Connect with us

Politika

TEK ŠTO SU SE ZAVRŠILI LOKALNI IZBORI: Već počela borba za glasove u 2026

Građani su prije nekoliko dana izabrali lokalnu vlast, a stranke su već uveliko počele pripremu za opšte izbore, koji će biti održani za dvije godine.

Tek što se osušilo ljepilo ispod ovogodišnjih predizbornih bilborda i plakata, stranačka rukovodstva su se, po svemu sudeći, prihvatila posla za ono što slijedi za dvije godine.

Prvi je karte, već u izbornoj noći, u nedjelju naveče otkrio lider SNSD-a Milorad Dodik, koji je potvrdio da će biti kandidat za predsjednika Republike Srpske i na sljedećim opštim izborima. A onda je najavio i početak kampanje.

“Sutra je ponedjeljak, radimo. Malo ćemo se odmoriti. Naša kampanja za opšte izbore počinje u utorak”, rekao je Dodik.

Milan Miličević, lider SDS-a, kaže da, ko se bavi ozbiljno politikom, za njega kampanja traje stalno. Kontinuitet rada, dodaje, mora postojati ako se misli na rezultat.

“Mi smo praktično već počeli sa pripremama stranke za budućnost, a ne samo za naredne izbore. To je ono što slijedi – prvo analiza rezultata, iz koje se izvuku zaključci, a onda stranački organi odmah aktivno donose odluke, te slijedi kontakt sa ljudima, obilazak opštinskih i gradskih organizacija i rehabilitacija gdje je to neophodno. To je kontinuitet rada”, rekao je Miličević za “Nezavisne novine”.

Lider DNS-a Nenad Nešić rekao je da se i oni već pripremaju za 2026.

“Ja sam već na terenu. Kao što vam je poznato, DNS nije učestvovao u više od 10 gradova i opština na izborima i u narednom periodu, u roku od pola godine, formiraćemo odbore u tim lokalnim zajednicama, što će nam sigurno omogućiti bolji izborni rezultat nego što ga trenutno imamo, tako da je DNS već u predizbornoj kampanji za 2026.”, kazao je Nešić za “Nezavisne novine”.

Branislav Borenović, lider PDP-a, kaže da je i ta stranka krenula u pripreme, a pritom se osvrnuo i na Dodikovu izjavu.

“Neko kao Dodik daje ovakve bombastične izjave da bi anulirao gubitak izbora u dva najveća grada Srpske, u Banjaluci i Bijeljini. Za razliku od njega koji autokratski, bez dogovora sa vlastitim partijskim i koalicionim strukturama ispaljuje ovakve bombastične kandidature, mi ćemo to uraditi smireno, racionalno, analizirajući sve okolnosti i slušajući, prije svega, poruke našeg naroda sa ovih posljednjih izbora”, rekao je Borenović za “Nezavisne novine”.

PDP je, kako je dodao, ozbiljna i odgovorna organizacija koja ima svoje članstvo, organe i rukovodstvo, ali i određene tradicionalne političke saveznike.

“I u skladu sa ambicijama da pobijedimo, donosićemo odluke o kandidatima za izbore 2026. godine. Naravno da smo započeli sa pripremama i sasvim je logično i opravdano da imamo velike ambicije i planove sa političkim partnerima, a prvenstveno sa našim građanima, za inokosne kandidature za predsjednika RS i srpskog člana Predsjedništva kao i za liste za parlament RS i BiH”, kaže Borenović.

Nenad Stevandić, lider Ujedinjene Srpske, kaže da je njima za pripreme još rano.

“Budući da ja nemam nikakve ambicije za bilo koju inokosnu funkciju, ni za predsjednika Republike ni za člana Predsjedništva, mi nemamo potrebe da to tako brzo pripremamo”, rekao je Stevandić za “Nezavisne novine”.

Politička analitičarka Tanja Topić smatra da građani razmišljaju drugačije, jer je svima dosta kampanje i mnogi su jedva dočekali da izbori prođu.

“Nisu još objavljeni ni zvanični rezultati, niti urađene detaljne analize, a očito se pojedinim stranačkim prvacima žuri. Reklo bi se jednima da što prije, na krilima dobrog rezultata na ovim izborima, ovjere i buduću pobjedu. Vizionarski, rekla bih baš smjelo. Drugima je pak stalo da pokažu i dokažu da nisu politički mrtvaci, kako su ih politički protivnici obilježili”, kaže Topićeva za “Nezavisne novine”.

S druge strane, politikolog Milica Marić kaže da Dodikova izjava da kampanja za opšte izbore kreće već od utorka daje do znanja “da ne shvata olako politiku i da je svjestan da se za narod Republike Srpske ne radi isključivo samo mjesec dana pred izbore”.

“Neki političari ne dijele isto mišljenje i rade isključivo u kampanji, a do tada samo oni uživaju u svojim pozicijama. Da politika ima svoju bolju i jaču stranu, pokazuje ta odlučnost da se radi svaki dan za građane, a da se u političkoj kampanji, mjesec dana pred izbore, samo jasno pokažu slike šta je do tada urađeno, jasne vizije, ideje i sredstva kojim putem se dalje ide ka boljoj budućnosti i nakon izbora. Rezultatom koji je postigla stranka SNSD na lokalnim izborima pokazuje da imaju odlučan politički put koji se vodi od glavnog rukovodstva”, kaže Marićeva.

Politika

BANJALUKA POSLALA JASNU PORUKU “Građani glasali za promjene i ODBACILI POLITIKU BLOKADA!”

Banjaluka je na prijevremenim izborima još jednom pokazala da je grad koji donosi promjene i određuje političke tokove u Republici Srpskoj. Ogromna razlika u korist Branka Blanuše u odnosu na Sinišu Karana u Banjaluci, poručuju iz Pokreta Sigurna Srpska, najbolji je dokaz da je građanima dosta politike blokada, pritisaka i podjela koju, kako ističu, godinama vodi SNSD.

Kako kaže Zoran Savanović, član Predsjedništva PSS, Banjaluka je dala nemjerljiv doprinos kampanji i jasno pokazala snagu jedinstva.

– Pokazali smo jedinstvo kakvo nismo imali godinama. Svi smo stali iza jednog cilja: da ponudimo alternativu i vratimo normalnost u politički sistem Republike Srpske – poručio je Savanović.

Rezultati u najvećim gradovima, dodaje on, predstavljaju nedvosmislenu poruku o pravom odnosu snaga u Srpskoj.
Banjaluka, Prijedor, Bijeljina, Istočno Sarajevo, Prnjavor i Teslić – svi su, ističe, izabrali promjene. To, kaže, nije slučajnost nego glasna poruka.

– Ovo je jasan signal da je građanima dosta stagnacije i blokada. Banjaluka je izglasala promjene i biće nosilac svakog pozitivnog političkog procesa koji dolazi. Naš zadatak je da to povjerenje opravdamo i da nastavimo da se borimo za sigurnu Republiku Srpsku koja će pripadati građanima – zaključio je Savanović.

Nastavi čitati

Politika

TENDER TEŽAK 7,5 MILIONA! Ko će održavati put Banjaluka–Prnjavor

„Autoputevi Republike Srpske“ raspisali su tender za izvođenje radova redovnog i zimskog održavanja dionice auto-puta Banjaluka–Prnjavor. Procijenjena vrijednost ugovora iznosi 7.500.000 KM bez PDV-a, a postupak obuhvata sve aktivnosti neophodne za sigurno, funkcionalno i kontinuirano korištenje ove dionice tokom cijele godine.

Rok za dostavljanje ponuda je 18. decembar 2025. godine do 12 sati, dok se tenderska dokumentacija može preuzeti najkasnije istog dana.

Nabavka se ne dijeli na lotove, a kao kriterijum za izbor najpovoljnijeg ponuđača primjenjivaće se najniža cijena. Predviđena je i e-aukcija. Sa izabranim ponuđačem okvirni sporazum će se sklopiti na četiri godine.

Podsjetimo, dionica Autoput Banjaluka – Prnjavor ima dužinu 35,3 kilometra.

(eKapija)

Nastavi čitati

Politika

TIBiH prijavio FRIZERKU – POSLANIKA Nikolinu Šljivić za SUKOB INTERESA

Transparency international (TIBiH) BiH uputio je prijavu Upravi za inspekcijske poslove, odnosno Upravnoj inspekciji Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS, radi provjere zakonitosti imenovanja Nikoline Šljivić, poslanice u Narodnoj skupštini Republike Srpske, na funkciju v.d. zamjenika direktora RUGIP-a nakon što je portal CAPITAL objavio ovu informaciju.

Iz TIBiH navode da prema Zakonu o državnim službenicima RS, funkcija zamjenika direktora republičke uprave ima status državnog službenika, a istim zakonom je zabranjeno istovremeno obavljanje poslaničkog mandata i rad u statusu državnog službenika, kao i obavljanje bilo koje druge dužnosti koja dovodi do sukoba interesa.

Skreću pažnju i da je Nikolina Šljivić vlasnik i osnivač Frizersko-kozmetičkog salona “Glamour Beauty House” koji je registrovan na njeno ime kao samostalnog preduzetnika što se može posmatrati kao obavljanje nespojivih funkcija, odnosno sukob interesa.

Zakon zabranjuje da se za državnog službenika postavljaju osobe koje se bave samostalnom djelatnošću, a posebno zabrinjava to što se Šljivić imenuje na rukovodeću poziciju, koja za sobom povlači viši stepen odgovornosti i etičkih principa.  Lice koje se bavi samostalnom djelatnošću nalazi se u sukobu interesa i ne može zasnovati radni odnos u status državnog službenika u republičkom organu uprave“, saopšteno je iz TIBiH.

TI BiH se istovremeno obratio i Centralnoj izbornoj komisiji BiH kako bi se izjasnila da li je ovim imenovanjem prekršen i Izborni zakon BiH.

Ističu i da je Nikolina Šljivić nedavno napustila Demokratski narodni savez kako bi nastupala kao nezavisni poslanik u sklopu vladajućeg bloka u Narodnoj skupštini RS, što otvara dodatna pitanja političkih imenovanja i trgovine funkcijama, te nezavisnosti zakonodavne vlasti u ovom entitetu.

Podsjećamo da ovakva praksa još jednom ukazuje na sistemski problem u primjeni propisa o nespojivosti funkcija u Republici Srpskoj, gdje se zakoni selektivno tumače i primjenjuju u zavisnosti od političkog konteksta, što dodatno urušava povjerenje građana u institucije i obesmišljava same zakonske mehanizme za sprečavanje sukoba interesa“, zaključuju oni.

Podsjećamo, CAPITAL je juče prvi objavio informaciju o imenovanju Šljivićke što je izazvalo veliku buru u javnosti kao i raspravu u Narodnoj skupštini Republike Srpske po pitanju njenih kvalifikacija.

Nastavi čitati

Aktuelno