Connect with us

Svijet

Stoltenberg neće tražiti produženje mandata

Generalni sekretar NATO saveza Jens Stoltenberg završiće svoj mandat i oktobru, kako je i planirano, rekao je portparol Alijanse nakon što su mediji prenijeli da se priprema novo produžnje njegovog mandata.

“Mandat generalnog sekretara Jensa Stoltenberga produžen je tri puta i on je služio skoro devet godina”, izjavila je portparol Alijanse Oana Lungesku.

Ona je dodala da njegov mandat ističe u oktobru ove godine i da ne namjerava da zatraži još jedno produženje.

Prethodno je njemački list “Velt am zontag” pisao da će Stoltenbergov mandat biti ponovo produžen radi očuvanja stabilnosti Alijanse tokom rata u Ukrajini.

Stoltenbergu je mandat na čelu Alijanse produžen prošle godine.

“Velt” piše da članice NATO saveza žele da daju Stoltenbergu priliku da vodi 75. godišnji samit Alijanse u Vašingtonu u aprilu 2024. godine.

On bi potom bio u prilici da postane predsjednik Svjetske banke, pošto se Dejvid Malpas povlači sa te funkcije otprilike u to vrijeme.

Stoltenberg, ekonomista po profesiji i bivši lider norveške Laburističke stranke, prošle godine je dobio produženje mandata.

On je bio premijer Norveške 2000. i 2001. i od 2005. do 2013. prije nego što je 2014. godine došao na čelo Sjevernoatlantske alijanse. Takođe je obavljao funkcije ministra finansija i energetike

Svijet

IZRAEL NAPAO IRAN: Na meti nuklearna postrojenja!

Izrael je jutros izveo napad na teritoriju Irana, rekao je neimenovani američki zvaničnik za Si-En-En.

Na meti je Isfahan, sedište vojnih i nuklearnih lokacija. Iran je aktivirao protivvazdušnu odbranu iznad Isfahana, zbog čega su se čule eksplozije u tom gradu, prenijela je državna novinska agencija IRNA. Oborene su tri izraelske bespilotne letjelice i ovom nastavku eskalacije sukoba na Bliskom istoku.

Iranska državna televizija javila je da su tri drona primijećena iznad neba u Isfahanu oko 12.30 po lokalnom vremenu i da su uništeni nakon što je aktiviran sistem protivvazdušne odbrane zemlje, navodi Rojters.

Njujork tajms citira tri iranska zvaničnika koji su potvrdili da je u napadu pogođena vojna baza u blizini Isfahana, ne navodeći koja je država izvršila napad.

Međutim, dva izraelska vojna zvaničnika izjavila su da Izrael stoji iza napada.

Rojters navodi da se nekoliko iranskih nuklearnih postrojenja nalazi u provinciji Isfahan, uključujući Natanz, koji se smatra centralnim delom iranskog programa obogaćivanja uranijuma.

Iranski sistemi protivvazdušne odbrane aktivirani su u nekoliko regiona kao mjera predostrožnosti protiv potencijalnih vazdušnih pretnji, navodi se u najnovijem izvještaju državne novinske agencije IRNA.

Iranske državne vijesti “Tasnim” prenose da su nuklearna postrojenja u provinciji Isfahan “potpuno bezbjedna”. Slično izvještavaju i drugi iranski mediji. Iz izraelske vojske navode da “u ovom trenutku nemaju komentar” na pitanje CNN-a o izvještajima o eksplozijama u Iranu. SAD su rekle da su unapred upozorile na odmazdu Izraela protiv Irana, ali to “nisu podržale” , rekao je visoki američki zvaničnik.

Nastavi čitati

Svijet

SVAKOM SVOJE! SAD vratile 38 kulturnih artefakta Kini

– SAD su Kini vratile 38 kineskih kulturnih artefakta, a ceremonija primopredaje obavljena je u kineskom generalnom konzulatu u Njujorku.

Okružno tužilaštvo Menhetna predalo u srijedu je predalo artefakte delegaciji Kineske uprave za nacionalnu kulturnu baštinu, javlja CNI.

Kina i Sjedinjene Američke Države potpisale su u januaru 2009. godine memorandum o razumevanju čiji je cilj sprečavanje ilegalnog uvoza kineskih kulturnih artefakata u SAD.

Važenje ovog memoranduma je produženo po treći put, počev od 14. januara ove godine.

Nastavi čitati

Svijet

OTKRIVENO ŠTA JE PRAVI UZROK neviđenih poplava u Dubaiju

Hiljade turista zaglavljeno na aerodromu, piste su se pretvorile u rijeke, a automobili plutaju gradom. Ovako je posljednjih dana izgledao Dubai, pustinjski grad koji je pogodila najveća kiša u istoriji.

Postapokaliptični prizori na ulicama najnaseljenijeg grada Ujedinjenih Arapskih Emirata obišli su svijet, a mnogi se pitaju kako je došlo do prirodne katastrofe i da li je bilo moguće spriječiti njene smrtonosne posljedice.

Društvene mreže požurile su da pronađu krivca u zasijavanju oblaka, obliku geoinženjeringa, koji se, između ostalog, koristi za izazivanje i povećanja količine kiše. Međutim, stručnjaci upozoravaju da je pogrešno vjerovati da je samo prisiljavanje oblaka da puste padavine izazvalo vremensku kataklizmu.

Zasijavanje oblaka je tehnika manipulacije vremenskim prilikama oslobađanjem supstanci koje upijaju vlagu iz okoline (kao što je srebrni jodid) u oblake, koji pomažu da se vodena para lakše kondenzuje u kapljice vode. Zemlje širom svijeta ovu metodu koriste više od pola vijeka, ali još nijedno naučno istraživanje nije dokazalo da značajno povećava količinu padavina. U prosjeku, zasijavanja oblaka povećava stopu padavina za otprilike pet do 15 procenata godišnje. A u Dubaiju je kiša pala za 24 sata, koliko inače padne za skoro dvije godine.

“Zasijavanje oblaka ne može da stvori oblake ni iz čega. Ono podstiče vodu koja je već na nebu da se brže kondenzuje i oslobađa vodu na određenim mjestima. Dakle, prvo vam je potrebna vlaga. Bez nje ne bi bilo oblaka”, objasnila je klimatolog Friderike Oto za Naučni medijski centar.

Nacionalni centar za meteorologiju Emirata (NCM), koji nadgleda operacije zasijavanja oblaka, rekao je da nije bilo operacija zasijavanja oblaka prije ili tokom oluje. Blumberg je ranije izvjestio da se zasijavanja oblaka dogodilo u nedjelju i ponedjeljak, ali ne i u utorak, kada je došlo do poplave. Modeli prognoze su predvidjeli velike količine padavina nedjelju dana prije ove oluje, i nije bilo potrebe da se ulazi u zasijavanje oblaka.

Važno je napomenuti da zasijavanje oblaka ima lokalizovan efekat i ne može uticati na globalni nivo, a oluja u Dubaiju se proširila na susjedne zemlje Bahreina i Omana, piše Jutarnji.hr.

Meteorolozi vjeruju da je ekstremne padavine u Dubaiju podstakla velika oluja nazvana mezorazmerni konvektivni sistem.

– Dešava se kada se mnoge pojedinačne oluje sa grmljavinom kombinuju i formiraju jedan veliki štit visokih oblaka, obično stotina kilometara u prečniku, u kombinaciji sa širokim područjem obilnih padavina – objašnjava Suzan Grej, profesorka meteorologije na Univerzitetu Reding.

Ovako izraženiji pljuskovi mogu brzo da dovedu do plavljenja površinskih voda, kao što se desilo na aerodromu u Dubaiju.

– Taj pritisak, pojačan kontrastom između toplijih temperatura na tlu i nižih temperatura iznad, stvorio je uslove za jaku grmljavinu – rekla je za Rojters Esra Alnakbi, viši prognostičar u NCM, dodajućo da su klimatske promjene takođe doprinele oluji.

Istraživanje ekstremnih konvektivnih događaja nad južnim Arapskim poluostrvom tokom prolećne sezone pokazalo je da se ista vrsta oluje kao ona koja je izazvala ovaj ekstremni događaj u regionu dogodila čak 95 puta od 2000. godine, a najčešća je u Arapsko poluostrvo u martu i aprilu. Ali je takođe otkrilo povećanje trajanja takvih oluja od 2000. nad UAE, što bi moglo biti povezano sa globalnim zagrijevanjem.

Naime, zagrijavanje globalnih temperatura dovodi do većeg broja padavina širom svijeta (čak i na mjestima koja su inače suva ili usred suše) jer topliji vazduh može zadržati više vlage. Tačnije, oko sedam odsto više vlage za svaki stepen Celzijusa, što zauzvrat može povećati intenzitet kiše.

– Kiša od oluja sa grmljavinom, kakva je posljednjih dana viđena u UAE, posebno raste sa globalnim zagrijavanje. To je zato što je konvekcija, snažno uzlazno strujanje u olujama, jača kako se svijet zagrijava – objašnjava klimatolog Dim Kumu.

Nedavna studija o modeliranju klime objavljena u časopisu “Scientific Report” sugeriše da bi godišnja količina padavina mogla da se poveća za oko 30 procenata u većem dijelu UAE do kraja vijeka, jer se svijet nastavlja da se zagrijava je da se Dubai brzo proširio tokom posljednjih nekoliko decenija, sa malo pažnje posvećene infrastrukturi kao što su drenažni kanali i kanalizacioni sistemi, što bi mu moglo pomoći da se nosi sa iznenadnim prilivom vode. Malo je zelenih površina koje bi upile vlagu, a drenažni sistemi nisu mogli da izdrže tako velike količine padavina.

Prije svega, stručnjaci predlažu prilagođavanje drumske saobraćajne infrastrukture i objekata klimatskim promjenama i izgradnju rezervoara za skladištenje vode tokom prolećnih kiša. U januaru je Uprava za drumski saobraćaja Ujedinjenih Arapskih Emirata osnovala novu jedinicu za upravljanje rizikom od poplava u Dubaiju, koji izgleda da će imati pune ruke posla.

Nastavi čitati

Aktuelno