Region
STIGLA PORUKA IZ BEOGRADA! Srbi da podnesu tužbe za genocid

Srbi sa obje strane Drine bi trebalo da podnesu tužbe za genocid nad njima u proteklim ratovima, Prvom i Drugom svjetskom, kao i posljednjem ratu, rečeno je u Beogradu na tribini “Srebrenica protiv genocida – tri decenije manipulacije”, koja je održana u organizaciji Predstavništva Republike Srpske u Sribji, te portala “Fakti” i “Sve o i Srpskoj”.
Istoričar Nemanja Dević ukazao je na osam decenija manipulacije Srebrenicom i podsjetio na zločine koji su u tom kraju vršeni nad srpskim narodom u Prvom i Drugom svjetskom ratu, kao i posljednjem ratu, kao i da su zločini ponavljani nad istim porodicama i u istim srpskim selima, i to od potomaka ustaša.
Dević je rekao da ista sela stradaju 1942. godine i 1943, kao i 1992. i 1993. godine, te da su masakri ponovljeni za iste praznike, a kao primjer naveo je sudbine prodice Erić, kao i Draga Mitrovića iz sela Podravanje koji je sa 17 godina 1943. godine klan i nedoklan, da bi bio zaklan 1992. godine od bojovnika Nasera Orića.
On je rekao da su direktni preci muslimanskih vođa u Srebrenici Nasera Orića, Ćamila Durakovića, Ibrana Mustafića u posljednjem ratu bili pripadnici ustaških snaga, odnosno zloglasne “crne legije”.
“Srpski narod je tokom 1992. i 1993. godine u srebreničkom kraju stradao od istog neprijatelja koji nije bio pobeđen u prethodnim ratovima. Ono što viđamo danas u Zagrebu, koncert /Marka Perkovića/ Tompsona, i regionu pokazuje da sukob, nažalost, nije završen”, rekao je Dević, koji je ukazao na značaj kulture sjećanja na srpske žrtve.
On je podsjetio i na sudbinu majora Koste Todorovića, koji je oslobodio Srebrenicu početkom Prvog svjetskog rata i koji je ubijen, raspet i spaljen sa saborcima na lomači na Krstovdan 1914. godine, te dodao da su takva ritualna mučenja i ubistva pogodila srpski narod i u posljednjem ratu.
Dević je govorio i o ubistvu 250 srpskih civila u Prvom svjetskom ratu za koja niko nije odgovarao, kao i da je nad srpskim narodom u Drugom svjetskom ratu izvršen genocid, kada je svaki srez u NDH, pa i srebrenički sa 2.262 popisane srpske žrtve, bio Jasenovac u malom.
On je rekao da su od tog broja jedna polovina bila djeca mlađa od 15 godina, žene i starci sa više od 70 godina, i da je polovina ubijena hladnim oružjem – maljem, krampom, nožem.
Dević je napomenuo da je bilo i oko 400 muslimanskih civilnih žrtava, ali se može zaključiti da su srpske žrtve bile pet do šest puta brojnije.
Politički filozof Dragoljub Kojičić je rekao da se genocid zaista dogodio, ali nad srpskim narodom, te da slučaj Srebrenice iz jula 1995. godine po definiciji nema nikakve veze sa genocidom.
On je rekao da kod Srba nije postojala namjera da se uništi bošnjačko stanovništvo, koja je ključna za genocid, te ukazuje na evakuaciju bošnjačkih civila, žena i djece, dok su srpske civile, žene i djecu ubijali Bošnjaci
Kojičić je rekao da je u Prvom svjetskom ratu upravo Podrinje bilo izloženo genocidu nad srpskim narodom, kao i Drugom svjetskom ratu.
On je rekao da ima zlokobnu slutnju da postoji perfidnija namjera Bošnjaka, da u koordinaciji sa međunarodnim činiocima koji ne žele dobro ni Srbiji, desubjektivizuju Republiku Srpsku, jer bi to značilo da mogu da izglasaju i optužbu za genocid u Srebrenici i “druga čudesa” i protiv Srbije, za koja nemaju ni pravnog ni logičkog temelja.
Kojičić navodi da bi se tada, po teoriji domina, javili i Hrvati, koji bi tražili od Srbije materijalne odštete, pa bi tako Srbija mogla da završi sa svojim istorijskim trajanjem.
“To je jedan od planova zašto insistiraju na rasturanju dejtonske BiH i da muslimansko stanovništvo izvrši majorizaciju. Mislim da Srbi bez obzira s koje strane Drine bili, treba da podnesu tužbu za genocid nad srpskim narodom”, rekao je Kojičić.
Politikolog Nenad Kecmanović rekao je da zločin u Srebrenici treba istraživati i mimo godišnjica, ali da ne treba imati iluziju da se Bošnjacima može dokazati da to nije bio genocid, jer su za njih Potočari nekakvo svetilište, zaštićeno od racionalnog preispitivanja.
On je rekao da Bošnjaci odbijaju pruženu ruku Srbije i dogovor sa Republikom Srpskom, od koje žele samo njenu teritoriju, odnosno unitarnu BiH, bez kantona i Republike Srpske i bez Srba, koji bi većinom otišli kao poslije Dejtonskog mirovnog sporazuma, “a mali dio se utopio u izblijedili bosanski nacionalni identitet”.
Šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović je ukazao na različita i suprotna sudska i naučna viđenja srebreničke istine, kao i da zapadni narativ o zločinu u Srebrenici svih ovih više od tri decenije ne prepoznaje srpsko stradanje i zločine nad Srbima, koji 33 godine čekaju odgovornost za više od 3.000 Srba pobijenih u Srebrenici i okolini od 1992. do 1995. godine.
On je naveo da je svima jasno da Sreberenica nije bila jedino mjesto zločina u ratu devedesetih godina prošlog vijeka u BiH, te zapitao zašto je onda samo taj zločin izdignut iznad svih drugih i zašto mu je stavljena lenta sa nazivom “genocid”.
Cicović ocjenjuje da se to desilo prije i iznad svega iz političkih i strateških razloga, jer žele da pred svojim narodima i političarima opravdaju bombardovanje srpskog naroda i srpske vojske, te da otvore vrata za nova bombardovanja, bez saglasnosti Savjeta bezbjednosti UN, kao što su to uradili u Srbiji, i što to rade i sada po svijetu.
On je zapitao da li srpske žrtve mogu biti ravnopravne sa bošnjačkim i hrvatskim, sa onim u Srebrenici, te da li Srbi koje su bošnjački vojnici iz Srebrenice pobili u Kravici i drugim srebreničkim selima mogu imati isti status žrtava rata u BiH ili je to rezervisano samo za žrtve koje su kao takve takozvana međunarodna zajednica i njene vojske odredile zbog svojih političkih i vojnih razloga?
Cicović je ukazao da predstavnici međunarodne zajednice svake godine dolaze u Potočare, a nijednom ni u Bratunac, ni u Kravice iti bilo koje mjesto srpskog stradanja u BiH, te ocijenio da ni bošnjačkim žrtvama ne dolaze što ih žale, nego samo iz svojih političkih, geopolitičkih, vojnih i geostrateških interesa.
“Očigledno da to nije bio njihov `propust`, već politički izbor. Sve što se dešavalo u Srebrenici rezultat je namjernog izbora”, rekao je Cicović.
Tribina o Srebrenici je održana u organizaciji Predstavništva Republike Srpske u Sribji, te portala “Fakti” i “Sve o i Srpskoj”.
Region
ZA TRI KUGLE 15 EVRA! Sladoled u Splitu skuplji nego u Italiji!

Ljeto je stiglo, a sladoled i dalje ostaje nezaobilazno ljetno osvježenje.
Međutim, dok su nekada kugle sladoleda bile pristupačna radost za sve, danas mnogi u Splitu razmišljaju dvaput prije nego što kupe ovaj desert.
Cijene su porasle do neslućenih visina, standardna kugla sladoleda u centru grada košta od 2,80 do tri evra, dok za “premium” okuse poput pistacije, oraha ili mango-mascarponea treba izdvojiti i do 3,50 evra.
U nekim gelaterijama može se naići i na cijenu od pet evra po kugli, a za luksuzne varijante čak i više, piše Dalmacija danas.
Splićani nisu mogli sakriti iznenađenje.
“Nisam mogla vjerovati da sam za tri kuglice platila 15 evra. Nekada je to bila mala radost za djecu, a sada sladoled postaje luksuz koji mnogi moraju pomno razmotriti”, kaže Marina, majka dvoje djece.
Zanimljivo je da u Italiji, zemlji poznatoj po gelatu, dvije kugle sladoleda koštaju oko tri evra, što je otprilike cijena jedne kugle u Splitu.
“U Riminiju dvije kugle gelata koštaju tri evra. U Splitu za jednu traže isto, i to bez posebnih dodataka. Cijene su očito prilagođene turistima”, kaže jedna Splićanka.
I sami sladoledari u Splitu priznaju da su cijene namijenjene uglavnom turistima.
Dok domaći građani rijetko kupuju sladoled u špicu sezone, turisti, bez obzira na cijenu, pune gelaterije.
“Domaćih kupaca je sve manje. Turisti ne pitaju za cijenu, a mi moramo pratiti tržište”, kažu iz poznate poslastičarnice Hajduk, gdje je kugla sladoleda među jeftinijima i košta dva evra.
Lanac “Aroma Gelato Experience” poznat je po kvalitetnom gelatu napravljenom tradicionalnim postupkom, bez umjetnih dodataka. Cijena kugle ovdje je 3,50 evra, ali brojni kupci se rado vraćaju zbog bogatog izbora neobičnih okusa poput limuna sa bosiljkom, breskve sa ruzmarinom ili kikirikija.
Popularna gelateria “Emiliana” takođe je hit među Splićanima i turistima, poznata po domaćim kornetima i širokom asortimanu okusa. Klasična kugla košta 2,50 evra, premium okusi tri evra, dok neke luksuzne varijante dosežu cijenu i do 6,50 evra.
Zašto su cijene tako visoke? Vlasnici poslastičarnica objašnjavaju da je do poskupljenja došlo zbog rasta cijena sirovina poput mlijeka, vrhnja i šećera, koje su u proteklih godinu dana porasle za 20 do 30 odsto.
Troškovi proizvodnje su porasli gotovo 25 odsto, a najam poslovnih prostora čak i do 500 odsto, što dodatno opterećuje cijene.
Iako mnogi lokalci negoduju zbog cijena, rijetko ko se odriče te ljetne poslastice.
“Djeca traže sladoled, a kako im reći ne? Platimo i ćutimo”, kaže Ivan.
Region
Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić još jednom je, u ime građana Srbije, izrazio saučešće porodicama bošnjačkih žrtava u Srebrenici i izrazio uvjerenje da se sličan zločin nikada više neće ponoviti.
Vučić je u objavi na mreži “X”, povodom 30 godina od zločina u Srebrenici, istakao da ne možemo promijeniti prošlost, ali da moramo promijeniti budućnost.
– Danas se navršava trideset godina od strašnog zločina u Srebrenici. Ne možemo promeniti prošlost, ali moramo promeniti budućnost. Još jednom, u ime građana Srbije, izražavam svoje saučešće porodicama bošnjačkih žrtava, uveren da se sličan zločin nikada više neće ponoviti – naveo je Vučić, prenosi Tanjug.
Region
VUČIĆ PORUČIO SRBIJI “Izborićemo se za pravdu, HVALA GRAĐANIMA”

Predsednik Aleksandar Vučić zahvalio je danas građanima što su bili uz svoju državu u, kako je rekao, najtežim trenucima i istakao da će se država izboriti za pravdu. Predsednik je zahvalio građanima što su verovali u svoje rukovodstvo i u svoju državu.
“I kada su nam je rušili i kada su nam zastavu gazili. Što ste dobro znali da ćemo za pravdu morati sami da se izborimo. I izborićemo se za pravdu.
Država bez pravde nije država. Mnogo je nepravde bilo u prethodnih sedam meseci. Mnogo toga su lošeg učinili, mnogo toga naopakog. Sebe ćemo morati da menjamo, svoje greške da ispravljamo, ali će Srbija nastaviti da korača krupnim koracima napred. Srbija će nastaviti da pobeđuje”, naglasio je Vučić.
On je za Pink rekao da će biti nastavljeno povećavanje plata i penzija.
“Imaćemo i veći rast, sada kada se konačno sklone sa svih ulica, drumova i puteva, pošto ih je sve manje svakoga dana. Kada konačno pobedimo, osim odgovornosti, reda, idemo da radimo. Idemo da guramo našu zemlju napred. I da Srbija pobeđuje i da možemo da se ponosimo svojom zemljom na svakom mestu”, rekao je Vučić.
Poručio je da građanima da ne zaborave, kako je istakao, jednu važnu stvar.
“Ne zaboravite jednu stvar svi. Videli ste šta je bilo u Zagrebu, šta su njihove vrednosti. Videli ste kako to ide. Pogledajte samo večeras koliko će mržnje protiv Srba da bude u svim sarajevskim medijima.
Pogledajte šta se zbiva u Prištini, u svim njihovim medijima, u mnogim drugim regionalnim centrima i medijima. Kod nas takve mržnje protiv njih nema. Ponosan sam na svoju Srbiju u kojoj šovinizam ne caruje, u kojoj ima nacionalne svesti, jasne i nedvosmislene. Ali nikada protiv bilo koga drugog upereno”, naveo je Vučić.
Čestitao je studentu Milošu Pavloviću, kako je rekao, malom ćaciju za desetku koju je dobio na ispitu.
“Mali je genije. Pobeđuje sve blokadere”, istakao je predsednik Vučić.
(Tanjug)
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO JOKANOVIĆU “Ne možete tražiti veće plate, a istovremeno BLOKIRATI PRIHODE GRADA”
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ ODLUČAN: Prijevremeni izbori nisu rješenje, Republika Srpska čeka redovne izbore! (VIDEO)
-
Svijet3 dana ago
MAKRON NE ODUSTAJE! Evropa nikada neće napustiti Ukrajinu
-
Banjaluka3 dana ago
HUMANITARNA ŠETNJA ZA SRĐANA STOJNIĆA! Pomozimo da iz najvažnije trke izađe kao pobjednik
-
Politika2 dana ago
Savanović poručio doktoru “ĐAJIĆU, SPASAVAJ PACIJENTE, A NE BANJALUKU!”
-
Politika3 dana ago
SUD I TUŽILAŠTVO BIH NEUSTAVNI, OSIM KAD NISU: Gdje prestaje logika, tu Radovan Kovačević počinje braniti Milorada Dodika
-
Politika1 dan ago
BOŽO MARIĆ “Sindikalac” sa nožem, alkoholom i vilom – PRAVO LICE SNSD PLAĆENIKA (FOTO)
-
Politika1 dan ago
PO KO ZNA KOJI PUT, NJIHOVI “PIPCI” SEŽU SVUDA! SNSD se miješa u rad Udruženja penzionera Banjaluke?