Connect with us

Društvo

STIGLI DO TAČKE BEZ POVRATKA! Borci više nemaju vremena za čekanje

Populacija smo koja će živjeti još nekih desetak godina, tako da je krajnje vrijeme da se zakonske odredbe koje se odnose na borce poprave kako bi poboljšali njihov položaj. Riječ je o ljudima koji sve češće obolijevaju i treba im zaštita i pomoć.
Poručili su ovo iz Boračke oragnizacije Republike Srpske (BORS) nakon sastanka u Vladi na temu izmjena važećih zakonskih propisa i reviziji statusa boraca.

Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije RS Milovan Gagić koji je prisustvovao sastanku rekao je da im je drago da je krenula priča u vezi izmjena Zakona o pravima boraca, ratnih vojnih invlida i porodica poginulih boraca.

– Revizija statusa boraca godinama se provlači kao tema koja još nije riješena. Smatramo da je puno važnije pored te teme donijeti izmjene i dopune Zakona. Na sastanku nismo govorili o kokretnim izmjenama, ali smo se dogovorili da u narednom periodu idemo u tom pravcu – rekao je „Glasu“ Gagić i dodao da je Boračka organizacija početkom godine nakon sastanaka sa najvišim zvaničnicima formirala radnu grupu za izmjene Zakona o boračkim kategorijama.
Ta radna grupa, navodi on, je već dosta posla uradila.

– Pri kraju smo svega onoga što planiramo predložoti za izmjene Zakona o pravima boraca. Naš plan je da do 15. septembra zatražimo od nadležnih da sve ono što smo stavili na papir uvrste u izmjene Zakona – kazao je Gagić i dodao da će nastajati da sa ostalima nevladinim organizaciojama proisteklim iz Odbrambeno-otadžbinskog rata doprinesu da Srpska dobije što bolji Zakon o pravima boraca.

Cilj je, navodi Gagić, da izmjene zakona budu usvojene do kraja godine, odnosno da nova rješenja stupe na snagu 1. januara 2026. godine

– Vjerujemo da će sve ići u tom pravcu. Svoje prijedloge za izmjene zakona imamo, a vjerujem i ostali, nakon čega predložena rješenja treba uputiti u proceduru usvajanja u Narodnu skupštinu. Cilj je poboljšati položaj boračkih kategorija, posebno onih koji nemaju nikakva primanja osim boračkog dodatka, a pored toga potrebno je pod hitno riješiti i pitanje člana 16. važećeg zakona, koji treba urediti da se više ne može osporavati na Ustavnom sudu – poručio je Gagić i dodao da treba raditi i na rješenju ostalih problemam kako bi se pobošao položaj boračkih kategorija.
Naveo je da nova rješenja treba što prije ugraditi u zakon kako bi borci dobili satisfakciju za sve ono što su učinili za Srpsku.

– Sve ostale teme i priče su dobrodošle. Ove izmjene i dopune zakona treba da budu najbolje do sada, jer su ovo vjerovatno posljednje izmjene tog zakonskog rješenja. Ona rješenja koja su dobra i primjenjiva ne treba dirati, a u zakon treba ugraditi sve ono što bi poboljšalo položaj boračkih kategorija – naglasio je Gagić.

Za sada će BORS, navodi on, insistirati da bude riješeno pitanje od 15.000 do 16.000 boraca koji trenutno nemaju nikakva primanja osim boračkog dodatka.

– Tražićemo da te ljude zakon zaštiti i da se nađe način da imaju neka primanja u vidu minimalne penzije, koja će im omogućiti iole normalan život i liječenje. Dakle, to treba da bude zakonska odredba, a ne bilo kakve odluke. Takođe, postoji niz stvari koje u važećom zakonu više uopšte nisu primjenjive jer su zastarjele i treba ih brisati – kazao je Gagić i dodao da treba zakonski urediti i banjsko liječenje boraca.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je nakon sastanka u Vladi koji je održan u srijedu da će 11. avgusta na novom sastanku u Banjaluci sa predstavnicima nevladinih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata biti formirana radna grupa za izmjene i dopune Zakona o pravima boraca, ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca.

Revizija
Kada je riječ o reviziji statusa boraca, Milovan Gagić navodi da je na sastanku u Vladi RS razgovarano kako i na koji način to provesti.

– Svi su svjesni da stečeno pravo kroz pravnu proceduru se može osporiti ponovo samo kroz pravnu proceduru i omogućiti stranci da se žali i da može pokrenuti postpak pred sudom. Sigurno među nama ima i onih kojima tu nije mjesto, ali treba naći ozbiljne načine kako to sve utvrditi i urediti zakonski – poručio je Gagić.

Društvo

OBEĆANJE ILI REALNOST? Penzioneri u Republici Srpskoj očekuje vanredno povećanje avgustovske penzije

Predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske Ratko Trifunović rekao je danas u Kozarskoj Dubici da očekuje da će avgustovska penzija biti vanredno povećana.

“Penzije su redovno usklađene u skladu sa Zakonom o penzijsko-invalidskom osiguranju od januara za šest procenata, očekujemo da će avgustovska penzija biti vanredno povećana. Imamo dogovor sa rukovodstvom Republike Srpske, a koliko će to povećanje biti zavisi od prihoda koji se ostvare u budžetu”, rekao je Trifunović, prenosi Srna.

On je dodao da se nada da će penzioneri biti zadovoljni tim povećanjem.

Trifunović je danas u Kozarskoj Dubici prisustvovao redovnoj sjednici Skupštine Udruženja penzionera opštine Kozarska Dubica, na kojoj su razmatrani izvještaji o radu i izvršenju finansijskog plana Udruženja za prošlu godinu, te izvještaj Nadzornog odbora o materijalno-finansijskom poslovanju u prethodnoj godini. Usvojen je program rada i finansijski plan za tekuću godinu, a raspisani su i izbori u mjesnim i opštinskom Udruženju penzionera. Sjednica je počela odavanjem pošte nedavno preminulom predsjedniku ovog udruženja Rodoljubu Burazoru. Do izborne skupštine koja će biti održana u oktobru, vršilac dužnosti predsjednika Udruženja penzionera u Kozarskoj Dubici biće Milan Đaković.

“Nakon današnje sjednice kreću nam izbori po mjesnim udruženjima kojih imamo devetnaest i čeka nas obiman posao. Plan rada za ovu godinu nam se ne razlikuje od prethodne, imamo utabanu stazu kojom idemo. Rad, saradnja sa penzionerima, borba za njihov status su i dalje naši ciljevi”, rekao je Đaković.

Nastavi čitati

Društvo

BOLNICA NIKAD DALJA! Stanovnici Vojkovića bez osnovne zdravstvene zaštite

Stanovnici Vojkovića u opštini Istočna Ilidža ostali su bez ljekara porodične medicine u lokalnoj ambulanti, kojom upravlja Dom zdravlja Istočno Sarajevo mada je ova ambulanta svojevremeno radila u dvije smjene i pružala primarnu zdravstvenu zaštitu za oko 4.000 stanovnika.

Mada je odavno izgrađena i ambulanta na Mladicama u Istočnoj Ilidži i ova ambulanta nema ljekara pa su i stanovnici ovog dijela opštine prinuđeni da idu po zdravstvene usluge u centralni Dom zdravlja. Praktično Istočna Ilidža ima zdravstvene objekte ali ne rade.

Načelnik Istočne Ilidže Marinko Božović rekao je „Glasu Srpske“ da se problem intenzivno pojavljuje u zadnjih nekoliko godina.

– Razlog za takav problem je odlazak ljekara u ustanove koje se nalaze na nekim drugim mjestima gdje su im mnogo veće plate, pa i duplo – konstatovao je Božović.

U Vojkovićima je ambulanta zatvorena, a nekada su u njoj radila dva tima porodične medicine i laboratorija.

Razlog za to je, kako tvrdi rukovodstvo Doma zdravlja Istočno Sarajevo u čijoj je nadležnosti ova ambulanta, to što nema ljekara koji bi opsluživali ovu ambulantu zbog čega su stanovnici ogorčeni i traže rješenje od nadležnih i ne isključuju mogućnost blokada.

Upućeniji u situaciju konstatuju da je to neshvatljivo i da je neophodno angažovanje ljekara jer na ovom području živi preko hiljadu penzionera kojima je neophodna medicinska zaštita, a tome treba da se doda i činjenica da gradskog saobraćaja gotovo da i nema pa su prinuđeni da plaćaju taksi usluge da bi došli do Doma zdravlja.

Božović podsjeća da su osnivači Doma zdravlja „Istočno Sarajevo“ opštine Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža, te dodaje da je ovakvo ponašanje prema stanovnicima njegove opštine nedopustivo, jer prema podacima Poreske uprave Republike Srpske stanovnici Istočne Ilidže u Fond zdravstvenog osiguranja Srpske, uplate preko 13 miliona maraka doprinosa po ovom osnovu.

– Opština Istočna Ilidža je obezbijedila u prethodnom periodu objekte za porodične ambulante porodične medicine ali zbog stalnog odlaska ljekara iz zdravstvenih ustanova u Istočnom Sarajevu u ovom momentu Domu zdravlja u sistemu porodične medicine nedostaje šest ljekara.To praktično znači da nijedna od ambulanti porodične medicine koje se nalaze u Istočnoj Ilidži s obzirom da je centralni objekat načeg zajedničkog doma zdravlja smješten u Istočnom Novom Sarajevu nema dostupnu zdravstvenu njegu koja se pruža u ambulantama porodične medicine, već naši zdravstveni osiguranici moraju ići u centralni objekat – konstatovao je Božović.

On je dodao da je s astanak sa opštinom Istočno Novo Sarajevo u prethodnom periodu održan nekoliko puta i da još nije našeno rješenje.

– Očekujemo da u narednih sedam dana imamo još jedan sastanak na kom ćemo odrediti koja će biti sudbina naše javne zdravstvene ustanove jer u ovakvom sistemu organizacije stranovnici Istočne Ilidže trpe i mi ćemo se boriti da obezbijedimo da u svim ambulantama porodične medicine ima dovoljan broj ljekara koji će raditi u sistemu porodične medicine. Činjenica je da je rukovodstvo Doma zdravlja pokušavalo da obezbijedi neke od ljekara, ali oni se jako kratko zadržavaju, te ćemo mi morati naći način kako ćemo u sistemu ukoliko dođe do odvajanja doma zdravlja obezbijediti dovoljan broj ljekara – poručio je Božović.

Nastavi čitati

Društvo

ŽIVOTARENJE NA KREDIT: Penzioneri Srpske “na rate” daju 60 miliona KM godišnje

Fond PIO Republike Srpske u ovom trentuku ima potpisane ugovore o vršenju obustava sa više od 300 privrednih subjekata kojima se isplati oko 60 miliona KM godišnje.

Svi ugovori sa pravnim licima potpisani su uz saglasnost Udruženja penzionera Republike Srpske.

Najzastupljenije obustave su po osnovu nabavke ogreva, korištenje usluga u zdravstveno turističkim ustanovama, banjama, nabavka tehničkih roba kao i korištenje finansijskih usluga kredita ili pozajmica od finansijskih institucija.

– Na godišnjem nivou iznos obustavljenih sredstava trenutno se kreće oko 60 miliona KM – rekli su u Fondu PIO Republike Srpske, a prenosi Penzionerski centar.

Nastavi čitati

Aktuelno