Connect with us

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ BORBU DOVEO DO KRAJA, težak put zbog “Kina Kozara” se isplatio! UMJESTO NEBODERA PARK, evo šta se sve dešavalo (VIDEO)

U javnosti je nedavno odjeknula vijest da će na lokaciji bivšeg kina Kozara u Banjaluci, umjesto nebodera biti izgrađen park. Međutim, velika pobjeda se nije desila preko noći…

Ova priča zakotrljala se prije nekoliko godina, zahvaljujući tadašnjem kandidatu, a današnjem gradonačelniku Banjaluke Drašku Stanivukoviću. Naime, Stanivuković je u svojoj kampanji obećavao kako na toj lokaciji neće “nići” neboder, te da će se boriti protiv toga. Obećavao je, bez obzira na to što je regulacioni plan već bio usvojen.

Upravo zato, kada je došao na mjesto gradonačelnika, dočekali su ga brojni problemi, jer je zgrada već bila ucrtana u regulacioni plan.

U borbi protiv nebodera uključili su se i stanari. Stanari su organizovali proteste, a tražilo se rješenje kojim će biti zadovoljni svi. I stanari i investitori i Grad. S obzirom da je regulacioni plan već usvojen i da bi zaustavljanje regulacionih dozvola Grad Banjaluku moglo koštati milionske tužbe, najizazovniji problem bio je pred gradonačelnikom Banjaluke – kako ispuniti obećanje, ali i ispoštovati sve procedure.

Presuda i protesti

U međuvremenu, stigla je i odluka Suda. Odluka o donošenju Regulacionog plana dijela centralnog područja grada Banjaluka nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske i Zakonom o uređenju prostora i građenju, objavio je Ustavni sud Republike Srpske ljetos.

Konkretno, sud je donio odluku u predmetu broj U-16/22 kojom je utvrđeno da Odluka o donošenju Regulacionog plana dijela centralnog područja grada Banjaluka („Službeni glasnik Grada Banjaluka“ broj 48/18) nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske i Zakonom o uređenju prostora i građenju („Službeni glasnik Republike Srpske“ br. 40/13, 106/15, 3/16 i 84/19).

– Sud je, naime, ocijeno da donosilac ovog akta, u postupku pripreme, izrade i donošenja osporene odluke nije postupao saglasno relevantnim odredbama Zakona o uređenju prostora i građenju, čime je istovremeno narušio i ustavno načelo zakonitosti –  objavljeno je na sajtu Ustavnog suda.

U prevodu, bivša gradska administracija nije ispoštovala baš sve procedure kada se donosio sporni regulacioni plan.

Svađe

Mještani ulica Aleja Svetog Save i Sime Šolaje okupili nekoliko puta u  da zaustave radove na privremenom putu koji bi iz Aleje Svetog Save ulazio u jednosmjernu ulicu. Tražili su da se radovi zaustave jer su uputili žalbu na rješenja i dozvole koje je Grad izdao i da se radovi suspenduju dok se pravna procedura žalbe ne završi. Pridružio im se i gradonačelnik Banjaluke, ali i pojedini odobornici i poslanici.

Ovaj period obilježile su i burne javne rasprave u koje su tih dana bile uprte sve oči javnosti. Gradonačelnik je sve vrijeme ponavljao:

– Tražim rješenje kojim će biti zadovoljni i stanari i Grad i investitor.

Njegov prioritet, kako kaže, bilo je kako spasiti grad milionskih tužbi. Nakon trogodišnjih pregovora, ipak je uspio.

Park umjesto zgrade

Nedavno je priča dobila epilog, a gradonačelik i investitor su nakon brojnih pregovora našli rješenje. Naime, Stanivuković planira dati 5.003 kvadrata zemljišta na Banjalučkom polju za 2.847 kvadrata u centru grada na lokaciji bivšeg kina „Kozara“ u vlasništvu firme „Cinema Tower“ uz njihovu doplatu od 141.675 KM. Podršku je dobio i od Skupštine, te je ovim priča završena.

Ovim se ispunilo Stanivukovićev plan da nađe rješenje u kom će zadovoljni biti i Grad i mještani i investitor.

– Na mjestu gdje se nekada nalazilo kino „Кozara“, ove godine gradićemo jedan od najljepših parkova u epicentru našeg grada, to će biti još jedan simbol naše zajedničke pobjede – objavio je Stanivuković na društvenim mrežama.

Šta kaže investitor?

– I dalje smatramo da je najljepši od svih projekata neopravdano protjeran iz centra grada, a pet godina našeg napornog rada bačeno je niz vjetar – rekao je medijima direktor firme Cinema Tower, Vedran Savić.

To, zapravo, znači da je zeleno svjetlo dobila nagodba gradonačelnika sa tom firmom da se novi stambeno – poslovni kompleks umjesto na lokaciji nekadašnjeg kina Kozara u centru Banjaluke gradi u neposrednoj blizini zgrade Vlade i Gradskog stadiona.

– Ipak, zahvaljujemo Gradu i Skupštini na inicijativi i volji da se za ovaj višegodišnji problem nađe koliko-toliko prihvatljivo rješenje. Ovim su zaustavljeni veliki sudski sporovi za odštetu koju bi Grad morao da plati -priznaje Savić.

Savić smatra da su stanari u ovom dijelu grada dobili šta su željeli, a Grad će dobiti novu imovinu, kao i sadržaje u pješačkoj zoni.

– Mi ćemo konačno nastaviti da se bavimo našom glavnom djelatnošću, razvojem projekata. Ovakvo rješenje je za nas nepovoljnije jer smo dobili manje atraktivnu lokaciju od ove, ali zbog svega prihvatili smo ponuđeni kompromis – zaključuje Savić.

Šta kažu građani?

Tragom ove važne vijesti za mještane koji žive u samom centru grada, ekipa BLinka prošetala je Banjalukom i razgovarala sa njenim stanovnicima.

Većina naših sagovornika istakla je kako je to sjajna odluka.

– Ja mislim da je to jedna jako fina ideja za ovo naselje, bilo je govora da će to biti neka zgrada od 12 spratova. Međutim, građani koji stanuju tu su bili protiv toga da se tu podigne zgrada koja će uticati negativno što se tiče sunca i svjetlosti. Prije nekoliko dana gradonačelnik je dolazio tu dolazio da mjere nešto oko tog parka, pitali smo ga: Šta imate vi u planu tu? On je rekao park. Oh, mi bili sretni, svaka vam čast. To je jedna jako fina ideja i mislim da ne može biti bolje za ove ljude koji tu žive – rekla je jedna od naših sagovornica.

Jedan stariji mještanin dodao je:

– Bilo je tu raznoraznih informacija, trebala je da se gradi zgrada i valjda se od toga odustalo. Da li je dobro ili nije to stručnjaci znaju, a ja mislim da je to nije loše – kaže ovaj čovjek.

U šetnji smo sreli i ženu koja je kod navedene lokacije živjela decenijama.

– To je divno, ako je istina. Prvi put čujem od vas. Ja sam tu živjela 20 godina, drago mi je ako je to tačno – kazala je naša sagovornica.

BLINK

Banjaluka

TUGA: Služen parastos na spomeniku 12 BEBA na Novom groblju u Banjaluci

U Banjaluci se obilježavaju 33 godine od smrti 12 banjalučkih beba u Kliničkom centru, koje su umrle zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika koji nisu dozvolili transport kiseonika.

Služen je parastos na spomeniku 12 beba na Novom groblju u Banjaluci, nakon čega će biti ploženo cvijeće na spomen-obilježje “Život”.

Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ: “OVAJ SPOMENIK NE ĆUTI, ON VJEČNO PLAČE!” Obilježene 33 godine od smrti 12 beba

Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje “Život” u centru Banjaluke danas je obilježeno 33 godina od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci, koje su umrle zbog nedostatka kiseonika za inkubatore.

Željka Tubić, sekretar Udruženja “12 beba” i majka jedne od nastradalih beba, kazala  je da je ovo period kada srpski narod, nažalost, obilježava mnoge godišnjice stradanja.

– Pored svih apela i molbi da se kiseonik dostavi, te 1992. godine počinjen je zločin o kojem je čuo cijeli svijet – ubijeno je naših 12 beba. Danas, 33 godine kasnije, naše bebe stoje na braniku otadžbine i upravo njihova žrtva bila je znak da Vojska Republike Srpske mora krenuti u našu odbranu – kazala je Tubićeva i dodala:

S ovog mjesta svake godine šaljemo poruku – da se nikada više ne ponovi ovakav zločin. Naše zvjezdice će zauvijek sijati u našim srcima, a dok ima sjećanja – one će živjeti – kazala je ona.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se ovaj strašan zločin nikada ne smije zaboraviti.

-Kada bismo mogli da vratimo vrijeme, da se vratimo u taj maj 1992. godine, kada su majke rađale svoju djecu, svi bismo uradili isto što i one – vapili za pomoć, molili da se spasu životi nevinih beba. Da su moćnici tada čuli njihove jauke, njihove molbe, možda bi sve bilo drugačije. Ali tada su radili o našoj glavi – i stradala su nevina djeca – kazala je ona.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kazao je da svaki spomenik nešto govori, ali ovaj plače.

– Svaki spomenik nešto govori, ali ovaj – ovaj spomenik plače. Plače jer priča o 12 beba koje su trebale da upoznaju svijet. O 12 života koji su mogli da budu, ali nisu – jer im to nije dozvoljeno. Plače i zbog međunarodne zajednice, one iste koja danas govori o ljudskim pravima, a tada je ostala nijema. Samo jedan poziv, samo jedna odluka mogla je spasiti živote. Nije se radilo samo o tih 12 beba – to je značilo 12 djetinjstava, 12 odrastanja, 12 budućnosti. Danas bi svako od njih trebalo da ima svoj život, svoje snove, svoje porodice. Ali to im nije dozvoljeno. I zato ovaj spomenik ne ćuti – on vječno place – kazao je Stanivuković.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je stradanje banjalučkih beba najveći zločin i tragedija koja se ne smije ponoviti.

– Najveći zločin u sudskoj praksi je gušenje, a ako je to gušenje bebe, to je onda zločin nad zločinima. Nisam siguran da ćemo dočekati dan kada će se svijest i odgovornost za ovaj zločin pojaviti ili doći pred neki sud, ali sam siguran da smo svi svjesni da nam se to nikada više ne smije dogoditi – kazao je Stevandić.

Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, koja je organizator obilježavanja, podsjećaju na nehumanu i necivilizovanu odluku svjetskih moćnika iz 1992. godine kojom je onemogućen transport kiseonika za Banjaluku zbog čega je u Kliničkom centru Banjaluka umrlo 12 beba.

– Trinaesta beba umrla je 13 godina kasnije, dok je četrnaesta beba preživjela sa teškim mentalnim i fizičkim oštećenjima – podsjećaju iz ove organizacije.

Naime, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba.

Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ NAKON SJEDNICE KOLEGIJUMA: Počela sanacija kula na tvrđavi Kastel

Gradonačelnik Draško Stanivuković održao je redovnu sjednicu kolegijuma sa načelnicima i šefovima odsjeka, te je poručio kako Banja Luka nastavlja da se razvija i da ide naprijed.

-Razgovarali smo o ključnim projektima za naš grad. Naime, počela je sanacija dvije kule na tvrđavi Kastel. Naredne sedmice, ukoliko vremenski uslovi dozvole, počinje izgradnja amfiteatra na otvorenom kod Pravnog fakulteta. Radovi na izgradnji i uređenju staza na Trešnjiku teku dobrom dinamikom – rekao je on.

Istakao je i to kako je počeo je drugi krug košenja javnih zelenih površina, te da je u toku sanacija saobraćajnica po unaprijed utvrđenom rasporedu.

-Na Centralnom spomen-obilježju u petak počinju radovi na parternom uređenju – postavljanju granita. Aktivno radimo na izradi strategije za povećanje prihoda Grada. Projekat rekonstrukcije vodovoda Tunjice 1 i 2 je spreman i čeka podršku odbornika. Nastavljamo dalje još snažnije, za Banju Luku koja se gradi, napreduje i ide naprijed – kazao je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno