Društvo
„STANJE U BIJELJINI NIJE ALARMANTNO“ Novitović poručio da Petrović nije ni čestit ni pošten prema građanima

Stanje u Bijeljini u vezi sa vodostajima nije alarmantno, situacija je pod kontorolom nadležnih, a jedino što je zabrinjavajuće jeste ponašanje gradonačelnika Ljubiše Petrovića koji je se ponaša suprotno Zakonu o zaštiti i sapsavanju, izjavio je vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite /RCUZ/ Milan Novitović.
– Što se tiče regije Bijeljina i Zvornik imamo upozoranja i povećanu opreznost s obzirom na tu količnu padavina, protok i propuštanje vode na hidrocentralama – istakao je on i dodao da stanje nije alarmantno i da nadležni prati sve parametre iz časa u čas.
Novitović je rekao da je za RUCZ osnovni dokument u ovakvim situacijama Zakon o zaštiti i sasavanju i da je obaveza zaštiti svakog građanina Republike Srpske i njegovu imovinu „bio on ili ne po volji Petorvića“.
– RUPC i sve institucije Republike Srpske rade na zaštiti građana Srpske, prirodnih dobara i imovine bez obzira da li je riječ o Semberiji, Hercegovini ili zapadni djelovima – naglasio je Novitović nakon obilaska terena na teritoriji Bijeljine sa ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savom Minićem i direktorom Javne ustanove „Vode Srpske“ Miroslavom Milovanovićem.
On je rekao da Petrović „nije ni čestit ni pošten prema građanima Bijeljine“.
– Nije preduzeo sve mjere porpisane planom odbrne od poplava i ne radi ništa u skladu sa Zakonom i zaštiti i spsasavanju – izjavio je Novitović novinarima.
Novitović je, nakon što je obišao vodoprivredni objekat – ustava Janja i lokaciju Orlovo polje, ocijenio da su nadležne službe u Republici Srpskoj spremno dočekali obilne padavine i povećane vodotoke, te najkvalitetnije do sada sproveli preventivne mjere da bi spriječili povplave i štetu smanjili na najmanju moguću mjeru.
– Bilo je situacija kada su padavine bile i preko 250 i 300 litara po metru kvadratnom, ali i ovo je situacija kada smo prošli sa namjanjim mogućimi posljdicama i štetom – naveo je on.
On je istakao da su građani ozibljno shvatili upozorenja, sarađuju sa RUCZ i prižaju podršku, kao i sva javna preduzeća i institucije.
Novitović je ponovio da se prati situacija na svim vodostajima i na Uni i na Sani i na Vrbasu i na Bosni.
– Ovde pratimo stanje na Drini iz sata u sat i sve te informacije se slivaju i proslijeđuju u Vladu Srpske i svima koji bi u slučaju potrbe trebli da reaguju – kaže on.
Javna ustanova „Vode Srpske“ uvela je vanredne mjere odbrane od poplava za poplavno područje Semberije – Sektor jedan, pošto je na mjernoj stanici Radalj u Srbiji rano jutros zabilježen vodostaj rijeke Drine od 500 centimetara, sa tendencijom daljeg rasta.
Stanovništvo naselja u blizini rijeke Drine pozvano je da prati obavještenja nadležnih institucija, s obzirom da se danas očekuje dalji rast vodostaja u donjem toku rijeke Drine.
Nadležne službe Javne ustanove „Vode Srpske“ u saradnji sa Civilnom zaštitom preduzimaju odgovarajuće vanredne mjere odbrane od poplava.
novosti.ba
Društvo
DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.
Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.
Društvo
NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.
Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.
Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.
Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.
U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.
Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.
Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.
Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.
Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.
Društvo
REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.
Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.
Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.
Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.
„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.
Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.
Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.
-
Hronika2 dana ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Društvo3 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Politika3 dana ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE
-
Banjaluka3 dana ago
NEČASNE RADNJE PREDSJEDNIKA SKUPŠTINE! Ninković traži povećanje plata vaspitačima, ALI PREĆUTKUJE ISTINU!
-
Svijet1 dan ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ ” Penzioneri jedva čekaju da Dodik ode u penziju, JER DODIK SVE ZAKONE PRILAGOĐAVA SAMO SEBI”
-
Politika3 dana ago
KOMŠIĆ U BOLNICI! Hospitalizovan u “Centru za srce”