Ipak, na pitanje šta se tačno desilo i zašto taj dokument nije ranije dostavio NSRS, Rankić nije ponudio jasan odgovor.

– To ne znači da ga nemam ili da neće biti. Po zakonu se 30 dana čeka zapisnik, a ja sam ga dobio za 12 dana – rekao je kratko.

Ostaje nejasno zbog čega se čekalo gotovo 4 dana da bi zapisnik bio zvanično predat, ukoliko ga je Rankić zaista imao kod sebe još od 4. jula, piše “Srpskainfo“.

U međuvremenu, ostaje otvoreno i pitanje: šta se tačno desilo 22. juna na području opštine Doboj Istok i kako je došlo do oštećenja službenog vozila Narodne skupštine Republike Srpske?

Nastavi čitati

Aktuelno