Društvo
SVI GA KORISTIMO! Da li znate koliko vas košta minus na tekućem računu?
Minusi po tekućem računu se odobravaju na osnovu redovnih mjesečnih primanja, najčešće zavise od visine mjesečne zarade.
Zavisno od paketa koje nude banke, moguće su i varijante dozvoljenog prekoračenja u visini dvije, tri, pa i šest plata.
Ovo je definitivno najskuplji vid kreditiranja građana, te je neophodno da ako ga koristite, činite to sa velikom opreznošću i sa dobrim poznavanjem troškova ovakvog načina kreditiranja.
Većina banaka odobrava minuse po tekućem računu “po automatizmu”, nakon prve primljene plate, a ne naplaćuju jednokratnu naknadu za odobrenje dozvoljenog prekoračenja. Ovo je jedna od stavki na koje je potrebno obratiti pažnju, posebno na njenu cijenu, ako je banka primjenjuje.
Prvo pitanje koje treba postaviti službenicima banke je da li se plaća naknada za odobravanje dozvoljenog minusa.
Dozvoljeni minus se obično odobrava u vremenskom periodu od maksimalno 12 mjeseci. Nakon isteka odobrenog minusa u tom vremenskom periodu, klijent banke je dužan da obezbijedi pozitivan saldo na računu bar jedan dan, kako bi ostvario pravo na obnovu ovog vida kreditiranja u istom vremenskom periodu.
Takođe, detaljno se raspitajte u svojoj banci o efektivnoj kamatnoj stopi na korišćenje minusa po tekućem računu i ne ustručavajte se da promijenite banku ukoliko je efektivna kamatna stopa za korišćenje minusa niža u drugim bankama.
Imajte u vidu da se kamata na korišćeni dozvoljeni minus obračunava na dnevnom nivou i da vam je u interesu da što kraće koristite minus. Svaki svoj prihod koristite za pokrivanje iskorišćenog dozvoljenog minusa, jer ćete značajno smanjiti troškove kamate.
Trudite se da nikada ne koristite maksimalno odobreni iznos dozvoljenog minusa. Vrlo lako se može desiti da pri mjesečnom obračunu kamate nemate dovoljno sredstava da bar djelimično pokrijete iskorišćeni minus. U tom slučaju ulazite u takozvani “nedozvoljeni minus”, koji sa sobom vuče efektivne kamatne stope i preko 100 odsto na godišnjem nivou. Ako uđete u zonu nedozvoljenog minusa, može se desiti da vam banka u trenutku kada treba obnoviti pravo na dozvoljeni minus, isti ne odobri.
Kada i kako koristiti dozvoljeni minus?
Dozvoljeni minus po tekućem računu koristite samo kada vam je to zaista neophodno. Nikada dozvoljeni minus nemojte koristiti kao dugoročni vid kreditiranja. On služi premošćavanju kratkotrajnom nedostatku novca (nekoliko dana). U tom smislu, vrlo je koristan u slučajevima kada kasni isplata zarade, kod vanrednih troškova koji se moraju odmah platiti i sl.
Vrlo je bitno da obratite pažnju i na sledeće: često će vam službenici banke reći ili ekran bankomata prikazati „raspoloživo stanje na računu”. Ovo stanje predstavlja zbir vašeg pozitivnog stanja na računu i dozvoljenog minusa. Zbog toga vodite računa da ne uđete u dozvoljeni minus misleći da samo trošite pozitivan saldo vašeg računa.
Nikako ne zaboravite, kada god ste u mogućnosti, da svojim prihodima podmirite djelimično ili u potpunosti iskorišćeni dozvoljeni minus, kako biste plaćali što nižu kamatu za korišćenje istog. Kamata se obračunava dnevno.
Prednosti dozvoljenog minusa nad ostalim vrstama kreditiranja
Za razliku od klasičnih kredita, ovo je dinamični model kreditiranja. On je uvijek raspoloživ i uvijek ga je moguće podmiriti, bez naknada prijevremenih otplata i posebnih procedura odobravanja.
U odnosu na kreditne i platne kartice, minus po tekućem računu vas ne obavezuje da svakog mjeseca isplatite dio duga, ali vas i ne ograničava da ne možete podmiriti veći dio duga od pripadajućeg za taj mjesec.
Kod većine banaka, minus po tekućem računu sem kamate nema dodatnih troškova (kao što su članarina, izrada i sl. kod kartica). U odnosu na sve ostale vidove kreditiranja, uključujući klasične kredite i kartice, minus po tekućem računu zahtijeva najmanju administrativnu proceduru kako kod aktiviranja, tako i kod ukidanja.
Opasnosti kod korišćenja minusa po tekućem računu
Vrlo je bitno da se raspitate kod nekoliko banaka o cijeni korišćenja minusa po tekućem računu i o pratećim naknadama banke. Razlike između pojedinih banaka mogu biti velike, tako da treba izabrati najbolju opciju za vas, bez prenagljivanja i žurbe.
Prije izbora banke u kojoj ćete koristiti dozvoljeno prekoračenje, dobro uporedite troškove koje ćete imati. Jedna od najvećih opasnosti kod korišćenja dozvoljenog prekoračenja je “konstantno korišćenje minusa”.
Najvažnije je da znate da je ovo vid kreditiranja koji se koristi samo u kratkom periodu. Svako duže korišćenje minusa vas može puno koštati.
Nikada ne ulazite u dozvoljeni minus do gornje granice. Ovdje leži opasnost da uđete u zonu nedozvoljenog minusa i plaćate duplo veće kamate.
Ako niste u mogućnosti da izmirite obaveze po dozvoljenom minusu, razmislite o uzimanju kredita za refinansiranje ovakve vrste dugova. Kamate kod ovakvih kredita su drastično niže i ponekad mogu predstavljati najbolje rješenje, prenosi Bankar.me sa portala Mondo.
Društvo
FOTOGRAFIJA KAKVIH BI TREBALO BITI VIŠE! Spasioci iz regije ujedinjeni u solidarnosti
U opštinama koje su postradale od poplava u BiH borave brojni timovi spasilaca iz zemalja našeg regiona, mahom iz službi civilne zaštite i gorskih službi spasavanja, te crvenog krsta.
U pauzi od veoma teškog posla pronalaska nestalih i stradalih osoba nastala je fotografija koja pokazuje veliko zajedništvo ovih humanih ljudi.
“Solidarnost i međunarodna saradnja te zajedničko djelovanje i ovoga su se puta pokazali ključnim kako bi se pružila pomoć”, objavilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske, tj. hrvatska Direkcija civilne zaštite.
BiH je nakon katastrofalnih poplava koje su odnijele 20 života, preko Mehanizma Evropske unije za civilnu zaštitu zatražila pomoć od zemalja regije i EU. Na poziv su se odazvali timovi iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Slovenije, koji su se udružili sa spasilačkim timovima iz oba entiteta koji su prvi stigli na teren.
Mehanizam EU je osnovan kako bi se omogućilo koordinirano pružanje pomoći u slučaju katastrofe, koju države članice šalju ugroženim državama i žrtvama prirodnih i ljudskom rukom uzrokovanih katastrofa unutar EU ili izvan EU.
Operativno središte Mehanizma EU za civilnu zaštitu je Koordinacioni centar za odgovor na hitne situacije (ERCC), koji prati katastrofe i vanredne situacije u cijelom svijetu 24 sata dnevno i koordiniše odgovor država članica EU. Svaka država članica povezana je s ERCC-om kroz svoje nacionalno komunikaciono središte, prenosi Mondo.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Ujutru oblačno, popodne sunčano i toplo
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra se, nakon oblačnog jutra, očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz dnevnu temperaturu do 23 stepena Celzijusova.
Jutro će biti promjenljivo do pretežno oblačno, ponegdje u brdsko-planinskim predjelima uz moguću kratkotrajnu kišu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U prijepodnevnim časovima biće pretežno sunčano, a poslije podne doći će do prolaznog naoblačenja sa Zapada ka istoku.
Jutarnja temperatura biće od devet do 16, u višim predjelima od pet stepeni, a dnevna od 17 do 23, u višim krajevima od 14 stepeni Celzijusovih.
Duvaće slab vjetar, sjevernog i sjeveroistočnog smjera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
NOVI PROBLEMI! Bivši radnici Una TV ponovo strahuju za platu
Otpušteni radnici televizije Una, koja je ugašena nakon što je stavljena na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država, nisu dobili obećane plate za septembar, a radnici su u strahu da ih neće ni dobiti s obzirom na to da su firmi „Invictus Technology Group“, koja im je isplatila platu za avgust, ugašeni računi.
Podsjećamo, Una TV je ugašena 31. jula, nakon što je u junu stavljena na crnu listu, zajedno sa drugim članicama Infinity grupacije.
Skoro 80 radnika tad je dobilo otkaz.
Radnici u Sarajevu su u otkaznom roku bili do 31. avgusta, a oni koji su zaposleni duže od dvije godine trebali su dobiti i otpremnine, dok je za zaposlene u Banjaluci otkazni rok trebao završiti 30. septembra.
Julsku platu radnicima je isplatio „Prointer“, međutim nakon toga dolazi do problema jer i „Prointer“, koji je takođe sankcionisan, ostaje bez računa za redovno poslovanje.
Ipak, i plata za avgust je isplaćena polovinom prošlog mjeseca, i to preko novosnovanog „Invictusa“.
S obzirom na to da je u međuvremenu i „Invictus“ ostao bez računa u bankama, radnici strahuju da obećanu platu neće ni dobiti jer u ovom trenutku nema ko da je isplati.
Vlasnik i direktor „Invictusa“ Bojan Vujić krivca ponovo pronalazi u bankama koje su, kako kaže, bez ikakvog zakonskog osnova zatvorile račune kompanijama. Ipak, od duga ne bježi.
„Na to niko od nas nije mogao da utiče. Tražimo načine kako da izmirimo sva dugovanja prema radnicima. Opet smo u situaciji da zbog samovolje banaka radnici ne mogu da ostvare svoja prava“, rekao je Vujić za CAPITAL.
Dodao je i da je „situacija nezgodna“ i da u vezi sa isplatama ne može ništa da prognozira.
„Što se Une tiče ona bi sama trebalo da isplati plate, ali s obzirom na sve, sada tražimo šta je moguće u skladu sa zakonom“, kazao je on.
Podsjećamo, osim Une, na „crnoj listi“ SAD-a našle se su i ostale članice „Infinity grupe“, među kojima i „Prointer“ i „Kaldera“.
Nakon što su im ugašeni računi čelni ljudi ovih kompanija krenuli su u osnivanje novih firmi, ali su na samom početku zaustavljeni, jer su banke mahom odbijale da im otvore račune. One rijetke koje su počele saradnju sa njima vrlo brzo su je prekinule i ugasile im račune.
Zbog toga je „Invictus“ morao da otpusti veći broj radnika.
Vujić danas za CAPITAL nije htio da odgovori na pitanje da li su izmirene obaveze prema njima najavljujući za iduću sedmicu konferenciju za novinare.
CAPITAL
-
Politika3 dana ago
VUKAN “RAZOČARAN” I “IZNENAĐEN”! Evo kako je prošao na IZBORIMA
-
Politika2 dana ago
SAMO NEK JE FUNKCIJA! Najpoznatiji PRELETAČ svaki put u Skupštini, ALI ISPRED DRUGE PARTIJE!
-
Politika1 dan ago
KO JE NEDRINA MUŠANOVIĆ? Najveći donator Narodnog fronta (FOTO)
-
Svijet1 dan ago
NORVEŠKA RAZMATRA IZGRADNJU OGRADE na granici sa Rusijom po uzoru na Finsku
-
Hronika4 sata ago
Speleolozi tvrde da su bili spriječeni da spasavaju u Jablanici: “JOŠ UVIJEK MI JE STARICA U GLAVI”
-
Društvo3 sata ago
VREMENSKA PROGNOZA! Ujutru oblačno, popodne sunčano i toplo
-
Društvo3 sata ago
NOVI PROBLEMI! Bivši radnici Una TV ponovo strahuju za platu
-
Društvo1 sat ago
FOTOGRAFIJA KAKVIH BI TREBALO BITI VIŠE! Spasioci iz regije ujedinjeni u solidarnosti