Connect with us

Svijet

“Njemačka očajnički traži radnike”

Bilo da se radi o industriji, bolnicama ili zanatu, manjak radne snage je sve veći problem u Njemačkoj, piše Dojče vele i ocjenjuje da priliv radnika iz inostranstva ne funkcioniše kao što se zamišljalo.

– Imao bih sto za Vas, ali nažalost nema ko da Vam kuva – rekao je vlasnik jednog restorana u telefonskom razgovoru, navodi njemački medij uz opasku da nije riječ o šali, jer u cijeloj Njemačkoj nema dovoljno kuvara, kuvarskih pomoćnika i konobara.

Radna snaga, dodaje dalje, nije problem samo u ugostiteljstvu.

– Vozovi se ukidaju, jer nema dovoljno mašinovođa. Na aerodromima se gomilaju koferi, jer nema ko da ih pretovara. Na bezbjednosnim kontrolama ljudi gube živce, jer zbog predugih redova ne stižu do svojih aviona. Obdaništa povlače svoje potvrde o prijemu djece, jer nema dovoljno vaspitača – konstatuje Dojče vele.

U anketi njemačke Industrijske i trgovinske komore, koja zastupa interese više miliona preduzeća, 56 odsto firmi se žali da nema dovoljno radnika i smatra da je to jedna od najvećih opasnosti za njihovo poslovanje.

Njemačka agencija za rad bilježi nedostatak radne snage u 148 profesija, a još 122 zanimanja su pod posebnom prismotrom. U prosjeku prođe osam mjeseci dok neki starački dom ne nađe njegovatelja. Građevinske firme prosječno čekaju pola godine dok ne nađu radnike. Širom zemlje su raspisani konkursi za više od 1,7 miliona slobodnih radnih mjesta, navodi Dojče vele.

– Prije pet do deset godina smo se oglašavali samo u reklamama, da bismo prodali naše usluge. Danas plaćamo oglase u medijima svih vrsta da bismo našli radnike – žali se Markus Vinter, direktor firme IDS u Baden-Virtembergu koja iznajmljuje radnike svih profila. Firma ima oko 750 zaposlenih i potrebno joj je osoblje u više od 20 zanimanja, od bravara do molera, od vozača viljuškara do vozača kombija za isporuku pića.

Manjak radne snage nije iskrsao iznenada.

– Sada smo u relativno dramatičnoj situaciji koju smo već odavno predvidjeli – kaže Herbert Briker, profesor na Institutu za tržište rada i izučavanje zanimanja u Nirnbergu. Prema njegovim zapažanjima, sada se jasno primjećuju demografske promjene.

Njemačka godišnje izgubi oko 350.000 pripadnika radno sposobne generacije. Pri tome će demografski jake generacije tek za nekoliko godina otići u penziju. Stručnjaci poput Brikera računaju da će do 2035. godine na tržištu rada vladati manjak od sedam miliona radnika.

To je ogromna rupa. Da bi se ona popunila, potrebno je da u Njemačku dolazi, i u njoj ostane, oko 400.000 doseljenika godišnje. Dojče vele predočava da se misli na doseljenike iz zemalja van Evropske unije. Stručnjaci sa akademskim obrazovanjem od 2012. mogu da dolaze u Njemačku zahvaljujući takozvanoj “plavoj karti EU”.

U tekstu se napominje da je 2020. na snagu stupio i Zakon o doseljavanju stručne radne snage (FEG) kojim nisu obuhvaćeni samo akademski obrazovani imigranti. Ali, on ne djeluje kao što se očekivalo.

Herbert Briker govori o razočaranju i podsjeća da je 2020. u Njemačku došlo 30.000 radnika iz inostranstva, ali da je tada zemlju i napustilo 20.000 radnika.

Njemačka vlada sada hoće da reformiše zakon tako da se tržište rada otvori i za radnike koji nemaju potrebnu diplomu ili svjedočanstvo – njima bi trebalo pružiti mogućnost da to dobiju u firmama koje ih prihvate.

Njemačka je ranije mnogo polagala na “jednaku vrijednost” diploma. To vrijeme je prošlo – sada će prilikom zapošljavanja firme slobodno procjenjivati da li je neko podesan ili ne, a diploma će biti u drugom planu.

Stvari će se u praksi, međutim, i dalje odvijati uz velike teškoće. Čak i sa radnim ugovorom u džepu, i dalje je teško dobiti termin za vađenje vize u njemačkoj ambasadi, kaže advokatica Betina Ofer, koja savjetuje preduzeća koja hoće da zaposle radnike iz inostranstva, i dodaje da provjera zahtjeva traje mjesecima.

– Vlasti stalno gaje sumnje da moji poslodavci hoće nekako da prošvercuju strance u Njemačku i neće da shvate da poslodavci traže radnu snagu. Јoš uvijek je potrebno boriti se protiv takvog stava i potrebna nam je promjena paradigme. Svaki radnik koji nam dođe je dobitak za našu zemlju – zaključuje Betina Ofer.

Svijet

ZELENSKI U VELIKOM PROBLEMU! Pare stižu ali vojska odlazi

U proteklih nekoliko nedjelja 115. i 67. mehanizovana brigada Oružanih snaga Ukrajine napustile su svoje položaje bez naređenja, piše časopis Forbs.

– Loša vijest je da je ono što se dogodilo sa 115. mehanizovanom brigadom sistemske prirode. To je već druga ukrajinska jedinica koja je napustila svoje položaje na istočnom frontu u posljednjih nekoliko nedjelja – piše časopis.

Forbs skreće pažnju na činjenicu da je ova brigada “važila za jednu od najboljih u ukrajinskoj vojsci”.
Istovremeno, prva jedinica koja je pobjegla sa svojih položaja bila je 67. mehanizovana brigada, koja se borila u rejonu sela Časov Јar, ali je pretrpjela poraz zbog unutrašnjih sukoba u komandi, objašnjava se u članku.

Nastavi čitati

Svijet

LUKAŠENKO TVRDI “U Ukrajini će se odlučiti o BUDUĆNOSTI SVIJETA”

Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je Ukrajina poligon na kojem se odlučuje o budućnosti svetskog poretka.

“Svi razumiju da je Ukrajina trenutno poligon na kojem se djelimično odlučuje o budućnosti svjetskog poretka. Najveće nuklearne sile se bore na njenoj teritoriji, doduše indirektno”, rekao je Lukašenko u Narodnoj skupštini Bjelorusije, prenosi TASS.

Lukašenko je takođe ocijenio da rat u Ukrajini “neće vratiti prethodni svjetski poredak”.

Kandidovaću se ponovo ako narod to želi
Lukašenko je izjavio da će se ponovo kandidovati za predsjednika ako građani odluč” da on to uradi.

Naredni predsjednički izbori u Bjelorusiji biće održani 2025. godine.

“Rekao sam da ću se kandidovati na izborima, ako građani odluče da to uradim”, izjavio je Lukašenko.

Lukašenko je dodao da će, ako građani odluče da izaberu drugog predsjednika, on poštovati njihovo mišljenje.

Nastavi čitati

Svijet

SKANDAL U FRANCUSKOJ! Bivši premijer kriv jer je LAŽNO ZAPOSLIO SUPRUGU

Francuski kasacioni sud proglasio je bivšeg premijera Fransoa Fijona krivim u slučaju lažnog zapošljavanja svoje supruge Penelope.

Sud je naložio novo suđenje za reviziju kazne bivšem predsjedniku vlade.

Apelacioni sud u Parizu osudio je Fijona na godinu dana zatvora i novčanu kaznu od 375.000 evra u maju 2022. godine, u slučaju fiktivnog zaposlenja, kao i na zabranu biranja u vladu na 10 godina.

Sud je potvrdio osuđujuću presudu protiv Fijona jer je svojoj supruzi Penelopi dao lažni posao kao pomoćniku dok je bio poslanik u parlamentu, ali mu je smanjio zatvorsku kaznu na četiri godine uz još tri uslovno. Penelope je osuđena na dvije godine uslovne kazne.

Fijona je proglašen krivim i za pronevjeru javnih sredstava, saučesništvo i prikrivanje zloupotrebe korporativne imovine u maju 2022. godine.

Nastavi čitati

Aktuelno