Connect with us

Politika

Stanivuković poručio da je besplatna legalizacija najodgovornija i najveća nacionalna odluka

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kazao je da nema većeg nacionalnog interesa od odluke o besplatnoj legalizaciji, s obzirom na to da skoro 100.000 porodica u cijeloj Republici Srpskoj čeka da legalizuju svoje objekte i da budu svoji na svome.

Zajedno sa drugim gradonačelnicima i načelnicima opština u Republici Srpskoj na današnjem sastanku u Vladi Republike Srpske podržao je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata, koji će se već u ponedjeljak naći na kolegijumu Narodne skupštine Republike Srpske.

-Srećan sam zbog toga i zahvaljujem za ovako brzu reakciju na incijativu koja je krenula iz Banje Luke i drugih lokalnih zajednica. Ovo je zaista ono što daje našem narodu i građanima veliki optimizam da rješavamo ono na kraju zbog čega oni nisu ni odgovorni, jer su u ratnom i poslijeratnom periodu nakon raseljevanja bili prinuđeni da rješavaju svoje stambeno pitanje – kazao je gradonačelnik Stanivuković.

Ističe da će građanima biti maksimlano olakšano i kada je riječ o potrebnoj dokumentaciji, ali i oslobađanju od plaćanja naknada.

-Ponavljam, ovo je najodgovornija i najveća nacionalna odluka. Pomoć za 100.000 porodica odnosno preko 400.000 građana. Bolje i brže od ovog zakona nije moglo. Pozdravljam ga i podržavam – zaključio je on, te je i ovom prilikom pozvao sugrađane da podnesu prijavu za ovu legalizaciju kako bi po usvajanju Zakona ovaj proces išao što brže.

Grad se odriče prihoda od deset do 15 miliona KM, ali sutra sa legalnim objektima dobijate porez od nepokretnosti na nepokretnosti, dobijate da su kuće legalne.

Banja Luka je prepoznala ovaj problem i za vjerske objekte, kako je kazao, pa Grad plaća legalizaciju svih vjerskih objekta.

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić kazala je da kod izmjena Zakona o legalizicji bitno napomenuti da nije riječ o klasičnoj legalizaciji, te ona podrazumijeva dostavljanje svih dokumenata i legalnost svih objekata koji su izgrađeni do 31. decembra 2013. godine.

– To nam je referenta godina jer je od rata do danas jedini digitalni ortofoto snimak za cijelu Republiku Srpsku rađen 2012. i završen je 2013. godine – kazala je ona.

Dodala je da su postojeći objekti koji su izgrađeni do 1991. godine legalni i ne mora se podnositi zahtjev za legalnost objekata, te pojasnila da je inicirala da je Zakon o poljoprivrednom zemljištu, kako bi se poljoprivredno zemljište pretvaralo u građevinsko bez naknade.

-Po našim evidencijama u Republici Srpskoj ima između 80.000 i 90.000 nelegalnih objekata u Republici Srpskoj – kazala je Golićeva.

Predsjednik Save opština i gradova Republike Srpske i gradonačelnik Istočnog Sarajeva, Ljubiša Ćosić naveo je da su izmjene ovog zakona veoma korisne i dobre za sve građane Srpske.

-Ono što bih pomenuo je da u izmjene zakona ne ulaze objekti koji su veći od 400 metara kvadratnih. Podijelićemo odgovornost za manje prihode lokalnih zajednica zajedno sa ministarstvom kako bi bilo besplatno za sve građane. Takođe, podržavam i budući Zakon o pretvaranju poljoprivrednog u građevinsko zemljište  Ovo će građanima svih lokalnih zajednica donijeti dobro –  naglasio je Ćosić.

Politika

Stevandić: U upotrebi će biti i grb Nemanjića i himna “Bože pravde”

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je za Srnu da donošenjem zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Srpske neće nestati amblem Republike Srpske i himna “Moja Republika”, ali će u upotrebi biti i grb Nemanjića i himna “Bože pravde”.

Stevandić je istakao da će ovim zakonskim aktom biti dozvoljeno da grbovi budu u upotrebi u svim institucijama i ministarstvima u Vladi Republike Srpske, parlamentu Srpske, kancelarijama, opštinama i da se himna “Bože pravde” izvodi na svim manifestacijama po zakonu.

– Republika Srpska ne odriče se ničega što je stvorila jer su grb i amblem Srpske naša istorija, a “Moja Republika” lijepa pjesma. Mi vraćamo svoje tradicionalne vrijednosti. Našli smo način da nam to ne mogu da ospore sudovi. To je bila težnja našeg naroda od 2007. godine, od dana ukidanja, i našli smo način da našem narodu vratimo ono što mu pripada – dodao je Stevandić.

Odgovarajući na pitanje da li je moguće da Ustavni sud BiH ospori ovaj zakon, Stevandić je rekao da je to nemoguće, jer Republika Srpska nije ukinula i stavila nove simbole, već je na osnovu Sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama Republike Srpske sa Srbijom dozvolili njihovu upotrebu.

– Ovo je mudro rješenje koje je na najbolji način zadovoljilo interese svih građana Republike Srpske, obradovalo pripadnike srpskog naroda, a ne vrijeđa nikoga – zaključio je Stevandić.

Prema Nacrtu zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Srpske, u postojeći zakon se dodaje novi član.

Taj član glasi da se “zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Republike Srpske mogu isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe”.

Ako se zastava ili grb Republike Srpske ističe u Republici Srpskoj zajedno sa drugim domaćim ili stranim zastavama, grbovima ili drugim amblemima odnosno znacima – zastava, odnosno grb Republike Srpske stavlja se na počasno mjesto, ako ovim zakonom drugačije nije određeno, navodi se u obrazloženju Nacrta zakona.

Razlog za podnošenje ovog nacrta jeste omogućavanje isticanja zastava i grbova i izvođenja himni stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe.

Na ovaj način Republika Srpska doprinosi zaštiti identiteta svojih konstitutivnih naroda, Ostalih i građana, njihove kulture i tradicije, afirmiše poštovanje ljudskih prava i unapređuje prijateljske odnose i saradnju među državama i narodima, dodaje se u obrazloženju Nacrta zakona.

Narodna skupština Republike Srpske bi na redovnoj sjednici u utorak, 2. jula, između ostalog, trebalo da razmatra Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Srpske i Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda koja je usvojena na Svesrpskom saboru u Beogradu 8. juna.

U Deklaraciji je istaknuto da “Svesrpski sabor potvrđuje da je himna `Bože pravde` svesrpska himna, a da je dvoglavi orao Nemanjića nacionalni svesrpski grb”.

Nastavi čitati

Društvo

NAGLO POSKUPLJENJE Predsjedništvo BiH na službena putovanja za godinu dana potrošiće preko milion KM

Službena putovanja članova Predsjedništva BiH ili su naglo poskupila ili oni planiraju svakodnevno putovati po svijetu, bar ako je suditi po novcu koji planiraju potrošiti za te namjene.

Naime, iako su u martu ove godine sklopili ugovor “težak” 245.000 KM bez PDV sa jednom agencijom za posredovanje pri prodaji karata i organizovanju putovanja, Predsjedništvo BiH je u međuvremenu raspisalo novi tender u kojem opet traže nekoga za posredovanja u prodaji avio-karata i organizovanja  službenih putovanja.

Procijenjena vrijednost navedenog ugovora, koji namjeravaju potpisati, iznosi nevjerovatnih 750.000 KM i to bez PDV.

Odluka o pokretanju postupka izbora najpovoljnijeg ponuđača za usluge posredovanja u prodaji avio-karata i organizovanja  službenih putovanja za potrebe Predsjedništva BiH objavljena je na Portalu javne nabavke, a rok za preuzimanje tenderske dokumentacije je 28. juni.

– Riječ je o otvorenom postupku, a trajanje okvirnog sporazuma je 12 mjeseci. Procijenjena ukupna vrijednost ugovora bez PDV je 750.000 KM – navodi se u odluci.

Zanimljivo je da je Predsjedništvo BiH 26. februara ove godine potpisalo sporazum sa agencijom „Travel plan“ iz Banjaluke, koja je na tenederu izabrana kao najbolji ponuđač za usluge posredovanja u prodaji avionskih karata i organizovanja službenih putovanja.

Procijenjena ukupna vrijednost okvirnog sporazuma bez PDV iznosi 245.000 KM, a sporazum važi do 26. februara 2025. godine.

Hoteli i ugostiteljske usluge

Pored avionskih karata, Predsjedništvo BiH je donijelo odluku o pokretanju postupaka javnih nabavki za usluge hotelskog smještaja u inostranstvu, kao i za usluge reprezentacije (ugostiteljske usluge).

Period važenja oba ugovora je 230 dana, što je malo više od 7 mjeseci.

Za hotelski smještaj u inostranstvu planiraju izdvojiti 95.000 KM bez PDV.

S druge strane za ugostiteljske usluge izdvojiće 58.000 KM bez PDV.

Podsjećamo, kako je navedeno u ranijim revizorskim izvještajima, Predsjedništvo BiH je u 2022. godini na službena putovanja po BiH i u inostranstvu potrošilo 646 hiljada KM, a godinu ranije ti troškovi su iznosili oko 415 hiljada KM.

Sudeći po tenderima koji su raspisani, ništa manje štedljivi neće biti ni ove godine, piše Srpskainfo.

Nastavi čitati

Društvo

“NIKO NEMA PRAVO DA TRGUJE ISTORIJOM SRPSKE” Vukomanović i Savić-Banjac potpisale peticiju SDS za očuvanje 9. januara (FOTO)

Poslanici PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović i Mirna Savić-Banjac, potpisale su peticiju za očuvanje 9. januara, koju je pokrenula Srpska demokratska stranka.

FOTO: V. Ševčuk

-Niko nema pravo da trguje istorijom i simbolima Republike Srpske. Građani su se izjasnili da žele da 9. januar bude Dan Republike i niko nema pravo da ga mijenja, pogotovo ne na ovaj način – poručile su one nakon potpisivanja peticije u Banjaluci.

FOTO: V. Ševčuk

Nastavi čitati

Aktuelno