Connect with us

Politika

STOTINU PRAVNIKA Braniće Dodika

Ukoliko Sud BiH potvrdi optužnicu protiv predsjednika Srpske, biće formiran savjet za odbranu Milorada Dodika koji će činiti neka od najpoznatijih advokatskih imena iz regiona, pravni stručnjaci i međunarodni eksperti.

Potvrdio je to za “Glas Srpske” beogradski advokat Goran Petronijević, inicijator osnivanja ovog savjeta, a ideju je, kako je istakao, već podržalo više od 100 stručnjaka, koji su pristali da pro bono učestvuju u ovom, kako ga je nazvao – prvenstveno političkom, a onda kvazipravnom procesu koji je pokrenulo Tužilaštvo BiH.

– Iza ove inicijative je stao Centar za obnovu međunarodnog prava, kog čine gotovo svi advokati koji su nekada učestvovali u haškim sudskim procesima. Tu su i profesori prava, ali ima i bivših tužilaca i sudija. Glavni zadatak ovog centra, čiji sam i ja član, ali i predsednik, jeste da reaguje u ovakvim i sličnim situacijama, kada dođe do tako očitog kršenja međunarodnog prava, kao što je i sada slučaj – istakao je Petronijević dodajući da su želju da budu članovi ovog tima odbrane, odnosno savjeta za odbranu predsjednika Dodika, iskazali mnogi advokati pa i Branko Lukić, Aleksandar Cvejić, Toma Fila i Novica Peković iz Srbije, ali i Marko Sladojević iz Slovenije te Vladan Bojić iz Crne Gore.

Na pitanje zašto se odlučio na ovaj korak, odgovorio je da iz “neprava” ne može nikako nastati pravo, ali i da nepoštovanje “neprava” ne može biti predstavljeno i označeno kao kršenje prava.

– Ponašanje Kristijana Šmita u BiH predstavlja jednu vrstu državnog udara. Uzurpirao je sve tri oblika vlasti, zakonodavnu, izvršnu i sudsku. Donosi zakone, sprovodi ih i određuje kako će se oni tumačiti. Nadam se da će Sud BiH pokazati barem malo pameti i integriteta, ali vidjećemo u kom će to pravcu ići. Bez obzira na to, ovo nesumnjivo predstavlja svojevrsni pucanj u sopstvenu nogu. Na ovaj način oni sami su, tu mislim pre svega na određene poslušnike iz Sarajeva, ponovo otvorili pitanje međunarodnog statusa Šmita, jer to što ga je podržao samo deo međunarodne zajednice govori da je on ništa drugo do ili okupacioni rukovodilac, ili kolonijalni poverenik. Šmit nema ovlašćenja iz kojih bi eventualno mogao vući svoj legitimitet kao visoki predstavnik. Njega SB UN nije verifikovao i dao mu mandat. Zato slobodno mogu reći da je Šmit samo visoki predstavnik u pokušaju – kaže Petronijević.

Navodi i kako vjeruje da će, ukoliko dođe do sudskog procesa protiv predsjednika Srpske, biti otkriveno mnogo, pa i kakva je uopšte bila uloga visokih predstavnika u BiH.

– Više su odmagali, nego pomagali. Nakon toliko godina, decenija, u BiH, nažalost, još nije došlo do pomirenja među narodima, a upravo zbog jedne takve zapadne politike i raznih protektora. Njih ne interesuje sudbina BiH. Gledaju samo svoj interes i bojim se da takvo njihovo ponašanje može izazvati samo nove probleme. Mislim da konačno treba da izađemo iz devedesetih – naveo je Petronijević.

Kada bi, kako kaže, morao da rezimira čitav ovaj slučaj, Petronijević navodi da se druga strana očigledno preračunala, te da se radi o ishitrenom i nepromišljenom potezu da se protiv predsjednika Srpske podigne optužnica, što će, kako je istakao, otvoriti Pandorinu kutiju.

– Druga stvar koja je bitna jeste inkriminacija koja se stavlja na teret predsedniku Dodiku. Zaboravili su, svesno, da je on samo postupao po zakonima i Ustavu Srpske potpisujući odluku koju je NSRS usvojila. I šta je tu čudno ili nelegalno? Da to nije uradio, mogao je krivično odgovarati. Isto tako, paradoksalna situacija je i kada je u pitanju direktor “Službenog glasnika”. Podizanjem optužnice protiv njih dvojice od strane Tužilaštva BiH, a zbog neprimenjivanja odluka, ili bolje reći naredbi Šmita, još jednom je pokazano koliko je BiH nezavisna država, a koliko i dalje pod kontrolom stranaca.

Pravosudni sistem im je samo jedna od poluga za kontrolisanje i kanalisanje događaja onako kako su to zamislili. Današnje Tužilaštvo BiH nije ništa drugo do disciplinski organ pod kontrolom NATO zemalja – zaključuje Petronijević.

Tužilaštvo BiH podiglo je 11. avgusta i poslalo Sudu BiH na potvrđivanje optužnicu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloša Lukića. U Tužilaštvu su rekli da ih terete za krivično djelo neizvršavanje odluka visokog predstavnika.

Glas Srpske

Politika

NA SNAZI NJEGOVO RUŠENJE: Srpska će zatražiti ZAŠTITU DEJTONA od Srbije, Hrvatske, Rusije, SAD i Francuske

Imajući u vidu ukupno stanje vezano za rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma sasvim je prirodno da kao strana koja je potpisala sve anekse Dejtona Republika Srpska zatraži zaštitu Dejtonskog sporazuma i naše pozicije od Srbije i Hrvatske jer su one potpisnice okvirnog sporazuma, izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na sjednici Vlade Srpske.

Dodik je istakao da će Srpska isto tako od Rusije, SAD i Francuske kao garanata Dejtonskog sporazuma zatražiti zaštitu Dejtona, prenosi “RTRS”.

Nastavi čitati

Politika

ZVIZDIĆ O DODIKU “On je PIROMAN prerušen u vatrogasca”

Predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić osudio je odnos vlasti Republike Srpske prema njemačkoj ministarki za evropske poslove i klimu Ani Lirman, nazvavši takvo ponašanje skandaloznim i šovinističkim.
Izražavam najoštriju osudu prema skandaloznom i šovinističkom ponašanju Milorada Dodika prema njemačkoj ministarki za evropske poslove i klimu Ani Lirman. Dodik, kao piroman prerušen u vatrogasca, po uzoru na svakog despota koji nema ništa korisno i pametno ponuditi narodu i društvu, kontinuirano pali vatre i proizvodi sukobe čije će pogubne posljedice u konačnici osjetiti građani Srpske koje navodno štiti, poručio je Zvizdić.

Istakao je da je, dobra stvar u vezi sa ovim Dodikovim inkvizitorskim potezom jeste činjenica da ipak, svi u BiH, regionu i Evropi znaju da je riječ o prvostepeno presuđenoj osobi, rušitelju ustavnog poretka i bjeguncu od pravosuđa BiH čija se politička karijera ubrzano bliži kraju.
– Što se tiče SR Njemačke, želim u ime svih građana BiH izraziti najiskreniju zahvalnost za kontinuiranu pomoć, podršku i angažman na jačanju stabilnosti, sigurnosti i prosperiteta u Bosni i Hercegovini. Njemačka je bila, jeste i ostaje jedan od najvažnijih prijatelja BiH i ključni partner u našim naporima da izgradimo evropsku, bolju i pravedniju budućnost za sve građane. Zbog toga ćemo još snažnije raditi na unapređenju naših diplomatskih, političkih i posebno ekonomskih odnosa sa SR Njemačkom – zaključio je Zvizdić.

Podsjetimo, njemačka ministarka za Evropu i klimu Ana Lirman juče je planirala sastanak s opozicionim političarima u Banjaluci, ali je isti otkazan nakon što su je vlasti Republike Srpske proglasile nepoželjnom osobom. Lirman je nakon toga poručila da su Dodikovi predstavnici čak prijetili i silom njoj i njemačkoj delegaciji, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Politika

DODIK POBJESNIO ZBOG POPLAVA “Miško iznajmi objekat u Prijedoru, RJEŠAVAJ TO”

Nadležna institucija treba da proglasi vanredno stanje na području poplavljenog dijela Prijedora. Bio sam tamo, voda je bila veća nego 2014. godine. Mnogo domova je potopljeno.
Rekao je ovo predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– Republika Srpska treba da obezbijedi od sedam do deset miliona KM, kako bi se mogli sanirati ti objekti. Istog trenutka se treba krenuti u izgradnju nasipa. Treba, kroz formu vanrednog stanja, uvesti izvođača, a ne čekati tendere. Ljudi su prestravljeni, plaše se majskih kiša, koje svi pamte kao redovne poplave. Ima da se krene odmah, nađite načina, gospodine ministre, Miško, nađi rješenje, iznajmi neki objekat tamo u Prijedoru i rješavaj to pitanje – kategoričan je Dodik.

Kaže da mu je nepodnošljivo više i slušati o produbljavanju korita Sane.

-Sve je do raznih mešetara. Završite to kako znate i umijete. Korito Sane se mora očistiti – naglasio je Dodik.
Dodik kaže da treba riješiti i pitanje stečaja ribnjaka Stanari kod Prijedora, nakon čega su ga prisutni na tematskoj sjednici Vlade, ispravili. Riječ je, naime, o Saničanima.

-Dogovorili smo se prije tri godine da Prijedor to preuzme, a da mi pomognemo iz Vlade. Kažu da ne bi toliki priliv vode bio, da je u redu gazdovanje ribnjakom. Tamo niko ne gazduje, tamo se vodi neki stečaj, kad saznam sve, proglasiću ga onako kako jeste. Dosta više toga, ljudi! Bojane, mijenjaj zakon o stečaju, ovo se podnijeti ne može! Ne može stečaj trajati 10 godina, jeste li normalni, zatvorite! Uzele su nas sudije i stečajni upravnici, politički smo mi krivi. Dajte zakon! Stečaj ne bi smio trajati duže od tri godine. Danas je bolje biti stečajni upravnik, nego pet puta predsjednik Republike ili Vlade – rekao je Dodik.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno