Connect with us

Svijet

TALIBANI SLAVE DRUGU ODIŠNJICU SVOJE VLADAVINE! Žene i dalje ugrožene u svakom smislu

U Avganistanu su talibani obilježili drugu godišnjicu povratka na vlast nakon što su se strane snage predvođene SAD povukle poslije 20 godina rata.

Talibani su ušli u glavni grad Kabul 15. avgusta 2021. godine, pošto je predsjednik Ašraf Gani, koji je imao podršku SAD, pobjegao, a avganistanske bezbjednosne snage, koje su postavljene uz dugogodišnju podršku Zapada, se raspale.

Portparol talibana Zabihulah Mudžahid saopštio je povodom godišnjice preuzimanja vlasti da nacija treba da “zahvali Alahu na toj velikoj pobjedi”.

Mudžahid je istakao da je sada u zemlji osigurana bezbjednost i da islamskim sistemom upravlja jedinstveno vođstvo.

U Kabulu su u utorak bilo povećane mjere bezbjednosti, a vojnici su pojačali provjere, prenio je Rojters.

Nekoliko ministarstava, uključujući i ministarstvo obrazovanja, održala su proslave.

Zamjenica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Amina Mohamed saopštila je da su tokom dvije godine preokrenuti životi avganistanskih žena i djevojaka, njihova prava i budućnost.

Iako međunarodna zajednica nije formalno priznala talibane, oni su izbjegli unutrašnje podjele tako što su složno stali iza svog ideološki nepokolebljivog vođe Hibatulaha Akundžade, a održali su ekonomiju, koja je u teškom stanju, dijelom vodeći i pregovore o investicijama sa bogatim zemljama u regionu, navodi AP.

Agencija dodaje da su talibani takođe poboljšali bezbjednost nakon što su  razbili oružane grupe kao što je Islamska država.

Tokom druge godine vladavine, talibani su zabranili avganistanskim djevojkama da pohađaju univerzitete, a takođe su ženama zabranili obavljanje najvećeg broja poslova.

Ženama je zabranjeno i da koriste usluge kozmetičkih i frizerskih salona, teretana, kao i boravak u parkovima, zbog toga što, navodno, nisu pravilno nosile hidžab ili su prekršile pravila rodne segregacije.

Ove naredbe su uslijedile nakon prethodne zabrane izdate u prvoj godini vladavine talibana da djevojčice ne pohađaju školu poslije šestog razreda.

Talibani ne planiraju da ukinu zabranu obrazovanja žena

Talibani vide svoju vladavinu Avganistanom kao neograničenu, jer crpe legitimitet iz islamskog zakona i ne planiraju da ukinu zabranu obrazovanja žena, rekao je njihov glavni portparol Zabihulah Mudžahid.

On je, govoreći povodom druge godišnjice povratka talibana na vlast u Avganistanu, odbacio sva pitanja o ograničenjima za djevojke i žene, rekavši da nema ništa novo da kaže po tom pitanju, prenio je AP.

Zabrana djevojčicama da pohađaju školu nakon šestog razreda bila je prva mjera u talasu ograničenja koja su uveli talibani, a ženama je potom zabranjeno i da obavljaju većinu poslova.

Talibani su preuzeli vlast 15. avgusta 2021. godine, nakon što su se snage SAD i NATO-a povukle iz Avganistana poslije dvije decenije rata.

Svijet

NE SVIĐA JOJ SE OKRUŽENJE! Asadova supruga Asma zatražila razvod da bi otišla u London iz Moskve

Supruga svrgnutog predsjednika Sirije Bašara al Asada, Asma, zatražila je razvod da bi otišla u London nezadovoljna uslovima boravka u Moskvi gdje je porodica zatražila azil, javlja CNN Turk.

Asma al Asad, koja ima i britansko državljanstvo, obratila se ruskim sudovima i zatražila specijalnu dozvolu da napusti Moskvu.

Međutim, tvrdi se da je zahtjev još u fazi procjene i da su Bašaru al Asadu, iako je prihvaćen njegov zahtjev za azil u Rusiji, nametnuta ozbiljna ograničenja.

Asadu je strogo zabranjeno da napušta Moskvu ili vrši bilo kakvu političku aktivnost.

Pored toga, ruske vlasti su mu zamrzle pristup imovini i finansijskim resursima.

Zahtjev za azil brata Bašara Asada, Mahira Asada, još se razmatra.

Asad se nalazi u Moskvi gdje je njemu i njegovoj porodici pružen azil, nakon bjekstva iz Sirije gdje su kontrolu preuzele sirijske pobunjeničke snage.

Asma Asad ima i britansko državljanstvo pošto je rođena u zapadnom Londonu, gdje joj roditelji još uvijek žive.

Otac joj je kardiolog, a majka je radila u Ambasadi Sirije u Londonu.

Školovala se u privatnoj školi, studirala je računarstvo na prestižnom Kraljevskom koledžu u Londonu, a kasnije je postala investiciona bankarka.

U Londonu je upoznala Bašara al Asada, koji je završio medicinu u Damasku, a u Londonu je bio na specijalizaciji iz oftalmologije.

Asma se preselila u Siriju 2000. godine kada se i udala za Asada, samo nekoliko mjeseci nakon što je na mjestu predsjednika naslijedio oca Hafeza al-Asada.

Imaju troje odrasle djece – dva sina i ćerku.

Nastavi čitati

Svijet

MOSKVA TVRDI “NATO se sprema za rat sa Rusijom”

NATO nastavlja da se priprema za oružani sukob sa Rusijom, a agresivno ponašanje Alijanse uzima se u obzir u procesu planiranja u oblasti odbrane, izjavio je zamjenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško.

„Rusija se dosljedno pridržava politike čiji je cilj sprečavanje direktnog sukoba, između ostalog i putem demonstracije naših vojnih mogućnosti. Imamo sve razloge da vjerujemo da signali koje šaljemo o mogućim posljedicama ‘odmjeravanja snaga’ sa nama stižu do druge strane. Što se tiče opšteg kursa NATO-a, on predstavlja opasnost i za Rusiju i za cjelokupnu arhitekturu globalne i regionalne bezbjednosti”, rekao je Gruško u intervjuu za „Komsomolsku pravdu”.

On je podsjetio da je Rusija dugoročno proglašena za „najznačajniju i najdirektniju prijetnju po bezbjednost saveznika”.

Po riječima Gruška, demonizujući namjere Rusije, NATO pokušava da ostvari superiornost u svim operativnim sredinama, konstantno jačajući svoje vojne kontingente u blizini ruskih granica, izvodeći vježbe koje uključuju ofanzivne operacije i razvijajući logističku infrastrukturu za brzo prebacivanje trupa, naoružanja i tehnike, prenosi Sputnjik.

„Da zaključimo – NATO se sprema za oružani sukob sa Rusijom. SAD i njihovi saveznici su odbacili naše prijedloge za jačanje vojne bezbjednosti. Agresivno ponašanje NATO-a i direktni rizici po bezbjednost Rusije, koji su povezani sa njim, uzimaju se u obzir u procesu planiranja u oblasti odbrane. Bezbjednost Rusije biće osigurana u svakom scenariju”, poručio je Gruško.

Nastavi čitati

Svijet

NJEMAČKA NASTAVLJA DA TONE! Firme razmatraju otpuštanja u auto i metalskoj industriji

Sve više njemačkih kompanija razmatra otpuštanja, posebno u auto-industriji i metalskoj industriji, zaključak je danas objavljenog izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena za decembar.

Indikator koji mjeri spremnost njemačkih kompanija na zapošljavanje je pao sa novembarskih 93,3 poena na 92,4 poena.

Firme su sve manje raspoložene da zaposle nove kadrove i raste udio onih koji planiraju da dijele otkaze, prokomentarisao je rukovodilac istraživanja IFO Klaus Volrabe, prenosi Tanjug.

Posebno teška situacija vlada u njemačkoj proizvodnji, konkretno u auto-industriji i metalskoj industriji, ali sektor trgovine se takođe suočava sa velikim problemima koji su pogodili i sektor usluga.

Turistička industrija Njemačke za sada i dalje otvara nova radna mjesta, dok u ugostiteljstvu planiraju otpuštanja.

Njemačka građevinska industrija je u krizi, ali za sada nema najava velikih otpuštanja. Kompanije u ovom sektoru pokušavaju da zadrže svoje postojeće radnike, objavljeno je na veb stranici IFO.

Nastavi čitati

Aktuelno