Region
TAJNI SPISKOVI: Aljbin Kurti po HRVATSKOM MODELU sprovodi lov na Srbe! U BRUTALNOSTI nema mjeru, HAPSI ČAK I INVALIDE!
Režim u Prištini nastavlja da sprovodi teror nad našim narodom, a lista onih koje pod lažnim optužbama za navodne ratne zločine privode i mjesecima drže u pritvoru sve je duža i potresnija.
Ne zaustavlja se teror premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija nad Srbima na KiM! Tokom vikenda ponovo su uhapšeni Srbi zbog navodnih zločina tokom 1999. godine, a prema riječima očevidaca, policajci su imali spiskove za hapšenje i tokom agresivnog privođenja nisu štedjeli ni invalide. Prema ocjeni sagovornika Kurira, Kurti se očito neće zaustaviti u daljem brutalnom progonu srpskog naroda.
Strašno
Naime, petorica Srba uhapšena su u subotu kod Gnjilana zbog navodnih ratnih zločina, a sud u Prištini odredio im je mjeru pritvora u trajanju do mjesec dana. Kako je opisao Petar Cvetković, sin jednog od uhapšenih Dragana (65), u ranim jutarnjim satima pripadnici specijalne jedinice ROSU, naoružani dugim cijevima, upali su u njihovu kuću u Pasjanu i odveli njegovog oca. Inače, Dragan je invalid i hoda na štakama, što je posljedica moždanog udara, zbog kojeg je u invalidskoj penziji, u koju je otišao kao vozač u tamošnjem zdravstvenom centru.
U ovom sinhronizovanom upadu u Pasjane, pored Dragana, iz svojih domova praktično su oteti i Dragan Ničić, Miloš Šošić, Slobodan Jevtić, kao i Nenad Stojanović iz sela Bosce kod Kosovske Kamenice. Svi oni, porodični ljudi i domaćini, terete se za navodni ratni zločin, kao i gotovo svi ostali koji su posljednjih mjeseci uhapšeni na KiM.
Kako su ukazali iz Kancelarije za KiM, na čijem je čelu Petar Petković, Srbi su uhapšeni pod lažnim optužbama za navodne ratne zločine, iako je riječ o ljudima koji godinama mirno, bez ikakvih problema, žive na svom kućnom pragu, a sve je urađeno po direktnom Kurtijevom nalogu. Oni su napomenuli i da je, prema riječima očevidaca, policija ROSU kod sebe imala spiskove Srba za hapšenje, što, kako kažu, jasno govori da su privedeni arbitrarno, po političkom ključu, na osnovu tajnih lista.
Tokom upada u kuće srpskih domaćina albanski policajci vršili su premetačinu, razbijali vrata, udarali i maltretirali starije ljude u prisustvu njihove djece i unučadi – rekli su.
Inače, djeluje da se ide po hrvatskom modelu, imajući u vidu da su i oni prethodnih godina na osnovu spiskova hapsili Srbe za navodne ratne zločine, pa pritom pritvarali i one kojih čak na spiskovima nije ni bilo.
Užasan plan
Nekadašnji direktor KBC Kosovska Mitrovica Milan Ivanović za Kurir kaže da je ovo samo nastavak pokušaja etničkog čišćenja Srba s teritorije KiM, te da situacija postaje neizdrživa.
Ovo je zaista više neizdrživo, svako može da bude uhapšen, i žene će doći na red, vrtimo se u spirali nasilja koje se samo povećava. Nasilje, teror i diktatura Kurtija, koji su etnički motivisani, ne da ne prestaju već se samo pojačavaju uprkos reakcijama međunarodne zajednice. Jasno je odavno da je jedini plan i program Kurtija i Prištine proterivanje, odnosno etničko čišćenje Srba i rade to planski i sistematski – ističe Ivanović.
Kako kaže, do sada su hapšenja bila pojedinačna, ali se sada intenzitet hapšenja pojačava.
Očito nisu zadovoljni što je “samo” 14 odsto Srba napustilo Kosovo za godinu dana, već im treba žešće iseljavanje, što postižu nasiljem. Ove optužbe za ratne zločine uz lažne ili pak nepostojeće svjedoke su prava invazija. Sve u svemu, ova spirala nasilja je došla do devetog kruga pakla za Srbe u režiji Albanaca – zaključio je Ivanović.
Advokatica uhapšenih: Nije precizirano šta su navodno učinili
Petorica uhapšenih Srba terete se da su 5. aprila 1999. godine navodno izvršili krivično djelo, ali bez preciziranja šta je počinjeno i prema kome.
Odbrana je saglasna da apsolutno ne postoji individualizacija djela ni na strani osumnjičenih ni na strani oštećenih. Sva petorica Srba žive na Kosovu i Metohiji, nikad nisu bili u bjekstvu i prvi put je protiv njih pokrenut postupak 25 godina nakon što se djelo navodno desilo – istakla je za Novosti advokatica Jovana Filipović i dodala da će odbrana podnijeti žalbu na odluku o pritvoru.
Hronologija: Deveto neosnovano hapšenje od početka godine
mart – Kosovska policija uhapsila je Živorada N. u Kosovskoj Mitrovici zbog navodnog ratnog zločina
april – Kosovska policija je na administrativnom prelazu Brnjak bez pravnog osnova uhapsila Srećka Sofronijevića iz Zvečana, koga su pripadnici ROSU ranili iz vatrenog oružja prije tri godine
april – Na administrativnom prelazu Brnjak uhapšen je Jusuf Šujak (1966), bošnjačke nacionalnosti, iz Novog Pazara, pod sumnjom da je počinio navodni ratni zločin
maj – Kosovska policija je na administrativnom prelazu Jarinje uhapsila Slobodana Miletića iz Zvečana bez jasnog obrazloženja
jun – Na Bistričkom mostu uhapšen je Lazar D. zbog prošlogodišnjih događaja ispred Opštine Zvečan
jun – Kosovska policija uhapsila je Srđana Lazovića iz Leposavića zbog navodnih ratnih zločina
jul – Kosovska policija privela je četiri maloljetna mladića koji su lijepili naljepnice sa obilježjima Crvene zvezde, zbog navodnog “izazivanja mržnje”
jul – Na prelazu Merdare uhapšen je Saša Z. (39) iz Beograda koji je trebalo da učestvuje na memorijalnom turniru povodom obilježavanja 25 godina od stradanja 14 srpskih žetelaca u Starom Gracku.
Politika
Region
DVANAESTI DAN BLOKADE NA KOSOVU I METOHIJI: KFOR tvrdi da je bezbjednosna situacija mirna, ali krhka
Policija samoproglašenog Kosova dvanaesti dan blokira zgrade srpskih institucija na sjeveru Kosova i Metohije.
Više stotina zaposlenih u srpskim institucijama i dalje ne može na svoja radna mjesta poslije upada policije 30. avgusta u zgrade privremenih organa u Leposaviću, Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom Potoku.
Tokom jučerašnjeg dana, pripadnici specijalne jedinice policije samoproglašenog Kosova upali su u depo Narodne banke Srbije u Leposaviću, te iz trezora odnijeli dokumentaciju.
Trezor nije u funkciji od maja, kada su zatvoreni svi objekti Poštanske štedionice.
Nastavljeno je iseljavanje udruženja čije se prostorije nalaze u zgradi Privremenog organa u Leposaviću, nakon što je u taj objekat prije 11 dana upala policija samoproglašenog Kosova.
Prostorije su koristili Lovačko udruženje, Direkcija za gradsko građevinsko zemljište i puteve, Udruženje roditelja “Podrži me” i kancelarije Privremenog organa.
Na instituciji Privremenog organa od juče je istaknuta zastava samoproglašenog Kosova.
Policija samoproglašenog Kosova upala je 30. avgusta u zgrade Privremenih organa u Leposaviću, Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom Potoku.
Upad je izvršen i u bolnički krug Kliničko-bolničkog centra u Kosovskoj Mitrovici, te zgradu u kojoj se nalaze prostorije Fonda PIO, Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Kosovsko-mitrovačkog upravnog okruga i Centra za socijalni rad, a uslijedila su saslušanja čelnika srpskih institucija.
U Beograd danas dolazi specijalni predstavnik EU za dijalog Miroslav Lajčak koji će razgovarati sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Lajčak je najavio da će, nakon Prištine, posjetiti Beograd, kako bi pripremio naredni sastanak “u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa” dvije strane.
Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je juče da se poslije dolaska Lajčaka u Beograd vrlo brzo očekuje i sastanak u Briselu i da će se tada čuti konkretnije stvari o postupcima Prištine.
“Mirno, ali krhko”
Bezbjednosna situacija na Kosovu i Metohiji je mirna, ali krhku, posebno na sjeveru, saopšteno je iz KFOR-a.
“Pomno pratimo dešavanja i održavamo vidljivo i odgovarajuće prisustvo kroz redovne patrole i angažovanje sa lokalnim zajednicama”, navode iz KFOR-a.
Osim na sjeveru Kosova i Metohije, KFOR je u saopštenjima proteklih sedemica najavio patrole i u drugim gradovima.
“Sprovodimo svoj mandat UN u svakom trenutku i nepristrasno, kroz različite aktivnosti. To uključuje redovne patrole u različitim formatima, kao što su nezavisne patrole širom Kosova i duž administrativne linije, zajedničke patrole sa Kosovskom policijom i sinhronizovane patrole, paralelno sa srpskim oružanim snagama na svakoj strani administrativne linije”, dodaju iz KFOR-a.
Podsjeća se da su pripadnici KFOR-a izvršili patrole duž administrativne linije u Prištini i Istoku, kako bi “konsolidovali regionalnu stabilnost”, prenosi “Kosovo onlajn”.
“KFOR nastavlja da pomno prati situaciju. Imamo vidljivo i fleksibilno prisustvo koje nam omogućava da se efikasno pozabavimo svim značajnim bezbjednosnim dešavanjima u skladu sa mandatom UN”, navode iz KFOR-a.
Dodaju da KFOR nastavlja da djeluje na Kosovu i Metohiji kao treći odgovorni, poslije policije samoproglašenog Kosova i EULEKS-a.
Region
PRAVI HIT! Stranci se otimaju za biljku koja se gaji u samo u Srbiji
U toku je berba hmelja na plantaži “Petrovec” sa 12 hektara u Bačkom Petrovcu, jedinom mjestu u Srbiji gdje se još gaji.
Očekivanja su da će hmelj biti dobrog kvaliteta, a prinosi iznad prosjeka, veći od dvije i po tone po hektaru. Na plantaži je sedam sorti, četiri američke i tri domaće, od kojih se izdvaja autohtona sorta bačka, koja se u Bačkom Petorvcu gaji dva vijeka.
“U berbi smo tek drugu sedmicu pa još ne možemo sa sigurnošću da kažemo preciznije koliko će hmelja biti ove sezone i kakvog će kvaliteta biti, ali je vidljivo da je hmelj, za razliku od drugih poljoprivrednih kultura, dobro podneo sušu i visoke dnevne temperature”, kazao je komercijalista na plantaži Karol Maljah i dodao:
“Broj šišarica na stablima je zadovoljavajući, a kada se one otvore ima dosta zlatnog praha, što je pokazatelj da ima u sebi dobar sadržaj alfakiseline. Ali, podatak o procentu alfakiseline znaćemo kada se berba završi krajem meseca i urade analize u Češkoj”.
Po Maljahovim riječima, celokupan rod otići će u izvoz, Njemačku, Italiju, Poljsku, a u proteklih nekoliko godina ide i na tržište Ruske Federacije.
“Biće korišćen u pivarskoj i farmaceutskoj industriji i manji deo za čajeve u prehrambenoj industriji. Kilogram hmelja vredi od šest-sedam evra do 20 evra, u zavisnosti od količine koja se prodaje, načina pakovanja i prometa – da li se odvija na osnovu dugogodišnjeg sklopljenog ugovora ili se nudi u slobodnoj trgovini”, rekao je on.
U Bačkom Petrovcu hmelj se gajio na 2.000 hektara, a u Vojvodini ga je bilo na oko 8.000 hektara prije Drugog svjetskog rata, kazao je Karol Maljah.
“Planiramo da plantažu širimo na još 12 hektara. Imamo postavljene stubove, što je jedna od najvećih investicija u podizanju hmeljarnika, ali ne žurimo. Osluškujemo tržište i ne širimo hmeljarstvo po svaku cenu, već na osnovu potreba tržišta”, rekao je sagovornik.
Za podizanje hmeljarnika na hektar površine treba uložiti oko 30.000 evra. Samo za sadnice treba od 10.000 do 12.000 evra, pošto jedna košta dva evra, a po hektaru treba da ih bude 5.000 – 6.000.
Onaj ko se bavi hmljarstvom treba da ima i mehanizaciju, da bi rod skinuo, preradio i skladištio. To je osnovni razlog zašto se hmelj ponovo ne sadi na vojvođanskim poljima, premda je isplativ po koštanju, ali i po dužini trajanja hmeljarnika. Jer, hmelj kada se posadi, narednih 15 godina treba samo da se održava. Svake godine u martu-aprilu izdanci se orezuju i primjenjuje se agrotehnika kao i kod drugih biljnih kultura, naveo je Maljah.
Kakva je zarada?
Hmelj ne voli visoke terene, odgovora mu vlažna klima i vazduh, te najbolje uspijeva kada se sadi u blizini neke vode. Prosječan prinos hmelja je oko dvije tone po hektaru, a kilogram košta od četiri do 20 evra, u zavisnosti od toga da li se prodaje cvijet – šišarica ili kao pelet, koji je skuplji, jer predstavlja viši stepen obrade.
U prosjeku može da se zaradi bruto oko 15.000 evra, ali treba imati u vidu da i troškovi proizvodnje nisu mali, posebno što u hmeljarstvu treba puno ručnog rada, pa su sezonski radnici neizbježni. Za hmelj postoji sigurno inostrano tržište, dobra cijena i državni podsticaji. Nije berzanska roba, a kada se gleda zarada uzima se desetogodišnji prosjek.
S druge strane, ono što vjerovatno sputava ratare da pokrenu sopstveni uzgoj hmelja jesu velika ulaganja. U samom početku proizvodnje treba čak 30.000 do 35.000 evra po hektaru. Međutim poslije tog ulaganja nema novih, već samo svake godine treba da se održava novi korijen, prenosi Espreso.
Region
HOROR U DUBROVNIKU! Dijete upalo u otvoren šaht
Županijski operativni centar 112 oko 13 časova primio je dojavu da je dijete upalo u otvoren šaht u istorijskom jezgru Dubrovnika.
Portalu net.hr javila se prestravljena majka dječaka koja je ispričala detalje drame.
“Sin je bukvalno propao u šaht koji ga je usisavao. Glava mu je bila pod vodom, a u sekundi je rukom uhvatio ivicu šahta, borio se s vodom, ali izvukao se napolje. Ovo je moglo završiti jako loše, mogao je da se udavi”, kaže majka iz Zagreba koja je željela da ostane anonimna.
Naime, njen sin je učenik osmog razreda osnovne škole i na maturskoj je ekskurziji u Orebiću.
“Svaki dan idu na izlete i danas je bio na redu Dubrovnik. Krenuli su iz Orebića kad je kiša već pomalo počela da pada. Kad su stigli pred grad, bili su neodlučni da li da krenu u razgledanje jer je kiša već počela jače da pada. Vodič im je rekla da mogu da krenu, pa su i krenuli”, kaže majka.
Odjednom je naglo počelo jako da pada, pa su odlučili da sačekaju u Pomorskom muzeju dok se vrijeme ne smiri. Nešto prije podneva krenuli su dalje. Razgledanje je završeno i izlazili su iz grada prema autobusu.
Linker
“Sin je hodao pored profesora i odjednom propao, izgubio je čvrsto tlo pod nogama. Voda se slivala i nije se vidjelo šta je ulica, a šta trotoar. Bukvalno je nestao u šahtu i glava mu je bila potopljena”, kaže ona.
Sekunde su bile u pitanju. U vrtlogu vode, dječak je uspio rukama da uhvati ivicu i počeo je da se izvlači napolje.
“Sin mi je prepričao da ga je voda vukla nadole, imao je osjećaj da će mu patike spasti s nogu, nogama nije mogao da dohvati dno šahta. Bila je to borba s vodom”, tvrdi majka koja navodi da je to bila borba za život.
Svi su priskočili u pomoć, dječak se izvukao iz šahte, a zatim su pozvali hitnu pomoć koja ga je prevezla u dubrovačku bolnicu.
“On je u šoku, ima veliki hematom iznad koljena, ali ništa nije polomio. Insistirali smo da se prijavi policiji šta se dogodilo, ali moram reći da nisu shvatali zašto se diže tolika drama. Moj sin je mogao da pogine, da se bukvalno udavi u šahti. Nije mi jasno kako šaht može biti otvoren, kako nije zavaren. Ovakve poplave i iznenadno nevrijeme mogu se uvek dogoditi, pa neko će nastradati”, kaže majka.
Ipak, srećna je što je sin dobro i što nije teže povrijeđen.
“Moglo se dogoditi veliko zlo. Djeca se utope u bazenu, a moj sin je potpuno propao u šaht u kom ga je vrtlog vukao prema dole. Užas”, kaže prestravljena majka.
-
Banjaluka2 dana ago
CENTRALNO SPOMEN OBILJEŽJE JOŠ JEDNO DJELO STANIVUKOVIĆA! Uzalud su bile sve opstrukcije, želja za odavanjem POČASTI PALIM BORCIMA BILA JE JAČA
-
Banjaluka1 dan ago
GRADONAČELNIK URUČIO PRVE „KARTICE PRIJATELJSTVA“: Velike uštede za cijelu porodicu, u fokusu Grada je svaki čovjek
-
Politika2 dana ago
ĐAJIĆ RADNIKE UKC-a ODVEO NA KOTLIĆIJADU! Pacijenti čekaju, a osoblje POČASTIO polugolim pjevačicama i POTOCIMA ALKOHOLA!
-
Banjaluka2 dana ago
ĐAJIĆ ŠIRI DJELATNOST! Estrada mu postala tijesna, SAD ORGANIZUJE I IZBOR ZA NAJLJEPŠEG KUĆNOG LJUBIMCA” (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
NOVI PROBLEMI ZA VLADAJUĆE! Bašević osumnjičen za TEŠKU ZLOUPOTREBU, vrh SNSD navodno uz njega
-
Politika1 dan ago
ĐAJIĆ ODVEO UKC NA SUD ZBOG PRANJA VEŠA! Neće da plati račun za završen posao!
-
Politika2 dana ago
ŠOBOT NE ZNA RAZLIKU IZMEĐU GRADSKIH I REPUBLIČKIH NADLEŽNOSTI! Na skupu “popljuvao” Vladu Republike Srpske! (VIDEO)
-
Društvo3 dana ago
DOK DOKTORI VILENE NA KOTLIĆIJADI, za borca prve kategorije NEMA MJESTA NA UKC-U?!