Connect with us

Region

SUĐENJE SERISKOM UBICI IZ SRBIJE: Pljačkao i ubijao penzionerke u Njemačkoj

Na suđenju okrivljenom serijskom ubici Dušku J. (32) iz Srbije zbog sumnje da je ubio dve penzionerke u Njemačkoj, svjedočila je i ćerka jedne od žrtava – Hajdemari K. (77), koja je navela da su na početku mislili da je u pitanju prirodna smrt.

Mediji prenose da je ze Duško J. za sada optužen za ubistvo dvije penzionerke.

Suđenje osumnjičenom Srbinu kojem preti doživotna robija počelo je u julu, a poslednje ročište bilo je krajem oktobra. Naime, do sada su izneseni brojni dokazi koji ukazuju na to da je Duško J. po već razrađenoj šemi pljačkao i ubijao starije gospođe u kvartu Švebiš Hol, gdje je živio sa porodicom.

– Isprva su i ljekar i policija mislili da je u pitanju prirodna smrt, dok nije urađena detaljna istraga koja je utvrdila da su nađeni DNK tragovi nepoznate osobe svuda po stanu. Tačnije, osumnjičeni je nespretno, najverovatnije tražeći novac, ostavio svuda krvave tragove koji su kasnije utvrdili da je ipak došlo do zločina – rečeno je na sudu.

Našla majku umotanu u ćebe
– Kobnog dana nesrećna penzionerka htjela je sebi da skuva kafu u svom stanu, da pojede parče torte i da pročita novine, međutim dva dana kasnije njena ćerka Ingrid P. ušla je u stan i odmah po otvaranju vrata vidjela je da su vrata razvaljena iako se nesrećna žena imala naviku da uvek dva puta zaključava bravu – rečeno je u sudu.

Kada je ušla, zatekla je majku kako leži na hodniku neposredno iza vrata stana.

– Ležala je na stomaku umotana u plavo ćebe. Lice joj je bilo nadole, jedna ruka iznad glave, druga uvrnuta unazad, ruke otečene i hladne – opisala je kako je zatekla majku neutešna Ingrid P. i dodala, svjedočeći pred sudskim vijećem:

– Imala je posjekotinu iznad desnog oka i bilo je baš mnogo krvi. Tada sam pozvala Hitnu pomoć. Mislili smo da je pala i da se prilikom pada povrijedila.

Sumnja se da je serijski ubica pratio žrtvu
Na sledećem ročištu svjedočio je komšija ubijene koji je naveo da su bili prijatelji.

– Bili smo ne samo komšije, već i prijatelji koji su se redovno posjećivali, jeli zajedno kolače, dijelili bagete iz pekare i pretplatu za novine. Primjetio sam da Hajdemari koja inače, uvijek prva čita novine tada ih nije uzela, znao sam da se nešto dešava, saznali smo ubrzo da je mrtva – naveo je svjedok.

Sumnja se da je serijski ubica pratio žrtvu i da je znao njenu svakodnevnu rutini i da mu je tako bilo lako da planira zločin. Stan u kom je živela žrtva nalazio se u prizemlju u blizini stepenica, kojima se ulazi u zgradu, pa mu nije bilo teško ni da neprimjetno pobjegne nakon ubistva.

Spisak žrtava duži
Dušku J. se pred sudom u Nemačkoj sudi za ubistvo dvije penzionerke – Hajdemari K. (77) i Gertruda N. (89), ali postoje jake indicije da je spisak njegovih žrtava duži. Mediji u Njemačkoj ističu da je Duško J. serijski ubica.

Naime, na suđenju je bilo riječi i o smrti Edit L. (86) koja je nađena kako leži u lokvi krvi u svojoj kuhinji. Naime, isprva se verovatlo da je nesrećna žena preminula prirodnom smrću, ali je njena porodica to od starta žustro demantovala i ukazivala da je riječ o zločinu.

– Sumnja se da je po već razrađenoj šemi i receptu osumnjičeni Duško J. ubio penzionerku u kuhinji, a zatim pokušao da se otarasi tragova zločina. Ostavio je nesrećnu ženu da leži u lokvi krvi, ali je vejrovatno tokom borbe došlo od toga da je krv završila i na bež tepihu koji se nalazio u drugom dijelu kuhinje – navode mediji i dodaju:

– Pokušao je da očisti tepih, ali je to uradio samo sa vidljive strane, dok se krv natopila u tepih i probila s druge strane. Kasnije su ovu krvavu mrlju uočili rođaci žrtve i prijavili policiji.

Tužilaštvo priznalo da je došlo do greške
Između suđenja njemačka policija je organizovala konferenciju za medije gdje je fokus bio na ovom slučaju.

– Forenzičari su previdjeli mrlju krvi na tepihu – rečeno je na konferenciji u septembru, a šef policije Reiner Moler iz PU Alen naveo je da je nakon dosadašnje naknadne istrage gotovo sigurno i jasno da je forenzičarima koji su radili uviđaj zapravo promaklo 30 centimetara duga mrlja krvi na tepihu nedaleko od mjesta na kom je ležala žrtva.

– Javno tužilaštvo koje je radilo na slučaju priznalo je da je došlo do greške u istrazi na suđenju u septembru.

Njemački mediji su dodali “da će ovaj slučaj najvjerovatnije ostati nerješen jer je žrtva kremirana i neće moći da se ponovo urade sve potrebne analize koje bi utvrdile da li je u pitanju nasilna smrt.”

Region

“MORAMO VRATITI OTETU DRŽAVU!” Vučić pozvao građane u Beograd 12. aprila

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je građane da dođu u Beograd 12. aprila, istakavši da se država mora vratiti u tokova uspjeha i pobjeda, a djeca u škole.

Moramo da vratimo otetu državu. Ti odlučuješ u kakvoj zemlji želiš da živiš. Ti se pitaš. I da, već sutra može biti kasno. Pobijediće Srbija! Vidimo se u Beogradu 12. aprila u 19.00 časova istakao je Vučić.

Vučić je naveo da već nekoliko mjeseci traje pokušaj rušenja Srbije organizovan spolja i iznutra, te da je mnogo novca potrošeno da bi se ti ciljevi ostvarili.

– U početku su nam govorili da su protiv nasilja. A onda su promijenili ploču. Nasilje je svuda oko nas, u institucijama, na ulicama. Teror je bukvalno zavladao Srbijom – rekao je Vučić u video-objavi na Tiktoku.

On je dodao da su govorili da na skupovima postoje samo srpske zastave, a onda su se vidjele sve tuđe i uništavanje srpske trobojke, te da je strah zavladao svim poštenim domovima u Srbiji.

Naglasio je da se mora vratiti crveno-plavo-bijelu trobojku na jarbol slobode.

Vučić je ranije najavio da će na skupu u Beogradu biti predstavljen pokret za narod i državu.

Nastavi čitati

Region

HRVATI UPUTILI U PROCEDURU NOVI ZAKON! Traže ukidanje srpskih spomenika

Vlada Hrvatske uputila je danas u parlamentarnu proceduru novi zakon o grobljima kojim se predviđa uklanjanje srpskih spomenika postavljenih poslije 30. maja 1990. godine.

Prema zakonu, predviđeno je uklanjanje spomenika u roku od 30 dana od stupanja na snagu.

Potpredsjednik Vlade Hrvatske Branko Bačić rekao je da je jedan od razloga koji ih je podstakao na donošenje novog zakona taj da su poslije posljednjeg rata ostali grobovi na čijim su spomenicima i spomen-pločama bili upisani, kako je naveo, neprimjereni nazivi protivni ustavnopravnom poretku Hrvatske.
Kako navode dalje, “sporne” nadgrobne spomenike može prijaviti bilo ko, a predviđeno je uvođenje komisija na nivou županija i ona bi, ukoliko je potrebno, davala mišljenje o njihovoj prikladnosti, prenose hrvatski mediji.

Ukoliko vlasnici ne uklone takav spomenik, prijeti im kazna od 1.000 do 5.000 evra.

Nastavi čitati

Region

HOĆE LI BITI PENZIJA U SRBIJI: Oglasila se NBS nakon navoda da je PIO u blokadi

Narodna banka Srbije saopštila je da je, povodom objave da je račun Fonda PIO bio dva dana u blokadi, a imajući u vidu značaj informacije, važno istaći da račun sa kojeg se isplaćuju penzije pripada grupi računa izuzetih od prinudne naplate i funkcioniše bez prekida.

“Račun koji je bio privremeno blokiran koristi se za ostale transakcije Fonda, a moguća kratkotrajna neusaglašenost u preusmjeravanju sredstava ili dostavljanju elektronskih poruka od strane Uprave za trezor ne utiče na redovnu isplatu penzija. Sve finansijske obaveze Fonda izvršavaju se u skladu sa zakonskim propisima, uz potpuno očuvanje stabilnosti sistema isplate penzija”, navodi se iz NBS.

Dodaje se da Narodna banka Srbije, Sektor za prinudnu naplatu, nakon evidentiranja rješenja o izvršenju primljenih od javnih izvršitelja, šalje Upravi za trezor elektronsku poruku o blokadi svih računa dužnika na kojima se vode sredstva koja podležu prinudnom izvršenju.

“Na osnovu navedene poruke Uprava za trezor je dužna da blokira račune dužnika i da Narodnoj banci Srbije odmah dostavi, propisanom elektronskom porukom, informaciju o stanju sredstava na blokiranim računima, kako bi Narodna banka Srbije na osnovu iste dostavila Upravi za trezor na izvršenje naloge za prinudnu naplatu koji su evidentirani u blokadi računa dužnika. Ukoliko ne primi informaciju o stanju sredstava na blokiranom računu, Narodna banka Srbije nije u mogućnosti da Upravi za trezor proslijedi na izvršenje naloge za prinudnu naplatu”, navodi se u saopštenju.

Nakon poruke o blokadi računa dužnika Fonda PIO, koja je Upravi za trezor proslijeđena 1. aprila 2025. godine u 11.46 časova, informacija o stanju sredstava na računu dužnika primljena je 3. aprila 2025. godine, nakon čega je sprovedeno izvršenje prinudne naplate i deblokada računa dužnika, dodaju iz NBS, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno