Društvo
TAJKUNI SE OBOGATILI, OPLJAČKANE RADNIKE SPASILI GRAĐANI: Za socijalno zbrinjavanje za 20 godina iz budžeta isplaćeno 220 miliona KM
Uništene fabrike, koje su u socijalizmu, generacijama gradili radnici samoupravljači i na desetine hiljada otkaza: to je bilans privatizacije u Republici Srpskoj, podsjeća potpredsjednik Saveza sindikata RS Danko Ružičić.
Nismo uspjeli da zaustavimo uvu nepravednu, a po nekim i pljačkašku privatizaciju, ali smo se izborili za program socijalnog zbrinjavanja radnika koji su nakon privatizacije ostali bez posla, rekao je Ružičić za Srpskainfo
To je definitivno najveći uspjeh Saveza sindikata RS u borbi za prava radnika – ocijenio je Ružičić.
On podsjeća da je, prema zvaničnim statistikama za posljednjih 20 godina, zbog privatizacije ili stečaja u privatizovanim preduzećima, bez posla ostalo više od 73.000 radnika.
– Da nije programa socijalnog zbrinjavanja, kroz koji su im izmireni dugovi za Fond PIO i doprinosi za slučaj nezaposlenosti, oni bi se našli u užasnoj situaciji. Bili bi na ulici bez nadoknade za nezaposlene i bez mogućnosti da se penzionišu, jer mnogima nije bio povezan radni staž – objašnjava Ružičić.
Za socijalno zbrinjavanje radnika, kako navodi, od 2004. do kraja 2024. godine iz budžeta Srpske je isplaćeno oko 220 miliona maraka.
Zahvaljujući tim uplatama, radnici koji su imali uslova za to su mogli u penziju, ili su se mogli penzionisati naknadno, kada napune propisane godine starosti, a oni koji još nisu bili za penziju primali su naknade sa biroa, neki čak i do 2 godine.
Društvo
STIŽE NAGLA PROMJENA VREMENA! Pljuskovi, grmljavina i sparina obilježiće današnji dan
Nakon toplog jutra, građane danas očekuje promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih intervala i naoblačenja. Tokom dana biće toplo i sparno, dok se u poslijepodnevnim i večernjim časovima očekuju lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom.
Jutarnja temperatura kretaće se oko 18 stepeni Celzijusa, dok će najviša dnevna dostići oko 30 stepeni. Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera.
Meteorolozi upozoravaju da su na pojedinim područjima mogući jači grmljavinski procesi uz kratkotrajno pojačan vjetar i veću količinu padavina u kratkom vremenskom periodu.
Građanima se savjetuje oprez prilikom boravka na otvorenom, posebno u poslijepodnevnim časovima kada će uslovi za razvoj nestabilnosti biti najizraženiji.
➡️ Pred nama je tipičan ljetni dan – vruć, sparan i uz mogućnost lokalnih nepogoda.
Društvo
SRPSKA OSTAJE BEZ AKADEMSKE MLADOSTI: Broj studenata prepolovljen!
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, broj studenata u Republici Srpskoj za nešto više od decenije gotovo je prepolovljen.
Kada je Republički zavod za statistiku počeo pratiti ove podatke, u akademskoj 1996/1997. godini bilo je 9.487 studenata. Uslijedio je period konstantnog rasta koji je trajao gotovo deceniju i po.
-Vrhunac je dostignut u akademskoj 2011/2012. godini, kada je na fakultetima u Republici Srpskoj bilo upisano čak 46.574 studenata.
Godinu ranije indekse je imalo 45.996 studenata, dok je u akademskoj 2012/2013. godini taj broj iznosio 44.720. Međutim, nakon tog perioda počinje kontinuiran pad broja studenata. Iz godine u godinu fakultetske klupe su imale sve manje studenata, a trend smanjenja broja upisanih nije zaustavljen ni danas – govore podaci Zavoda.
Najnoviji podaci pokazuju da je u akademskoj 2025/2026. godini na prvi ciklus studija i integrisane studije upisano 23.878 studenata.
Očito je da fakulteti danas imaju skoro upola manje studenata nego u periodu svog najvećeg uspona.
BN
Društvo
LJETO POKAZUJE ZUBE: Sunce, oblaci i ugodnih 27 stepeni!
-
Politika2 dana agoOD TAKSISTE DO MINISTRA: Nakon 5 godina za volanom završio u Vladi Republike Srpske
-
Hronika3 dana agoUZIMALI KOVERTE, PA DOBILI ROBIJU! Žestoka kazna za inspektore iz Doboja, evo koliko će provesti u zatvoru!
-
Banjaluka3 dana agoTRAŽIO JE SAMO MALO LJUBAVI! Najtužniji banjalučki pas dobio novu šansu, njegova priča vraća vjeru u ljude! (FOTO/VIDEO)
-
Sport2 dana agoOD MODRIČE, DOBOJA I BANJALUKE DO MUNDIJALA: Ko je Jovo Lukić?
-
Hronika2 dana agoBORBA ZA ŽIVOT NAKON TEŠKE NESREĆE: Vozač na respiratoru, ljekari prate stanje
-
Region3 dana agoBRAVO MILANOVIĆU! Oduzima 7 odlikovanja Branimiru Glavašu
-
Politika2 dana agoSDS NA IVICI PROVALIJE: Unutrašnji sukobi prijete potpunim slomom stranke
-
Politika3 dana agoŽIVOTNI PROJEKAT ILI ŽIVOTNA PREVARA? Kako je Vukanovićev “KRIK ZA PRAVDU” utihnuo pred foteljom Igora Crnatka!
