Connect with us

Banjaluka

Sve izvjesnije PRIVREMENO FINANSIRANJE, šta to znači?

Skupština grada održaće 8. decembra sjednicu gdje će raspravljati o najbitnijim tačkama u vezi funkcionisanja grada na Vrbasu. Ukoliko se ne usvoje odluke vezane za budžetska sredstva, Banjaluka će ići u privremeno finansiranje.

U dnevnom redu koji je dostavljen odbornicima, prvih 5 tačaka su najbitnije, a to su prijedlog odluke o raspodeli suficita za prošlu godinu, kadrovska pitanja, prijedlog za neutrošeni novac iz prethodnog perioda, prijedlog oko nacrta rebalansa budžeta za ovu godinu i nacrt budžeta za 2023. godinu.

Politički analitičar Nebojša Tojagić za Srpskainfo kaže da nije optimista da će skupštinska većina prihvatiti nacrt budžeta. Strahuje, kaže, da je djelovanje skupštinske većine “što gore, to bolje” te da će i dalje biti nastavljena praksa odbijanja svakog vida saradnje sa Stanivukovićem.

Ukoliko se nacrt budžeta za 2023. godinu ne prihvati, Banjaluka ide u privremeno finansiranje. Tojagić ističe da privremeno finansiranje sigurno znači probleme u realizaciji projekata, ali ne znači da će sada sve stati.

– Da se može stvarati i graditi i kroz privremeno finansiranje pokazuje primjer Teslića gdje se načelnik Milan Miličević odlično snašao u vještačkim budžetskim problemima. Vjerujem da će njegovi savjeti biti dragocjeni ukoliko dođe do ovog scenarija – rekao je Tojagić.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković za Srpskainfo ističe da je privremeno finansiranje jako loše po sam Grad.

To znači da imate budžetski okvir kakav ste imali prošle godine kada nije bila inflacija. Imali bi novac koji bi mogli trošiti samo na socijalna davanja i plate, bez ijednog projekta. Nećemo moći ništa tri mjeseca raditi. To je scenario koji je viđen prve godine mandata kada je ponestalo sredstava za održavanje i čišćenje grada i sve druge stvari – rekao je Stanivuković.

Dodaje da ako Banjaluka uđe u privremeno finansiranje, novac se ne može dati “Akvani” da im se odblokira račun kao i to da ne bi mogao funkcionisati i Gradski olimpijski bazen (GOB).

– U privremenom finansiranju ne bi mogao funkcionisati ni gradski prevoz jer ne bi mogli dati grant. To znači da neko svjesno ide da uništi osnovno funkcionisanje grada, pogotovo u zimskom periodu kada je prezahtjevno. To je prosto neprihvatljiv politički napad koji je Banjaluka 2020. godine teško preživjela i mi danas posljedice toga vidimo u finansijama gdje bi one bile 10 do 20 posto snažnije da nam u dvije godine nije uzeto skoro 50 miliona KM kroz porez na nepokretnosti, druge rasipničke stavke koje je Skupština grada išla prema Gradu – istakao je Stanivuković. Dodaje da je ponosan sa svim projektima i rezultatima koje su danas vidljivi.

– Od javnog prevoza koje smo u teškim vremenima napravili povoljnijim, do udžbenika, legalizacije, sufinansiranja privatnih vrtića, do preko 100 modernizovanih, asfaltiranih saobraćajnica, izgrađen dvocifren broj dječjih igrališta, 30 miliona vodosnabdjevanja. Osim toga, uredili smo novu plažu, centar grada, dvorane na Laušu, škole koje gradimo nakon 22 godine. Sve to je uspjeh u ovom trenutku, a nismo imali nikakve podrške Vlade RS, republičkih institucija i na kraju je tu i blokada Skupštinske većine – rekao je Stanivuković.

On će se, kaže, boriti da do privremenog finansiranja ne dođe jer nema potrebe za tim.

– Moram reći, bespotrebno je lagati i izmišljati razloge za neusvajanje nacrta budžeta. Nacrt je neobavezan dokument koji je dio procedure. Prava rasprava dolazi na prijedlogu. Da postavljate ultimatume na nacrtu govori da ste vi ozbiljna štetočina u Banjaluci. Naravno, to sve ide iz glave predsjednika Gradskog odbora SNSD Vlade Đajića koji to osmišljava i koji se bavi više na negativan način Banjalukom – istakao je Stanivuković.

Banjalučanin iz centra grada s kojim smo razgovarali ističe da smo slično stanje imali prije 2 godine kada je u gradu na Vrbasu apsolutno sve stalo i ništa se nije radilo.

– Ne razumijem potrebu da u 21. vijeku mora ovo da se dešava. Dok drugi gradovi napreduju, uživaju u zimi i zimskoj čaroliji, mi se i dalje prepucavamo o politici, umjesto da radimo ka boljitku svih nas. Siguran sam i ubjeđen da nijedna politička stranka nije dobra i da radi u svoju korist i ne vjerujem više nikom u Banjaluci. Desi li se da Banjaluka ostane bez novca, ovo će biti još jedan presedan da se svi pokupimo odavde i ostavimo njih 10-15 da se svađaju i prepucavaju do mile volje – rekao je ovaj ogorčeni Banjalučanin. Slično mišljenje ima i njegov prijatelj koji dodaje da je ovo sramotno šta pogađa najveći grad u Republici Srpskoj.

– Stvarno sramota. Ne znam šta je u glavama tih ljudi što sjede u Skupštini grada, ne znam šta je na kraju krajeva u glavi i Stanivukovića. Iako politika treba da bude nešto dobro, od nje su napravili rijaliti program koji gledamo iz dana u dan. Samo, ovog puta gledamo uništavanje, a ne napredovanje – rekao je on.

Podsjećamo, Banjaluka je 2020. godine tokom početka mandata Stanivukovića ušla u privremeno finansiranje i zbog nedostatka novca, svaka ulica u Banjaluci je bila puna smeća.

O ČEMU ĆE ODBORNICI RASPRAVLJATI?

Osim tački vezanih za finansiranje Banjaluke, jedna od važnih je i kadrovska politika. Kada je u pitanju kadrovska politika, do Skupštine će se znati ko će biti novi predsjednik, a kako smo tokom vikenda i objavili, tu su već neka imena poput Nevena Stanića iz US. Nešto ranije je novi odbornik iz SNSD Stanislav Palija trebao preuzeti ovu funkciju, ali se predomislio preko noći. Još nije poznato ko će biti novi predsjednik Skupštine. Mnogo je imena, ali niko ne želi da je prihvati. Osim ovoga, većina tačaka se tiču regulacionih planova i to za Lauš 1 i 3, Ramiće, Lazarevo 3, Ada – Debeljaci i drugi. Jedan od prijedloga o kojima će odbornici raspravljati tiče se i odluke o komunalnim taksama.

Banjaluka

STIPENDIJE ZA ŠAMPIONE! Savić – Banjac podižu sport na novi nivo!

Do 15. jula sportisti sa područja grada Banje Luke imaju mogućnost da se, na osnovu ostvarenih rezultata, prijave za gradsku stipendiju.

Gradski menadžer Mirna Savić – Banjac istakla je da su sportske stipendije dugogodišnja uspješna praksa Grada i da se kategorizacija sportista, odnosno dodjela sportskih stipendija ostvaruje na osnovu postignutih sportskih rezultata i sa jasno propisanim kriterijumima.

-Na ovaj način se zaista nagrađuju najbolji i daje im se dodatni motiv da budu još uspješniji – istakla je Savić – Banjac.

Iz Odjeljenja za društvene djelatnosti napominju da sportisti, koji imaju najmanje tri godine prebivalište na teritoriji Grada Banja Luka prije ostvarenog sportskog rezultata, trebaju Zahtjev za kategorizaciju – Obrazac KS sa pratećom dokumentacijom da podnesu u periodu od 1. do 15. jula 2025. godine, putem protokola Gradske uprave Banja Luka (prijemna kancelarija br.16) Odjeljenju za društvene djelatnosti.

Period prijave ostvarenih sportskih razultata radi kategorizacije sportista je:

– period od 1. jula 2024. godine do 1. jula 2025. godine

Sportisti koji se prijavljuju za kategorizaciju mogu prijaviti postignute sportske rezultate u skladu sa gore navedenim periodom prijave, s tim da u izabranom periodu moraju ostvariti rezultate iz trenutne ili veće dobne kategorije kojom su obuhvaćeni u sistemu takmičenja pripadajućeg republičkog sportskog saveza, odnosno u dobnoj kategoriji u kojoj se takmiče, danom podnošenja prijave za kategorizaciju.

Uz zahtjev za kategorizaciju (Obrazac KS), pored dokaza o ispunjenosti opštih uslova iz člana 10. Pravilnika, sportista je dužan dostaviti i :

uvjerenje o državljanstvu,
uvjerenje matičnog sportskog saveza kojim dokazuje da sportista nema potpisan profesionalni ugovor sa sportskom organizacijom,
uvjerenje o prebivalištu,
uvjerenje da je aktivan član sportske oranizacije u kojoj je ostvario sportski rezultat, odnosno ispunjenje uslova za kategorizaciju,
zapisnik sa takmičenja ili službeni bilten međunarodne sportske federacije i nadležnog pripadajućeg sportskog saveza, ili podatke sa službenih internet stranica pripadajuće međunarodne federacije u skladu sa odredbama člana 3. Pravilnika, (napomena: kao dokument kojim se dokazuje ispunjenost uslova ne može biti screenshot sa telefona),
kopiju tekućeg račna i broja računa banke koja ima sjedište u Republici Srpskoj.
Dokumenti se dostavljaju u originalu ili ovjerenoj kopiji.

Preuzmite: Integralni tekst Pravilnika i Obrazac KS.

Obrazac KS se može preuzeti i u kancelariji broj 25 Gradske uprave Grada Banja Luka.

Za sve dodatne informacije kontakt osobe su Ognjen Golić i Boris Aljetić, Odjeljenje za društvene djelatnosti, telefon 051/244-444, lokal 714.

Nastavi čitati

Banjaluka

Ševo odgovorio Zeljkoviću “LIJEPO JE BRANITI UJKU, ALI PONEKAD JE BOLJE ĆUTATI”

Nakon što je odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Marko Zeljković, iznio niz kritika na račun aktuelne gradske vlasti, uslijedio je brz i oštar odgovor iz PDP-a. Ovlašćeni potpisnik u Odjeljenju za opštu upravu, Miroslav Ševo, reagovao je na izjave mladog odbornika koje je, kako navodi, očigledno dao u svrhu odbrane svog bliskog rođaka – „velikog ujke“.

– Kako dirljiva situacija danas na političkoj sceni. Mlađani sestrić brani ‘velikog ujku’. Lijepo je kada se porodica tako slaže i pomaže, radi zajedno i čuvaju se međusobno. Jedan preuzme Fudbalski savez, iako, što bi naš narod rekao, ‘nije šutno mačku s praga’, jer – ima on ujku. Drugi, po direktivi, ulazi kao odbornik u Skupštinu grada Banjaluka, a osnovni zadatak mu je čuvanje lika i nedjela ujke, istakao je Ševo.

On je poručio da nije prvi put da „ujko pljune pa poliže“, te da sestrić sada, u pokušaju da popravi štetu, napada gradonačelnika gledajući sve kroz prizmu stranke kojoj pripada.

– Moram podsjetiti mlađanog odbornika Zeljkovića da Partija demokratskog progresa funkcioniše na principu podjele obaveza i odgovornosti, ne autokratije. Gradonačelnik Banjaluke, a to sam pokušao pojasniti i premijeru Viškoviću, je, kao svaki pravi domaćin, uradio podjelu obaveza, odgovornosti i prava. Umjeće rukovođenja je uspostavljanje sistema koji funkcioniše savršeno bez prvog čovjeka i njegovih direktiva i naredbi. Naravno, Vama, odbornče, to je nepojmljivo jer ste naučili na autokratiju.

Ševo se osvrnuo i na konkretne teme koje je odbornik pomenuo – poput Depota, vrtića, vodosnabdijevanja i saobraćajnih gužvi.

– Pomenuli ste Depot, vrtiće, vodu, saobraćajne gužve. Mladi jeste, ali niste toliko zaboravni da ne znate da su to problemi stari 25 godina, a upravo toliko je ujko na vlasti u Banjaluci, i nešto manje u Republici Srpskoj. Depot su vaši partijski drugovi unakazili jer ništa od planiranog i projektovanog nisu sproveli, a uprava je od osnivanja pod ujkinim patronatom. Pomislili ste da vrtići postoje od juče, a zapravo njima rukovodite decenijama. Saobraćajne gužve nisu novost, a Skupština je bila ta koja je odbijala planove razvoja grada – jer ujku nisu odgovarali.

Posebno je naglasio problem vodovoda, koji je, prema njegovim riječima, opozicija imala priliku da riješi, ali to nije učinila.

– Zamislite, Vi pominjete vodu. Pomislih da ovo prethodno možda ne znate, jer niste imali dovoljno godina, a ujko to nije baš sve prepričao u detalje. Ali, odbornče, prije nešto više od mjesec dana, pa ponovo prije deset dana, lično ste odbili da riješite problem koji su ujkini drugovi ‘proizveli’, a vaši partijski kolege prošle godine – a to je sistem ‘Tunjice 1 i 2’.

Na kraju, Ševo je poručio da je lijepo što odbornik brani porodicu, ali da ponekad treba stati i razmisliti.

– Lijepo je što branite ujku, ali nekada se pokaže da je istinita ona narodna: ‘Pametan ćuti, budala govori!’ A za ovo što se desilo ujki na sudu, narod kaže: ‘Rođaka ni sud ne sudi!’ – zaključio je Miroslav Ševo.

Nastavi čitati

Banjaluka

„ZABRANITE NEPOZNAVANJE ZAKONA!” Maksić PORUČIO odbornicima SNSD da prestanu da se prave ludi oko kladionica kod škola!

Кada se već govori o zabranama, red bi bio da se zabrani nepoznavanje zakona odbornicima.

Izjavio je ovo odbornik PDP u Skupštini Grada Banjaluka, Igor Maksić reagujući na izjave odbornika Žane Grmuše (SNSD) koja je rekla “da bi u krugu škola u potpunosti trebalo zabraniti reklamiranje igara na sreću i navela da povećanje cijene tih reklama, koje predlaže gradonačečnik Banjaluke, neće spriječiti kladionice da se reklamiraju.”

-Narodna skupština Republike Srpske može već sutra da izmjeni Zakon o igrama na sreću i zabrani otvaranje kladionica u blizini škola. Zakonski, to je jedini put. Pa ako je to iskrena namjera, neka se prijedlog uputi u Skupštinu, tamo gdje vaša stranka ima većinu. Grad Banja Luka je već pokušao sve što mu je u nadležnosti. Predložili smo da se kladionicama u blizini škola uvede duplo veća komunalna taksa, prijedlog nije prošao, jer ga vaša skupštinska većina nije podržala. Podsjetimo, upravo ona većina kojoj pripadate – rekao je Maksić.

Zato, prije nego što pozivate Grad da radi ono što nije u njegovoj nadležnosti, kaže Maksić, bolje bi bilo da utičete na one koji to stvarno mogu, na svoje kolege u Narodnoj skupštini.

-Bilo bi krajnje vrijeme da prestanete opravdavati neopravdivo i da bar jednom stanete iza onoga što građani zaista traže. Ako Boriku treba škola, a ne kladionica, onda počnite tako što ćete tamo gdje imate vlast, donijeti zakon koji to stvarno omogućava. Grad Banja Luka bi već sutra sproveo tu zabranu, ali ne može kad mu vaša vlast drži vezane ruke – jasan je Maksić.

Nastavi čitati

Aktuelno