Svijet
Tajanstveni oblici života naseljavaju vulkanske pećine na Havajima

Na ostrvu Havaji, naučnici su nedavno pronašli čudesnu zbirku do sada nepoznatih mikroba koji uspijevaju u geotermalnim pećinama, na stalaktitima od lave i u vulkanskim otvorima.
Mikrobi su najmanji poznati živi organizmi na Zemlji i mogu se naći skoro svuda, čak i u hladnim vulkanskim pećinama koje više liče na marsovske predjele.
Ove podzemne strukture na Havajima nastale su prije 65 i 800 godina i u njih dopire malo ili nimalo sunčeve svjetlosti. U njima se mogu naći i toksični minerali i gasove. Ipak, havajske pećine od lave su prepune naslaga mikroba.
Uzorci ovih naslaga, uzeti između 2006. i 2009, a zatim ponovo između 2017. i 2019. godine, otkrivaju još više jedinstvenih oblika života nego što se očekivalo. Kada su istraživači sekvencirali 70 uzoraka za jedan gen RNK, koji se obično koristi za identifikaciju mikrobne raznolikosti, nisu mogli da uporede nijedan rezultat sa poznatim rodovima ili vrstama, barem ne sa visokom pouzdanošću.
“Ovo ukazuje da su u pećinama nastali nedovoljno istraženi različiti ekosistemi”, pišu autori studije, prenosi Sajens alert.
Za nauku potpuno nepoznate vrste
Mikrobi, poslije biljaka, čine većinu biomase naše planete i skoro svu biomasu u dubokoj Zemljinoj površini. Ipak, pošto su ovi organizmi tako sićušni i žive u tako ekstremnim okruženjima, naučnici su ih godinama previđali.
Posljednjih godina, naučnici su se više posvetili proučavanju pećinskih mikroba jer opstaju u sredinama koje su veoma slične onima na Marsu. Ali još je dug put do toga.
Nedavne procjene upućuju da je 99,99 odsto svih vrsta mikroba ostalo nepoznato, što je dovelo do toga da ih pojedini naučnici nazivaju “tamnom materijom”.
Novo istraživanje sa Havaja potvrđuje tezu koliko su ovi oblici života nejasni nauci.
Čudni oblici života
Raznovrsnost mikroba među lokacijama bila je ogromna. U otvorima koji su stari između 500 i 800 godina nađene su mnogo raznovrsnije populacije mikroba nego na geotermički aktivnim mjestima ili na onima koja su nastala prije manje od 400 godina.
Dok su ove starije lokacije bile raznovrsnije, mlađe i aktivnije lokacije uzoraka imale su složenije interakcije mikroba, vjerovatno zbog manje raznolikosti. Čini se kako mikrobi moraju da sarađuju međusobno kako bi opstali.
Istraživači pretpostavljaju da je potrebno neko vrijeme da mikrobi kolonizuju vulkanske bazalte, a kako se okruženje oko njih mijenja, mijenja se i struktura njihove zajednice. U hladnijim pećinama, na primjer, proteobakterije i aktinobakterije su zastupljenije.
“Ovo nas dovodi do pitanja, da li ekstremno okruženje pomaže u stvaranju interaktivnijih mikrobnih zajednica, sa mikroorganizmima koji više zavise jedni od drugih”, pita se mikrobiolog Rebeka Preskot sa Univerziteta Havaji u Manoi.
“I ako jeste, šta je to u ekstremnim okruženjima što doprinosi da se ovo dogodi?”
U mlađim pećinama od lave, mikrobi su težili da budu udaljeniji. Ovo sugeriše da je konkurencija jača sila u oštrijim okruženjima, i da ona smanjuje šanse da blisko srodne vrste žive jedna pored druge.
Oštra konkurencija u borbi za opstanak
Nekoliko klasa bakterija, kao što su hlorofleksi (Chloroflexia) i acidobakterije (Acidobacteria), postojale su na skoro svim mjestima, bez obzira na starost.
Čini se da su ovi mikrobi ključni igrači u svojim zajednicama. Autori ih nazivaju “čvorištem” jer spajaju druge mikrobe.
Moguće je da hlorofleksi mogu da obezbijede izvore ugljenika u ekosistemu iskorišćavanjem svjetlosne energije u relativno mračnim uslovima.
Ali, za sada, to su samo nagađanja. Pošto je samo jedan gen djelimično sekvencioniran u studiji, Preskotova i njene kolege ne mogu da kažu koja je uloga određenog mikroba u njihovoj podzemnoj zajednici.
“Sve u svemu, ova studija pomaže da se ilustruje koliko je važno proučavati mikrobe u ko-kulturi, umJesto da ih uzgajamo u laboratoriji (kao izolate)”, kaže Preskotova.
“U prirodi, mikrobi ne rastu izolovano. Umjesto toga, oni rastu, žive i stupaju u interakciju sa mnogim drugim mikroorganizmima u moru hemijskih reakcija sa drugim mikrobima. To onda može promijeniti njihov genski izraz, utičući na ono što su njihovi zadaci u zajednici”, zaključuje mikrobiološkinja.
Rezultati istraživanja Bacterial Phylogenetic Structure and Consortia in Hawaiian Lava Caves and Fumaroles objavljeni su u Frontiers in Microbiology.
(RTS)
Svijet
SPRIJEČEN TERORISTIČKI NAPAD U RUSIJI: Privedena djevojka dok je postavljala bombu pod auto

Ruska Federalna služba bezbjednosti (FSB) saopštila je da su njeni agenti priveli ženu dok je postavljala bombu ispod automobila jednog od zaposlenih u preduzeću koje se bavi namjenskom industrijom u Sankt Peterburgu.
U saopštenju se navodi da je privedena žena djelovala po uputstvima ukrajinskih specijalnih službi.
Iz FSB-a ističu da se radi o Ruskinji rođenoj 2002. godine, te da je osumnjičena za pripremanje terorističkog napada, prenosi Srna.
Svijet
OZBILJAN INCIDENT: Avion skrenuo sa piste i srušio se u šumu, povrijeđeno više osoba

Petnaest osoba povrijeđeno je kada je avion za skakanje padobranom skrenuo sa piste i srušio se u šumu u blizini aerodroma u južnom Nju Džersiju, saopštile su vlasti u srijedu uveče.
Incident se dogodio na aerodromu oko 34 kilometra jugoistočno od Filadelfije, kada je avion, koji je prevozio 15 osoba, sišao sa piste, saopštio je portparol Federalne uprave za vazduhoplovstvo, koja trenutno vrši istragu, a prenosi AP.
Tri osobe su prevezene u trauma centar bolnice u Kamdenu, Nju Džersi, dok je osam osoba sa lakšim povredama primljeno na odeljenje hitne pomoći, izjavila je portparolka bolnice Vendi Marano.
Osoba koja je odgovorila na telefon na aerodromu “Cross Keys” u sredu rekla je da nema informacija i upućivala pitanja na “Skydive Cross Keys”, komercijalnu firmu za skakanje padobranaca koja se nalazi na aerodromu. Firma “Skydive Cross Keys” nije odmah odgovorila na mejl agencije AP sa zahtjevom za komentar.
Odjeljenje za vanredne situacije okruga Gloster upozorilo je javnost na svojoj Fejsbuk stranici da izbjegavaju to područje kako bi hitne službe mogle nesmetano da pristupe mjestu nesreće
Svijet
Kreće dvostruki ruski udar, nagomilali 60.000 vojnika: “JAKO SU BLIZU CILJU”

Ohrabrena trenutnim pozicijama, Rusija je pojačala vojne ofanzive na dva fronta u Ukrajini, dok obje strane pokušavaju da ostvare prednost prije nego što jesen uspori borbe.
Prema tvrdnjama analitičara i vojnih komandanata za “Vašington post”, Moskva želi da proširi kontrolisane teritorije prije nego što ozbiljno razmotri prekid vatre. Ukrajina, s druge strane, nastoji da uspori rusko napredovanje i nanese im što veće gubitke.
Ruske trupe postupno se približavaju strateški važnom logističkom čvorištu – gradu Pokrovsku, na istoku zemlje. Ukoliko ga zauzmu, to bi predstavljalo veliki uspjeh i znatno ih približilo cilju osvajanja cijele Donjecke oblasti. Borbe su prvi put proširene i na granicu sa Dnjepropetrovskom oblasti.
Kako bi spriječila Rusiju da dodatno ojača svoje položaje na istoku, ukrajinska vojska pokušava da zadrži najiskusnije ruske jedinice stotinama kilometara dalje, u sjeveroistočnoj Sumskoj oblasti.
“Najbolji scenario za Ukrajinu bio bi da uspije da uspori ili zaustavi rusko napredovanje u Donbasu, industrijskom srcu zemlje koje obuhvata Donjecku i Luganjsku oblast”, rekao je rusko-britanski vojni istoričar Sergej Radčenko. “Tada bi Ukrajina mogla iskoristiti tu situaciju kao osnovu za postizanje prekida vatre.”
“Na jesen će Rusiji biti lakše da pristane na neku vrstu sporazuma s Ukrajinom, nakon što procijene šta su postigli ofanzivom”, dodao je.
Neprestani napadi na Sumsku oblast
U Sumskoj oblasti ukrajinske snage trpe svakodnevne napade – od vođenih bombi iz vazduha, preko dronova, do pješačkih juriša. Njihov zadatak je da spriječe premještanje ruskih trupa na druga ratišta, posebno ka Donjeckoj oblasti.
Ukrajina je u aprilu pojačala napade u regiji Sumi, čak je izvela manju ofanzivu preko granice u rusku Kursku oblast, kako bi spriječila da do 60.000 iskusnih ruskih vojnika bude prebačeno u Donjecku, Zaporošku i Hersonsku oblast, rekao je prošle sedmice glavni komandant ukrajinske vojske, general Oleksandr Sirski.
Da su te jedinice bile premještene, Rusija bi mogla ubrzati ofanzivu duž cijelog fronta i dodatno rastegnuti ukrajinske odbrambene linije. Međutim, ova taktika izazvala je i kritike – neki komandanti tvrde da je dovela do nepotrebnih žrtava.
Ruske snage su prodrle do sedam kilometara u sjeverni dio Sumske oblasti, iz više pravaca duž granice. Ukrajinske snage ih tamo pokušavaju zadržati kako ih ne bi premjestili na istok. Trenutno uspijevaju da drže do 10.000 ruskih vojnika vezanih za okrug Gluškovo u Kurskoj oblasti, gdje Ukrajina i dalje ima manju prisutnost, iako su je ranije ove godine odatle potisnule ruske i sjevernokorejske jedinice.
Ruski cilj: maksimalno napredovanje u Donjeckoj oblasti
Glavna bitka i dalje se vodi u Donjeckoj oblasti, gdje ruske trupe polako, ali uporno napreduju ka cilju – potpunom osvajanju Donjecka i Luganska.
Pošto ne mogu direktno zauzeti Pokrovsk, Rusi pokušavaju da ga opkole, što ih vodi i u Dnjepropetrovsku oblast. Time bi rat bio proširen i na šestu ukrajinsku regiju, što bi dodatno urušilo moral ukrajinskih snaga i Rusiji omogućilo povoljniju pregovaračku poziciju.
Saboterske grupe već su pokušale prelazak granice, ali su ih ukrajinske snage neutralisale. Ukrajinski komandanti strahuju da bi Rusija ipak mogla napredovati, posebno zbog sve izraženijeg manjka ljudstva i opreme u ukrajinskim redovima.
Zbog nedostatka vojnika i opreme duž fronta koji se proteže preko 1.200 kilometara, ukrajinska vojska je primorana da se fokusira na defanzivu i racionalnu potrošnju resursa, rekao je Oleksij Mahrinski, zamjenik komandanta bataljona “Vukovi Da Vinčija”.
Borbe su, prema riječima komandanata, izuzetno intenzivne, uz konstantno prisustvo dronova, zbog čega čak i smjena trupa postaje izuzetno rizična. Vojnici na položajima ostaju i po nekoliko sedmica, a opskrba im stiže isključivo dronovima.
“Cilj Rusa je da samo uđu u Dnjepropetrovsku oblast kako bi stekli političku prednost u eventualnim mirovnim pregovorima”, kaže Andrij Nazarenko, komandant 72. brigade specijalizovane za upotrebu dronova. “I veoma su blizu ostvarenju tog cilja.”
Zelenski i dalje čeka Trumpovu odluku
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski nada se da će Donald Trump konačno zauzeti jasan stav i nastaviti podršku Ukrajini. To bi, vjeruje, moglo uticati i na rusku taktiku.
Dvojica lidera su se nedavno srela na marginama NATO samita i razgovarala o mogućoj vojnoj pomoći, uključujući i isporuku sistema “Patriot”, koje Ukrajina želi nabaviti uz pomoć Evrope.
Američko ministarstvo odbrane u utorak je objavilo da sprovodi reviziju svojih zaliha, ali nije precizirano koje oružje je u pitanju. Zelenski takođe očekuje pooštravanje sankcija protiv Rusije, posebno u energetskom i bankarskom sektoru, koji i dalje finansiraju rat.
Rusi sve uvjereniji u pobjedu
Na frontu se osjeća sve veće samopouzdanje ruskih trupa. Komandant Andrij Nazarenko primijetio je promjenu u ponašanju ruskih pješadijskih jedinica – ranije bi se povlačili kad bi ih napali dronovi, sada bez oklevanja nastavljaju napredovanje.
“Nisam mogao da odolim da ne pitam jednog zarobljenog Rusa: ‘Znaš da ćeš poginuti. Zašto ideš?'” ispričao je Nazarenko.
“Zato što ćemo pobijediti”, odgovorio mu je vojnik, prenosi Index.
-
Politika2 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika3 dana ago
OGLASIO SE I LUKAČ “Više je razloga za uvođenje pomoćnog sastava policije”
-
Politika2 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Politika3 dana ago
ZAKON JE JASAN! Ako Krišto ne imenuje Vukanovića – slijedi optužba za kršenje zakona!
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Presudu vrijednu 100 miliona KM okrenuo sudija POZNAT PO SLUČAJU “ĐOKO BANDIT!”
-
Banjaluka1 dan ago
NEČASNE RADNJE PREDSJEDNIKA SKUPŠTINE! Ninković traži povećanje plata vaspitačima, ALI PREĆUTKUJE ISTINU!
-
Društvo3 dana ago
ŽIVOT U BiH SVE SKUPLJI, POSTAJE NEIZDRŽIVO! Hrana poskupila 10 odsto, prevoz i režije ne padaju!