Connect with us

Politika

SVI DETALJI SU TU! Šta piše u francusko-njemačkom non – pejperu o BiH

Francuska i Njemačka izradile su i partnerima u Evropskoj uniji uputile non – pejper o situaciji u Bosni i Hercegovini. Tim dokumentom, između ostalog, pozvali su na reakciju istovremeno navodeći da “spoljni uticaj treba biti ograničen”.

“Cilj Evropske unije ostaje očuvanje i izgradnja mirne, stabilne, suverene i nezavisne funkcionalne evropske države Bosne i Hercegovine, koja poštuje principe i vrijednosti na kojima počiva Evropska unija: demokratska društva, vladavina prava, te budućnost Bosne i Hercegovine unutar Evropske unije”, piše u non – pejperu koji je objavila FTV.

U nastavku teksta prenosimo non-pejper u cjelosti.

Dokument datira od 12. maj 2025.

Odgovori na napade Republike Srpske na ustavni poredak BiH
Ovaj dokument predstavlja ažuriranu verziju dokumenta predstavljenog 3. novembra 2023. godine, i napisan je u svjetlu zaključaka PSC-a usvojenih 26. marta 2025. godine, koji su otvorili put za dalju aktivnu uključenost država članica EU u vezi s tekućom ustavnom krizom u Bosni i Hercegovini (BiH). Njegov cilj je da olakša diskusiju o odgovoru EU na napade Republike Srpske na ustavni poredak BiH.

Obrazloženje
Trenutna ustavna kriza u BiH predstavlja najozbiljniji izazov suverenitetu, jedinstvu, kao i funkcionalnom i teritorijalnom integritetu BiH u posljednjih 30 godina, od potpisivanja Dejtonskog-pariskog okvirnog sporazuma za mir. Tokom prethodnih sedmica, potezi i pravni procesi unutar RS, koji su uslijedili nakon presude protiv predsjednika RS Milorada Dodika 26. februara 2025. godine, otvoreno su napali ustavni poredak BiH.

Naime:

• Odluka o mjerama i zadacima koji proizilaze iz neustavnih odluka i postupaka neustavnih institucija BiH od 26. februara 2025.

• Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu RS od 27. februara 2025.

• Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani aktivnosti vanustavnih institucija BiH u RS (Sud BiH, Tužilaštvo BiH, SIPA) od 27. februara 2025.

• Izmjene i dopune Krivičnog zakona RS od 27. februara 2025.

• Zakon o posebnom registru i transparentnosti rada neprofitnih organizacija od 27. februara 2025.

• Nacrt ustava RS od 13. marta 2025.

• Zakon o zaštiti ustavnog poretka RS od 13. marta 2025.

Evropska unija i njene države članice su u različitim formatima i jednostrano izrazile svoju nedvosmislenu osudu ovih akata, nazivajući ih prijetnjom funkcionalnosti institucija države i osnovnim slobodama njenih građana. Ovi akti su u suprotnosti s obavezama koje je BiH preuzela na svom putu prema EU, godinu dana nakon što je EU odlučila otvoriti pregovore o pristupanju Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji.

Evropska unija se u zaključcima Vijeća od 17. decembra 2024. godine pozvala na moguće odgovore EU na aktivnosti i aktere koji podrivaju i prijete ustavnom poretku, suverenitetu, teritorijalnom integritetu i međunarodnoj ličnosti BiH.

EU je naglasila potrebu da se razmotre sve opcije i ozbiljne posljedice dostupne u okviru instrumenata EU.

Evropska unija je dodatno potvrdila da ostaje posvećena Dejtonskom-pariskom okvirnom sporazumu za mir i ustavnom poretku BiH. Osim toga, Evropska unija ozbiljno shvata svoju odgovornost za stabilnost i mir u BiH i regionu Zapadnog Balkana.

Cilj
Lokalno preuzimanje odgovornosti u mirnom rješavanju krize ostaje ključno. Vlasti i postupci na lokalnom nivou treba da vode ka stabilizaciji situacije. Spoljni uticaj treba biti ograničen.

Cilj Evropske unije ostaje očuvanje i izgradnja mirne, stabilne, suverene i nezavisne funkcionalne evropske države Bosne i Hercegovine, koja poštuje principe i vrijednosti na kojima počiva Evropska unija: demokratska društva, vladavina prava, te budućnost Bosne i Hercegovine unutar Evropske unije.

Neposredni cilj je ukidanje neustavnih zakona i povlačenje nacrta novog ustava. Sve opcije za postizanje ovog cilja treba istražiti.

Trajno rješenje krize zahtijeva, prije svega, potpun i nepovratan povratak Republike Srpske ustavnom poretku Bosne i Hercegovine, ponovno opredjeljenje političkih predstavnika Srba za pravilno funkcionisanje državnih institucija i njihova obnova posvećenosti provođenju svih relevantnih koraka navedenih u preporukama Komisije od 12. oktobra 2022. godine kako bi napredovali u procesu pristupanja EU.

Sljedeći koraci
Sljedeće mjere bi trebale biti dio instrumenata Evropske unije:

Finansijska podrška
Svi projekti koji su direktno ili djelimično korisni za RS u okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) treba da ostanu suspendovani. Države članice treba da istraže s Komisijom mogućnosti za prekid dva suspendovana projekta. Komisija treba da se uzdrži od predlaganja novih projekata koji bi koristili RS.

Kriteriji za ukidanje ovih mjera zavisiće od preduzimanja konstruktivnih koraka od strane rukovodstva RS. Države članice će morati biti prethodno konsultovane.

EU bi trebala stupiti u kontakt i s drugim relevantnim međunarodnim finansijskim institucijama, kao što je Svjetska banka, kako bi se osiguralo da i one usvoje sličan pristup.

Bilateralna finansijska pomoć projektima koji su direktno ili djelimično korisni za RS treba biti suspendovana.

Sankcije
Evropska unija treba da razmotri ciljani okvir za primjenu restriktivnih mjera (Odluka Vijeća 2011/173/ZVSP) u kontekstu situacije u Bosni i Hercegovini, usvajanjem restriktivnih mjera prema pojedincima ili entitetima koji podrivaju suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak i međunarodni subjektivitet Bosne i Hercegovine. Očekuju se prijedlozi od strane Visokog predstavnika za vanjsku politiku EU u narednim sedmicama u vezi s tim.

U nedostatku konsenzusa na nivou EU, nacionalne mjere, uključujući ciljanje pojedinaca (npr. zabrane putovanja), trebaju biti razmotrene i koordinirane među državama članicama. Usvajanje mjera od strane pojedinačnih članica EU treba biti praćeno lokalnim rješenjima koja bi trebala imati prioritet. Nacionalne mjere treba da budu privremene i reverzibilne restriktivne mjere koje imaju za cilj promjenu ponašanja ciljanih entiteta i pojedinaca.

Proširenje
EU i njene države članice treba da naglase da postupci RS-a idu suprotno evropskom putu Bosne i Hercegovine i interesima stanovništva BiH, uključujući i stanovništvo Republike Srpske. Napredak u procesu pristupanja zavisiće od sprovođenja potrebnih koraka navedenih u preporukama Komisije od 12. oktobra 2022. godine. Istovremeno, EU i njene države članice treba da svoju javnu komunikaciju fokusiraju na koristi evropskih integracija.

Kontakti s zvaničnicima Republike Srpske
Angažman EU i njenih država članica prema zvaničnicima iz vlasti RS-a ili SNSD-a treba da se fokusira na naglašavanje rizika daljeg sprovođenja neustavnog kursa predsjednika RS-a Dodika. Ovaj angažman treba da sadrži poruke kojima se izražava spremnost EU na otvorenost i ublažavanje tenzija čim postanu vidljivi znakovi povlačenja neustavnih poteza, te angažman s opozicijom iz RS i civilnim društvom. Kontakti na visokom nivou s liderima RS-a koji su osuđeni ili optuženi (M. Dodik, R. Stevandić i N. Visković) trebaju biti suspendovani.

Politika

“SAMO BUDALA MOŽE BITI DODIKOV PARTNER!” Konaković poručio da je kraj pravosuđa ako mu se dogovori presuda!

Elmedin Konaković, lider Naroda i pravde i šef bh. diplomatije, u ekskluzivnom razgovoru za portal Raport otvoreno je poručio da ne postoji nikakva šansa da predstavnici Trojke više ikada sjednu za isti sto sa Miloradom Dodikom. Bez obzira na ukidanje pritvora i povlačenje potjernice, Konaković ističe – nema kompromisa s onima koji ruše državu.

– Ako je bilo trgovine u ovom procesu, ako se Dodik s nekim nagađao i davao izjavu s ciljem da mu neko pomogne oko drugostepene presude, to je kraj pravosuđa u Bosni i Hercegovini, to je anarhija, i svi trebamo izaći na ulice – rekao je Konaković.

Naglašava da je Trojka, bez obzira na posljednja dešavanja, jedinstvena i odlučna u svom stavu – nema pregovora s Dodikom!

– To može reći samo neko ko ima skriveni kriminalni interes. Ako presuda bude potvrđena, Dodik je sam sebi suzio manevarski prostor. A ako je sve ovo dogovor, onda više ne postoji pravna država – dodaje Konaković.

Ističe i da je Dodik ponizio sam sebe time što se pojavio pred Sudom BiH, nakon godina pljuvanja po toj instituciji i pokušaja njenog rušenja kroz odluke Narodne skupštine RS.

– Pokazao je pravo lice. Ne prema političkim partnerima, to znamo odavno, već prema svom narodu, ljudima iz SNSD-a, Stevandiću, Viškoviću… Spreman je prodati svakoga za svoju slobodu! Kao što reče Zukan Helez – Dodik bi promijenio i vjeru ako treba, zarad interesa. Zato mu samo budala može biti partner – kategoričan je Konaković.

Na pitanje da li postoji prostor za razgovore sa Željkom Cvijanović, kao potencijalnom nasljednicom Dodika, Konaković odgovara:

– Željka je na momente gora od Dodika. Ne može nam prodati novu “proevropsku” šuplju priču. Oni koji je guraju su iz SDA. Mi u NIP-u smo to davno prozreli. SNSD s Dodikom i Cvijanović za nas nije partner dok iz korijena ne promijeni politiku prema BiH.

Konaković posebno ističe važnost daljeg toka sudskog postupka protiv Dodika i poručuje da građani moraju budno motriti:

– Ako je ovo bio deal koji treba uticati na presudu – to je katastrofa. Ako nije, i ako Dodik bude osuđen, to će biti pobjeda institucija BiH! Ali do tada, svi treba da budemo na oprezu – zaključio je Konaković.

Nastavi čitati

Politika

NSRS O PLATNOM PROMETU: Hoće li banke u Srpskoj nastaviti da zatvaraju račune osobama koje su na listi sankcionisanih?

Narodna skupština RS danas bi trebalo da razmatra Nacrt zakona o dopunama zakona o unutrašnjem platnom prometu.

Prema ovom Nacrtu zakona banke imaju pravo da jednostrano raskinu ugovor o platnom računu samo ako je korišten nezakonito i otvoren na osnovu falsifikovanih isprava, ali ne i da zatvaraju račune lica i firmi koji su na listama sankcionisanih od trećih zemalja, koje nisu liste UN.

U aktu, koji je građanska inicijativa, navedeno je da je prvi uslov za raskid ugovora ako je račun za obavljanje platnog prometa /platni račun/ korišten suprotno zakonu kojim se uređuje sprečavanje pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.

Drugi uslov je ako je poslovni subjekt pravo na platni račun ostvarilo na osnovu falsifikovanih isprava.

U obrazloženju Nacrta zakona navedeno je da banke u Republici Srpskoj u posljednjih pola godine, a intenzivno u posljednja tri mjeseca, zatvaraju račune fizičkih i pravnih lica, bez pravnog osnova, bez pravosnažne odluke suda ili organa uprave Srpske ili BiH, odnosno lica koja se nalaze pod sankcijama Kancelarije za kontrolu strane imovine /OFAK/ američkog Ministarstva finansija.

U obrazloženju se napominje da pozitivno-pravni propisi Republike Srpske i BiH ne poznaju sankciju domaćeg pravnog ili fizičkog lica koje se nalazi na listi sankcionisanih od stranih zemalja, osim onih koja su sankcionisani od UN.

To znači da banke u Republici Srpskoj nemaju pravni osnov za otkaz ugovora i zatvaranje računa fizičkim i pravnim licima, kao i odbijanje otvaranja računa, koja se nalaze na nekakvim listama sankcionisanih, trećih zemalja, koje nisu liste UN.

“S ciljem obezbjeđenja pravne konzistentnosti i sigurnosti, potrebno je Zakon o dopunama Zakona o unutrašnjem platnom prometu usvojiti i time stvoriti pravne pretpostavke za izbjegavanje širenja štetnog uticaja na poslovanje privrednih subjekata, svakodnevni život građana, kao i na izvršavanje dužnosti organa i organizacija, što je u opštem interesu”, navedeno je u oblazloženju akta.

Podsjećamo, nakon što su se brojne osobe i firme iz RS našle na američkoj crnoj listi, domaće banke ugasile su račune ovim licima.

Poslanici bi u nastavku redovne sjednice parlamenta Srpske trebalo da razmotre i Nacrt zakona o izmjenama i dopuni Zakona o kulturi, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o podršci nezaposlenom roditelju četvoro i više djece u Srpskoj, te Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim preduzećima.

Trebalo bi da bude razmatran i Konsolidovani izvještaj o izvršenju budžeta Srpske za prošlu godinu, kao i više izvještaja i prijedloga odluka.

Nastavak redovne sjednice Narodne skupštine zakazan je za 10.00 časova.

Nastavi čitati

Politika

DODIK SANJA BRIKS, TRAMP GRMI! Nema saradnje bez POSLJEDICA!

Najava predsjednika SAD Donalda Trampa da će uvesti dodatne carine za zemlje koje se priključe ekonomskom bloku BRIKS, potopila je ideju predsjednika RS Milorada Dodika da BiH uđe ovu organizaciju.

Tramp je juče na svojoj društvenoj mreži Truth Social zaprijetio da će se svaka zemlja koja se pridržava “antiameričke politike” ekonomskog bloka BRIKS suočiti s dodatnim tarifama od 10 odsto i da od toga neće biti izuzetaka.

Podsjećamo, Dodik je najavljivao da će od Parlamentarne skupštine BiH tražiti saglasnost da se BiH u određenom formatu pridruži organizaciji BRIKS (Brazil, Russia, India, China and South Africa), a izjavljivao je i da bi BiH trebala da se pridruži ovom bloku, piše Capital.ba.

Međutim, Trampova najava je daleko od bilo kakve opasnosti za BiH, posebno ako imamo u vidu da BRIKS okuplja veoma ozbiljne ekonomije, u kojima BiH nema šta da traži.

Ekonomista Igor Gavran kaže da se BRIKS još uvijek širi postepeno i uglavnom na značajnije i relativno veće ekonomije od kojih i postojeće članice imaju koristi.

– BiH je premala i čak i da se prijavi za članstvo, a nisam siguran da bi nas brzo primili jer, niti smo veliki proizvođači bilo čega, niti smo veliko tržište.

Mi ne bismo ni imali neke direktne koristi jer BRIKS nije zona slobodne trgovine niti garantuje podršku članicama. Ono što nam svakako treba jeste jačanje ekonomske saradnje s članicama BRIKS sa kojima je ona minimalna ili je nema nikako – kaže Gavran za Capital.ba.

“Brzopleto i nesuvislo“
Za Dodikove najave Gavran kaže da su očigledno došle brzopleto i bez analize.

– Nesuvisle najave predsjednika RS koji bi jedan dan poklonio cijeli entitet Americi, a sutra se uključio u BRICS nasuprot te iste Amerike nisu vrijedne komentara jer nisu rezultat ni pet minuta analize, nego površnog tumačenja globalnih kretanja i brzopletih zaključaka – tvrdi Gavran.

Dodaje i da ministar iz iste stranke “rukama i nogama” gura nesuvislu inicijativu da se jednostrano otvori tržište za SAD i ukinu sve carine bez ikakvog recriprociteta.

– Mogli bi za početak da se dogovore sami sa sobom šta bi. BRIKS je preozbiljna tema za neozbiljne inicijative – rekao je Gavran.

Što se tiče američke igranke sa carinama, Gavran podsjeća da nam je ta država već iz čista mira i bez ikakvog osnova uvela enormnu carinsku stopu i da očigledno nema volju za trgovinom sa nama.

Kontradiktorne najave
– Ako BRIKS bude dalje jačao i uključio neke elemente od kojih bi BiH mogla imati direktne koristi, moglo bi se o tome razmišljati. Kako ih trenutno nema u takvoj mjeri, male ekonomije poput naše još uvijek nisu realni kandidati, čak i kada bi to željeli – kaže Gavran.

Ekonomista Admir Čavalić kaže da mi nemamo nikakav zvaničan odnos prema BRIKS i da trenutno nema nikakvog interesa za priključenje. Osim toga, kaže Čavalić, vidi se u izjavama političara da nema jasne strategije a ni cilja.

– Moramo imati u vidu da se preko 70 odsto naše trgovine vezuje za EU i da imamo strateško partnerstvo sa SAD. Ministar spoljne trgovine Staša Košarac se priključio inicijativi da se pokušaju spustiti američke carine na dva odsto.

Bilo bi kontradiktorno ulaziti u alijansu koja će nam u toj situaciji podići carine. Konfuzija koja se pravi u dnevnom davanju izjava političara, očigledno pokazuje da nema jasne strategije i ekonomske diplomatije – kaže Čavalić.

Paranoja i problemi
Dodaje da je Dodik očigledno u nekoj političkoj paroniji i ekonomskim problemima, što se vidi po propalim projektima i kreditiranjima, kao i nuđenju državne imovine na prodaju.

– Obuhvataju nevjerovatan splet država koje nekada nemaju ništa zajedničko. Od Rusije i Kine, SAD-a do Njemačke i Mađarske.

Te zemlje zajedno nemaju neki zajednički interes i vrlo je teško balansirati sve njihove pojedine interese. Izgleda mi to da je sve više na nivou dnevnih izjava, kao da naglas razmišlja ili prosto iznosi prijetnje koje daju reakcije – kaže Čavalić.

Inače, u mjesecima nakon ove ideje, Dodik je u intervjuu za “Američkog konzervativca” Trampu direktno ponudio rudna bogatstva iz RS vrijedna sto milijardi dolara, među kojima su i nalazišta litijuma uz granicu sa Srbijom.

Istakao je i da postoji spremnost da se omogući pristup nalazištima kompanijama koje odabere Trampova administracija.

– Vlada Republike Srpske, u saradnji sa predsjednikom Trampom, spremna je da ubrza izdavanje svih potrebnih rudarskih dozvola za američke kompanije odabrane da učestvuju u sporazumu o rijetkim mineralima – rekao je Dodik.

Capital.ba

Nastavi čitati

Aktuelno