Politika
SVAĐE, NEDOLASCI NA SJEDNICE, BLOKADE, RIJALITI…Evo koliko STRANKE koštaju građane za (NE)RAD u lokalnim parlamentima

Milioni maraka se godišnje izdvoje iz budžeta gradova i opština za finansiranje političkih stranaka koje učestvuju u radu lokalnih parlamenata.
Sa ukupno preko 330.000 KM planiranih budžetskih sredstava za finansiranje političkih subjekata u 2023. godini, na prvom mjestu je, očekivano, Banjaluka.
Uporedo se čini da su, kao ni u jednoj drugoj lokalnoj zajednici, Banjalučani ove godine najviše svjedočili (ne)radu lokalnih parlamentaraca, njihovom nedolasku na sjednice, nemogućnosti da se gradska skupština uopšte zakaže, međusobnim optužbama, rijalitiju unutar i izvan skupštinske sale…
Prema podacima Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS, visina mjesečne odborničke naknade u Banjaluci iznosi 1.165 KM (u neto iznosu), a za finansiranje političkih stranaka u ovom gradu, ove godine je predviđeno 331.796 KM.
Najviše novca predviđeno je za SNSD i to 83.698 KM, a slijede PDP sa 66.573 KM, Ujedinjena Srpska i SPS sa po 32.323 KM, DNS, Demos i SP po 23.760 KM, te SDS, pokret “Banjaluka zove” i nezavisni odbornik Saša Čudić (nacionalne manjine) po 15.198 KM.
U Bijeljini je visina odborničke naknade 639 KM, dok je u budžetu ovog grada planirano ukupno 259.999 za rad političkih subjekata od čega najviše SNSD-u 52.167 KM, zatim slijede SDSS-Mićo Mićić sa 38.748 KM, Demos 32.038 KM, PDP i SDS po 25.329 KM…
Veća godišnja izdvajanja za finansiranje političkih stranaka imaju i Prnjavor 99.000 KM (SNSD 22.241 KM, DNS 17.125 KM, SDS 9.466 KM, a većina ostalih stranaka koje učestvuju u radu lokalnog parlamenta po oko 6.900 KM), zatim Teslić ukupno 90.000 KM, gdje SDS dobija najviše i to 27.400, SNSD 24.916 KM, SPS 12.500 KM…
Ukupna planirana godišnja sredstva u Dodoju za ovu namjenu iznose 80.000 KM (SNSD 34.810 KM, Demos-Prva SDS i koalicija “Doboj u srcu” po 7.971 KM… ) , zatim u Ugljeviku 76.000 КМ (SDS 25.692 KM, SNSD 17.760 KM, DNS i Demos po 7.187 KM…)
U gradu Trebinje za ovu stavku u budžetu je planirano 57.000 KM, Derventi oko 70.000 KM, Gradišci 60.000 KM…
U nekoliko lokalnih zajednica ove godine nisu planirana sredstva za ovu namjenu u budžetu uz objašnjenje da “nemaju dovoljno finansijskih sredstava”, a to su Vukosavlje, Donji Žabar, Istočni Mostar, Istočni Stari Grad, Jezero, Kalinovik, Kostajnica, Krupa na Uni, Kupres, Novo Goražde i Osmaci.
Politika
EVROPSKA UNIJA OZBILJNO ZABRINUTA: Suprotno sa evropskim putem BiH

Evropska unija izrazila je ozbiljnu zabrinutost zbog usvajanja nacrta Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija u Narodno skupštini Republike Srpske.
Iz EU ocjenjuju da je taj zakon u suprotnosti sa evropskim putem Bosne i Hercegovine.
“Konačno usvajanje Zakona bi bilo u direktnoj suprotnosti sa više puta ponovljenim opredjeljenjem rukovodstva RS za napredak BiH ka evropskim integracijama, a posebno u pogledu ključnog prioriteta 11, koji govori o civilnom društvu, i ključnog prioriteta 12 o slobodi izražavanja i medija”, izjavio je portparol EU Peter Stano, saopšteno je iz večeras Delegacije EU u BiH.
EU, dodaje se, poziva poslanike u Narodnoj skupštini RS da još jednom razmotre i ne idu dalje sa ovim prijedlogom zakona.
“Poštovanje ljudskih prava, sloboda izražavanja, sloboda medija i pluralizam, kao i okruženje koje omogućava organizacijama civilnog društva da slobodno deluju ključni su stubovi demokratskog društva”, naglasio je Stano.
Dodao je da EU osuđuje i nedavno stupanje na snagu izmjena i dopuna Krivičnog zakona RS, kojima su ponovo uvedene krivične sankcije za klevetu, čime su nametnuta nepotrebna i nesrazmjerna ograničenja nezavisnim medijima i civilnom društvu.
Prema njegovim riječima, to predstavlja “razočaravajući i nesporno veliki korak unazad kada je riječ o zaštiti osnovnih prava”.
“To je u suprotnosti sa očekivanjima koja su pratila dodjelu kandidatskog statusa za članstvo u EU i u suprotnosti sa interesima svih građana BiH, pa tako i onih koji žive u entitetu Republika Srpska. Navedeni koraci su takođe suprotni osnovnim načelima EU”, naglasio je Stano.
Dodao je da EU očekuje od svih nadležnih konstruktivan rad na ključnim prioritetima iz Mišljenja Evropske komisije, što je neophodno kako bi Komisija moga preporučiti otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom.
Poslanici su usvojili Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija u skladu sa kojim će biti formiran poseban registar ovih organizacija osnovanih u Srpskoj koje finansijski ili na drugi način pomažu strani subjekti kao agente stranog uticaja.
Za nacrt ovog zakona glasalo je 48 poslanika stranaka vladajuće koalicije, protiv je bilo 11 poslanika, dok se šest poslanika suzdržalo od glasanja.
Politika
IZETBEGOVIĆ JEDINI KANDIDAT! SDA odbacila kandidaturu MEHMEDOVIĆA za predsjednika stranke

Izborna komisija Stranke demokratske akcije u okviru priprema za 8. Kongres Stranke demokratske akcije, koji se održava 14. oktobra 2023. godine održala je sjednicu na kojoj se između ostalog raspravljalo o kandidaturama za predsjednika stranke.
Nakon isteka propisanih rokova, prikupljanja svih prijedloga koje su dostavile opštiinske, gradske, kantonalne i regionalne organizacije, i razmatranja dostavljenih prigovora, Izborna komisija je na današnjoj sjednici razmatrala prispjele kandidature za organe koji se biraju na predstojećem 8. Kongresu Stranke demokratske akcije.
Mogućnost predlaganja kandidata za predsjednika imalo je 116 opštinskih/gradskih organizacija, devet kantonalnih i šest regionalnih organizacija Stranke, te organizacija SDA Brčko Distrikta.
Tri opštinske/gradske organizacije nisu konstituisale organe u ovom mandatnom periodu, te nisu imale pravo predlaganja, dok jedna opštinska organizacija nije dostavila prijedlog.
Izborna komisija je konstatovala da je jedini kandidat za predsjednika Stranke demokratske akcije koji ispunjava statutarne uslove Bakir Izetbegović.
Od 112 pristiglih kandidatura iz opštinskih/gradskih organizacija, Izborna komisija je nakon provedene procedure i rješavanja prigovora odbacila devet pristiglih kandidatura opštinskih organizacija za predsjednika Stranke.
Pet kandidatura je odbačeno zbog predlaganja većeg broja kandidata, što je u suprotnosti sa Pravilima i Uputstvom za izborni proces utvrđenim na organima Stranke. Preostale četiri kandidature su odbačene zbog toga što su dostavljene od neovlaštenih organa ili neovlaštenih osoba koji nisu u bazi članstva Stranke, neblagovremenog dostavljanja kandidatura, te zloupotrebe pečata. Takve kandidature nisu uvažene niti jednom od predloženih kandidata na koje su se odnosile.
Kandidata za predsjednika Stranke demokratske akcije Bakira Izetbegovića predložilo je 95 opštinskih/gradskih organizacija, svih devet kantonalnih i svih šest regionalnih organizacija, te organizacija SDA Brčko Distrikta.
Između ostalog, osvrnuli su se i na kandidaturu Šemsudina Mehmedovića koji je u srijedu izjavio kako je prikupio dovoljno glasova za kandidaturu.
“Šemsudin Mehmedović je imao osam kandidatura općinskih/gradskih odbora, što nije bilo dovoljno za ovjeru kandidature s obzirom da je za njenu ovjeru prema Statutu Stranke potrebna podrška najmanje tri kantonalne/regionalne organizacije ili 15 općinskih/gradskih organizacija. Pored navedenog, Izborna komisija je na današnjoj sjednici sačinila listu kandidata za potpredsjednike Stranke, na kojoj se nalazi 25 kandidata. Konačnu listu kandidata za potpredsjednike Stranke utvrđuje novoizabrani Predsjednik, sa koje će delegati na Kongresu tajnim glasanjem birati devet potpredsjednika. Svi učesnici izbornog procesa imaju pravo ulaganja žalbe Apelacionoj komisiji u roku od dva dana”, saopšteno je iz SDA, a prenosi Klix.
Politika
“ZA” GLASALO 48 POSLANIKA: Usvojen nacrt zakona o NVO u NSRS

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je takozvani “Zakon o stranim agentima” nakon današnjeg zasjedanja.
Zakonsko rješenje kojim se predviđa uspostava posebnog registra neprofitnih organizacija dobilo je značajnu podršku vlasti, “za” je bilo 48 poslanika, “protiv” 11, dok je šest poslanika bilo uzdržano.
Prema prijedlogu SNSD zakon će biti upućen na javnu raspravu u trajanju od mjesec dana.
Zakonsko rješenje koje je izazvalo negodovanje nevladinog sektora i dijela međunarodne zajednice zagovarao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Prema ocjenama kritičara vlasti, ovaj zakon predstavlja nastavak gušenja slobode govora i osnovnih ljudskih prava.
Nepostojanje ovakvog zakona kako je istakao predlagač, ministar pravde Miloš Bukejlović, stvara pretpostavke za “urušavanje pravnog sistema i ustavnog uređenja Republike Srpske i čine štetne posljedice na rad organa i organizacija Republike Srpske”.
Vlast nije poslušala Delegaciju Evropske unije koja je pozivala na povlačenje zakona iz skupštinske procedure niti Savjet za implementaciju mira u Bosni i Hercegovini koji je pozvao na odustajanje od ovog zakona, prenosi N1.
-
Uncategorized1 dan ago
MAJA DRAGOJEVIĆ “DEMOLIRALA” ĐAJIĆA! “Živite li vi u Hjustonu, pa mi nemamo LIJEKOVA, POSTELJINE, a kod Vas pacijenti SKAČU KROZ PROZORE” (VIDEO)
-
Uncategorized3 dana ago
“PUKLA TIKVA” U SNSD PRIJEDOR! Kabić iznio teške optužbe “VRH lokalne partije VRŠI PRITISAK U CILJU MOJE SMJENE, danas ću upoznati DODIKA SA SVIM DEŠAVANJIMA”
-
Banjaluka15 sati ago
SAOBRAĆAJNA REVOLUCIJA U BANJALUCI! Stiže kraj GUŽVAMA I ČEKANJIMA! Evo kako će sve izgledati (VIDEO)
-
Svijet2 dana ago
OPASNO UPOZORENJE MEDVEDEVA “Sve manje opcija za Rusiju osim DIREKTNOG SUKOBA sa NATO savezom”
-
Politika12 sati ago
VLADA UKINULA NOVČANU POMOĆ ZA NEZAPOSLENE! Borcima mjesečni dodatak
-
Hronika1 dan ago
U KUĆI BILA ZATVORENA 17 GODINA: Iz UKC-a se oglaslili o stanju žene (43) iz Laktaša
-
Hronika12 sati ago
OTIŠLA SA LJUBAVNIKOM! “Majka”ostavila troje djece u MRAČNOJ I POPLAVLJENOJ prostoriji tri dana
-
Biznis2 dana ago
KRAJ “DORMEA”: Kompanija definitivno ide u stečaj