Connect with us

Svijet

SVJETSKI, A NAŠ! Marko je desna ruka Ilona Maska, ima uvid u većinu finansija SAD

Mladi inženjer koji je radio za Elona Muska u društvenoj mreži X i u njegovim svemirskim kompanijama navodno ima direktan pristup sistemima Ministarstva finansija koji upravljaju gotovo svim isplatama koje vrši američka vlada, navodi se u novom izvještaju koji prenosi The Independent.

Marko Elez (25), iz Odjela za efikasnost vlade – savjetodavnog tijela kojim rukovodi Musk i koje je zaduženo za ukidanje programa i smanjenje savezne potrošnje – može i čitati i pisati kod u dva platna sistema koji godišnje procesuiraju bilione dolara, rekli su za Wired dva izvora.

Smatra se da sistem uključuje Payment Automation Manager i Secure Payment System pri Birou za fiskalne usluge (BFS), nepartijskoj jedinici Ministarstva finansija koja upravlja saveznim transakcijama, uključujući beneficije za socijalno osiguranje i povrat poreza.

Kako piše Independent, ovaj sistem, kojim upravljaju nepolitički kadrovi, odgovoran je i za isplate poreskih kredita pojedincima i kompanijama, te, što je ključno, grantova i plaćanja vladinim ugovaračima – među kojima su i organizacije koje konkuriraju Muskovim kompanijama.

BFS je obradio gotovo 88 posto svih federalnih plaćanja tokom fiskalne 2023. godine, prema podacima sa zvanične web stranice.

DOGE (Odjel za efikasnost vlade) je ranije imao pristup ovim sistemima samo na nivou “read-only” (samo za čitanje), ali detalji su ostali nejasni. Međutim, tri izvora tvrde da je Elez, koji je navodno posjetio kancelariju u Kansas Cityju gdje se nalaze ovi sistemi, dobio administratorske privilegije.

Kritičari su zabrinuti da DOGE-ova kontrola nad tim mehanizmima omogućava manipulaciju protokom novca prema određenim saveznim agencijama ili pojedincima.

“Sa ovim privilegijama mogli biste učiniti bilo šta“, rekao je jedan izvor, ističući da Elezov nivo pristupa omogućava pregled cijelog sistema datoteka, promjenu korisničkih dozvola i brisanje ili modifikaciju važnih podataka.

Jedan savezni IT radnik rekao je za Wired da “ne vidi razlog” zašto bi zaposleni u DOGE-u trebao imati pristup ovim izuzetno osjetljivim sistemima.

“Da ste me pitali prošle sedmice, rekao bih vam da se ovako nešto nikada ne bi moglo dogoditi. Ali sada, ko, dovraga, zna“, dodao je.

Prema Elezovim nalozima na društvenim mrežama – uključujući sada izbrisani LinkedIn i Twitter profil koji je pregledao The Independent – diplomirao je na Univerzitetu Rutgers u New Jerseyju 2021. godine i kasnije radio u SpaceX-u kao softverski inženjer. Muskova tehnološka uzdanica zatim se pridružila X-u, gdje je radio na pretrazi vještačke inteligencije.

Ne vjeruje se da ima prethodno iskustvo u vladi.

Četiri objave od Muska, Donalda Trumpa i DOGE-a bile su retvitovane na X profilu za koji se vjeruje da pripada Elezu, rodom iz New Jerseyja i nekadašnjoj tinejdžerskoj fudbalskoj zvijezdi. Takođe se navodi da živi u New Yorku.

Kasnije u utorak ujutro, Elez je izgleda otpratio Trumpa, uklonio profilnu sliku, lokaciju, sve objave i informacije sa svog naloga.

Odjel u Ministarstvu finansija kojem je DOGE dobio pristup upravlja isplatama u iznosu od skoro 6 biliona dolara iz državnog budžeta.

U petak je novi ministar finansija Scott Bessent odobrio pristup ovim sistemima, prema Washington Postu. Musk je navodno postavio mlade saradnike starosti između 19 i 24 godine na ključne pozicije u vladi.

Prema New York Timesu, zvaničnici DOGE-a su tražili pristup sistemu još od izbora 2024. godine, kažu izvori.

To se poklopilo s danom kada je dugogodišnji zvaničnik Ministarstva finansija i Trumpov vršilac dužnosti sekretara za finansije, David Lebryk, stavljen na administrativno odsustvo – prije nego što je na kraju podnio ostavku – nakon sukoba s Muskoviim saveznicima.

Lebryk, najviše rangirani karijerni zvaničnik u agenciji, sukobio se s Muskovim predstavnikom oko pristupa osjetljivim sistemima plaćanja koje koristi vlada.

U ponedjeljak su advokatske grupe podnijele tužbu protiv Ministarstva finansija, tvrdeći da je “masovno i bez presedana” dijeljenje podataka nezakonito, piše Independent, prenosi N1.

Svijet

NETANJAHU TVRDI “Palestinska država bila bi uporište terorizma”

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu odbacio je tokom telefonskog razgovora sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom ideju o stvaranju palestinske države, koja bi bila buduće iransko uporište terorizma, saopšteno je iz Kabinet predsjednika Vlade Izraela.

“Tokom razgovora, premijer je izrazio oštro protivljenje uspostavljanju palestinske države i rekao da bi to predstavljalo ogromnu nagradu za terorizam”, navodi se u saopštenju.

Netanjahu je podsjetio da nijedan palestinski lider, uključujući rukovodstvo palestinskih vlasti, još nije osudio napad pokreta Hamas na Izrael 7. oktobra 2023. godine.

“Premijer je rekao predsjedniku Francuske da bi palestinska država, koja bi bila uspostavljena na samo nekoliko minuta od izraelskih gradova, postala iransko uporište terorizma, da se ogromna većina izraelske javnosti tome kategorički protivi i da je to, takođe, bila dosljedna i dugogodišnja politika premijera”, ističe se u saopštenju, prenosi Srna.

Makron je prošle sedmice rekao da bi njegova zemlja mogla u junu da prizna palestinsku državu.

Francuska, zajedno sa Saudijskom Arabijom, namjerava da održi mirovnu konferenciju o Pojasu Gaze u junu da bi “finalizirala pokret priznanja”, rekao je francuski predsjednik.
Nezavisne

Nastavi čitati

Svijet

TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da je posjeta kineskog predsjednika Sija Đinpinga Vijetnamu, koja traje pet dana, vjerovatno dio nastojanja da se “naškodi” SAD-u.
Si Đinping je u Hanoju potpisao brojne sporazume o saradnji, uključujući one koji se odnose na poboljšanje snabdevanja i trgovinske veze, piše “Gardijan”. Tramp je komentarisao te razgovore u Bijeloj kući, rekavši da su se oni bavili pitanjem kako da se naškodi SAD, iako nije zamjerio Vijetnamu ili Kini.
– Ne krivim Kinu, ne krivim Vijetnam. To je divan sastanak, sastanak u kojem pokušavaju da shvate: “Kako da naškodimo Sjedinjenim Američkim Državama?” – rekao je Tramp novinarima.

Vijetnam, koji je ključna tačka za proizvodnju i sklapanje industrijskih proizvoda, suočava se sa stopama carina od 46 odsto koje je uvela Trampova administracija. U prva tri mjeseca 2024. godine, Vijetnam je uvozio robu vrijednu oko 30 milijardi dolara iz Kine, dok je izvoz u SAD iznosio 31,4 milijarde dolara.
Si je u razgovorima u Vijetnamu pozvao na suzbijanje jednostranog ucjenjivanja u međunarodnoj trgovini, dok je njegova posjeta djelu jugoistočne Azije označena kao prilika za jačanje odnosa sa susjedima, koji su posljednjih godina dobili velike kineske investicije.

Nastavi čitati

Svijet

AKADEMSKA POBUNA: Harvard rekao “NE” TRAMPU, on im zamrznuo 2.2 milijarde dolara

Prvi put u istoriji, američka vlada povlači ogromna sredstva jednom od najprestižnijih univerziteta na svijetu

Harvard je, naime, odbio uslove Bijele kuće, te time izgubio federalno finansiranje vrijedno više od dvije milijarde dolara.

Administracija američkog američkog predsjednika Donalda Trumpa (Tramp) izazvala je veliki potres u obrazovnom sektoru nakon što je objavila zamrzavanje 2.2 milijarde dolara grantova i dodatnih 60 miliona dolara ugovornih sredstava Univerzitetu Harvard.

Odluka je uslijedila svega nekoliko sati nakon što je ova elitna institucija odbila niz zahtjeva koje je Bijela kuća predstavila kao mjeru u borbi protiv antisemitizma na kampusu.

Bijela kuća je prošle sedmice dostavila dokument u kojem se od Harvarda zahtijevaju radikalne promjene u upravi, kriterijumima zapošljavanja, studentskoj politici, pa čak i nadzor nad „neameričkim vrijednostima“. Harvard je u zvaničnom pismu odbio te uslove, optuživši administraciju za pokušaj kontrole akademske slobode i intelektualne nezavisnosti.

Rektor univerziteta, Alan Garber, istakao je da Harvard neće pristati na sporazum koji narušava ustavna prava i akademsku autonomiju:

„Nećemo predati svoju nezavisnost niti odustati od svojih principa.“

Šta je Bijela kuća tražila?
Među najspornijim tačkama u dokumentu su:

Prijavljivanje studenata „neprijateljski nastrojenih prema američkim vrijednostima“

Ukidanje svih politika raznolikosti, jednakosti i uključivosti (DEI)

Angažovanje državnog revizora za analizu odjela optuženih za antisemitsko ponašanje

Disciplinovanje učesnika pro-palestinskih protesta

Ograničenje uticaja studenata i nastavnika bez stalnog zvanja

Presedan u američkoj istoriji
Nijedan američki predsjednik do sada nije na ovako direktan način ukinuo finansiranje Harvardu, jednom od najstarijih i najuglednijih univerziteta u svijetu. Iz Ministarstva obrazovanja poručuju da je „uznemiravanje jevrejskih studenata nedopustivo“ te da „elitni univerziteti moraju preuzeti odgovornost ako žele zadržati sredstva poreskih obveznika“.

Odgovor akademske zajednice: Tužba protiv vlade

U znak protesta, profesori sa Harvarda podnijeli su tužbu protiv federalne vlade zbog kršenja slobode govora i akademske slobode. Ova odluka dolazi nakon što je slična mjera već sprovedena nad Columbia University, kojem je uskraćeno 400 miliona dolara zbog sličnih optužbi.

Ovaj sukob naglašava širi politički trend u Sjedinjenim Državama, gdje se obrazovne institucije sve više suočavaju s pritiscima iz političkih centara moći. Trumpova administracija jasno je stavila do znanja da neće finansirati institucije koje, kako tvrdi, „ne ispunjavaju građanske i intelektualne standarde“.

Harvard, međutim, ostaje na svojim principima: borba protiv antisemitizma – da, ali ne po cijenu akademske slobode.

Nastavi čitati

Aktuelno