Connect with us

Društvo

SUDSKI OKRŠAJ ZBOG MILIONSKOG PRIHODA! „Prointer“ traži svoj dio kolača, Milašinović osporava dug!

Kompanija „Prointer“ tužila je firmu „Centar za automobilsko inženjerstvo“ iz Banjaluke od koje traži 300.000 maraka po osnovu posla sa tehničkim pregledima vozila, otkriva portal CAPITAL.

Vlada Republike Srpske je ovom dvojcu prije pet godina povjerila posao stručne institucije za tehničke preglede vozila i obezbijedila milionske prihode, s obzirom na to da im je zagarantovano osam odsto od svakog pregleda.

„Prointer“ koji se u međuvremenu našao na američkoj crnoj listi u tužbi navodi da mu je partner prestao da plaća ugovorene obaveze.

Naime, kako tvrde, Ugovorom o konzorcijumu je bilo propisano da „Centar AI“  mjesečno ispostavlja fakture stanicama tehničkih pregleda, dok „Prointer“ ispostavlja fakturu „Centru AI“ za svoj pripadajući dio naknade.

Međutim, „Centar AI“, inače u vlasništvu dekana Mašinskog fakulteta u Banjaluci, Aleksandra Milašinovića im nije isplatio tri računa u iznosu od 297.100 KM.

Oni spore navode u tužbi kao i visinu tužbenog zahtjeva.

Tuženi osporava i dokaze dostavljene uz tužbu, a prije svega dostavljene račune obzirom da se uvidom u iste na nesporan način može utvrditi da nisu potpisani niti prihvaćeni od strane tuženog, te obzirom na sve prethodno navedeno, tuženi konačno predlaže da sud odbije tužbeni zahtjev kao neosnovan u cjelosti“, naveli su u svom odgovoru na tužbu.

U ovom sporu je u januaru već održano pripremno ročište, koje bi danas trebalo da bude nastavljeno.

U „Centru AI“ na naša konkretna pitanja nisu dali precizan odgovor osim što su potvrdili da spor postoji.

Tvrde da u ovom sučajuju postupaju isključivo u skladu sa svojim ugovornim obavezama i važećim propisima.

Što se tiče vašeg upita, možemo potvrditi da je u toku sudski postupak u kojem će nadležni organi utvrditi sve relevantne činjenice. S obzirom na to da se predmet nalazi pred sudom, nismo u mogućnosti da ga dodatno komentarišemo“, poručeno nam je iz advokatske kancelarije koja ih zastupa.

Podsjećamo, dva preduzeća u sporu su godišnje po osnovu ovog posla prihodovala oko 1,7 miliona maraka.

Stručna institucija vodi informacioni sistem u kojem su uvezane sve stanice tehničkog pregleda, vrši kontrolu rada njihovog rada, obučava osoblje, vodi podatke o licencama i sertifikatima.

Inače, do 2020. godine ovaj posao je obavljao konzorcij kojeg su činili Mašinski fakultet u Banjaluci, Saobraćajni fakultet u Doboju te preduzeća „Audiotex“ i „EIB Internationale“ iz Banjaluke.

Nakon završenog konkusa raspisanog krajem 2019. godine posao su preuzeli Milašinovićev „Centar za automobilsko inženjerstvo“ i kompanija „Prointer“.

Stari konzorcij je pokušao da poništi njihov izbor, ali njihova žalba nije uvažena.

Žalili su se kako novi partneri ne ispunjavaju ni tehničke ni materijalne uslove tražene konkursom i tvrdili kako je učinjeno niz propusta.

Kako je to CAPITAL otkrio, u ovom milionskom poslu su se preplitale i prijateljske veze predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića i Aleksandra Milašinovića te njihovih sinova koji su jedno vrijeme bili suvlasnici stanice za tehnički pregled „Altro“ u Banjaluci.

Društvo

KO VODI PREDUZEĆE DOBRO DA IMAMO STABALA! „Šume“ ne poštuju sopstveni Statut

Od stupanja na snagu izmjena Statuta „Šuma Republike Srpske“ kojima je precizirano da direktori šumskih gazdinstava mogu biti samo diplomirani inženjeri šumarstva smijenjen je samo jedan od šestorice direktora koji po struci nisu šumarski inženjeri, otkriva CAPITAL.

Uprava ovog preduzeća smijenila je samo vršioca dužnosti direktora šumskog gazdinstva „Klekovača-Potoci“ iz Istočnog Drvara Milana Đukanovića i na njegovo mjesto imenovala šumarskog inženjera zaposlenog u tom gazdinstvu Radu Dujakovića.

Ostali direktori gazdinstava i dalje su u svojim foteljama, iako se time krši Statut ovog javnog preduzeća. Nekima od njih, kao što je diplomirani pravnik unutrašnjih poslova na mjestu v.d. direktora ŠG „Banjaluka“ Saša Dobričanin, čak je i istekao  dvomjesečni mandat. Bez obzira na to Dobričanin je ponovo imenovan za v.d. direktora na period od 60 dana, što pokazuje da izmijenjeni statut koji je prije deset dana stupio na snagu predstavlja mrtvo slovo na papiru.

Pored njega, još najmanje četvorica v.d. direktora nalaze se u foteljama uprkos tome što ne ispunjavaju uslov koji kaže da „za direktora organizacione jedinice može biti imenovano lice koje posjeduje visoku stručnu spremu, završen šumarski fakultet i najmanje 240 ECTS bodova“.

To su čelni ljudi šumskih gazdinstava „Čemernica“ iz Kneževa Krstan Vuković, „Doboj“ iz Doboja Mirijan Lisičić, „Majevica“ iz Lopara Milan Todorović, „Drina“ iz Srebrenice Milan Novitović i direktor Centra za sjemensko-rasadničku proizvodnju iz Doboja Mihajlo Marković.

Interesantno je da se radnici ovih gazdinstava ne bune zato što im direktori nemaju odgovarajuću stručnu spremu, a kako saznajemo, razlog je što je u ŠG „Banjaluka“ i još nekim od ovih gazdinstava počela isplata redovnih, ali i zaostalih plata.

Uprkos tome, ostaje činjenica da se oni na rukovodećim funkcijama nalaze suprotno Statutu ovog javnog preduzeća. Pri tome ne postoji nikakva pravna prepreka za njihovu smjenu zato što su svi u statusu v.d. direktora i imenovani na period do 60 dana, tako da u svakom trenutku mogu biti razriješeni te dužnosti bez obrazloženja, a pogotovo zato što ne ispunjavaju statutom propisane uslove za tu funkciju.

Nastavi čitati

Društvo

HLADNO JUTRO ŠIROM BIH! U jednom mjestu u Srpskoj izmjereno minus 15 stepeni

Hladno jutro osvanulo je širom Bosne i Hercegovine, a najveći minus prema podacima hidrometeoroloških zavoda zabilježen je u Sokocu gdje je u sedam sati izmjereno minus 15,7 stepeni.

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, u isto vrijeme minus 13 stepeni bilo je u Han Pijsku, dok je Čemernom i Šipovu izmjereno minus 11,6, odnosno minus 10,4.

Građani Banjaluke probudili su se uz minus 7,2 stepena Celzijusova.

U Bijeljini je izmjereno minus sedam, Višegradu minus devet, dok je u Trebinju bilo nula stepeni.

Niske temperature zabilježio je i Federalni hidrometeorološki zavod, pa je tako u Bugojnu izmjereno minus 11, a u Drvaru i Tuzli po minus 10.

U Širokom Brijegu, Sanskom Mostu, Livnu i Jajcu bilo je minus osam.

Građani Sarajeva probudili su se na minus devet stepeni, prenose “Nezavisne”.

Nastavi čitati

Društvo

ŠIRI SE BOJKOT U BIH! Na udaru trgovine, autosaloni, apoteke!

Organizatori bojkota trgovina u Bosni i Hercegovini su najavili novi bojkot od 21. februara do 7. marta, s tim da je proširen spisak trgovina koje su planirane za bojkot.

Ovaj put će, osim maloprodajnih trgovina životnim namirnicama, biti bojkotovani autosaloni i autodijelovi, kupovina nekretnina, građevinski materijal, saloni namještaja, prodavnice odjeće i obuće, prodavnice tehnike, pekoteke, turističke/putničke agencije i apoteke.

Neke od navedenih trgovina će biti teško bojkotovati poput apoteka s obzirom na to da je riječ o zdravlju, dok pojedine trgovine poput autosalona i prodaje nekretnina, većina građana “bojkotuje” skoro cijeli život.

Inače, prvi bojkot trgovina u BiH je održan 31. januara i on je bio najuspješniji, međutim zvanični podaci Porezne uprave FBiH govore o tome da je i on bio daleko od uspješnog. Nakon toga je održan i dvodnevni bojkot, ali još nema vidljivog efekta.

Nastavi čitati

Aktuelno