Region
SVE ZA LAJK! Penjanje na Kamen Brela strogo zabranjeno, ali to turiste ne zaustavlja (VIDEO)

Pogledajte samo ovu turistkinju koja se penje na Kamen Brela (Sakan), i vješa na jedan od borova kako bi skočila s njega.
Penjanje na kamen je zabranjeno te se borovi aktivno pokušavaju očuvati zbog njihovog lošijeg stanja. Spomenuta pametnica je jedan od njih skoro odvalila vješajući se”, poslao je jedan od čitalaca.
Radi se o objavi influenserki Kasandri Tomas koja je objavila snimak kako skače u more s popularnog kamena u Brelima. Kass se popela na stablo i s njega se bacila u more dok su je okupljeni snimali. “Majmunska posla u Hrvatskoj”, napisala je uz video koji je prikupio preko 40.000 lajkova.
View this post on Instagram
Kakav je to kamen?
Kamen Brela, znan i kao Šakan kamen je hrid u hrvatskom dijelu Jadranskog mora, uz obalu u mjestu Brelima. U blizini je još jedna 2 metra visoka hrid i još jedna manja. Ime Šakan za ovaj kamen bio je u uporabi sve do početka 20. vijeka u svezi je sa sredozemnom medvjedicom, kojoj je bio prirodno stanište. Sredozemnu medvjedicu narod je nazivao raznim nazivima, a u njih spada šakan po kojem je stijena ponijela ime.
Stijena se najvjerojatnije odlomila od stijena koje su nad Brelima prije više vijekova, ali nije poznato tačno kad. Visine je 6 metara. Obalna crta je 42 metra i površine je oko 120 metara.
Nalazi se na plaži Punta rata, u rtu prekrivenom borovom šumom, na području koje pripada kategoriji zaštićenog kraja. Kada je i kako završila u moru ne zna se tačno.
Projekt zaštite
Opština Brela pokrenula je projekt da bi se istražio i zaštitio najstariji bor na stijeni, star više od stotinu godina, nekad dominirajuće lijepo stablo, danas u lošem stanju i u terminalnoj je fazi. Naučnici su prigodom istraživanja bora kompletirali mapu flore ove hridi.
Među njima su mirta, planika, maslina, pinija i ostale mediteranske biljke. Uz stogodišnja, izbrojali su šest malih alepskih borova koji predstavljaju opasnost za stijenu. Popis svih biljaka koje se nalaze na Kamenu Brela upotpunjen je 16. marta 2020. godine.
Zbog razvijenog stadija vegetacije na svojoj površini jedinstven je na hrvatskom priobalju. Na sebi nosi jedanaest vrsta biljaka. Prekrivaju ga drvenaste biljke, hemikriptofiti i hazmofiti, koji se na samom litoralnom dijelu obale rijetko vide. Struktura breče, koji je nekakav zatvoreni mikrosvijet za sebe, a od kojeg se borovi hrane, uporište je za razvoj ovakvih životnih oblika, dok su na kontaktnoj kontaktnoj zoni mora i kopna vapnenačke stijene koje dopuštaju rast samo kratkovječnijim biljkama (motar i slično). Nažalost, korijenje borova i vrijeme nagrizaju hrid.
Pored Kamena u Brelima nalazi se znak upozorenja o zabrani uspinjanja na stijenu.
“Nažalost, neki ‘turisti’ zaboravljaju da su gosti, a ne osvajači. Kamen Brela je simbol naše prirode, ponosa i truda koji ulažemo u očuvanje ovog prekrasnog mjesta. Nije poligon za vaše ‘akcijske‘ snimke i skupljanje lajkova. Kada ignorišete jasne zabrane penjanja, pokazujete potpuno nepoštovanje prema Brelima, našoj zemlji, našim pravilima i ljudima koji ovdje žive. Ako ne možete poštovati našu baštinu, onda niste dobrodošli u Brela. Cijenimo turizam, ali ne pod cijenu uništavanja naše baštine”, poručili su iz TZ-a Brela.
Region
RUBIO I VUČIĆ POTVRDILI! SAD učestvuju na EXPO 2027!

Američki državni sekretar Mark Rubio objavio je na X platformi da mu je drago što je ponovo vidio predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Njujorku.
“Razgovarali smo o strateškom dijalogu koji će naše dvije zemlje uskoro pokrenuti i učešću SAD na EKSPO 2027, što su obje prilike za dalje jačanje naših bilateralnih odnosa dok nastojimo da zajedno izgradimo bolju budućnost”, naveo je Rubio.
(BN) Foto: X
Region
JEZIVO VRŠNJAČKO NASILJE: Djevojčice se iživljavale, drug snimao (VIDEO)

Jeziv snimak vršnjačkog nasilja, koji prikazuje brutalno premlaćivanje djevojčice u Zaječaru, šokirao je javnost i munjevito se proširio društvenim mrežama. Incident, koji je izazvao talas osude i zabrinutosti, prijavljen je policiji i tužilaštvu, a istraga je u toku.
Na viralnom snimku, kako je objavljeno na Blic TV jasno se vidi kako dvije djevojčice fizički zlostavljaju treću.
Šutirali je i gazili po glavi
Napad je počeo uvrtanjem ruke žrtvi, nakon čega je oborena na zemlju. Uslijedili su udarci nogama i gaženje po glavi.
Incident je snimao dječak, koji je u jednom trenutku čak i suflirao napadačicama.
Međutim, u jednom momentu, dječak je prišao i izgovorio: “Dosta je, ubila si je, žalosno je”.
Snimak se munjevito proširio društvenim mrežama, izazivajući talas zabrinutosti ne samo među Zaječarcima, već i širom Srbije.
Region
Vučić u UN-u “Stranci u BiH UDARAJU na srpske predstavnike”

– Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u obraćanju u Generalnoj skupštini UN da samo dogovor naroda i entiteta u BiH može garantovati njenu stabilnost i funkcionalnost, te istakao kako su se neizabrani stranci obračunavali sa legitimnim predstavnicima srpskog naroda.
“Svako odsustvo dijaloga, jednostrane inicijative bez saglasnosti svih zainteresovanih strana, posebno inicijative kojima se zloupotrebljavaju međunarodne organizacije ne doprinosi tome. Suprotstavićemo se ovakvim aktivnostima koje podrivaju regionalni dijalog, proces pomirenja i razumevanje”, poručio je Vučić.
Vučić je istakao da će Srbija nastaviti da insistira na dosljednom sprovođenju Dejtonskog sporazuma i na poštovanju prava sva tri konstitutivna naroda u BiH.
On je ukazao da se već 30 godina i u ovom visokom domu i na svim drugim mjestima u svijetu bezbroj puta moglo čuti da je navodno samo pitanje dana kada će Srbija da napadne nekog u regionu i kada će Republika Srpska njeno rukovodstvo da naruše teritorijalni integritet BiH.
Istakao je da se to nikada nije dogodilo, dok su, sa druge strane, neizabrani stranci u BiH obračunavali sa legitimnim predstavnicima srpskog naroda, jednog od tri konstitutivna naroda u BiH.
“Uvodili su i uvode protiv njih sankcije. Nećete verovati, ali smenjivali su ih sa mesta na koja ih je narod izabrao i vode krivične postupke i donose osuđujuće presude zbog izgovorenih reči i verbalnog delikta”, naglasio je Vučić.
On je dodao da Srbi godinama slušaju priče kako će kao navodna ruska marioneta napasti nekoga u regionu, što se naravno nije desilo i neće se desiti.
“Sve smo čuli, ali jedino što nikada nismo čuli izvinjenje od onih koje su takve stvari iznosili”, naveo je Vučić.
On je naglasio da će Srbija samostalno donositi svoje odluke, da ostaje posvećena evropskom. “Ne planiramo nikoga da napadamo, ali jednako tako i nikom drugom nećemo dozvoliti da ugrozi našu slobodu i našu zemlju”, rekao je Vučić.
-
Politika3 dana ago
ŠEVO UPOZORAVA, UKC U RASULU “Kradu, vraćaju i pravdaju se kao da je riječ o KESICI ŠEĆERA!”
-
Politika3 dana ago
IPAK ĆE POSLUŠATI CIK! Stevandić “Sutra odluka o prijevremenim izborima”
-
Region1 dan ago
JEZIVO VRŠNJAČKO NASILJE: Djevojčice se iživljavale, drug snimao (VIDEO)
-
Region1 dan ago
Vučić u UN-u “Stranci u BiH UDARAJU na srpske predstavnike”
-
Banjaluka2 dana ago
JOŠ JEDNA POBJEDA Stanivukovića! SAMO Skupština odlučuje o DNEVNOM REDU
-
Politika1 dan ago
NOVI RAT NA POMOLU! Mijatović: Vukanović je PATOLOŠKI LAŽOV”
-
Politika5 sati ago
SUDSKI OBRAČUN ZBOG NEPOSTOJEĆE GARAŽE! Marković od UKC-a traži 16 MILIONA KM
-
Banjaluka1 dan ago
Završen projekat za raskrsnicu kod “Audi” servisa, PLANIRANI SU OVI RADOVI