Connect with us

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ OBIŠAO MOST U ČESMI “Ovo je samo jedan od PET MOSTOVA koje gradimo” (VIDEO)

Graditi mostove i povezivati obale, a samim tim i ljude, uvijek je bio najljepši posao, a sa ponosom mogu reći da mi taj zadatak radimo uspješno.

Poručio je ovo gradonelnik Draško Stanivuković, koji je obišao radove na mostu u Česmi.

-Most u Česmi jedan je od pet mostova koje gradimo u ovom trenutku i koji zajedno sa mostom u Docu, čija će izgradnja uskoro početi, predstavlja novu etapu razvoja našeg grada. Naš plan je da u narednih 365 dana sve radove završimo – istakao je, izrazivši veliko zadovoljstvo što će mještani ovog dijela grada uskoro dobiti most na koji čekaju već više od devet godina.

Kako je kazao, most u Česmi i most u Docu ujedno su i dva najvažnija infrastrukturna projekata u našem gradu jer povezuju obale Vrbasa i uvezuju jedna od najvećih naselja Banje Luke.

-Vrijednost ovih radova iznosiće preko 20 miliona KM. Uz ova dva mosta gradimo mostove u Motikama, Mišinom Hanu i Dervišima koji će definitivno poboljšati kvalitet života i olakšati svakodnevicu stanovnika ovih naselja – rekao je on.

Banjaluka

PRESJEČENA VRPCA, Arnaudija zasijala u punom sjaju

U Banjaluci je danas svečano otvorena džamija Arnaudija, za čiju obnovu je izdvojeno oko šest miliona KM.

Poglavar Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović rekao je da je ovo danas veliki događaj i da je džamija utočište dobrih ljudi vijekovima.

– Ovo je naše zajedničko nasljeđe nad kojim nam valja bdjeti – istakao je Kavazović i izrazio nadu da će ova obnova osnažiti međuljudske odnose i osvijetliti put bolje budućnosti.

Ministar kulture i turizma Turske Mehmet Nuri Ersoj, koji je izaslanik turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana, rekao je danas na svečanosti otvaranja džamije Arnaudije u Banjaluci da će Turska učiniti sve na jačanju veza sa BiH i da održi mir i stabilnost na Balkanu.

Ersoj je izrazio zadovoljstvo zbog današnjeg otvaranja obnovljene džamije Arnaudije.

– Balkan i BiH imaju veliki značaj u istoriji i kulturi – istakao je Ersoj.

Ministar za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara Sevlid Hurtić rekao je da je Arnaudija ponovo zablistala u autentičnom obliku i dodatno ukrasila prelijepi grad na Vrbasu.

– Otvaranjem ove džamije snažno njegujemo nasljeđe i duhovne vrijednosti – naglasio je Hurtić i zahvalio Vakufskoj direkciji Turske koja je najvećim dijelom finansirala obnovu ove džamije, kao i turskom predsjedniku Erdoganu.

Muftija banjalučki Ismail Smajlović rekao je na svečanosti otvaranja džamije Arnaudije da su ramazan, Vaskrs i Pesah bili prilika za posebno iskazivanje poštovanja prema drugima i drugačijima i naglasio da treba unapređivati dobročinstvo i bogobojažljivost.

– Najbolji među nama je onaj koji je najkorisniji ljudima – istakao je Smajlović i zahvalio organima vlasti koji su dali potrebne dozvole za obnovu.

On je naglasio da razborite osobe treba da budu najodgovorniji čuvari lijepoga u svijetu.

Povodom otvaranja džamije Arnaudije pročitana je čestitka biskupa banjalučkog Željka Majića u kojoj je istakao da je svaki vjerski objekat kuća molitve gdje se vjernici hrane riječima Božijim.

Svečanom otvaranju prisustvovali su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, premijer Srpske Radovan Višković i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

Otvaranju su prisustvovali i potpredsjednik Vlade Republike Srpske Alen Šeranić, potpredsjednik Srpske Ćamil Duraković, delegacija Vlade FBiH, veliki broj vjernika, kao i predstavnika iz dijaspore i Turske.

Arnaudija, za čiju obnovu je izdvojeno oko šest miliona KM, izgrađena je u klasičnom osmanlijskom stilu, kao i džamija Ferhadija, a svojim stilskim i tipološkim karakteristikama pripada grupi jednoprostornih džamija sa kupolom i tri kupolice. Ističe se svojim skladnim proporcijama i oblikom, te masivnim kamenim turbetom.

Ulaz u turbe je iz same džamije.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJA LUKA PRIPADA SVIMA: Živjeti zajedno nije samo moguće, nego i lijepo

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković obratio se prisutnima na svečanom otvaranju džamije Arnaudije.

On je istakao da da mu je veliko zadovoljstvo što je danas ovdje kao jedan od domaćina.

– Gradovi i mjesta pripadaju onima čiji su tu spomenici, svetinje i bogomolje. Sudeći po tome, danas je više nego jasno, da Banjaluka pripada svima – rekao je Stanivuković.

Kazao je da je ovo dugoočekivan datum, odnosno dan kada ova bogomolja otvara svoja vrata.

– Mi vjernici u svojim bogomoljama prinosimo molitve bogu kako bi nam bog dao snagu za svakodnevicu – istako je Stanivuković.

Dodao je da ne vjeruje u čovjeka koji ruši bogomolje.

– Danas kao Srbin, pravoslavac, na treći dan Vaskrsa drago mi je što mogu biti ovdje i poslati poruke mira, ljubavi i tolerancije – naveo je on.

Istakao je da je ovim činom Banjaluka završila svoj zadatak, odnosno obnovila sve vjerske bogomolje.

Govor Stanivukovića ispraćen je velikim aplauzom.

Nastavi čitati

Banjaluka

Banja Luka obilježava Svetog Platona Banjalučkog, ZAŠTITNIKA GRADA I SUGRAĐANA

Srpska pravoslavna crkva obilježava Svetog sveštenomučenika Platona, episkopa banjalučkog, koji je 5.maja 1941. godine, nastradao od ustaške ruke.

Tim povodom, u Hramu Svete Trojice služena je Sveta arhijerejska liturgija, koju je predvodio episkop banjalučki g. Jefrem, a liturgiji je prisustvovao i gradonačelnik, Draško Stanivuković, koji se poklonio kivotu sa moštima vladike Platona.

-Poklonio sam se danas moštima svetog sveštenomučenika Platona Banjalučkog, našeg duhovnog pastira koji je u najtežim vremenima okupacije neraskidivo vezao svoj život i sudbinu sa životom i sudbinom svoga naroda, a koji je mučki stradao za vjeru Hristovu i koga danas proslavlja Srpska pravoslavna crkva. Žrtva za Banju Luku i njegova ljubav prema našem gradu nas obavezuje da i mi danas pružamo i dajemo sve što možemo. Na mnogaja ljeta.- poručio je gradonačelnik.

Podsjećamo, vladika Platon mučenički je postradao prije 83 godine, a njegovo tijelo pronađeno je u selu Kumsale 23. maja 1941. godine.

Tada je sahranjen na vojnom groblju „Sveti Pantelija“, nakon čega je 1. jula 1973. godine, tijelo preneseno u kriptu današnjeg Hrama Svete Trojice, a Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve ga je 1998. godine proglasio za sveštenomučenika i od tada je njegovo ime uneseno u Imenoslov svetih Srpske pravoslavne crkve.

Nastavi čitati

Aktuelno