Hronika
Suđenje Kemalu Čauševiću: Nekretnine kupovali članovi porodice optuženog

Na obnovljenom suđenju bivšem direktoru Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIO BiH) Kemalu Čauševiću, optuženom za pranje novca, vještakinja Odbrane je dodatno pojasnila nalaz i mišljenje.
Jasminka Kalisi, vještakinja ekonomske struke, navela je kako je nalaz i mišljenje uradila 2019., tokom prvostepenog postupka protiv Kemala Čauševića, te je prikazala ukupne prihode optuženog, od plata, naknada za topli obrok i prevoz, regresa, dnevnica za službena putovanja, na osnovu potvrda koje je dobila od institucija u kojima je bio zaposlen, piše BIRN.
U periodu od 1996. do 2003. godine prikazano je da je Čaušević dobio ukupno 14.000 KM plaća i naknada za topli obrok i prevoz, od čega je na ime rashoda prikazano samo 400 KM.
Dnevnice za službena putovanja u iznosu od 17.300 KM
Predsjedavajući Apelacionog vijeća Hilmo Vučinić pitao je vještakinju da li to znači da Čaušević nije jeo, niti koristio prevoz do posla, na što je ona odgovorila kako to “ovisi o pojedincu, da li će šetati, ići javnim prevozom, odnosno da li će jesti u restoranu ili nositi sendvič od kuće”.
U nalazu stoji kako je Čaušević na osnovu dnevnica za službena putovanja dobio 17.300 KM, dok je po osnovu članstva u odborima zaradio u periodu od 1999. do 2003. godine skoro 96.000 KM, a od 2004. do 2007. godine 45.500 KM.
Sudiji Vučiniću nije bio jasan iznos od 50.000 KM koji je vještakinja navela u nalazu, te je ona pojasnila kako se radi o novcu koji je Vlada Federacije BiH odobrila Čauševiću za rješavanje stambenog pitanja, a koji je direktno prebačen na račun Fonda za stambena pitanja Kantona Sarajevo.
– Ako je Vlada FBiH prebacila Fondu, zašto to računate kao prihode Čauševića – upitao je sudija Vučinić, na što je vještakinja rekla kako postoji odluka da su sredstva odobrena njemu.
Ona je navela kako se na računu Kemala Čauševića 8. decembra 2003. godine nalazilo 104.000 njemačkih maraka oročenih sredstava, koja su se do kraja godine morala prebaciti u eure, što je, kako je objasnila vještakinja Čaušević, i uradio 25., pa 26. i 28. decembra.
Razlika od 86.660 KM
– Ukoliko se uzme stanje oročenja 104.000, dva tekuća računa, razlika je 86.660 KM – kazala je vještakinja, ali je sudija Vučinić pitao gdje se nalazi taj novac, na što je ona odgovorila da je Čaušević sve naknade ostvarivao u gotovini do 2001. godine, a dnevnice, naknade za topli obrok i prevoz te regres da su se isplaćivali na blagajni u gotovini.
– Ja ne znam šta je on uradio s tim novcem, ali ga je imao na raspolaganju – rekla je vještakinja.
Kada je u pitanju početno stanje na računima Aide Čaušević, Kemalove supruge, vještakinja je kazala kako je ona od 2001. godine primala stipendiju u iznosu od 600 KM, te da je prije udaje za Kemala na računu imala 14.400 KM.
Predmetom optužnice je i kupovina 11 nekretnina, koje su plaćene, prema tvrdnjama Tužilaštva BiH, 1.100.000,00 KM.
Vještakinja je rekla kako je stan u kojem optuženi danas živi kupljen uz pomoć novca koji mu je dodijelila Vlada FBiH u iznosu od 50.000, te da je 2001. godine uplaćeno ukupno 56.000, odnosno da je Čaušević uplatio 5.346 KM na ime prve rate.
Kupovina prostora Šopinga
Ona je navela kako je njivu od 7.400 kvadratnih metara kupila Aida, kojoj su novac dali roditelji.
– Njiva se kupila gotovinom, a kupci su Aida i Kemal Čaušević – kazala je vještakinja.
Sudiju Vučinića zanimalo je zašto se u ugovoru nigdje ne spominju Aidini roditelji te je upitao vještakinju da li to pretpostavlja na osnovu toga što su oni podigli novac s banaka i dali kćerci, što je Kalisi potvrdila.
Kada je u pitanju kupovina poslovnog prostora “Šoping” na Grbavici u Sarajevu, vještakinja je navela kako je ova nekretnina plaćena ukupno 236.632 KM, da je novac osigurao Kemalov sin koji je raskinuo ugovor o oročenoj štednji.
Tužilaštvo BiH tereti Čauševića da je oko 1,4 miliona maraka nezakonito stečenog novca stavio u legalne tokove – kupovinom više stanova i poslovnih prostora u centru Sarajeva, kao i nekoliko njiva.
Ukinuta presuda u oktobru
Apelaciono vijeće je u oktobru 2022. godine ukinulo dio presude kojom je Čaušević bio proglašen krivim za pranje novca i kojom mu je bila oduzeta protivpravno pribavljena imovinska korist, te je određen novi pretres pred Apelacionim vijećem BiH.
Nakon ukidanja dijela presude, u postupak je uključena i Čauševićeva supruga Aida na osnovu zakonskih odredbi koje predviđaju da se, prilikom oduzimanja imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom, na pretres poziva osoba na koju je imovinska korist prenesena.
Naredno ročište je zakazano za 13. mart.
Hronika
PRIJEDORČANIN OSUMNJIČEN ZA PREVARU: Firmu iz Slovenije oštetio za više 46.800 evra

Muškarac N.K. iz Prijedora osumnjičen je da je kao radnik društva ograničene odgovornosti iz tog grada oštetio pravno lice iz Slovenije za 46.800 evra i u tom iznosu pribavio protivpravnu imovinsku korist za poslodavca, saoapšteno je iz prijedorske policije.
On je osumnjičen da je naveo pravno lice iz Slovenije da po osnovu izdatog predračuna za isporuku drvnih sortimenata uplati 46.800 evra avansa, ali isporuka nikada nije izvršena, niti je vraćen uplaćeni avans.
Policijska uprava Prijedor danas je prijedorskom Okružnom javnom tužilaštvu podnijela izvještaj protiv N.K. zbog sumnje da je počinilo krivično djelo prevara u privrednom poslovanju.
(Srna)
Hronika
HITNA EVAKUACIJA U BANJALUČKIM ŠKOLAMA: Policija na terenu zbog sumnjivih prijetnji

U toku je evakuacija u tri banjalučke škole nakon što je na mejl adresu Еkonomske i Еlektro-tehničke škole stigla dojava o postavljenim eksplozivnim napravama, potvrđeno je za ATV.
Kako nam je rečeno iz Policijske uprave Banjaluka, dojave o postavljenim bombama stigle su na mejl adrese Еkonomske i Еlektro-tehničke škole gdje je u toku evakuacija. A u toku je i evakuacija Politehničke škole koja se nalazi u istom objektu kao i Еkonomska škola.
“Policijski službenici postupaju po navedenim prijavama u skladu sa Uputstvom o postupanju pripadnika MUP-a u slučaju prijetnje postavljenom eksplozivnom napravom ili nekim drugim opasnim sredstvom“, rečeno je za ATV.
U toku su kontra-diverzioni pregledi u školama.
Hronika
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju

Zagrebačka policija traga za sedmogodišnjom Glorijom Weiderer, djevojčicom s dvojnim hrvatsko-njemačkim državljanstvom, koja je posljednji put viđena juče na području Jankomira.
Nakon toga joj se gubi svaki trag.
Gloria je rođena u njemačkom Minhenu, srednje je tjelesne građe, visoka oko 130 centimetara, smeđe kose i smeđih očiju. U trenutku nestanka na sebi je imala ružičastu majicu, tamnoplave hlače i ružičaste patike.
Okolnosti nestanka su posebno zabrinjavajuće jer se sumnja na kršenje sudske odluke.
Nezvanično se saznaje da je djevojčica nestala nakon susreta s jednim od roditelja, koji ju potom navodno nije vratio drugom roditelju, kako je bilo propisano, javio je Jutarnji, a prenosi Index.
Policija poziva građane da, ako imaju bilo kakvu informaciju o nestaloj djevojčici, obavijeste najbližu policijsku stanicu ili nazovu broj 192. Informacije se mogu dostaviti i putem e-mail adrese: nestali@nestali.hr.
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆEVA PORUČILA DODIKU: “Mi nismo TI, Republiku Srpsku ćemo sačuvati i od tebe!”
-
Hronika3 dana ago
ZBOG POKUŠAJA HAPŠENJA DODIKA: MUP RS podnio krivične prijave protiv sedam pripadnika SIPA-e
-
Region3 dana ago
NAKON FICA DOŠAO NA RED I PREDSJEDNIK SRBIJE! Letonija i Litvanija zabranile prelet Vučiću do Moskve
-
Hronika2 dana ago
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju
-
Svijet3 dana ago
ŠTA SE DEŠAVA? Kadirov traži od Putina da ga razriješi dužnosti
-
Politika2 dana ago
RADISLAV JOVIČIĆ oslobođen optužbi da je oštetio MUP Srpske za 260.000 KM
-
Politika2 dana ago
ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren
-
Politika2 dana ago
JAKE PORUKE NAKON SASTANKA Stanivuković: Mora se čuti glas Republike Srpske