Svijet
SVE ZBOG RUSIJE: Amerikanci demontiraju nuklearne rakete da bi ih koristili za proizvodnju struje

Proces pretvaranja nuklearnog oružja u nuklerano gorivo odvija se na istom mjestu gdje je, ’40.-ih godina prošlog vijeka, Robert Openhajmer obogaćivao uranijum za “Projekat Menhetn”, odnosno prvu američku nuklearnu bombu
Tehnološko doba u kome živimo stalno stvara sve veću potrebu za energijom i njenom proizvodnjom. Zato se širom svijeta stalno radi na novim (čistim) izvorima i načinima proizvodnje i skladištenja električne energije (baterije).
Jedan takav projekat, koga je nedavno pokrenulo američko Ministarstvo energetike, za cilj ima da preradom starog, rashodovanog nuklearnog oružja dođe do goriva za reaktore malih modularnih nuklearnih elektrana.
To podrazumijeva pretvaranje starog obogaćenog uranijuma iz nukleranih raketa u nisko obogaćeni uranijum visoke koncentracije – skraćeno HALEU (od High-assay Low-enriched Uranium), iz koga će se u elektranama proizvoditi struja.
Sve zbog Rusije
Do prerade starih nukleranih bojevih glava u mirnodopske svrhe došlo se zbog rata u Ukrajini. Naime, glavni dobavljač nuklearnog goriva za projekat HALEU bila je Rusija, pošto se ono u SAD odavno ne proizvodi, piše CNN.
Zbog strogih sankcija koje su uvedene Rusiji, kao i prekida trgovine, u SAD je došlo do manjka goriva za male reaktore.
A onda se neko sjetio da rashodovanom nuklearnom oružju nađe novu namjenu, rastavi ga i pretopi uranijum u gorivo neophodno nuklearnim centralama.
Konvencionalni nuklearni reaktori velikih elektrana koriste nisko obogaćeni (do 5%) uranijum, dok gorivo za HALEU elektrane ima udio izotopa uranijuma-235 između 5 i 20 odsto. Visoko obogaćeni uranijum nuklearnih bojevih glava sadrži preko 20 odsto uranijuma.
Gorivo iz Openhajmerovog pogona
Plan Uprave za nuklearnu energiju američkog Ministarstva energetike je da se deio rashodovanog nuklearnog oružja razmontira, nakon čega sledi odvajanje uranijuma na visokim temperaturama.
Visoko obogaćeni uranijum se potom miješa sa osiromašenim uranijumom, kako bi se dobila optimalna smješa. Od nje nastaje gorivo koje koriste nuklearne centrale nove generacije.
Proces pretvaranja bombi u gorivo odvija se u dobro čuvanom pogonu, u Ouk Ridžu u državi Tenesi. Zanimljivo je i to da je na istom mjestu, četrdesetih godina prošlog vijeka, rađeno obogaćivanje uranijuma za čuveni “Projekat Menhetn” Roberta Openhajmera, odnosno pravljenje prve američke nuklearne bombe.
Uranijum se topi na temperaturi od oko 1.370 stepeni Celzijusa, nakon čega se formira u HALEU “brikete”, komade slične grumenju uglja koji se pakuju u limenke (slika ispod).
Strogo čuvana tajna
Projekat pretvaranja nukleranih bombi i raketa u gorivo za male elektrane je tek na početku, a problem bi mogli da predstavljaju proizvodni kapaciteti i dostupnost sirovina.
Ministarstvo energetike trenutno je u stanju da proizvede manje od jedne tone goriva godišnje, a SAD zvanično raspolažu sa samo šest tona sirovine koja bi do 2027. godine mogla da se pretvori u HALEU gorivo.
A da bi male elektrane mogle da proizvode struju punom snagom, do kraja ove decenije će biti potrebno oko 40 tona takvog goriva.
Nezvanično, SAD raspolažu sa mnogo više obogaćenog uranijuma nego što su potrebe malih elektrana, ali su podaci o tome strogo čuvana tajna, ističe CNN.
Svijet
NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.
Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.
JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.
Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.
A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.
Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.
Svijet
STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.
Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.
Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.
On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.
Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.
Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.
Svijet
POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.
U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.
“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.
Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.
Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.
U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.
-
Politika3 dana ago
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM
-
Politika3 dana ago
DODIK PORUČIO “Dok sam ja predsjednik, SRPSKU NEĆE USPJETI OTETI”
-
Banjaluka2 dana ago
“PODMETANJE NOGE” OD STRANE SNSD-a: Iz PDP-a kritikovali odbijanje naplate parkinga u Banjaluci i POVEĆANJE VRIJEDNOSTI nekretnina
-
Politika2 dana ago
STEVANDIĆ TAGOVAO TRAMPA I MASKA “Prvi smo vas podržali” (FOTO)
-
Politika2 dana ago
NIJE SE DUGO ČEKALO: Dodik odgovorio na poruku generalnog sekretara NATO-a
-
Politika2 dana ago
DODIK OBJASNIO KAKO PRELAZI GRANICU: “Sjednem u auto i prođem, nikada me niko ne zaustavlja” (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
OBEĆANJE LUDOM RADOVANJE! Dodik opet obećao pomoć poplavljenim Prijedorčanima, JAVOR SE BLAMIRA ZA SVE PARE!
-
Politika3 dana ago
DODIK ZA RT BALKAN: Putin je svjetski lider, jedan od najvažnijih ljudi svijeta