Connect with us

Društvo

TLO NE MIRUJE: U zvorničkom naselju svakog dana strahuju zbog klizišta

Već desetak godina mještani zvorničkog naselja Branjevo imaju problem sa klizištem koje ugrožava njihova domaćinstva, a tlo ne miruje ni danas, jer je ponijelo nekoliko pomoćnih objekata, te je uzrokovalo pucanje i slijeganje zemljišta.

Mještani koji strahuju za svoje, ali i živote komšija, ističu da svih ovih godina od nadležnih samo traže da riješe ovaj, za njih, i te kako veliki problem. Trenutno je zbog klizišta, ističu, ugroženo bar pet kuća.

Jedan od njih, Milan Krajišnik, za “Nezavisne novine” ističe da je Branjevo novije naselje, u izgradnji, ali da ništa nije rađeno planski.

“Prvi projekat obuhvatao je izgradnju kanalizacione mreže u dijelu naselja, koji su uradili iako su znali da je taj dio naselja podložan klizištima, podzemnim vodama i sl. Dakle, 2016. godine, kada se prvi put pokrenulo klizište, pisanim zahtjevom smo obavijestili nadležne u opštini Zvornik da na neki način reaguju. Međutim, na sve te naše zahtjeve su se oglušili, a osim usmenih obećanja, ništa konkretno nisu preduzeli”, ističe Krajišnik.

Pojašnjava da su nadležni nakon toga ponovo krenuli u realizaciju projekta kanalizacione mreže, koja bi obuhvatala kompletno naselje, u kojem je oko 5.000 stanovnika.

“Takođe, bez ispitivanja tla, nedugo nakon toga kreće projekat izgradnje gasovoda, od izvođača ‘Srbija gas’ i opštine koja je sprovela glavni projekat. Mi smo skretali pažnju na moguće posljedice, no niko nije reagovao. Nakon prolaska gasovodne mreže, došli smo u situaciju da teren naglo počinje gubiti stabilnost, dolazi do slijeganja zemljišta, i to u liniji koja se proteže bar stotinu metara”, kazao je on, dodajući da je zbog toga jedna porodica iseljena.

“Na osnovu toga smo 2023. godine poslali peticiju te pismeni zahtjev za rješavanje problema. Međutim, ni tada se nisu oglasili, a osim izlazaka i nadgledanja, ništa konkretno nije urađeno. Tlo na miruje, ponijelo je nekoliko pomoćnih objekata, a mi sa svakom novom kišom strahujemo šta se može desiti”, naglašava Krajišnik.

Navodi da su se obraćali svakodnevno svima u gradskoj administraciji, kompletnom rukovodstvu.

“Izlazili su, bilo je priče da će se nešto raditi, a iako smo vjerovali na riječ, nikakvih radova nije bilo. Zadnje što su radili je bio izlazak geometara i ispitivanje tla, a uzorci su još prije godinu dana poslati u Banjaluku na ispitivanje. Do danas ništa nije urađeno, ali mi smo u strahu i ne možemo da čekamo, jer smo prepušteni samo sebi”, dodaje.

Kako kaže, ovo nije nikakav politički napad, već mještani samo traže da se sanira nastala šteta.

“Situacija je ozbiljna, stanje je alarmantno, a mi smo svakodnevno izloženi strahu, jer je sve zaraslo, a zmije i ostale životinje ugrožavaju bezbjednost. Cijevi od gasovoda su na dijelu ispod nas otkrivene, i to je dodatna prijetnja. Trenutno je moja kuća najugroženija, ali ništa manje nisu ni ostale. Tu je bar pet kuća, s tim što ta linija i dalje ugrožava nekoliko kuća, te se klizište sve više širi.

Pitanje je vremena kada će zahvatiti još objekata. Izvršena su geodetska snimanja i pokrenuta je izrada elaborata o kretanju tla, ali već skoro godinu dana nije završen niti su prikazani rezultati tog snimanja. O raspisivanju tendera za izradu projekta sanacije i izboru izvođača nikad nije ni bilo riječi za svih 10 godina”, naglašavaju mještani.

Društvo

SPREMITE SE NA NOVI UDAR! Putovanje u EU za građane BiH postaće TROSTRUKO SKUPLJE

Ukoliko novi plan Evropske komisije bude usvojen, građani BiH će od kraja naredne godine morati platiti 20 evra za ulazak u 30 evropskih zemalja povezanih u Šengen, umjesto sedam evra, koliko je bilo prvobitno predviđeno. Iako nam u odgovoru objašnjavaju da je razlog povećanja cijena inflacija i nabavka dodatne tehničke opreme, spekuliše se da je stvarni razlog nedostatak novca u evropskom budžetu za naredni period, koji počinje 2028. godine.

Naime, kako navode neki mediji, EU bi godišnje ovim povećanjem trebalo da ostvari prihod od oko 300 miliona evra, a u prijedlogu novog budžeta ova stavka je navedena u dijelu koji se odnosi na budžetske prihode. Energetska kriza, inflacija, rat u Ukrajini, trgovinski problemi sa SAD, troškovi zelene tranzicije i sve veće poteškoće s balansiranjem budžeta zemalja članica doveli su do nužnih rezova i traženja načina za dobijanje novih prihoda za gotovo dvije hiljade milijardi vrijedan sedmogodišnji budžetski okvir EU.

Iako je stvarni razlog za smanjenje sredstava za BiH iz Plana rasta neodgovornost domaćih političara i neispunjavanje evropskih obaveza, jedan od indirektnih razloga je da je novca sve manje i da EU mora davati prioritet onima koji obaveze ispunjavaju.

Što se tiče ETIAS-a, ne govori se direktno da bi razlog za povećanje cijena mogle biti poteškoće s evropskim finansiranjem.

“Ovo povećanje ima za cilj pokrivanje operativnih troškova ETIAS-a, uzimajući u obzir sve njegove funkcionalnosti i stope inflacije, te usklađivanje naknada EU s naknadama drugih zemalja koje imaju slične programe za odobravanje putovanja”, objašnjeno nam je.

Podsjećanja radi, sistem ETIAS predstavlja novi moderni način upravljanja granicama, kako bi se smanjila opasnost za ugrožavanje bezbjednosti EU i zemalja Šengena, a ujedno je cilj da se olakša prelazak granica za građane trećih zemalja koje ulaze u EU.

Naime, ovaj sistem je produžetak sistema za elektronsko evidentiranje ulazaka i izlazaka na spoljnim granicama EU (EES), a koji bi za nekoliko mjeseci trebalo da počne s radom.

Već sada je većina graničnih prelaza spremna za EES, a građani koji prelaza granice mogu primijetiti elektronske kutije na kojima će putnici ostavljati elektronsku evidenciju otiska prsta i biti fotografisani radi uzimanja bioloških podataka lica.

Ovaj sistem će imati tu vrstu pogodnosti da će biti omogućen prelazak granice bez graničnog policajca, jer će svi podaci o putnicima već biti evidentirani u bazama podataka.

Što se tiče ETIAS-a, kao što smo o tome već više puta pisali, građani koji namjeravaju da putuju u EU prvo će morati popuniti onlajn obrazac u koji će unijeti svoje osnovne podatke. Jedina razlika je da će umjesto prvobitno planiranih sedam evra morati platiti 20 evra. Ukoliko prijava bude odobrena, građani će moći ulaziti u EU u periodu od tri godine, ili do isteka važenja pasoša.

U Evropskoj komisiji uvjeravaju da će proces odobravanja biti rutinski i da će u 99 odsto slučajeva građani dobiti povratnu informaciju u roku od nekoliko minuta nakon slanja.

Takođe, oni kažu da će sistem doprinijeti jačanju bezbjednosti i lakšem prolasku ljudi preko granica.

“Određene grupe, uključujući osobe mlađe od 18 ili starije od 70 godina, biće oslobođene plaćanja naknade. Prilagođavanje naknade sada će proći dvomjesečni period preispitivanja od strane Vijeća i Evropskog parlamenta, s mogućnošću jednog produženja. Stupiće na snagu čim ETIAS bude operativan, što se očekuje u posljednjem kvartalu 2026. godine”, objasnili su oni.

(Nezavisne)

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano, ali mogući pljuskovi

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme, uz lokalni razvoj oblačnosti i moguće pljuskove sa grmljavinom od jugozapada prema istoku.

Jutro će biti uglavnom vedro, ali na sjeveru i sjeveroistoku moguća je prolazna oblačnost i magla u kotlinama, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana u većini predjela biće sunčano i vrelo, dok će u istočnim krajevima u drugom dijelu dana biti uslova za kratkotrajne pljuskove sa grmljavinom, a u Hercegovini će se zadržati suvo vrijeme. Uveče će biti pretežno vedro, osim u Posavini i Semberiji, gdje se očekuje umjerena prolazna oblačnost.

Minimalna temperatura vazduha biće od 15 do 21, u višim predjelima oko 12 stepeni, dok će maksimalna dnevna iznositi od 32 do 36 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar, povremeno pojačan, uglavnom sjevernih smjerova, u Hercegovini južnih.

Nastavi čitati

Društvo

STATISTIKA POKAZUJE RAST, DŽEPOVI SUPROTNO! Život sve skuplji, plata prosječna – ko zaista osjeća poboljšanje?

Najviša prosječna neto plata, posmatrano po područjima, isplaćena u junu 2025. godine je u području vađenje ruda i kamena i iznosila je 1.946 KM, a najniža prosječna neto plata u junu 2025. godine isplaćena je u području poslovanje nekretninama, 1.178 KM.

Pokazuju to podaci Zavoda za statistiku Republike Srpske.

Kako dodaju, prosječna mjesečna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u junu 2025. godine iznosila je 1.564 KM.

U junu ove godine u odnosu na isti mjesec lani u svim oblastima zabilježen je nominalni rast neto plate.

Prosječna junska bruto plata iznosila je 2.406 KM.

Mjesečna inflacija u Republici Srpskoj u junu u odnosu na maj iznosila je 0,1 odsto, dok je na godišnjem nivou, posmatrano jun ove godine u odnosu na isti mjesec prošle godine, bila 4,7 odsto.

 

Nastavi čitati

Aktuelno