Hronika
Sud tražio da Pravobranilaštvo utjeruje dug specijalaca pljačkaša

Pljačka vijeka, kako je nazvano razbojništvo tokom kojeg je na auto-putu Banjaluka – Gradiška ukradeno oko 617.000 KM, dobila je novi zaplet, jer je Sud zatražio od Pravobranilaštva RS da se angažuje na vraćanju novca od osuđenih bivših specijalaca i njihovog saučesnika.
Podsjetimo, za ovo teško razbojništvo, izvedeno prije nepunih sedam godina, 2020. su pravosnažno osuđeni nekadašnji specijalci Vladan Malić (37), Goran Paraš (32) i Aleksandar Popović (34) na po 10 i po godina, a njihov saučesnik Oleg Banda (35) na osam i po godina zatvora.
Kako je za “Nezavisne novine” potvrđeno iz Okružnog suda u Banjaluci, po toj presudi je svaki od osuđenika dužan vratiti dio ukradenih para. Tako su Malić i Popović dužni platiti po 135.801 KM, Paraš 134.328 KM, a Banda 134.241 KM.
Osuđeni su, inače, osim spomenutog duga, dužni platiti i troškove krivičnog postupka, a u pitanju je suma od nekoliko hiljada maraka.
“Kako ovom sudu osuđeni nisu dostavili dokaz o izvršenoj uplati na naznačeni račun budžetskih sredstava, 28. aprila ove godine Sud je Pravobranilaštvu RS, kao zakonskom zastupniku RS, dostavio podneske, za svakog osuđenog pojedinačno, sa zahtjevom za izvršenje, odnosno pokretanje postupka za prinudnu naplatu oduzete imovinske koristi od osuđenih, koja predstavlja prihod budžeta RS”, kažu za “Nezavisne novine” iz Okružnog suda u Banjaluci.
U momentima pljačke, podsjetimo, napadnuta je kolona koja je u Zagreb prevozila novac Unicredit banke. Unicredit banka, kako je odranije poznato, naplatila je svoju štetu od “Croatia osiguranja”, a u samoj pravosnažnoj presudi, u koju su “Nezavisne novine” imale uvid, navedeno je da se na parnicu upućuju oštećeni u ovom slučaju, a to su, dakle, “Croatia osiguranje”, te Agencija “Sector Security”, u čijem je vozilu novac prevožen, kao i Đurađ Bajić, ranjeni radnik obezbjeđenja.
Iz Sjedišta zamjenika pravobranioca Banjaluka nam je rečeno da nisu preduzimali radnje jer su presudom kao oštećeni označeni “Croatia osiguranje” d.d. Zagreb, Agencija “Sector Security” d.o.o. Banjaluka i Đurađ Bajić, koji su sa imovinsko-pravnim zahtjevima upućeni na parnični postupak.
“S obzirom na to, Pravobranilaštvo RS, Sjedište zamjenika pravobranioca Banjaluka, nije preduzimalo radnje u predmetnoj pravnoj stvari niti će preduzimati, a istovremeno o istom će biti obaviješten krivični sud”, rekao je za “Nezavisne novine” zamjenik pravobranioca Milan Rakita.
Pitanja smo poslali i “Croatia osiguranju”, odakle odgovor do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina” nismo dobili, kao i kompaniji “Sector Serurity”, odakle su nam potvrdili da slijedi tužba radi naknade štete protiv osuđenih.
“Kompanija ‘Sector Security’ d.o.o. u toku je pripreme procedura za podnošenje tužbe”, naveli su iz ovog preduzeća.
Prema presudi, koja je nekoliko puta ukidana, a na kraju ipak potvrđena, Malić, Paraš, Popović i Banda su 22. septembra 2015. godine napali kolonu vozila Agencije “Sector Security”, koja je u Zagreb prevozila novac Unicredit banke. Presreli su ih audijem A6 na auto-putu Banjaluka – Gradiška u mjestu Cerovljani i zaustavili.
Pucajući iz automatskih pušaka i prijeteći zoljom natjerali su radnike obezbjeđenja da otvore tovarni prostor blindiranog kombija, iz koga su ukrali 616.548 KM.
Hronika
ZATVORENICI U BIH DIGLI GLAS! Šalju žalbe zbog GLADI, USLOVA i ZABRANA, tvrde da ih šalju u SAMICU!

Zatvorenici u Bosni i Hercegovini sve češće pišu žalbe, pa ih je tako lani na adresu Ombudsmana u BiH stiglo više nego godinu prije.
Pokazuju to podaci ove institucije objavljeni u Godišnjem izvještaju o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za 2024. godinu.
“Tokom 2024. godine zaprimljeno je 107 žalbi, što predstavlja povećanje u odnosu na 2023. godinu za 21 žalbu. Žalbe su se odnosile na zdravstvenu zaštitu, uslovni otpust, krivične postupke koji se vode pred sudovima, poboljšanje smještajnih kapaciteta u zatvorima i drugih uslova u kojima borave osuđena lica, kao i na zahtjeve osuđenih lica za transfer u druge susjedne države na izdržavanje kazne zatvora”, naveli su iz ove institucije.
Tako su se Ombudsmanu u BiH prošle godine obratili pritvorenici zbog navodnog neadekvatnog i nehumanog tretmana u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH, navodeći da su u potpunosti izolovani i da se upućuju u samicu. Međutim, to nije utvrđeno.
“U ovom predmetu obavljen je razgovor sa upravom Zavoda, izvršen je uvid u zavodske službene evidencije i medicinsku dokumentaciju pritvorenika, izvršen je obilazak pritvorskih prostorija i obavljen je razgovor sa pritvorenim licima. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvorenici nisu bili smješteni u samice niti su bili podvrgnuti nehumanom tretmanu”, piše u izvještaju.
Bez obzira na to što su iza rešetaka, zatvorenicima se mora omogućiti pristup doktoru, bez obzira na režim kojem podliježu i moraju im se obezbijediti lijekovi u skladu sa njihovim zdravstvenim stanjem.
Upravo zbog žalbe na zdravstvenu zaštitu u Kazneno-popravnom zavodu u Doboju, lani je reagovao Ombudsman u BiH.
“Pritvoreno lice se obratilo Ombudsmanu BiH navodeći da je stupilo u štrajk glađu nezadovoljno propisanom terapijom i zdravstvenom zaštitom. Predstavnici Institucije ombudsmana su odmah stupili u kontakt sa upravom Kazneno-popravnog zavoda u Doboju i pritvoreno lice je prestalo sa štrajkom u kratkom periodu. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvoreno lice po preporuci doktora nije više radno angažovano i smješteno je u stacionar. U stacionaru boravi samo i ustanova mu je osigurala ventilator da mu olakša vrućine i aparat za disanje”, kažu iz Ombudsmana u BiH.
I lani su se Ombudsmanima u BiH obraćali osuđenici zbog nemogućnosti dobijanja vanzavodskih pogodnosti. Tako se u izvještaju ove institucije navodi da im se obratio zatvorenik koji je izdržao zatvorsku kaznu u trajanju od šest godina i tri mjeseca, te iako je tražio vanzavodske pogodnosti, to mu nije odobreno zbog negativne policijske provjere.
Zatvorenik je naveo da je radio u vešeraju, ali da je od toga odustao zbog nezadovoljstva.
“Predloženo mu je da se ponovo radno angažuje, nastavi dobro vladati i izvršavati svoje obaveze, kako bi imao veću mogućnost da u narednom periodu ostvari pravo na pogodnosti u skladu sa zakonskim odredbama”, navode oni.
Takođe, tokom 2024. godine predsavnici Institucije ombudsmana u BiH su posjetili kazneno-popravne ustanove u Sarajevu, Zenici, Bihaću, Tuzli, Banjaluci, Doboju i Mostaru.
Inače, broj žalbi godinama unazad se povećava, pa je tako tokom 2023. godini evidentirano 86 žalbi, a 2022. godine u Odjelu za praćenje prava lica lišenih slobode zaprimljeno je 77.
Tada su se žalbe najčešće odnosile na pravo na korištenje vanzavodskih pogodnosti, posjete osuđenim licima, ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu i uslove smještaja u ustanovi.
Hronika
PREOKRET! Povratnica Jela Pejić nije ubijena?!

Iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona saopštili su preliminarne rezultate obdukcije tijela Jele Pejić i naveli kako smrt nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe te da se ne radi o ubistvu.
– Prema preliminarnim rezultatima obdukcije, koje je vještak sudske medicine usmeno saopštio dežurnom tužiocu, smrt starice Jelene Pejić (rođena 1949. godine), čije tijelo je pronađeno u porodičnoj kući na Ozrenu, nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe i ne radi se o ubistvu – naveli su iz tužilaštva.
Dodaju da se u nalazu i mišljenju obducenta navodi da je starici, koja je teški srčani bolesnik, pozlilo i da je pala te da je smrt posljedica povrede koju je nakon pada zadobila u predjelu vrata.
– Takođe, i drugi do sada pribavljeni dokazi tokom istrage ne upućuju da se radi o smrti koja je nastupila kao posljedica djelovanja druge osobe. Istražni organi provode detaljnu istragu i sve važne detalje ćemo objaviti sutra tokom dana – istakli su iz tužilaštva.
Podsjećamo, beživotno tijelo 76-godišnje P. J. sa višestrukim povredama juče je pronašao njen unuk u povratničkom selu Panjik na Ozrenu.
Hronika
STRAHOTA NA OZRENU! Poznat identitet ubijene srpske povratnice

Srpska povratnica Jela Pejić ubijena je sinoć u naselju Rovine kod Lukavca, rekao je Srni predsjednik povratničke mjesne zajednice Panjik Miladin Nedić.
On je naveo da je starica žiivjela sama i da se Rovine nalaze neposredno uz međuentitetsku granicu.
Nedić je naveo da je o ovom incidentu obaviješten jutros i da za sada više informaca o ovom slučaju nema.
Predsjednik mjesne zajednice Tumare Ljubiša Mijatović rekao je Srni da je ovo loša poruka svim srpskim povratnicima.
On kaže da je neprijatno iznenađen i da je o incidentu saznao iz medija.
Ubistvo starice je jedno u nizu nad srpskim povratcima u Lukavcu.
Kantonalni sud u Tuzli je u januaru ove godine donio prvostepenu osuđujuću presudu protiv Samela Ćatića koji je 30. jula 2023. godine u Tumarana ubio devedesetogodišnju srpsku povratnici Jovanku Đurić.
Srna
-
Zdravlje3 dana ago
NAJBOLJI NAČINI ZA ZAPOČETI DAN! Ledeno tuširanje, meditacija, doručak i vježbanje
-
Region1 dan ago
SITUACIJA SE NE SMIRUJE! U toku hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete
-
Banjaluka3 dana ago
“DALI SMO ZAVJET I ISPUNJAVAMO GA”: Gradimo spomen-obilježje u čast borcima Vojske RS
-
Društvo3 dana ago
DANAS JE VIDOVDAN! Praznik u kome se prepliću istorija i običaji
-
Svijet1 dan ago
SADA SE MIJENJA SVE! Iran zabranio direktoru IAEA pristup nuklearnim postrojenjima, UKLONILI I KAMERE
-
Politika2 dana ago
“BJEŽE OD ISTINE”: Migranti i rezervni sastav policije služe kao dimna zavjesa ZA KOLAPS JAVNIH PREDUZEĆA
-
Region2 dana ago
UHAPŠEN ZBOG PRIJETNJI VUČIĆU, pronađeno oružje
-
Banjaluka2 dana ago
VIDOVDANSKA PORUKA IZ KRAJINE! Srpski narod ne zaboravlja ni svoje korijene ni svoje svetinje!